NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER’. c la 1860. No. 2. ZATURDAG 15de Ji, den 7 Januarij. BINNEN- EN BUITENLAND. 1 Januarij r* de il I j.VZEt SNEEK 6 Januarij. Volgens later ontvan gen berigt van 24 tot en met 51 December 1839, zijn ook nog in de gemeente Wonse- radeel 5 runderen aan de besmettelijke long ziekte gestorven en 2 afgemaaktbedragende daardoor het getal der gevallen van lot den laatsten December 2519. Volgens berigt van Z. M. minister-resi dent te Hannover, is het verbod, om paarden uit Hannover te voeren met 1 Januarij 1860 opgeheven. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat tot opleiding en oefening van telegrafisten voor de dienst van den rijkstelegraaf, na vergelijkend onderzoek, weder een aantal van hoogstens twintig leer lingen zal worden toegelaten om op nader aan te wijzen plaatsen onderrigt te ontvangen. Voor het vergelijkend onderzoek, om als leer ling te worden toegelaten moet men zich uiterlijk op den 15 Mei 1860 bij het departe- van binnenlandsche zaken hebben aan- Het vergelijkend onderzoek heeft I verminderde echter aanvankelijk ten gevolge van de leening van 500 millioendoch is thans weder tot 48,668,246 fr. gestegen. Het getal inbrengers is in den loop des jaars van 251,647 tot 256,720 geklomen. Onlangs is melding gemaakt van een regtsgeding ingesteld door zekeren heer von Schlick tegen de leden van de ex-koninklijke familie Orleans, van welke hij betaling eisch- te voor de exemplaren van een prachtwerk met staalplaten waarvoor koning Lodewijk Filips, koningin Maria Amelia en mad. Ade laide bij hem hadden ingeteekend. Thans heeft de reglbank te Parijs in deze zaak uit spraak gedaan en zoo als te verwachten was, aan deu eischer zijnen eisch ontzegdop grond, dat de Februarij-omwenteling in 1848 was een geval force majeureen dat door deze gebeurtenis de verweerders ontheven wa ren geworden van de nakoming der verbind- tenissen door hen aangegaan in eenen politie- ken staat van zaken die sedert heeft opge houden te bestaan.” De reglbank oordeelde dus, dat bedoelde uitgaven hadden moeteu bestreden worden uit de civiele lijst van deu ex-koning, welke civiele lijst met 24 Febru ary 1848 ophield. In een geneeskundig tijdschrift van dr, Kraus komt in een overzigt omtrent den ge middelde levensduur vau den mensch in Eu ropa o. a. voor, dat deze in Engeland bedraagt 58 jaren in Saksen 29 jaren en in Nederland 54 jaren zijnde dit laatste nagenoeg het ge middelde getal van den levensduur in Euro pa. Verder wordt daarin betoogd, dat er vau de 10,000 twee 100 jaar en de levensduur vau Europa voortdurend hooger wordt. In de 14e eeuw zou de gemiddelde ouderdom te Parijs slechts 17 jaren hebben bedragen, in de 17e eeuw 26 en in de 18e eeuw’ 52. De Engelsche bladen berigten dat sedert korten tijd, zekere heer, met name Amurn, uit Brisch-Indie afkomstig, zich te Londen bevindt alwaar hij eene aanzienlijke partij diamanten waaronder eenige steenen van 1000 tot 15,000 p. st. waarde moeten voorkomen zou hebben verkocht, terwijl hij zich vervol gens met een buitengewoon grooten diamant, waarvoor hij ongeveer 280,000 p. st. vraagt naar Parijs denkt te begeven. Mogt hij in den verkoop daarvan niet slagen dan zou hij voornemens zijn, zijne pogingen daartoe te Amsterdam en St. Petersburg in het werk te stellen. Volgens berigten van de kust van Guinea ontvangen, heeft de van Nederland uitgezonden predikantde heer P. van der Menlen op den 25 October jl. zijn leeraarsambt in de kerk van het hoofdkasteel te St. George d’Elmina, onder eenen grooten toevloed van menschen aanvaard. Deu 5 November daaraanvolgende hield de gouverneur Nagtglas een openbaar schoolexa men waaruit bleek, dat het onderwijshoe zeer dan ook langzaam steeds vooruitgaat, terwijl het getal leerlingen steeds klimmende blijft. Bij deze gelegenheid werd voor het eerst eene prijsuitdeeling gehouden waarbij de prijzen uit kleedingstukken bestonden. Voor eenige dagen is in een telegrafisch berigt melding gemaakt van eene Proleslant- sche propaganda in Toskane. De geestelijk heid aldaar tracht haar te keer te gaan en de heer Viale Prelaaartsbisschop van Bolog na (gewezen nuntius te Weenen), heeft een mandement aan zijue geloovigen uitgevaardigd om hen te waarschuwen tegen de op groole schaal in het werk gestelde pogingom Italië te protestantiseren’' Een kerkelijk blaadje van Lucca noemt de verspreiding van bijbels in Toskane een düivelsch icerk,” en de aarts bisschop van Florence heeft aan den heer Ri- casoliden Toskaanschen minister vau binnenl. zaken een’ zeer uilvoerigen brief geschreven houdende bittere klagten over de vrijheid, die aan de werken en predikatiën van de kerken der dissenters gelaten wordt. En wat ant woordde de heer Ricasoli hierop Deze staats man schreef, zoo wordt althans verhaald, dat de tegenwoordige regering niets gedaan heeft, om de oppositie op kerkelijk gebied te begunstigen maar dat zij krachtens de grond meet gemeld. Het vergelijkend onderzoek heeft plaats te ’s Gravenhage op den 4 en 5 Junij aanstaande. Men schrijft uit ’s Hage d. d. 1 Janua rij aan de Amst. Cour.Ofschoon niet ge woon mij met geruchten bezig te houden zoo wil ik er u bij wijze van uitzondering heden op nieuwjaarsdag toch een mededeelen dat in (zoo als men wel eens zegt) doorgaans on- derrigte kringen nog al geloof vindt. Men zegt, dat de ministers van binnenlandsche za ken en van financiën eergisteren 50 Decem ber den koning hunne demissie hebben aan geboden.” Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 5 Jan.: De heeren ministers van Tets van Goudriaan en van Bosse hebben werkelijk hunne porte feuilles ter beschikking van den koning ge steld. Men verzekertdat dit in verband staat met de zaak der spoorwegen. Van de aanneming van het ontslag is nog niets be kend. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 4 Januarij Heden is er weder eene buiten gewone ministerraad gehouden. De minister van koloniën heeft een langdurig onderhoud gehad bij den koning. De heer Van Reenen is bij herhaling bij Z. M. toegelaten. De mi nisteriële crisis duurt voort. Sommigen bewe ren dat al de ministers hunne portefeuille ter beschikking van den koning hebben ge steld. De Hooge Raad (kamer van strafzaken) heeft op den 4 dezer uitspraak gedaan in de zaak van IJ. B. de Graaf, die in cassatie was gekomen tegen een arrest van het pro vinciaal geregtshof in Friesland, waarbij hij, ter zake van moedwillige!) doodslag enz.tot de doodstraf is veroordeeld. De Hooge Raad heeft dit beroep verworpenmet veroordee- ling van den requirant in de kosten. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 2 Januarij Gisteren is op eene stoep op de Korte Achtergracht een jonggeboren kind ge vonden. Dieuzelfden avond is op den Bui tensingel bij den Overtoom een paard met ee ne vigilante, waarin zich een heer met twee dames bevonden op hol geraakt. De zich in het rijtuig bevindenden zijn de een na den dood was, is ander daaruit gesprongen en hebben ernstige vreesde dier leeft kneuzingen bekomen vooral eene der dames de omstreken overal schrik welke, haar anderhalfjarig kind boven het hoofd houdende, uit het rijtuig sprong, waar door het haar gelukte de kleine voor alle let sel te vrijwaren doch waarbij zij zelve eene ernstige wonde aan het hoofd en aan het been bekomen heeft. Naar men verneemt zullen eerlang ruim 500 ligte matrozen van diverse wachtschepen uit het Nieuwediep naar Oost-Iudie worden getransporteerd, om aldaar op de verschillen- de oorlogsbodems verdeeld te worden. Hiermede wordt den belanghebbenden ter kennis gebragtdat met ingang van 1 Janu arij 1860, ten gevolge van de afschaffing der rijks opcenten en het collectief zegel op het geslagt de accijns op dat middel met ruim eenderde is verminderd. Men vleit zich, dal deze aanzienlijke verligting niet alléén zal strekken ten voordeele der vleeschhouwers maar dat daardoor tevens de prijs van het rund en kalfvleesch eenige vermindering zal onder gaan. (Pr. Gron. Cour.) Dezer dagen zijn van eene reis uit het Heilige Land in welstand teruggekeerd de hee ren pastoor Suickers te Scheveningen en de pastoor der O. L. V. kerb te Schiedam, beiden reisgenooten van den eerw. heer J. II. van Gent, die op zijnen togt is overleden. Het provinciaal geregtshof van Friesland beeft O. J. Odolpbie, beschuldigd van moed willige brandstichting, veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den, tijd van 12 jaren. Uit Voorst (Overijssel) schrijft men Als een bewijs hoe ligtzinnig nog vaak door het eenvoudig publiek (ook door het meer beschaaf de wordt te werk gegaan met het aanwen den van huismiddeltjes, diene het volgende: Een arbeider had zich voor eenigen tijd met een’ sikkel eene niet noemenswaardige verwon ding toegebragt aan den linker eukel. Den volgenden dag was het wondje een weinig ontstoken zoodat men hel noodig oordeelde, er eene kwantiteit koemest op te leggen. Dit had echter niet aanstonds den gewenschten uitslag er werd dus mede voortgegaan met het gevolg, dat door de broeijing enz. de ge- heele voet mitsgaders de kuil op de he vigste wijze in ontsteking en verellering ge raakten, waarbij zich heftige koortsen vertoon den zoodat het eindelijk alleen aan de naauw- lettende zorg van een desbevoegde te danken is dat de man niet aan de gevolgen is be zweken. Men schrijft uit Vlissingen d. d. 1 Jan.: Ondanks het gestrengste toezigt en de meeste waakzaamheid, worden er van tijd tot tijd diefstallen van koper enz. aan ’s rijks werf gepleegd die door het bestaan van die heil- iooze opkoopers-huizen welke zoo vele ram pen in arbeiders-huisgezinnen stichten schij nen te worden aangemoedigd. Zekere C. Klee, kislbewaarder aan de marine, werd gisteren avond in verzekerde bewaring genomen en bevond men bij hem eene vrij aanzienlijke hoeveelheid koperen spijkers en stukken ko per. In de gevangenis alleen gelaten vond men den ongelukkige weinige oogenblikken daarna ontzield in een’ hoek zitten hij had zich zei ven met een zijden halsdoek verworgd, en laat eene jonge vrouw en twee jeugdige kinderen in de diepste ellende achter. Eene vrouw aan bet verlengde van Hoogeveensche vaart te Coevorden wonende heeft het kind waarvan zij dezer dagen was bevallen verworgd. Men zegt, dat de schul dige naar Hannover is gevlugt. Uit ’s Herlogenbosch wordt gemeld d. d. 5 Januarij Het jaar 1860 schijnt voor zij nen voorganger 1839 niet onder te doen in het houden eener Noord-Brabantsche illumi natie. In den vroegen morgen van heden zag men de gemeente Vlijmen verlicht. Eene boe renwoning met al hare proviandering is ver nield ongelukken zijn niet te betreuren en alles is tegen brandschade verzekerd. Het berigt van hier voor eenige dagen in het Algemeen Handelsblad en andere bla den opgenomen waarbij werd medegedeeld dat de uit het beestenspel ontsnapte wolf ge- .1.1 was, is zeer onnaauwkeurig. Het ge niet alleen maar jaagt in aan. Eenige da gen geleden verscheurde die wolf te Berlicum twee geiten waarvan hij de eene voor een groot gedeelte verslond, de andere in den grond begroef, om daaraan later eene versnapering te hebben. Ofschoon herhaaldelijk gewond, heeft men het roofdier nog niet doodelijk kun nen treffen. Het hoog geregtshof te Gent heeft beslist, dat hij die een’ hond aanhitst tegen iemand, die ten gevolge daarvan door den hond gebe ten wordt schuldig is aan moedwillige ver wonding en strafbaar volgens art. 511 Code Pénal. De spaarkas der stad Parijs heeft den 24 Dec. jl. hare boeken over het jaar 1859 geslo ten. Het kapitaal, door inbrengers gestort, be liep op 1 Januarij vau dat jaar 48,785,000 fr., 1«1. f««a a. I 6 C S i- COURANT. ft SNEEKER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1