NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 14de Jaargaitf^ den 14 December. 1859. No. 100. WOENSDAG 4 hun ontslag dieusvolgens BINNEN- EN BUITENBAND. hout ramen Eene niet som was destervende ambtenaar De hoofdambtenaar spoedt zich keert onmiddellijk aan het bu- een’ kelder aan die boeren Het onderzoek der te Am- wordende Meelsoorten heeft elk deel daarvan met meel 26 jaren dood te bed ge- ’s avonds te voren op eene en heeft waarschijnlijk het van sterken drank met den i welk water uit i werd verkocht. sterdam verkocht doen zien dat van geheel verschillenden aard of veel gerin gere waarde is vermengd. Hoe is het met de levensmiddelen in andere plaatsen gesteld {Schat der Gez.) Dezer dagen bad te Leyden een noodlot tig voorval plaats. Van een pakhuis aan het Galgewalerwaarin zich eene aanzienlijke hoe veelheid haver bevond, voor de leverancie der fourrages van het reg. rijdende artillerie be stemd, is een der zijdmuren onder den last, die daartegen was aangebragt bezweken. De ge- heele last is gevallen op een der naastbij ge legene kleine perceelen, dat daardoor grooten- deels vernield werd. Ongelukkig werd de be woner van dit huis onder het puin en de ha- hij tot tekst gekozen had Hand. 16: 52. Des avonds hield de nieuwe leeraar voor eene zeer talrijke schare van toehoorders zijne intreé- rede en aanvaardde zijn weleerw. op eene niet min plegtige en indrukwekkende wijze zijn dienstwerk in deze gemeente, naar aanlei ding van Jch. 13: 16. Wij heeten den nieuwen leeraar welkom in ons midden en wenschen van ganscher harte, dat zijn wel eerw., in vereeniging met zijne hooggeachte ambtsbroeders alhier, in den wijngaard des Heeren voorspoedig moge arbeiden en rijke vrucht vóórtbrengen voor het koningrijk der hemelen De Staats-Courant bevat eene oproeping van sollicitanten naar de betrekking van lands- schoolonderwijzer op St. Eustalius. Men moet zich daartoe, bij request op zegel tot het de partement van binneulandsche zaken wenden. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen bij deze ter kennis van de respective ingezetenen dezer Stad dat bij art. 21 der wTet van den 8 Januarij 1817 omtrent de inrigtiug der Nationale Militie, is bepaald Dat zich jaarlijks vóór den 5 Januarij aan het Plaatselijk Bestuur in geschrifte moeten adresseren de bij de Nationale Militie voor zich zelven dienende manschappen, die, in den loop van het laatst verleden jaarhet zij door overlijden van een’ vader of wel moe der weduwe zijnde, of door eene plaats gehad hebbende regterlijke separatie of echtschei ding der ouderen of eindelijk door overlijden van eenen broeder of broeders, regt op vrij stelling, overeenkomstig de bepalingen bij art. 91 en volgens Z. M. decisie van den 50 Au gustus 1817, ook die bij art. 94 gemaakt heb ben verkregen en zullen verlangen. Dat bij deze verzoekschriften volgens ge zegde 21ste art. zullen moeten worden over gelegd de noodige bewijzen ingerigt overeen komstig de voorschriften bij de aangehaalde artikelen 91 en 94 vastgesteld. En Dat tot het doen der voorschreven jaarlijk- sche aanvragen om ontslag, evenzeer als de manschappen zelven ook derzelver ouders voogden curators en gemagtigden bevoegd zijn. En opdat niemand eenige onkunde zal kun nen voorwenden zal deze worden afgekondigd zoo als gebruikelijk is. Sneek den 12 December 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris HAGA. Behalve de vereischte geschiktheid tot het ge ven van onderrigt in de verschillende vakken tot het lager onderwijs behoorende wordt ge vorderd het bezit eener acte van den eersten of tweeden rang of als hoofdonderwijzer ter wijl eene grondige kennis der Engelsche taal die bijna uitsluitend op St. Eustatius gespro ken wordteen hoofdvereischte is. De voor- deelen welke aan de betrekking zullen wor den verbonden, zijn: eene bezoldiging van f' '1200 'sjaars, met vergunning tot bet hou den eener private school. Het schijnt dat de tegenwoordige minis ter van oorlog het voornemen heeft om te Amsterdam een zeer aanzienlijk garnizoen te leggen hoofdzakelijk bestaande in kavalerie. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 8 Dec.: Het volgende voorval verdient allezins vermelding. Een ambtenaar bij een der de partementen van algemeen bestuur werd door eene zware ziekte aangetast, die het ergste deed verwachten. Zijn chef, een edelharlig man wist dat de ambtenaar, gelijk zoo velen, he laas in niet zeer gunstige omstandigheden verkeerde en was daarom beducht, of hij wel het verschuldigde aan het weduwenfonds be hoorlijk had voldaan. Bij onderzoek bleek zijne vrees maar al te gegrond te zijn, onaanzienlijke ten achteren. huiswaarts en reau van het fonds met het bedrag van het ver schuldigde terug, waardoor bij de bewerker is, dat eene bejaarde weduwe haar leven lang in haar onderhoud al moge het dan sober zijn kan voorzien. Slechts weinige dagen na de aanzuivering van de schuld overleed de ambtenaar. De waarheid vordert, dat bij de vermelding van het zoo edel gedrag van den hoofdambtenaar worde gevoegd, dat, toen de ze aan een’in het buitenland wonenden bloed verwant hiervan mededeeling had gedaan die bloedverwant zich gehaast heeft, om, onder in- nige dankbetuiging voor de belangstelling in het lot der weduwe te kennen te geven dal over de gelden kon worden beschikt. Het stoffelijk overschot van wijlen den gepensioneerden luit, generaal C. A. Gunkel is den 7 dezer vroegtijdig op de R. K. be graafplaats te ’s Hagezonder eenige plegtig- heid ter aarde besteld. De lijkwagen door acht dragers vergezeld, ging in alle stilte graf waarts. Burgemeester en wethouders van Amster dam vernemende dat te Amsterdam anijszaad aanwezig is waaronder de hoogst vergiftige vruchtjes van den gevlekten scheerlingof Conium maculatumvoorkomen hebben de ingezetenen tot voorzigtigheid vermaanden herinnerd aan de verkoopers dat bij de wet straf wordt bedreigd tegen het verkoopen van voedingsmiddelen, die met vergiftige zelfstandig heden zijn vermengd. Bij een groot aantal winkeliers te Amster dam is het «limoensap” vernietigd, omdat het aan het collegie van wetenschappelijke keur ders was gebleken dat het vocht voor li moensap verkochtgroolendeels was zamen- gesteld uit zwavelzuur en guttegom met wa ter. Verder is gebleken dat in de Melk, die door Noordhollandsche boeren ergens op den van Limmik, is in van zondag voormiddag SNEEK, 15 December. Van den 5den tot en met den 9 dezer zijn in deze provincie 17 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars2429. De tweede kamer heeft hoofdstuk VIII der staatsbegrooting {Marine) aangenomen met 48 tegen 12 stemmen; een amendement van den heer Dullert strekkende om het artikel Onvoorziene uitgaven te verminderen met ƒ20,000, is verworpen met 53 tegen 24 stem men. Hoofdstuk IX A {Nationale schuld) is aan genomen met algemeene stemmen nadat het bedrag ter amortisatie was verhoogd tot 7'/, millioen en het cijfer van het hoofdstuk ge- bragt was op ruim 58 millioen. Hoofdstuk IX B {Financiën) is aangenomen met 57 tegen 1 stem. Hoofdstuk X {Oorlog) is aangenomen met 45 tegen 25 stemmen. De eerste kamer heeft aangenomen de amortisatie-weten een paar andere ontwer pen van meer ondergeschikt belang. De beroepen leeraar bij de Hervormde gemeente alhier, ds. P. de godsdienstoefening jl. pleglig bevestigd geworden door zijnen I Haarlemmerdijk verkocht werd, ter verdunning jongsten ambtsbroeder ds. A. Moens, die daar- werd gegoten een vuil, geel, slinkend water, ver bedolven, en, met hoevele inspanning men ook tot zijne redding werkzaam was, is het niet mogen gelukken hem levend te voorschijn te brengen. Zijne echtgenoot en noch eene vrouw, die mede in het huis aanwezig waren zijn met eenige kwetsuren en den schrik vrij gekomen. De heer J. Esser heeft aan den kerke- raad der Hervormde gemeente te’s Gravenhage verzocht om een der kerkgebouwen van die gemeente, gedurende de w'erkdagen van 12 tot 2 uur, af te staan of te verhuren ten einde daarin openhare bidstonden, te houden. De kerkeraad heeft hierop geantwoord dat bij de bijna dagelijksche gelegenheden, om in het openbaar te bidden om den Heiligen Geest, zulke bidstonden, als werden voorgesteld, niet raadzaam waren te achten. Zekere weduwe J. van Drongelen te Heusden dezer dagen overleden beeft on der uilkeeriug van enkele legaten hare vrij aanzienlijke nalatenschap gemaakt aan den predikant Pape aldaar die een talrijk gezin heeft. Het is opmerkelijk, dat eenen vroege- ren predikant van denzelfden naam, eene der gelijke schenking ten deel viel Vau iemand die insgelijks te Heusden is overleden. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 8 Dec: Den 5 dezer heeft Ph. Kropveld alhier appèl aangeleekend tegen het vonnis van de regt- bank te Zwolle d. d. 1 December, waarbij hij wegens het schrijven van het stuk Jonas de Bankroetier was veroordeeld. De mede veroordeelde W. F. Zweers, druk ker en uitgever van dat stuk, heeft, naar men verneemt, in dat vonnis berust, en wendt zich om gratie aan Z. M. den koning. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 10 Dec.: Wij vernemen, dat eergisteren morgen door een’ landbouwer, elders woonachtig, in de Kamperstraat alhier werd verloren eene zak- porlefeuille inhoudende aan bank- en munt biljetten ƒ140. Eene groentevrouw, de weduwe Aaltje Brink, in die straat hare koopwaar rondvenlendevond de portefeuille, en naauwelijks hoorde zij kort daarop den omroeper het verlies bekend maken, of zij haastte zich om het gevondene aan den ei genaar terug te brengen. Tol belooning ont ving zij van dezen eene gift van ƒ10. Men meldt uit Veen d. d. 7 December: In het naburige Aalst werd gisteren morgen een jongeling van vonden. Hij was bruiloft geweest overmatig gebruik dood moeten boelen. Men meldt uit Assen d. d. 10 December: Met groot genoegen vernemen wij dat bh. ged. staten dezer provincie een adres aan de eerste kamer der staten-generaal hebben inge diend met verzoek om het wetsontwerp be trekkelijk de spoorwegen aan te nemen ook onder de ingezetenen dezer gemeente circuleert een adres van gelijke strekking. Uit Meppel wordt gemeld d. d. 7 De cember Een jong mensch alhier, die voor een zeer notabel en rijk ingezeten handel in boter dreef en aan wien deswege het volste vertrouwen w’as geschonken heeft zich met eenige duizenden guldens (men zegt ƒ10,000) uit de voelen gemaakt. In de Landbouw Courant leest men In de Belgische dagbladen werd dezer dagen de volgende wijze bekend gemaakt waarbij aan week hout de duurzaamheid van eiken hout kan gegeven worden. Men bestrijke namelijk het hout met ee ne grijze olieverw, en overdekke dit, nog nat zijnde, met eene dunne laag fijn zand; dit droog zijnde bezige men nogmaals dezelfde soort van verw en drukke de kwast sterk op het hout. De oppervlakte w:ordt daarbij zoo hard dat noch lucht, nog zonneschijn of regen er invloed op uitoefenen. De ondervinding zou geleerd hebben dat buitenshuis tot planken deuren enz. aangewend op die wijze in duurzaamheid voor het eikenhout niet behoeft onder te doen. Uil Curacao schrijft men van 23 Oct. aan de Utrechtsche Courant COURANT. iiiWiü.i,!; SNURKER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1