NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEEK. I, ■J 1859. No. 103. 14<le Jaanrans. ZATURDAG den 24 December. BINNEN- EN BUITENLAND. den 27 Jun ij 1859. Art. 5. De invordering dezer belasting geschiedt overeenkomstig de verordening door den Ge- den 17 en den ƒ12 naar den I Met de in is vervallen vermeld. den Kneuterdijk uur zich vast gezet bij een’ waterstand van 2,70 el boven A. P. De overtoil geschiedt met ijsbooten door paarden getrokken. Op den Gelder- schen IJssel den 18 te Zutpben bet ijs boven de brug vast overtogt over de noodbrug. Te Katlerveer het ijs vastde overtogt met rij tuigen gestremd; te voet over het ijs. Ook te Kampen het ijs vast. Den 19 te Weslervoort steeds veel drijf ijs. Te Maastricht den 18 veel drijfijsdrie bogen der Maasbrug digt. Te Grave heeft het ijs in de Maas zich den 18 des morgens ten 9'/2 uur vastgezet. De Nieuwe Maas te Brielle was den 18 met drijf ijs overdekt. De stoomvaart gestaakt. Door den onverwacht ingevallen vorst zijn vele vaartuigen in de Zuiderzee zoodanig door ijsbezetting overvallen dat men op ver schillende plaatsen noodseinen zag in de mas ten van vaartuigen. Uit Scheveningen wordt gemeld d. d. 19 December: Thans zijn, Gode zij dank, al onze haringschuiten behouden van de vissche- rij teruggekeerd. De 127 bommen waaruit dit jaar de vloot bestond hebben gezamen lijk ruim 19,168,000 stuks steurhariug aange- bragt. Verleden jaar was de vloot groot 150 schuiten die 19,000,000 stuks haring lever den zoodat er nu, met drie schuilen minder, 168,000 stuks meer gevangen zijn. De prij zen van de haring bleven op den duur hoog; die ouder den Eugelschen wal werd gevan gen gold bij den laatstee afslag nog dertig gulden. Ofschoon er nu wel bommen zijn die met verlies gevaren hebben heeft men echter weder, over het algemeen genomen, allezins stof tot dankbaarheid voor den af loop. Verleden jaar had men het verlies te betreuren van vijf visschers dit jaar nieteen eukel sterfgeval. Dezer dagen heeft zeker koopman te Arn hem getracht, zijne bijzit van het leven te be- rooven eerst door met eene pistool op haar te schieten en vervolgens door haar met een mes te willen vermoorden. Deze pogingen zijn echter gelukkig verijdeld, terwijl de da der spoedig daarop in handen der policie is geraakt. Te Apeldoorn kwam voor eenige dagen de persoon van J. J. in zwaar beschonken toestand te huis, terwijl zijne vrouw reeds te bed en eveneens gesteld wTas. J. schijnt zijne plaats bij den brandenden haard te hebben genomen, met dat ongelukkige gevolg dat h ij voorover in het vuur is geraakt en zich op de jammerlijksle wijze heeft gebrand zoodat men zijn behoud wanhoopt. De vrouw heelt het gekerm en het gescheeuw van haren niets vernomen en zoude waarschijnlijk roes eerst hebben uitgeslapen zoo niet uit den slaap gewekt en op het aangesneld te hulp waren gekomen en aan van man haren de buren rumoer haar hadden gewekt. Uit Ambt Hardenberg wordt gemeld d. d. 20 December: Men verneemt, dat een 18jarig meisje uit deze gemeente, die eergis teren bij hare familie op circa twee uren afstands een bezoek heeft afgelegd op de te rugreisten gevolge van de sneeuw', aan het dwalen is geraakt en tot dusver te vergeefs is gezocht. De arrondissements-regtbank te Zwolle heeft J, B. landbouwer te Staphorst als hebbende op de openbare straat aldaar gezon gen en gesprongen, zonder permissie van den burgemeester, veroordeeld in eene boete van ƒ5 of eene gevangenisstraf van twee dagen. Dezelfde zang- en springlustige landbouwer was reeds vroeger, om dezelfde overtreding, tot geldboete veroordeeld. Voor eenigen tijd is melding gemaakt, dat van Harlingen te Leeuwarden twee ma trozen gevankelijk waren binnengebragt be schuldigd van mishandeling van een’ policie- bediende aldaar, die den volgenden dag is overleden. Thans vernemen wij dat die per sonen voorloopig weder op vrije voeten zijn gesteld. De stad Parijs heeft voor hare rekening in het Bosch van Boulogna een der grootste ijskelders doen aanleggen welke in Europa en w'eiligt elders bestaan. De uitgestrekte ge welven van dien kelder kunnen 40a50mil- lioenen kilogrammen ijs bevatten. lu het vo rige jaar is er bijna geen ijs geweestzoodat de kelder toen bijna ledig is gebleven. Dit jaar zal het misschien beter zijn en thans zijn reeds vele arbeiders in de weer om den municipalen kelder van het benoodigde voor den zomer te voorzien. Uit Frankfort verneemt men dat voor taan in al de tolverbonds-staten de Nederland- sche en Fransche gouden munten niet meer in betaling bij de openbare kassen worden aan genomen. De Spaansche regering heeft besloten, nog 12,000 man naar Marokko te zenden omdat de oorlog aldaar een ernstig aanzien krijgt. Volgens berigten uit Gibraltar bad men zich in het geheele keizerrijk Marokko tot SNEEK25 December. De eerste kamer der staten-generaal heeft benoemd tot rappor teurs over het wetsontwerp der spoorweg- concessiën de heeren Van Wessem Van Roi- jenOost Jordens en Van Beeck Vollenho ven. Donderdag 22 dezer discussie over de begrooting van het pensioenfonds, die van Ommerschans en Veenhuizen en wijziging der regten op den visch. Vrijdag zijn de be groot! ngswetten aan de orde gesteld. Men verzekert dat met 1 Januarij as. verschillende departementen van algemeen be stuur gereorganiseerd zullen worden dat som mige ambtenaren gepensioneerd en anderen be vorderd of benoemd zullen worden. Dit zou o. a. het geval zijn bij de ministeriën van marine en van oorlog. Z. M. heeft bepaald, dat de bew'eging der onderscheidene corpsen des legersdie ge woonlijk van garnizoen veranderen in 1860 niet zal plaats hebben. Alleen de gedetacheer de compagnien van de verschillende corpsen in kleine garnizoens gevestigd, zullen door an dere vervangen worden. De hooge raad der Nederlanden heeft den 16 dezer uitspraak gedaan in de zaak, waar in het betrof de vraag Wat omtrent de overeenkomsten van huur tusschen kantoor bedienden en hunne meesters regtens is De raad heeft bij een belangrijk arrest be slist, dat de artt. 16571859 van het bur gerlijk wetboek alleen van toepassing zijn op de huur van zoogenaamde eigenlijke dienst of werkboden. De hooge raad der Nederlanden heeft uitspraak gedaan in de zaak van J. J. Ru der, door hel hof in Noord-Holland wegens ontvreemding van een’ brief, veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren. Overeen komstig de konclusie van den advocaat-gene- raal Römer heeft de raad het arrest vernie tigd en de zaak verwezen naar het hof in Zuid-Holland. Het huis te ’s Graveuhage, vroeger be woond door baron J. G. Baud is naar men meldt, verkocht aan de firma Sinkei, die in de residentie nog geen’ manufactuur-winkel had en het zullen inrigten tot een kolossaal manufacturen-magazijn met een’ ingang op en eene in het Noordeinde, aan elkanderen verbonden met eene glazen overdekte passage. Op den Boven-Rijn is den 18 dezer het drijfijs zeer verminderd. Waterhoogte 6 voet 5 duim. Den 19 dezer te Nijmegen de Waal' voor de helft met drijfijs. Op den Neder- Rijn te Arnhem steeds veel drijfijs. Te Wijk bij Duurstede het ijs vast boven de stad, be nedenwaarts open water. In den Roodvoet meenteraad vastgesteld bij besluit van den 17 het ijs vast. Op de Lek te Vreeswijk heeft September 1855 en de latere daarop gemaak- het ijs den 18 ’s avonds ten 10 te wijziging bij besluit van den 27 Junij 1859. Welk besluit is goedgekeurd bij koninklijk besluit van den 18 September 1859 no. 45. Voorts dat in genoemde vergadering is vast gesteld de navolgende HERORDENINGhoudende bepa lingen WAARNAAR DE INVORDERING DER PLAATSELIJKE BELASTING op het GEDISTILLEERD en den WIJN met den Isten Januarij 1860 zal ge schieden. Eenig Artikel. De inning der gewijzigde Plaatselijke belas ting op het gedistilleerd en den wijn zal in de Gemeente Sneek met den Isten Januarij 1860 geschieden naar de verordening door AFKONDIGING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK doen te weten dat door den Raad dier Gemeente, in zijne vergadering van den 22 Augustus 1859, is vastgesteld het na volgende BESLUIT tot het HEFFEN eener PLAATSELIJKE BELASTING op het GEDISTILLEERD en den WIJN, in de GEMEENTE SNEEK. De RAAD van de STAD SNEEK, Gelet op de wet van den 15 Mei 1859 (Staats blad no. 58)tot wijziging der tarieven van sommige accijnsen. Overwegende datnaar aanleiding van art. 6 dier wet, het besluit tot het heffen eener Plaatselijke belasting op hel Gedistilleerd en den Wijn, dezerzijdsch vastgesteld den 17 September 1855, en goedgekeurd bij konink lijk besluit van den 26 Mei 1856, no. 59, zal behooren te worden gewijzigd. Heeft besloten, gelijk hij besluit bij deze: Art. 1. Er zullen te beginnen met den Isten Ja nuarij 1860, op de hoofdsom van den Rijks- accijns op het Gedistilleerdvoortdurend ge heven worden 90 opcenten voor zooveel het binnenlandsch, 57 opcenten voor zooveel het buitenlandsch,eu 39 opcenten voor zooveel de buitenlandsche likeuren betreft. Alsmede zal er op het ingevoerde gedistil leerd waarvan de Rijks-accijns elders vol daan is, eene belasting geheven worden ten bedrage van ƒ19.80 per vat binnenlandsch ge distilleerd en ƒ19.95 per vat buitenlandsch gedistilleerdbeide van 10 graden sterkte, van meerdere of mindere sterkte naar evenredig heid van ƒ20.28 per vat buitenlandsche li keuren en van ƒ19.80 per vat binnenlandsche likeuren, meerdere of mindere hoeveelheid van een en ander naar evenredigheid. Art. 2. Er zal aan te vangen met hetzelfde tijd stip voortdurend geheven worden eene belas ting op den buitenlandschen Wijn kunst- of vruchtwijnten bedrage van per vatmeerdere of mindere hoeveelheid evenredigheid zullende de belasting van kunst- of vruchtwijn verschuldigd zijn niet alleen van die welke in de gemeente wordt ingevoerd, maar ook van die, welke in de zelve wordt bereid. Art. 5. De belasting is mede verschuldigd van het gedistilleerd de likeuren en den wijn op het tijdstip der in werking treding van dit besluit in de gemeente aanwezig, bij alle slij ters tappers, herbergiers, logementhouders, wijnhandelaars, drankverkoopers enfabrijkan- ten van aan deze belasting onderworpene en reeds veraccijnsde dranken onder korting van het beloop der belasting overeenkomstig het besluit van den 17 September 1855. Art. 4. werking treding van dit besluit het besluit in het hoofd dezes den Gemeenteraad vastgesteld bij besluit van den 17 September 1855 en de latere daarop gemaakte wijziging, vastgesteld bij besluit van den 27 Junij 1859. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 5 December 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris II AU A SNEEKER COURANT HllIIDIIIIIIIII I, I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1