NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. r rW 5So r 15de Jaargang 1860. No. 3. WOENSDAG den 11 Januarij. BINNEN- EN BUITENLAND. l 7f spaan- BUITENLAND. aan Een telegram uit .1 arm, groot en -het i- •il id <1 O 'och za- ;n le— al en 'jk en jd L en 9 vr. za- ons land ■gang. i SNEEK 10 Januarij, De aangiften bij het bureau van den burgerlijken stand te dezer stede waren in het jongstverloopen jaar als volgt Geboorten 158 van het mannelijke en 157 van het vrouwelijke geslacht, waaronder on echte 5 m. en 2 vr. zamen 275. Levenloos aangegevenen 8 m. men 17. Onder de geborenen zijn begrepen 4 twee lingen 5 m. en 5 vr. Overledenen 155 m. en 192 vr. zamen 545. Gehuwden 68 jongmans met jonge doch ters 5 jongmans met weduwen 6 weduw naars met jonge dochters 1 weduwnaar met weduwe zamen 78 paren. Jl. zondag avond omstreeks half zes uur ontstond alhier brand in de Breede Burgstraat, ten huize van den koopman M. Brouwer, die spoedig zoozeer toenam dat dezelve wel dra een zeer ernstig aanzien had en men niet alleen voor dat huis maar tevens voor de belendende huizen ernstig vreesde. Door de krachtdadige pogingen echter van onze voor treffelijke brandweer, alsmede van de wakkere policie en rijks-veldwacht met den edel achtb. heer burgemeester aan het hoofd en zoovele andere particuliere hulpvaardige personen, was men den brand ongeveer ten 9 uur meester, en heeft dezelve zich grootendeels alleen tot het bovenhuis bepaald, terwijl de belendende huizen weinig of geen letsel hebben beko men uitgezonderd één nabuur, die aan zijne goederen nog al eenige schade moet gele den hebben. Ook de schutterij bewees hier bij hare goede diensten door het handhaven der beste orde. Daar huis en inboedelof schoon wel voor brandschade verzekerd, ech ter niet hoog ingeschreven staan, moet dit onheilook in weerwil dat er onder ande ren van den eigenaar en bewoner eene vrij aanzienlijke somme gelds is gered geworden nog al eene aanmerkelijke schade hebben ver oorzaakt. In weerwil van onderscheidene ge ruchten aangaande de oorzaak van den brand, zelfs als of dezelve door gas zou zijn ont staan wat aldaar in het bovenhuis ten ee- nemale onmogelijk was, meenen wij op goe de gronden te kunnen verzekeren dat de zelve is te wijlen aan het onvoorzigtig om gaan met kaarslicht bij het bedopmaken op de bovenkamer, terwijl de daarboven liggende hoeveelheid zeewier voor bedden benevens de voorraad turf, den brand gereedelijk voed sel verschaften. Doordieu deze ramp juist voorviel onder de openbare godsdienstoefening bij de Hervormde gemeente en het kerkgebouw buitengewoon be zet was, gaf het gerucht van den brand wel dra tot binnen de muren van dat gebouw dóór gedrongen, aldaar eene zoodanige opschudding, dat de leeraar genoodzaakt was de godsdienst oefening te sluiten, hetgeen hij dan ook deed met een kort en gepast woord. Van onderscheidene zijden hebben wij de aanmerking hooren maken dat het le bejam meren is, dat, behalve de schade van den brand zelve, die in allen gevalle zeker wel de grootste zal wezen tevens zulk eene tref fende eu indrukwekkende rede, als juist was aangevangen verloren ging niet alleen maar dat ook de armen en kerk daarbij gewis nog al aanmerkelijk schade leden dewijl er nog niet gecollecteerd was; doch hierop antwoor den wij dat wij hopen dat er weldra gele genheid zal wezen om die schade weder te kunnen vergoeden en vertrouwen dat daar aan alsdan ook in allen opzigte gereedelijk zal worden voldaan. Door het provinciaal geregtshof van Fries land is benoemd tot deurwaarder bij de ar- rondissements-reglbank alhier de heer J. J. van Akkeren te Heerenveen. Naar aanleiding eener missive van den minister van financiën van 22 December jl. no. 147 (afd. directe belastingen)moet, met betrekking tot het patentregt, het toezigt op schippers, die handel, bijzonder in turf drijven, veel te wenscheu overlaten, zoo zelfs, dat er onder die turfschippers moeten zijn, die jaren tairen die nu kans hebben, dat zij, behal ve het pak” voor hun zoo weinig krijgs- lustigen vriend, ook nog hun peusioen moe ten missen. Men schrijft uit Harderwijk, dat het ge tal aangeworven manschappen zoowel Neder landers als vreemden gedurende de maand November 585 en gedurende maand December 405 bedroeg, terwijl in het geheel In het af - geloopen jaar 501)9 man zijn aangeworven. In de provincie Groningen telde men op 1 Januarij van het vorige jaar 105 scheeps timmerwerven. In 1858 werden er gebouwd 88, in 1859 liepen er van stapel69 en voor dit jaar zijn er in aanbouw 87 schepen. De vloot van Groningen bestond op 51 Dec. jl. uit 962 schepen, groot 107,508 tonnen of 76,242 lasten. Naar men met zekerheid verneemt is in het Hoilandsche Veld, bij Coevordeneeu manslag gepleegd die aan misbruik van ster ken drank is te wijten. Eenige personen be vonden zich laat in eene herberg aldaar en eischten drank. De herbergier weigerde hun dit op grond dat op dit late uur niet meer mogt worden getapt. Een hunner bragt den herbergier toen op zijn herhaald weigeren vijf of zes wonden met een mes toe, aan welker gevolgen de ongelukkige na eenige oogenblik- ken is overleden. De schuldige moet reeds in handen der justitie zijn. Te Maastricht is de herbergier Prick over leden, ten gevolge van het afstroopen van eene aan de longziekte gestorvene koe terwijl hij aan de eene band eene kleine wond had. Men zij dus dubbel voorzigtig met ziek vee 1 Men schrijft uit Emden lu het dorp Loppersum een uur van Emden aan den straatweg naar Aurichkregen voor eenige dagen een boer en zijn knecht woorden. De knecht, zich op den boer willende wreken maakte het plan om diens huis op klaarlich ten dag in brand te steken en zeker zou het hem gelukt zijn dat boosaardig opzet uit te voeren indieu niet eenige boeren de rook bemerkt hadden die uit het dak opsteeg. Men doorzocht alles en vond den knecht het vuur aanblazende in eeu’ hoop droog slroo en ders. Dadelijk is de booswicht door twee nabijzijnde gensdarmes gevankelijk naar Aurich gebragt. I f I OOSTENRIJK. Op kersdag zijn te Linz, voor het eerst sedert de regering van keizer Ferdinand II de klokken geluid voor de gods- diensl-oefening der Evangelische gemeente. Zelfs bij de dusgenaamde tolerantie-acle van keizer Joseph II was aan de belijders dezer gezindte het luiden der klokken in geen geval vergund en steeds is aan dit verbod met gestrengheid de hand gehouden. ITALIË. Den 27 Dec. gebeurde, volgens de Nazione te Florence het volgende Twee dames vonden er behagen in, op eeu’muur op het plein der domkerk de woorden te schrij ven Leve Ferdinand III Weg met de re gering Een karabinier verraste en arres teerde haar waarop zij hem een 20francs- stuk aanboden om haar werk ongestoord te kunnen voortzetten. Hij ging daarentegen naar de hoofdwacht om versterking te halen ter wijl eene groote menigte volks de dames om ringde. De majoor Ginoridie juist daar voorbij ging, sprak nu deze in hare moeder taal, het Engelschaan en gaf baar den raad, met den karabinier een huurrijtuig te bestij gen om het gevaar te ontwijken, waaraan zij zich door hare onvoorziglige handeling had den blootgesteld. .Dit geschiedde; de natio nale garde was middelwijl toegesneld en de rust werd niet verstoord, naardien het volk zijne verontwaardiging slechts lucht gaf door het nafluiten van de in hechtenis geno men dames. DRESDEN, 5 Januarij. Petersburg, in het Dresdcner Journal, meldt, dat de afreize van vorst Gortschakoff naar Pa rijs onbepaald is uitgesteld. MADRID 7 Januarij. De Spanjaarden wa ren den 5 dezer voorwaarts rukkende de achtereen dien handel hebben uitgeoefend zonder van patent te zijn voorzien geweest. Ten einde de wet in dit opzigt eene behoor lijke uitvoering erlangeheeft voornoemde minister het wenschelijk geachtdat de amb tenaren op dit punt bepaaldelijk opmerkzaam gemaakt worden en tevens daarop de aandacht der gemeentebesturen te doen vestigen zul lende het ter bereiking v., n het doel kunnen strekken, de bedoelde schippers bij gelegenheid van het doen van aangifte voor hun vaartuig, of wanneer zij het regt deswege voldoen, hun ne verpligting voor te houden om zoo zij goederen voor eigene rekening verkoopen le dezer zake de vereischte aangifte te doen. Door den minister van justitie is bepaald, dat gedurende het geheele jaar I860 geene pre- miën zullen worden toegekend voor hetdoo- den van marters, fluwijnen, bunsings, her melijnen, wezels, wouwen en buizerds, ter wijl de toekenning van premién voor vertoond wordende gedoodde moervossen rekelvossen niet volwassen moer- of rekelvossen arenden, valken havikken eu sperwers slechts zoo lang zal geschieden als de daartoe op de begrooting van staats-uitgaven beschikbare som geacht zal worden te veroorloven. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 6 Jan. Men verzekert dat aan de behandeling der spoorweg-wet bij de eerste kamer de gewo ne loop zal worden gelaten en dat de beide ministers, die hunne portefeuilles ter beschik king van Z. M. hadden gesteld voorloopig in functie zullen blijven in afwachting van het lot der bedoelde wet bij evengenoemde kamer. De moeijelijkheden van het oogenbiik zijn opgeheven. Het ministerie blijft. De spoorweg-wet en de doorgraving van Holland zullen binnenkort hare beslissing erlangen. Het is moeijelijk te voorzien welken uit slag de stemming over beide ontwerpen heb ben zal hetzij wijziging van het spoorweg plan hetzij wijziging vau het ministerie. Aan de gemeentebesturen zal voor ieder in te kwartieren militair worden te goed ge daan 45 cents in 24 uren; het ration munitie brood zal wegen 75 lood bet reisgeld wordt verhoogd en de soldij vermeerderd met 5 cents. Een gisteren (6 Jan.) bij den minister van staat, minister van koloniën, van den gou verneur-generaal van Nederlandsch - Indie over Singapore en Adeu ontvangen telegram gedagteekeud Batavia 7 December jl. meldt, dat de telegrafische gemeenschap lusschen Ba tavia en Singapore is lot stand gebragt. Naar hel schijnt neemt in ons land het aantal misdaden af; ten minste zou men dit besluiten uit de mindere bevolking in de ge vangenhuizen. Zoo telde men te Hoorn in het huis van correctie voor nog weinige ja ren te gelijker tijd negen honderd gevange nen en thans is die bevolking gedaald tot op een getal van vijfhonderd en dertig. Of dit echter aan werkelijke verbetering in het ze delijke leven of aan het minder straffen moet toegeschreven worden is de nog onbesliste vraag. Men berekent, dat in 1859 de drank in ons land 66 menschen dreef tot zelfmoord. In Engeland zouden telken jare 60,000 menschen door den drank sterven, en naar de bevolking der beide rijken gerekend en als het drankgebruik ongeveer gelijk is, dan zouden hier 6000 menschen door het drinken van te veel jenever, het leven verliezen. De drankgepatenteerden geven in het cijfer 55,000. In de cantine binnen de Alexanders-kazer- ne le ’s Hage waarin de dragonders worden geherbergd veraccijnsde men in 1858 1359 weinig minder dan zesduizend Ned. kannen gedistilleerd. Door den jenever hadden in 1839 87 gevallen van gevangenneming, 17 van moord en man slag door onvoorzigtigheid67 van verwon ding en mishandeling en (zoo als wij reeds bo ven zeiden) 6G zelfmoorden plaats. Te Harderwijk deserteerde onlangs een militair bijna. Hij verscheen in burger- kleederen aan de poortmaar werd herkend. De menschenvrienden die hem het civiele pak hadden bezorgd, waren twee oudemili- lk.'c,u> cene offerande a SNEEKER COURANT. I r 4 *JU CU - te komen doen* - Ij'J TllVU ’Sru.imw» I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1