NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1 f J 1 j 1859. No. 104. WOENSDAG den 28 December. 14de Jaf BINNEN- EN BUITENLAND. binnengeloopeu BUITENLAND. r [iiwüliü 51 December dat besluit toe- 7E het dier tot dus- en vreest men al- WEENEN 24 December. Graaf Rechberg, vorst Gortschakoff en de heer von Schlenitz zullen slechts eenige weken het congres bij wonen tot behandeling der hoofdpunten. In verband met het door eenige buiten- landsche bladen medegedeelde gerucht van eene abdicatie des keizers maakt het volgende voorval het onderwerp der gesprekken te Wee nen uit. Toen namelijk dat gerucht ter ooren des keizers kwam vond bij daarin aanleiding tot de volgende scherts. Hij nam zijn’ zoon den troonopvolger, op zijne schouders, eu trad, gearmd roet de keizerin voor een’spie gel. Toen wendde hij zich tot de in de De wolf, die voor eenige dagen te 's Bosch uit een beestenspel is ontsnapt doorkruist thans onze streek en het Land van Ravestein. Niettegenstaande de groote massa van men- schen die met geladene gew’eren op hem heb ben jagt gemaakt heeft men verre niet kunnen schieten om voor treurige gevolgen. Uit Brussel verneemt men, dat onderschei dene Belgische firma’s reeds pogingen doen om met de levering van het materieel voor onze spoorwegen belast te worden. In 1808 bedroeg Frankrijks staatsschuld 540 millioen guldens en in 1858 ruim zesen- dertighonderd millioen guldens. In laatstgenoemd jaar had Frankrijk aan ren te te betalen ruim éénhonderd en tweeënder tig millioen guldens. De bevolking van dit rijk bestond in 1790 uil 26'/,, in 1815 uit 29‘/?, in 1846 uit 55'/, en in 1836 uit ruim 56 millioen zielen. In 1808 bedroeg Engelands staatsschuld ruim 645 millioen p. st., en in 1858 ruim 800 millioen p. st., alzoo bijna negentienhon derd millioen guldens meer. In laatstgenoemd jaar had Engeland aan ren te te betalen driehonderd en zesendertig mil lioen guldens. De bevolking van dit rijk bedroeg in 1801 ruim 10, in 1858 ruim 22 en met Ierland bij- na 29 millioen zielen. Men leest in den Jewish Chronicle: W ij vernemen dat de meêw’aardigheid voor den beroofden vader signor Mortaratoe neemt. Hij onderhield zich in de afgeloo- pene week met Christenen van grooten inaat- schappelijken invloed die zich bereid hebben verklaard, eene bijeenkomst op groote schaal SNEEK 27 December. Van den 17den tot en met den 25 dezer zijn in deze provincie 26 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaaktj; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars2482. Bij koninklijk besluit van den 26 Sep tember 1859 wordt dè vierde algemeene tien jarige volkstelling bepaald op 1859 overeenkomstig de aan c gevoegde voorschriften. De eerste kamer heeft in hare dagzitting van 25 dezer met algemeene stemmen aange nomen hoofdst. één tot vijf, en in hare avond- zitling hoofdst. zes tot tien der staatsbegrooling. Den volgenden dag heeft de eerste kamer de hoofdstukken Koloniën en Onvoorziene uit gaven en de wet op de middelen aangeno men. Bij het hoofdstuk Koloniën, is sterk aange drongen op de wederindiening eener wet op de Oost-lndische comptabiliteit. De minister wenschte zich van bepaalde beloften daartoe te onthouden. Hij zeide dat er onderwer pen van meer dringend staatsbelang zijn die den voorrang verdienen. De wet tot emancipatie der slaven in West- Indie zal, volgens de verklaring van den minister, weder worden aangeboden. De kosten daavoorr zullen ongeveer 15 millioen bedragen. De koningin weduwe heeft bij haarver trek van haar lustslot te Soest niet alleen aanzienlijke sommen als particuliere subsidien verleend maar bovendien door de commissie van weldadigheid aldaar doen uitreiken eene groote hoeveelheid dekenshemden kousen en klompen, terwijl de som van y*250 door haar werd afgezonderd, om door behoeftige dagloo- ners te worden verwerkt. Men schrijft aan de Utr. Ct. Zoo ooit een vorstelijk persoon zich bemind heeft we ten te maken is hel zeker Z. K. H. prins Frederik, tijdens het kamp bij Zeyst in Aug. jl. Hds. handelwijze was jegens ieder, zoo hoofd-officier als soldaat, ten allen tijde en in ieder opzigt waarlijk vorstelijk, en geen en kel individu in het kamp tegenwoordig zal ooit vergeten de welgemeende hartelijkheid waarmede het: Levé prins Frederik!” werd uitgeroepen. Z. K H. heeft zich met de ar mee verbroederd waut nog dagelijks spreken de in hunne garnizoenen teruggekeerden over de ontelbare blijken van hulpvaardigheid, gul heid en vergun mij het woord te bezigen fidéliteit van Z. K. H.; en niet zelden wordt het voile gemoed alsdan lucht gegeven door den uitroep: Jongens! zoo’n chef, als we eens vechten moesten Als uitvloeisel van dien geest, ook bij de gekampeerd hebbende officieren zal dezer dagen aan Z. K. H. een prachtig album w’orden aangeboden inhou dende, behalve de gelithographieerde naam lijst van de deelnemenden dus van alle daar tegenwoordig geweest zijnde officieren eeu aantal schetsen, meestal voorstelleude stel lingen der troepen in het kamp en eenige bij zondere voorvallen uit het kampleven. De bekwame hand, waaraan die teekeningen zijn toevertrouwd geworden geeft zekerheid van eene ouverbeterlijke uitvoering. Naar men verneemtzullen in het vol gende jaar aan ’s rijks kweekschool voor mili taire geneeskundigen, te Utrecht, ook eenige aspiranten worden toegelateu die zullen wor den opgeleid tot militaire apothekers bestemd voor bet leger hier te lande. Uit Amsterdam schrijft men: »Het vol gende feit komt ons der vermelding niet on waardig voor. Wij vermeenen voor de waar heid daarvan te kunnen instaan Op het concert dat jl. woensdag alhier onder mede werking van den beroemden violist Wieniawski in het Park plaats bad begaven zich in de pauze eeu paar leden der Amsterdamsche aris tocratie tot den kunstenaar, hem hunne ver wondering te kennen gevende dat hij de rid derorde, hem door Z. M. onzen geëerbiedigden koning zoo welwillend geschonken niet op de borst droeg. Wieniawski ontknoopte zijn rok en het ordelint werd zigtbaarterwijl bij de volgende woorden tot zijne bezoekers sprak: komen. Uit Oss wordt gemeld d. d. 22 Dec. wolf, die voor beestenspel is Niet het ordelint is het, dat uwe ontevre denheid gaande maakt gij zijt vertoornd, om dat ik dezen keer niet kon goedvinden, in uw Felix Meritis op te treden. Ik weiger dat thans, omdat ik vernomen heb, dat gij uit uwe vereeniging de belijders der Israëlitische godsdienst buitensluit. Ook mijne moeder was Jodin en ik zou er geen’ spijt over ge voelen als mijn vader bok had beleden de godsdienst van een Meijerheereen Halevy en zoovele andere lichtende sterren aan den mu- zikalen hemel, wier kunstgewrochten gij in consequent genoeg wel wilt ontvangen of liever, die zich ondanks olieden eenen weg beeft weten te banen binnen [uwe hekrompene muren.” Uit Leyden wordt geschreven Men verneemt, dat de inschrijving van f 20,000 bij renteloos voorschot en uitlooting in 20 jaren voor de verbouwing der Pieterskerk als aan denken van het bedanken van ds. E. Lauril- lard voor het op hem uitgebragte eerste beroep naar Amsterdam reeds drie w’eken geleden is volgeteekend. De vroegere berigten vau ge brek aan deelneming waren dus voorbarig en onjuist.” In het Decembernommer van het tijd schrift de Economist komt een zeer belangrijk stuk voor van jhr. W. T. Sandberg, betref fende de aanstaande volkstelling. Plet nut en de waarde dier telling uit een staathoudkun- dig ongpuntworden daarbij duidelijk uiteen gezetterwijl de schrijver de verschillende op gaven in het invullingsbiljet vervat, nagaat en het hooge belang eener juiste beantwoor ding der vragen betoogt; w’aaruit hij de roe ping van de ingezetenen afleidt, om zich de goe de invulling der biljetten tot een’pligt te stel - len. Hij bestrijdt de bij velen heerschende dwaling, als of de volkstelling eene handeling is enkel in het belang der regering, en bewijst, dat de W’etenschap ter bevordering van volks geluk volkswelvaart en gezondheidstoestand eene noodzakelijke behoefte heeft aan eene juis te kennis van de bevolking naar de onder scheidene indeelingen in het biljet omschreven. Men meldt uit Kampen d. d. 24 Dec. De stoomboot van Kampen op Hull die om de streng ingevallene vorst te Medemblik was binnengeloopeu is thans naar het Keteldiep teruggekeerd maar kau wegens de massa ijs die zich in dit diep bevindt, niet binuen te beleggen ten einde aan het publiek de gelegenheid te geven, hunne gevoelens uit te drukken. Hij is ook vereerd geworden met een bezoek van aiderman Salomonsdie hem insgelijks zijne hartelijke deelneming betuigde. Signor Mortara heeft zijne smeekingen bij dcu raad van afgevaardigden ingezonden, met ver zoek hem te ondersteunen in zijne pogingen om de zaak aan het congres voor te leggen. Er is een verzoekschrift in omloop, waarin met verschuldigde achting en met de krach tigste betoogredenen op het voldoen vau zijne bede wordt aangedrongen en welk verzoek schrift opengesteld en rondgezonden is door signor Mortara die, onder het bewustzijn der dure verpligting, die als vader en Israëliet op hem rust geene middelen onbeproefd wil laten, om zijn doel ie bereikan. Wie, die de gevoelens van eenen waren zoon van Israël of een vaderhart bezit, zal niet in zijne smar ten deelen En wie onzer zal zich de ge ringe vertroosting ontzeggen, zijne onderteeke- ning te hechten aan de uitboezemiugen van de grieven der heilige smart van een’ beroofden vader, die zijn kind voor zijn gezin, voor zijne gemeente en voor zijnen God zoekt te herwinnen De speelbank te Spa heeft dit jaar de bij na ongeloofelijke som van een millioen driemaal honderdduizend francs meer opgebragt dan in 1838. Elk jaar is de vermeerdering aanzienlijk. Gesteld dat exploitatie-kosten 560,000 fr. be- loopen, dan blijft er eene zuivere winst van on - geveer een millioen over. Hiervan krijgt de regering de helft of 500,000 fr., de stad Spa heeft 20 pet. d. i. 200,000 fr. er van ontvan gen en de overige 500,000 francs behooreu den aandeelhouders. De toestand van Hongarije wordt steeds ernstiger. Herhaaldelijk doen er zich veront rustende verschijnselen op, die vooreen even tueel verzet tegen Oostenrijk doen vreezen. De regering schijnt dit zelve in te zien. Zij neemt reeds hare maatregelen door meer troepen naar Hongarije te zenden ten einde nietgelijk voor een tiental jaren, door de revolutie overvallen te worden. Het clericale te Turyn uitkomende dag bladen Armonia vermeldt het overlijden van den heer Ferzani den bisschop van Vigevano, en voegt daarbij dat door den dood van dien prelaat thans in den Sardinischen Staat niet minder dan vijftien kerkelijke arrondissemen ten zijn, die, het zij door overlijden het zij door verbanning, zonder geestelijk opperhoofd zijn. Dat blad laat niet na aan te merken, dat niemand meer dan graaf de Cavour lot dien toestand heeft bijgedragen en het dus niet te verwonderen is, dat algemeen door de vij anden der kerk wordt gewenscht dat die staatsman naar het revolutionaire congres van Parijs zal worden afgevaardigd. De eeredegens die eenige ingezetenen van Rome uit de opbrengst eener inschrijving voor keizer Napoleon en koning Victor Emanuel hebben laten maken zijn thans gereed. Zij werden door Cassellauionder toezigt van den hertog van Sermonetaeen’ eersten kenner van wapens uit de Etrurische en Romeinsche oud heid vervaardigden moeten afgescheiden van het goud de edele steenen het mozaïk email enz., tot de voortreffelijkste voortbreng selen behooren die de hedendaagsche kunst van goudsmeden in Italië vermag op te leve ren. 4 j SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1