NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. r 14de Jaargang*. den -31 December. 1839. No. 105. ZATÜRDAG 10, 9'A COURANT. alle andere in de termen Wordende Dat hebben 2, 5, 4, 5, 6, 7, 8, 9, U ’s middags ’s namiddags uur over 1 ook de tegenwoordige minister voor het behoud Z. Maj. 1 dezer bepaalddat de soldijen en het reisgeld De BURGEMEESTER van SNEEK berigt door deze de ontvangst van een muntbiljet groot ƒ50 zijnde no. 96 A. D.van een’on bekende, onder het postmerk Sneek, ten behoe ve der Gemeente-kas. Sneek den 29 December 1859. WOUDA. .voor die van wijk 1 Deze Courant verschijnt Woensdags en Za- turdags. Abonnementsprijs voor 5 maanden is binnen deze stad J'ï.W buiten de stad franco ƒ1.65. Adrerlentiën van 1 tot 4 regels gewone letter 40 cents, voor eiken regel daar boven 10 cents, behalve 53 cents zegelregt voor iedere plaatsing. Bezorging der Adverten- tiën uiterlijk Dingsdags en Vrijdags middags vóór 1 uur, en der Ingezondene Stukken Maan dags en Donderdags. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze op alle manspersonen binnen deze gemeente hunne wettige woonplaats hebbende die op deu 1 Januarij 1860 hun 19de jaar zijn ingetreden, en gevolgelijk allen die in den jare 1841 ge boren zijn ten einde zich te doen inschrij ven in het register voor de Nationale Militie van deze gemeente, zullende daartoe door en namens Heeren Burgemeester en Wethouders op den Raadhuize worden gevaceerd Woensdag den 4 Januarij 1860, s morgens wet gevorderde vereischten bezittende, om zich bij de Nationale Militie vrijwillig te verbin den en zich te dien einde in voormeld re gister te doen inschrijven; zullende aan een’ ieder hunner daarvoor eene belooning of pre mie van 50 gulden worden gegeven zoodra zij door den Militie-raad goedgekeurd zullen zijn. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen aanwenden zal deze worden af- gekondigd zoo als gebruikelijk is. Sneek den 50 December 1859. Burgemeester en IVet houders voornoemd, WOUDA. De Secretaris HAGA. ving zeker niet bevorderen. Op de vragen van den heer Jolles antwoordde de voorzitter, dat hij een onderzoek heeft ingesteld doch den uitslag nog niet wist. Ook hem had het aanplakken der oproeping gegriefd. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 28 Dec. Heden is alhier een lid van de twee de kamer der staten-generaal gtkozen in de plaats van wijlen den heer Stolte. Er waren ingekomen 1283 stembiljetten; van onwaarde waren 4 zoodat de meerderheid was 641 stem men. Gekozen is de heer mr. J. Heemskerk Az. met 716 stemmen de heer W. Poolman be kwam 515 stemmen. Bij de te Dordrecht plaats gehad hebben de verkiezing van een lid der tweede kamer zijn uitgebragt 975 geldige stemmen. De heer mr. P. A. Sander, afgetreden wegens zijne benoeming tot raadsheer in het hof van Zuid- Holland doch weder verkiesbaar, verkreeg 502 de heer de Raadt, 274 de heer Blussé 250 stemmen. Herstemming tusschen de beide eerstgenoemden. Het provinciaal geregtshof iu Noord-Hol- land heeft dezer dagen uitspraak gedaan iu de zaak van Heuricus Swaansbeschuldigd vau poging tot moord op zijne huisvrouw. Het hof heeft den beschuldigde schuldig verklaard en hem veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van 18 jaren en in de kosten. Uit Arnhem w’ordt gemeld d. d. 27 Dec.: Als naar gewoonte, sedert een viertal jaren waren gedurende de beide kersdagen in Musis Sacrum alhier twee fraaije kersboomen ten toon gesteld, waaraan eene tombola zonder nieten was verbonden tot welke van alle zijden ge schenken waaronder buitengewoon fraaije, waren ingekomen en waarvan de opbrengst tot weldadige doeleinden wordt bestemd. Steeds voortgaande is de deelneming aan dit feest en waarlijk, zelden zagen wij fraaijer, in nemender en doelmatiger feest dan dit op die plegtige dagen een feest dat de Chris telijke liefdadigheid zoo uitlokkend en zoo vele vrolijke gezigten maakt. Eere dus die heeren, maar vooral ook de dames die geene moeite ontzien hebben, dit feest te maken tot hetgeen het is, terwijl wij niet twijlelen of het zal van jaar tot jaar steeds toenemen. Uit Kampen wordt gemeld d. d. 27 De cember: Gisteren avond nam de diligence van Van Geud en Eoosdie het Katerveer niet kon passeren haren weg over Kampen naar Zwolle. In de nabijheid van de herberg de Kroon halverwege tusschen beide steden viel van den bijwagen die bij genoemde di ligence wasde voerman van deu bok en kwam onder een der raderen van den wagen. Daar kreeg hij een hoefslag van een der paar den met dat ongelukkig gevolg, dat hij oo- genblikkelijk dood bleef. Zijn lijk werd in genoemde herberg gebragt. Uit Delden wordt gemeld d. d. 25 De cember De dag van heden zoo blijde voor de Hervormde bevolking dezer plaats aange broken is voor haar in een’ dag van rouw verkeerd. Onze oudste leeraar ds. J. A. de Lorraine Holliug, op weg zijnde naar het kerkgebouw om de gemeente voor te gaan had het ongeluk te vallen en schoon hem met de meeste belangstelling en vaardigheid werd te hulp gesneld en bij spoedig ten huize zijns zoous werd gebragt, had hij binneu weinige oogenblikken opgehouden te leven. Hoe de gemeente met de weduwe en kinderen treurt om het verlies van een’ man die zoo vele jaren in zoo menige betrekking met den mees ten ijver en tot nut van velen werkzaam was, kan moeijelijk worden beschreven. Hij was bij iedereen geacht en bemind en was zijn, leven gewijd aan de verkondiging van het Evangelie, zijn sterven op den weg van zijn’ pligt op dezen plegtigen dag zal eenen die pen indruk achterlaten. De gemeenteraad te Castricum heeft nog maals geweigerd uit het Gereformeerde drietal een’ hoofdonderwijzer te keizen, niettegenstaan de de regering met art. 126 en 127 der ge meentewet heeft gedreigd. Weder heeft Pruissen neen de wereld een zwaar verlies geleden. Alexander v. Hum boldt is spoedig gevolgd door Wilhelm Grimm, om 9 10 10'/, 11 1l'/2 12 12'/2 1 <7, wijders bekend gemaakt zij die hun verblijf binnen het Rijk komen vestigen en als ingezetenen moeten worden beschouwd voor zoo verre zij nog in de jaren der Militie vallen verpligt zijn zich insgelijks vóór het gemelde tijd stip aan te geven in dat registerwaartoe zij volgens bunnen ouderdom behooren. Dat de inschrijving en loting moet geschie den zoowel door hen die gehuwd zijn of om welke redenen ook regt op vrijstelling ver- meenen te hebben als door de afwezenden in dienst zijnde en vallende personen. Dat de ouders, voogden of regenten ver pligt zijn hunne kinderen of pupillen in persoon, of iemand, daartoe door hen schrif telijk gemagtigd te doen inschrijven, zullen de de nalatigen verbeuren eene boete van niet meer dan honderd doch niet minder dan vijfentwintig gulden of, in geval van vol strekt onvermogen gestraft worden met eene gevangenis van ééne tot twee maanden. Dat zij welke zich vóór den 20 Januarij niet hebben laten inschrijven verwezen zul len worden tot eene boete van niet minder dan vijf gulden en niet te boven gaande de som vau honderd gulden, of, ingeval van volstrekt onvermogen, tot eene gevangenis van vier dagen tot zes weken. Dat het inschrijvings-register finaal zal wor den gesloten op den 28 Januarij ek. en de zulken welke zich dan nog niet hebben la ten inschrijven dadelijk zullen worden ge arresteerd en naar de hoofdplaats der provin cie worden overgebragten, na voor de dienst geschikt bevonden te zijn aan den provinci alen kommandant ter inlijving worden over gegeven terwijl zij bovendien in bet dubbele der boeten en straffen hierboven genoemd zullen worden verwezen. Voorts wordt ter kennisse der ingezetenen gebragtdat van af den 2den tot den laat- sten der maand Januarij aanstaande, ter Se cretarie dezer gemeente van ’s morgens 9 lot ’s middags 12 uur, zal openliggen een regis ter bestemd voor de inschrijving van Vrij willigers, en dat mitsdien worden uitgenoo- digd alle zoodanige ingezetenen, welke op den 1 Januarij 1860 ongehuwd hun 19de jaar zijn ingetreden en hun 50ste nog niet heb ben volbragt, ten ware zij reeds in dienst der Nederlandsche Armee of Nationale Militie heb ben gestaan in welk geval zij tot den ouder dom van 55 jaren worden toegelaten, de lengte hebbende van 1 el 570 strepen en de bij de BINNEN» EW BUITENLAND. SNEEK 50 December. Door de heeren Van Swinderen en van Nispen Van Pannerden is in de eerste kamer het voorstel gedaan om de werkzaamheden te verdagen tot in de volgen de maand of de eerste helft van February op uader te bepalen dag. De minister van binnenl. zaken ondersteunde dit voorstel, om dat het strekte tot aanwijzing van een be paald tijdstip van afhandeling der spoorweg zaak. Bij stemming is dit voorstel aangeno men met 22 tegen 7 stemmen. Aan de eerste kamer is rondgedeeld de begrooting der rivierbruggen voor het aanhan gig spoorwegplan. De brng aan den Moerdijk is geraamd op ƒ8,572,967 de brug over de Nieuwe Maas te IJsselmonde op 2,091.000; de brug te Dordrecht op ƒ945,102; de brug over het Sloe op ƒ2,570,000. De inrigling van de brug aan den Moerdijk is als volgt: aan de zijde vau den Moerdijk eene opening met beweegbare brug, wijd 16 el en 16 ope isingen, elk wijd 92’/, el> te zamen 1500 el. Bij de beraadslaging iu de eerste kamer hoofdstuk X {Oorlog') is gebleken dat van oorlog is van de vesting te Groningen. heeft bij besluit van den 18 t van 1 Januarij 1860 af aan de onderof ficieren en verdere manschappen des legers te verstrekken zal worden verhoogd en dat hun tevens van dien datum, in stede van een ra tion brood van 50 loodeneen van 74 looden zal worden uitgereikt. Bij de overgroote menigte aanvragen om spoorwegen en de petitiën vóór en tegen be paalde lijnen, moet er dezer dagen eene pe titie bij het ministerie van binnenlandsche zaken zijn ingekomen van de gemeente Kou dekerk. Daarin wordt verklaard dat naar aanleiding der aanvrage van de Hollandsche spoorweg-maatschappij ter aansluiting der lijn naar Leyden enz., die lijn over Koude kerk zou loopen. Maar de gemeente petition- neert daartegen als zijnde de daar bestaan de middelen van vervoer voldoende, en deze zouden dus gevaar loopen van door den nieuw aan te leggen spoorweg benadeeld te worden. Zij verzoeken dus van eenen spoorweg ver schoond te blijven! Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 22 Dec.: Het te Amsterdam aangeplakte beroep op de ingezetenen dier stad maakte gisteren I in den gemeenteraad te Amsterdam een punt van discussie uit. De heer Wolterbeek pro testeerde er tegen, dat dit stuk den geest der Amsterdamsche bevolking zou ademen en gaf zijne verwondering te kennen, dat aanplak king van een zoo oproerig stuk aan de hoe ken der straten gedoogd was. De heer Jolles vroeg, of de aanplakking geschied was door de van stadswege tot het aanplakken van bil jetten gebezigde personen, en of de policie er vergunning toe gegeven heeft vorm en uit drukkingen der oproeping laakte hij sterk zulke middelen zouden de zaak der doorgra- SNEEKER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1