NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1859. No. 102. WOENSDAG den 21 December. 14de Jaargang. SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. IC IC 3 1 L zoo- i die aldaar exa- hun wa- en dat Oostenrijk maatregelen neemt, om zich geheel te ontwapenen. Het officiële blad van Bologna, dat reeds menig document heeft openbaar gemaakt ge schikt om een afschuw te weeg te brengen van de wijze waarop door het pauselijk be wind de Kerkelijke Slaat bestuurd wordt gaat met zulke mededeelingen voorten be vat weder brieven van geestelijken die de geheimen der biecht hun door de geloovigen toevertrouwd, aan de inquisitie-regtbank heb ben geopenbaard en de loftuitingen waarme de die onwaardige dienaren der kerk voor hunnen ijver in deze door het hoofd der po- licie zijn beloond geworden. WEENEN 16 December. Graaf Rechberg zal alleen de hoofdberaadslagingen van het congres bij wonen. DRESDEN 13 December. De Parijsche correspondent van het Dresdener Journal meldt, dat alleen de mogendheden, welke aan den oorlog hebben deelgenomen door hare ministers van buitenlandsche zaken op bet congres zullen vertegenwoordigd worden, doch de overige staten andere gevolmagligden zul len zenden. TURYN, 13 December. Nog is de keuze van eeu’ gevolmagtigde bij het Parijssche con gres niet officiéél bekend ook wordt hier be weerd, dat de benoemingen in de andere sta ten nog niet als definitief te beschouwen zijn, en dat Rusland bij Engeland er op aandringt, dat lord John Russell of lord Palmerston naar het congres worde afgevaardigd. BERLIJN 19 December. Vorst Gortscha- kofl’ is benoemd tot eersten gevolmagtigde van. Rusland op het congres te Parijs. KOPPENHAGE 19 December. Het kasteel Fredriksborg staat in volle vlam. De koning bestuurt zelf de pogingen der brandweer. MADRID, 1-1 December. Gisteren is het expeditionaire leger met 4000 man voetvolk en 6000 ruiters versterkt. In alle dusverre ge leverde gevechten zouden de Mooren 5000 man hebben verloren. De cholera woedt te Te- luan. LONDEN, 12 December. Een zekere Ja mes White te Norwich heeft na veeljarige me chanische en mathematische proeven een uur werk tot stand eu in werking gebragt, dat zich zelf opwindt en den tijd met de meeste juistheid aangeeft. Deze staande klok zal uit zich zelve en zonder eenige hulp blijven gaan, zoo lang de bestanddeelen in wezen zijn. LONDEN, 14 December. In de rivier Med way bij Chattham is een stuk geschut van 21 centenaars gevonden bevattende drie 12 ponders. Men veronderstelt zegt de Timet, dat het tot een der schepen behoorde, die De Ruyter verbrandde. Daaronder behoorden the Royal Oak the Loyal Londonthe Charles V the Great James en verscheideue ande ren. Het hof van echtscheiding veroordeelde in de vorige week den markies van Anglesey tot betaling van 10,000 p. st. {f 20.000) aan een’ koopman in de Citywiens echtgenoot door hem tot echtbreuk was verleid. Hi t huwelijk werd tevens dadelijk ontbonden. De opgelegde boete is buitengewoon groot. Dr. Dixon de Roomsche primaat in Ier land heeft in eene der laatste bijeenkomsten Napoleon III beschuldigd, den paus beroofd te hebben van de Romagna eene daad die indien het congres,” zeide de primaat, ze niet herstelt het gestarnte van Napoleon zal doen ondergaan en hem geene Solferino’s of Magenta’s meer zal verschaffenmaar een Waterloo zal doen te geracet gaan.” Ook klaagde spr. zeer over het gemis van vrijheid der Fransche drukpers, waardoor de man dementen der bisschoppen niet medegedeeld konden worden. Door middel van meteorologische waar nemingen is men thans iu staatom tamelijk zeker een’ eerlang te verwachten storm te voor spellen. De hier gevestigde Britsche Associatie voor de bevordering van wetenschappen heeft, in eene dezer dagen onder voorzitting van dea SNEEK20 December. Van den lOden tot en met den 16 dezer zijn in deze provincie 24 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars2455. Door Z. M. is aan den heer F. T. Pos thumus, op zijn daartoe gedaan verzoek eer vol ontslag verleend uit zijne betrekking van plaatsvervangend kantonregter te Lemmer. Bij kon. besluit van 11 dezer zijn de noodige gelden beschikbaar gesteld om ter bevordering der gezondheid van de manschap pen alle localeu waar troepen gekazerneerd zijn te doen verwarmen. Dien ten gevolge zijn de chefs der verschillende corpsen van het leger door den minister van oorlog gemag- tigd, om aan dit besluit gevolg te geven. De eerste kamer der stalen-generaal heeft zonder discussie met algemeene stemmen aan genomen acht ontwerpen ter bekrachtiging van provinciale belastingen dat lot wijziging van hoofdstuk VI der begrooting 1859 dat tot regeling van het koloniaal batig slot 1857 en dal op de begrooting van den arbeid der gevangenen I860, De hooge raad heeft den persoon van M. v. W. te Amsterdam veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 5 jaarboete van ƒ200, intrekking van het patent en de kos ten van het geding, en wel omdat hij genaamde koningsballen had gemaakt en met menie eene vergiftige zelfstandigheid had gekleurd. Dezer dagen ontving een rijdende artil lerist te ’s Hage een postwissel, groot ƒ50, hem gezonden door eene in hem belangstel lende van de andere sekse te Amersfoort, welk bedrag hem natuurlijk aan het postkantoor te ’s Hage in klinkende munt werd uitbelaald. Later bleek, dat deze belangstellende slechts 50 centen voor dien postwissel aan het post kantoor te Amersfoort had betaald doch dat bij vergissing ten dezen kantore het woord gul dens in plaats van centen op den postwissel was geschreven. Toen de vergissing ter oo- ren van den artillerist kwam waren de ƒ50 reeds verdwenen. Op den avond van 3 December werd een werkman in de ijzergieterij van de firma Sterkman en Zoon te ’s Gravenhage door eene hevige bloedspuwing overvallen die in wei nige oogeublikken aan zijn leven een einde maakte. Toen den volgenden dag het werk volk iu de gieterij den dood van hunnen mak ker vernam werd dadelijk het plan ontwor pen, om iu den nood der ongelukkige hoog zwangere weduwe en hare twee kinderen te voorzien en binnen één uur lijds was eene som van ƒ159.87 bijeengebragt. Eene edele handelwijze, die wel verdient bekend te worden. Door het provinciaal geregtshof in Noord - Holland is een 16jarige jongeling tot eenza me opsluiting voor den tijd van 1 jaar ver oordeeld die zich had schuldig gemaakt aan het wegnemen van geld uit eene geslotene la de ten nadeele van de huishoudster zijns va ders en van een zilveren horologie, aan zij nen broeder toebehoorende. Hierbij verdieut opmerking, dat de vader des beschuldigden agent van policie hem zelf naar het bureau van policie heeft gevoerd eu zijnen zoon niettegenstaande diens smeeken in handen der justitie heeft overgeleverd. Dezer dagen is te Leyden eene bijeen komst gehouden van afgevaardigden uit de ver schillende armbesturen te dier plaatse en uit bet bestuur der Leydsche maatschappij van wel dadigheid om te beraadslagen over de mid delen welke zouden moeten en kunnen wor den aangewend, ten einde het te vroegen te veel arbeiden van kinderen in de fabrijken te gen te gaan. Na vele en belangrijke woorden wisselingen, besloot de vergadering eene com missie te benoemen en deze te belasten met bet opmaken eener statistiek van de kinderen beneden de 14 jaren die in fabrijken of an dere werkplaatsen aldaar arbeiden om daarna, zoo het noodig mogt zijn, te beramen, welke maatregelen tol wering van hel kwaad zullen kunnen genomen worden. De TijdNoord-Holl. Courant bevat in zijn nommer van 16 dezer het adres, door de vereeniging: Regt voor allen, aan den paus ingediend wegens de heiligschendige aanranding, die zich aan de souvereiniteit van den vader aller geloovigen vergrepen heeft,” en wegens de groote ongeregtigheiddie op den weg is vasten voet in de Kerkelijke Staten te verkrijgen.” In de afgeloopene week heeft, anderhalf uur builen Arnhem een tweegevecht met de pistool plaats gehad tusschen twee heeren uit die stad en wel omdat één hunner zich met de echtgenoot van den anderen heimelijk had verwijderd. Een van hen heeft eene ligte wonde in het aangezigt bekomen. Uit Kampen wordt gemeld d. d. 13 De cember De Kamper stoomboot, heden morgen van hier tiaar Amsterdam vertrokken is met moeite door de massa ijs die zich in zee be vond tot Urk gekomen, maar heeft hare reis niet verder kunneu volbrengen en heeft de zen namiddag naar Kampen moeten terugkee- ren. Zeker iemand te Loenen verloor een zak boekje met ƒ500 waarde, en begaf zich tot een’ waarzegger met de vraag hoe dat te rug te vinden Deze nam tw’ee spel kaar ten legde die uit schoof er mede heen en weer en antwoordde het boekje is drijven de en als gij er spoedig heen gaat kunt gij het vinden in het bezit van blonde jongen tjes.” Voor die profetie werd gevraagd 23 cents, doch 10 cents afgedongen. Of het boekje uit de handen van blonte jongentjes” in het bezit van den eigenaar is gekomen weten wij niet, maar wel, dat de goedkoope zooge naamde profeet door het kantongeregt te Loenen is veroordeeld tc-t eene boete van ƒ3.50 als uitoefenende het ambt van waar zeggerij en wel als winstgevend bedrijf. Uit Wanneperveen wordt gemeld d. d. 15 December: Maandag avond had hier een droevig ongeluk plaats. De persoon J. W. pas vijf weken gehuwd, wilde een geladen ge weer afschieten ten einde het te ontdoen van een geruimen tijd daarin aanwezig geweest zijnd schot. De loop springt ongelukkig en de vier vingers van zijne linkerhand zijn als het ware verbrijzeld. Door dadelijk ingeroe- pene heelkundige hulp is een der vingers reeds geamputeerd; men vreest echter, dat de ge- heele hand zal moeten worden afgezet. Uil Harlingen wordt gemeld d. d. 18 De cember: Door de ingevalleoe vorst is de com municatie op Amsterdam ter zee gestremd. Verscheidene schepen, derwaarts op weg, zijn in onze haven teruggekeerd. De stoomboot Harlingen die vrijdag jl. 's morgens van Am sterdam vertrok, was door het ijs genood zaakt terug te keeren. De stoomboot Fries landdie op dienzelfden morgen onze haven verliet, is echter, na vele moeite en inspan ning, des avonds te 5'/, uur nog te Amster dam aangekomen. Vóór onze haven vertoont zich ook reeds veel drijfijs. Men verneemt omtrent den uitslag van het in de vorige maand te Breda gehouden examen van onderofficieren om tot den rang van luitenant te worden bevorderddat aan de vereischten hebben voldaan: 34 onderoffi cieren voor de infanterie hier te lande 1 idem voor de koloniën, 7 voor de artillerie hier te lande en 1 idem voor de koloniën terwijl de 9 onderofficieren der kavalerie zich naar ’s Hage hebben begeven om men in het praclische gedeelte van pen af te leggen. Men meldt uit ’s Hertogenbosch d. d. 15 December: Gisteren is uit het beestenspel van Ranues een wolf losgebroken die na eenige oogeublikken door de stad gerend te hebben den koers naar Rosmalen heeft voort gezet. De maréchaussées zijn heden uitgerukt, om het dier te dooden. Uit Weenen is eene depêche openbaar ge maakt meldende dat in den jongsten onder voorzitting van den keizer, gehouden minis terraad besloten is tot het brengen eener be zuiniging van achtendertig millioen gulden in de uitgaven voox’ het departement van oorlog

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1