NIEUWS- EN ADVERTENTIMLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 1860. No. 1. WOENSDAG 7 VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER den 4 Janüarij. VERGADERING I-* 'J ’•>\1 i - 1 1 SNEEKER A BINNEN- EN BUITENLAND. l l correspondentie langs BUITENLAND. 2^1 1 van het per- Al het ijs op de Schelde is en zijn onze schippers reeds opgevaren voor Holland zullen !u hunne bestemming vol- WEENEN. De Israêliten zullen weldra in Oostenrijk ook grondbezitters mogen wor den zeer tegen den zin der ultramonlanen. ZATURDAG DEN 7 JANUARIJ 1860 des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van den 19 December 1859 betrekkelijk het aankoopen van een huis in de Galigastraat. Besluit, houdende goedkeuring van het Raads besluit tot onderhandsche verhuring der trek- schippersstal en woning te Sneek. Besluit betrekkelijk de regeling soneel aan de Stads boterwaag. Voorstel tot af- en overschrijving. Benoeming van een’ schipper in het beurt- veer tusschen Sneek en Amsterdam. den 122,980 hunne stemmen zoodat zelfs in de vooronderstelling dat deze laatsten allen zich met de geoctroijeerde con stitutie vereenigden het aantal der afkeu renden dat der goedkeurenden nog in over- groote mate zou te boven gaan. Deze Courant verschijnt TEoensdags en Za- turdags. Abonnementsprijs voor 5 maanden is binnen deze stad J" buiten de stad franco f\Ssn. Adoerlenliën van 1 tot 4 regels gewone letter 40 cents, voor eiken regel daar boven 10 cents, behalve 53 cents zegelregt voor iedere plaatsing. Bezorging der Adverten- tiën uiterlijk Dingsdags en Erijdags middags vóór 1 uur, en der Ingezondens Stukken Maan dags en Donderdags. COURANT. J S-'-T rijk alleen in dfe rigting van de haven van Southampton naar Engeland vervoerd is, meer dan 96,000,000, terwijl er nog een gelijk ge tal in de andere Engelsche havens is binnen gekomen. Wij wisten nu al dal men niettegen staande den gunstigen toestand van ouzen veestapelover de duurte van het ossen- kali's- varkens- en zelfs schqpenvleesch kla gende, ten antwoord krijgt: dat komt wegehs den uitvöer naar Engeland. De zalmvisschers hebben sedert een paarja- ren zich ten onzent ook in eenen toenemen den staat wat kwantitiet en kwaliteit be treftmogen vérheilgen maar de prijzen zijn niet verminderd, ook al uithoofde van den fij nen smaak en de stevige eetorganen van onze Engelsche naburen en hoeveel zou men hier nog niet kunnen bijvoegen waarvan onze keuken- en huisboekjes getuigenis der waar heid kunnen geven; boter en kaas, om nog maar iets te noemen die echt Nederlandsche producten behooren voor de meesten onder onze volksklassen schier onder de verboden geregten gerangschikt te worden zoodat de klassieke naam van kaas-eter aati de Hollan ders gegeven weldra tot de oude geschiedenis zal behooren. Het ontbrak er nu nog maar aandat velen onder ons zich een eitje uit den dop zullen moeten ontzeggen om aan de eischen der Britsche magen te voldoen en aan de wetten op den vrijen en onbeperkter uitvoer 1” In Parijs mag het getal boekdrukkerijen een door het gouvernement bepaald maximum niet te boven gaan. Daar in de gemeenten welke ten gevolge, der uitbreiding van Parijs met 1 Janüarij een deel der hoofdstad wor den vijf boekdrukkerijen bestaan, is dat maxi mum thans bij een besluit des keizers met vijf vermeerderd en op vijfentachtig gesteld. Aan den Times wordt door zij nen Parij- schen correspondent een gesprek medegedeeld tusschen een’Engelschman en een’Franschman, over de vrees, die in Engeland voor een’inval der Franschen en de krijgstoerustingen in bei de landen beslaat. De Franschman is, volgens eene zinspeling van den Times, niemand an ders dan keizer Napoleon zelf, en de Engelsch man volgens den Globe de heer Cobden. De Franschman verzekert, dat de Engelsche paniek eene belagchelijke dwaasheid is en dat de schijnbaar geduchte krijgstoerustingen in Frankrijk geenen auderen grond hebben dan de noodzakelijkheid, om de geheele artil lerie en marine te reorganiseren en dat hij de geheele beweging in Engeland slechts aan eene parlij-manoeuvre der Tories toeschrijft. Aan een en ander leent de Engelschman een goedgunstig oor en ua afloop van het gesprek geven beiden elkander de hand en bevelen zich wederkeerig in elkanders vriendschap aan. Aan deze zamenspraak wordt te Londen nog al gewigt gehecht. De nieuwe gasfabrijk van de stad Stade in Hannover is in den nacht van den 21 Dec. in de lucht gesprongen. De uitbarsting was geweldig, maar behalve aan de gebouwen der gasinrigting is weinig schade aangerigt. De nabijzijnde huizen hebben huune vensters en dakpannen verloren slechts twee personen zijn ligt gewond. Het aantal der Hongaarsche Protestan ten van de beide geloofsbelijdenissen welke zich door het orgaan hunner wettige verte- genwoordir -s tegen de geoctroijeerden kerke lijke constitutie van 1 October verklaard heb ben bedroeg den 22 dezer 2,845,486 dat dergenen die voor de aanneming er van stern en eindelijk dat van hen welke nog .niet uitbragten 42,085 gen. Door een 20tal jagtstroopers is dezer da gen nabij Nestelrode legen eenige jagtopzie- ners feilelijk verzet geboden zelfs is van weérszijden gevuurd. Thans bevinden zich dientengevolge aldaar patrouilles te paard van de omliggende brigades maréchaussée. De Stoompost zegtBij de buitenge wone duurte der eijeren waarover thans on ze huismoedertjes, en wij niet minder, met regt klagen zal het welligt niet onbelang rijk zijn mede te deelen wat wij in een ge acht buitenlandsch tijdschrift, belrekkelijk den uitvoer van dat zoo aangenaam en gezond voedsel, alleen uit Frankrijk, vinden aange- teekend. Volgens dat tijdschrift dan bedraagt hel getal eijeren, dat in één jaar uit Frank- SNEEK5 Janüarij. Van den 24sten tot en met den 51 Dec. zijn in deze provincie 50 runderen aan de besmettel ij ke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars2312. Door Z. M. zijn benoemd tot militaire le den voor het jaar 1860 in de mililie-distric- tente Leeuwarden de luit.-kol. de Lange de Betuwprov. adj. in Friesland, en teHeeren- veen de majoor Peperkamp van het 8ste reg. infanterie. Door Z. M. zijn benoemd 72 tweede luitenants, allen onder-officierendie laatst bij het examen te Breda aan de vereischten hebben voldaan. De minister van oorlog heeft bij aan schrijving van 51 December 1839 bepaald dat voortaan de tijd van dienst die een mi litair in de klassen van discipline doorbrengt moet gerekend worden als interruptie van dienst door eigen toedoen, en dat hij dus, na het eindigen van zijn anders loopend en gagement zooveel langer in dienst zal moeten verblijven zullende deze bepaling met 1 Jan. 1860 in werking treden. Hierdoor zullen zij, die anders bij de klasse van discipline met een paspoort van de 2de soort uit de dienst worden verwijderd en later lot geene dienst neming meer mogen worden toegelaten, thans, door het in later diensttijd aan den dag leg gen van een verbeterd gedragniet voor het leger verloren gaanmaar alsdan nog tot een reengagement kunnen worden toegelalen. De Staats-Courant meldt uit Gorinchem van 50 December ’s morgens 8 uurDe ijsbezetting in de Waal tusschen den hoek van Opijnen en Herwijnen is geheel opge ruimd. De buitengewone al de rivieren is opgeheven. Gaarnezegt de Amst. Cour. voldoen wij aan het verzoek ons uit Koudekerk ge in den loop van den dag had men aati de heerschende gasluchl bespeurd dat er een lek in de gasbuizen moest zijn en werd de gas fabrijk dientengevolge gewaarschuwd. Tegen den avond werd er dan ook van wege defa- brijk een onderzoek ingesteld. Terwijl men daarmede bezig was in het achtergedeelte der zaal, ontplofte eensklaps het ontsnapte gas met zooveel geweld, dat ar.fe- het andere einde, zijnde op een’ afstand van 120 voetde glas ruiten van buitengewone sterkte verbrijzeld werden en andere schade werd te weeg ge- bragt. Gelukkig had de ontstane brand door de activiteit der bewoners, geene andere ram pen ten gevolge. Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 50 De cember: Gisteren avond tusschen 7 en 8 uur is, ten gevolge van bet aanrijden eener vrachtkar, de as der diligence van Van Gend en Loos, komende van Zutphen gebroken, en dat rijtuig op het midden van den weg nabij Bekenkamp blijven staan de passagiers zijn met den schrik vrijgekomen. Uit Zalt-Bommel wordt gemeld d. d. 29 December Het ijs is thans voor deze stad geheel opgeruimd beneden het dorp Haaflen zit het nog vast. Het water is vallende, tee- kenende het heden morgen 6,58 el A. P. De stoombooten van Emmerik en Tielbenevens eenige schepen die in de haven overwinterd hebben, hebben heden morgen hunne reis bo venwaarts genomen. Men meldt uit Zwolle d. d. 27 Decem ber In eene plattelands gemeente werden 24 dezer de veldwachters belast, de biljetten voor de lOjarige volkstelling in de verspreide buurtschappen rond te brengen van hunnen burgemeester in last hebbende, bij het afgeven mede te deelen, dat er 51 December 1839 ie mand zou komen, om het op te halen, en was het dan nog niet of niet goed ingevuld het in orde te maken. Bij herhaling bleef even wel de vraag is dat ding dan over den speur- weg doar wie niks an hebbel of is het veur de belasting zeg het mie toch. Naar men zegt, verwees de veldwachter de vragers naar de preek op den volgenden kersdag over Lucas II 1 2 en 5. Te Leeuwarden is dezer dagen door ge neeskundigen een geregtelijk geneeskundig on derzoek bewerkstelligd ten opzigte van eene aldaar gedetineerde vrouw uit St. Anna Pa rochie, die eenige maanden geleden de wo ning van een’ barer buren had iu brand ge stoken en voorondersteld werd aan brandstich- tings-zucht (pyromanie) te lijden. De uitslag van het onderzoek was, dat geene verschijn selen van zoodanige zielsziekte zijn aanwezig bevonden. De beklaagde zal dien ten gevol ge binnen kort voor het provinciaal geregts- hof van Friesland woiden teregtgesteld. Z. M. de keizer van Oostenrijk heeft hel grootkruis der Stephanus-orde vereerd aan Z. K. H. den prins van Oranje. Aan den graaf van Bijlandt heeft Z. K. M. het grootkruis der orde van den Ijzeren Kroon geschonken, terwijl aan den heer van den Bosch de Leo- polds-orde 2de klasse, en aan den heer van Pailandt de Leopolds-orde 5de klasse is ver leend. Uit Bergen-op-Zoom wordt gemeld d. d. 50 December: weder opgeruimd naar Zeeland cy~ worden en melden, dat, hoezeer uit die ge- I ook de overige schepe meente een adres is ingediend, waarin wordt beweerd dat zij geene behoefte aan een’spoor weg heeft, deze meening volstrekt niet alge meen wordt gedeelden zoodra het opzen den van bedoeld adres, door eenige landbou wers geteekend bekeud was, een groot aan tal ingezetenen van alle standen een ander adres iudienden waarin het wenschelijke voor de gemeente Koudekerk w’ordt aangetoond om daar een’ spoorweg te leggen, en in haar belang het verkrijgen van dit voorregt drin gend verzocht wordt. In den avond van den 23 dezer heeft te Rotterdam eene vrij sterke gasontploffing plaats gehad, in het gebouw van den heer Kiel in de Toorenstraaten wel in zijne zaal, bekend onder den naam van Frascati. Reeds

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1