NIEUWS- EN AÜWTENTIHLAD VOOR DE STAD EN HET AHIIONDISSEBENT SNEER. 1859. No. 99. ZATURDAG den 10 December. WHIIHHH L SNEEKER COURANT. Daar bij reeds de o waar aan BINNEN- EN BUITENLAND. Eenigen hunner dus door deze schandaal-advertenlie Men vreesde voor onrustige men voorne- De inboor- ze met ge in Dan da Corbière genaamd is gevangenis van Orleans vijfde ontvlugtiug van naar den droogzolder, koorden af, en I Hier wordt het moeijelijk hem te vol- Het is eene gevaarvolle togt. Met be- van zijn touw daalt hij op de kleine werd deeld tot 40 jaren dwangarbeid wegens bi gamie uit de gevangenissen van Pithiviers, Cbateau- neuf en Montagis was ontsnapt, was hij te Orleans het voorwerp van buitengewone waakzaamheid men had hem in het cachot der ter dood veroordeelden opgesloten. De muren van dit cachot zijn van boven tot be neden met een dik eiken beschotzonder een’ enkelen hoek, afgeschoten. Uit dit cachot is het Corbière gelukt te ontkomen. Van den dag zijner komst in de gevan genis bad Corbière het voornemen opgevat, om te ontvlugten. Hij legde dit op de volgende wijze aan Door middel van een zeer fijn werktuig, dat hij als eene boor heeft gebe zigd, heeft hij kleine galen weten temaken; vervolgens heeft hij met eene even fijne vijl de plank doorgezaagd, die den muur op eene' breedte van circa een’ voet bedekte. Hierdoor was hij al iets gevorderd. Thans bleef de muur nog over. Door dien eersten goeden uitslag aangemoedigd begon hij nu ook aan de sleenen en doorboorde die. Hoeveel tijd voor dit alles vereischt werd, weet hij alleen; maar zeker is het een werk van meer dar» eene maand geweest. Met een verbazende ongehoorde behendigheid wist hij niet alleen de opening te maken maar ook iederen dag het puin van den muur en de sporen van zijn I werk te doen verdwijnen. Het spreekt van zelf dat hij eiken morgen zorg droeg het uilgezaagde gedeelte van beschot zuiver in de gemaakte opening te doen sluiten. Gisteren avond te 11 ure deed de eerste bewaarder zijne gewone ronde en kwam het cachot van Corbière binnen alwaar alles in orde was. Te 5 ure bij de ochlend-ronde was den erfprins, die Corbière ontvlugt. Het gat kwam in de eetzaal der gevange nis uit, die slechts van boveu haar licht ontvangt. Corbière ging op eene tafel staan en bereikte zoo een der vensters. Hij springt op de groote binnenplaats. Maar daar gekomen, I bad hij een louw noodig, om te klimmen en zich weder neder te laten. Hij klautert langs eene goot naar den droogzolder, snijdt een der gespanden koorden af, en beklimt het dak. gen. hulp binnenplaats neder die zich tegenover den trap van de jury bevindt. Hij breekt eene ruit van de deur welke in den gang der getuigen voert, en doet dit alles zonder het minste geraas en op eene wijze en doormid delen welke alleen oude spitsboeven kennen. Zoo komt bij aan de deur, waardoor de ge tuigen in het hof van assises toegelaten wor den. Hier bevindt bij zich op bekend ter rein. Maar hier kon hij niet blijven. De vensters achter de zetels der reglers schenen mand te vinden die de taal der Kaffers ver staaten de wilde Kaffer werd daarop ver hoord. De tolk is een Duitsch koopman die geruimen tijd te Natal heeft gewoond en den Kaffer goed verstaat. Laatstgenoemde beken de schapen gestolen te hebben met het doel, het vleesch er van te eten en daar diefstal van vee in Engeland zwaar gestraft wordt, werd de schuldige naar de jury verwezen. Te Parijs is de zaak van de brochure van Emile de Girardin: Napoléon lil et l'Eu- rope, voor den regter van instructie behandeld. De uitslag is geweest, dat de regter heeft ver klaard dat er geen grond tot regtsvervolging aanwezig was. Reeds zijn de in beslag ge- uomene exemplaren der brochure teruggegeven. De beer Gibiain gewezen agent de change te Parijs is naar het hof van cassatie aldaar verwezen, ter zake van valschheid, welke mis daad 240 maal door hem is gepleegd. Men schrijft uit Orleans van den 16 Nov.; Een misdadiger, lieden nacht uil de ontvlugt. Het is de dezen beruchten dief. De bijzonderheden dezer ontvhigting over treffen alle verbeelding. Francois Corbière in October door het geregtshof veroor- dekt geworden. Een Weener blad, Die neuesten Nach- richten, heeft een schriftelijke waarschuwing gekregen uit wier tekst is af te leiden dat bet gewigtigste onderwerp der binnenlandsche politiek het staatsbestuur, in de Oostenrijk- sche bladen volstrekt niet meer mag behan deld worden. Kan men nu nog van druk persvrijheid in Oostenrijk spreken? Te Bologna is door den heer Farini als dictator van de Romagna een besluit uitge vaardigd waarbij de geestelijkheid aan gewonen regter onderworpen en het voorregt eener bijzondere regtspraak haar ontnomen wordt. Terwijl de meeste bisschoppen var. Lom- bardije zich openlijk voor de instandhouding van ’s pausen wereldlijk gezag verklaren heeft de bisschop van Cremona een mandement uit gevaardigd waarin hij zegt dat de wereld lijke magt van den paus niet tot de geloofs artikelen behoort en door de pastoors niet als zoodanig moet worden voorgesteld. In het Koppenhaagsche Dagbladet leest men de volgende advertentie met groote let ters gedrukt, en die een groot opzien baart: Wissels van den kroonprins Ferdinand te koop Verscheidene wissels in 1855 en 1856 geprotesteerd ten gezamenlijke bedrage van 2,100 rijksdaalders alle geteekend door prins Ferdinand op zijne koninklijke eer, geëndos seerd door zijnen kamerdienaar Plotserzijn te koopvoer den prijs dien eventuele liefheb bers van dat soort van papier gepast zullen achten er voor te bieden mits hun bod niet beneden de 50 pet. bedrage. Hierop reflecte rende vervoege men zich” enz. De kV eser Zeit. zegt hierover het volgende: Men weet, dat de erfprins zoodanig met schulden overla den en van alle crediet beroofd is, dat hij voor eenige jaren genoopt was, het treurige middel te baat te nemen eene menigte wissels te tee- ziel nog belangrijke discus- I kenen waarbij bij zijne koninklijke eer heeft i r* n Ir X7 T 1 T f 71// 1 trornn n rl nnrt J - ld-— Z l I'" en noch de koning noch de andere bloedverwanten van men weet met eene dochter van ren J. H. v. d. H. wegens feitelijkheid te gen de eerbaarheid jegens iemand van de vrouwelijke kunne, beneden de volle 15 jaren oud met gewelddadigheid ondernomen en uit gevoerd veroordeeld tot 10 jaren tuchthuis straf. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 5 Dec. De in deze provincie, gelijk alom, maar bij zonder in deze stad geheerscht hebbende koorts epidemie is thans zeer aan het afnemen ook de sterfte is in de laatste weken zeer vermin derd zijnde van het hoogste cijfer, 66, tot 29 in eene week (volgens de laatste opgave) gedaald. Men meldt uit Batavia d. d. 25 Oct. Het tweede expeditionaire corps vertrok gis teren naar Boni. beweging op Java daarom was mens de Europeanen te wapenen, lingen namelijk dachten, dat men weid naar Boni zou overvoeren, was eene samenzwering tegen den resident ont daan. Dank zij den edelen gever, die niet alleen een weldoener der armen maar ook een op- regt kindervriend toont te zijn en ons onbekend is, zijn naam zal zeker opge schreven slaan bij Hem, die eenmaal heeft ge zegd Wat gij aan den minste mijner broe deren gedaan hebt, dat hebt gij ook Mij ge daan.” {Ingez.} In het huis van burgerlijke en militaire verzekering te ’s Hage is den 5 December over leden de bekende C. A. Gunkel na in den laalsten tijd steeds iu ziekelijken toestand te SNEEK, 9 December. De tweede kamer der staten-generaal heeft op den 6 dezer hoofdstuk V {Binnenlandsche zaken} der staatsbegrooling voor 1860 aangenomen met 49 tegen 16 stem men. De tweede kamer heeft het hoofdstuk Hervormde eeredienst aangenomen met 54 te gen 4 stemmen. Hel hoofdstuk R. K. eere dienst is aangenomen met 54 tegen 5 stemmen. Naar den loop, dien de beraadslagingen over de staatsbegrooling de kamer nemen is 1.. wachten zoo als in meld Integendeel men i sien tegemoet over en hoofdstuk X {Oorlog}terwijl ook de voor drag! wegens de middelen voor 1860, naar men verzekertstof tot discussien zal o reu. Ter gelegenheid van werden de leerlingen alhier weder onthaald op koek. I dan vijf malen is het nu reeds, dat een onbekende menschenvriend hen die zooveel j moeten ontberen op deze wijze heeft welge- NOTIFICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SN EEK doen te weten Dat door de Raden der Gemeenten Sneek Bolsward Wijmbritseradeel en Wonseradeel in hunne vergaderingen van wegeus Sneek den 4 Augustus 1859 no. 6, wegens Bols- ward den 26 Julij 1859 no. 5, Wijmbritser adeel den 8 Augustus 1859, Wonseradeel den 6 September 1859, daartoe volgens art. 121 der Gemeentewet door heeren Gedeputeerde Staten gemagtigd bij resolutie van 4 Julij 1859, no. 16, is vastgesteld de navolgende wijziging van art. 7, eerste alinea van het REGLEMENT of VERORDENING op HET GEBRUIK VAN DEN MAC-ADAM WEG VAN SNEEK NAAR BOLSWARD. Art. 7. Het is verboden a. Om vee aan dezen weg te weiden of op eenigerlei wijze zonder geleide los te laten loopen zullende bet echter geoorloofd zijn kalveren, schapen en lammeren los langs den- zelven te drijven mits onder zoodanig gelei de dat eene drift van tien kalveren en daar beneden minstens door één’, van tien tot twin tig door twee en zoo vervolgens voor iedere tien stuks daar boven door één persoon meer moet worden gedreven dat eene drift van tien schapen of lammeren en daar beneden minstens door één’, van tien tot twintig min stens door twee van twintig tot veertig door drie en zoo vervolgens voor iedere twintig stuks daarboven door één’ persoon meer moet W’orden gedreven. Zijnde deze wijziging der Verordening aan HH. Gedeputeerde Staten van Friesland, vol gens hun berigt van den 20 September 1859, no. 9 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied het behoort, den 5 December 1859. Burgemeester en IFethouders voornoemd WOIDA. De Secretaris 1IAGA. en groote diefstallen. hebben verkeerd. Men meldt uit Amsterdam d. d. 5 Dec. Het provinciaal gtiXCgUllrf alhier heeft gisle- voor I860 bij de twee- het volstrekt niet te ver- sommige dagbladen is ver- dat zij in deze week zullen eindigen. zj 1 r» art iaf /-» rar Ka Li m n 1/ n v r* hoofdstuk VIII {Marine} verpand. Deze zijn op den vervaldag niet be- - taald geworden ir P.ndcrc ipleve- J zoo als men weet met eene dochter van koning Frederik VI gehuwd is, hebben het noodig het St. Nicolaas feest, I geacht tusschen beide te komen, om de schuld- der stads armenschool eischers tevreden te stellen. Niet minder J schijnen edele eenehoezeer dan ook gedeeltelijke, betaling te willen erlangen.” In eene der voorsteden van Engeland te Highgate, is een wilde Kaffer ontdekt die in een boschje dat tot de geliefkoosde wan delingen der Londenaars behoort, op zijne hoewel hij i eigene wijze geleefd heeft. Hoe die Kaffer daar gekomen is is men nog niet te welen kunnen komen hij verstaal geen woord En- gelsch en gedraagt zich als een wild dier. Hij werd gevonden in eene soort van hol, dal hij midden in het kreupelhout gemaakt had in dat hol vond men een gedeeltelijk gebra den schaap, alsmede eenige gesloleiie kleding stukken. Eenige lieden meenen dezen zonder lingen gast reeds vroeger gezien te hebben doch hij sprong als eene wilde kal over; heg en steg, zoodal men hem niet kon naderen. Na lang zoeken is men er in geslaagd ie- iiiHiiim i ^1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1