NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. w 1 I U I T l: I 1860. No. 4. I5de Jaargang. ZATURDAG den 14 Januarij. I 1 I I 1 ■r- I ij- J I i f 1 |L' i 'i- 1 <il ’’ij 1a Yaatm /A SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. i 6 6 6 dat en •il id 1 COURANT. duren ook hebben Wij Christelijke spraak bij God gevraagd pgehouden openlijk re meisjes bij de moeder van te visite waar ook gedanst werd, ure ging meu naar buis toen wegs was lijkheid en treurig geval gebeurd eene naaister was met eenige ande- eene van haar Te acht men een eind gegaan klaagde zij over onpasse- begaf zich in een naburig huis een geneesheer werd geroepen die eene ader de beroemde Nederlandsche chanteuse mevr, de Vries van Os ons hier in onzen door het voortdurend gemis van versnelde gemeenschaps middelen afgelegenen uithoek zou komen be zoeken en dat wel vergezeld van Henri Wieniawski en nog een paar andere uitste kende kunstenaars. Voorts mompelt men van eene Hoogduitsche opera*, die nog te verwach ten zou wezen alsmede van een concert van onze jeugdige, maar onder de bekwame leiding van den heer Van Druten flinke vor deringen makende muzijkschool. Wijders heeft morgen avond het eerste gewone concert plaats der liedertafel Gruno. Dezer dagen stonden voor de arrondisse- ments-regtbank te W'inschoten eenige perso nen teregt. Bij het getuigenverhoor ontstond bij den regler het vermoeden dat een der getuigen zekere L. te Pekela te huis behoo- rende eene niet met de waarheid overeen stemmende getuigenis ten voordeele van den beschuldigde had afgelegd en ofschoon hij herhaaldelijk door den regter op den afgeleg- den eed attent gemaakt, bij zijne verklaring bleef volharden werd hij provisioneel in ar rest gesteld. Eenige uren later had de jeug dige ongelukkige in de gevangenis door op hanging een einde aan zijn leven gemaakt. Uit Assen wordt gemeld d. d. 10 Jan. Jl. zondag avond is alhier een lating deed omstreeks middernacht begreep men, dat zij naar haar kosthuis moest vervoerd worden zij werd op een’ wagen geholpen doch toen men eenige oogenblikkeu gereden had, strekte zij de beenen uiten was een lijk. De geneesheer verklaarde, dat bij haar, door het dansen een inwendig gezwel was doorge broken waaraan zij was gestikt. De reeds dikwijls besprokene wolf rigt nog steeds zijne verwoestingen aan. In den nacht van dingsdag op woensdag jl. heeft hij te Berlicum eene geit uit een’stal gehaald door middel van ondergraving. In den volgenden nacht van woensdag op donderdag, heeft hij onder Heeswij k zes schapen gedood en één gewond. De burgemeester van Berlicum heeft omtrent deze zaak zijne klagten en bezwaren aan den commissaris des konings in Noord- brabant ingediend en ten gevolge van het gedane onderzoek is men voornemens eene ernstige jagt op het ondier dat zelfs voor menschen uiterst gevaarlijk dreigt te worden te organiseren. Alen leest in de Pr. Dr. en Asser Cour.: Als wij het soms niet onaardig vinden wan neer wij jongens soldaatje zien spelen en als wij met genoegen zien dat de wet reeds de gymnastische oefening op onze scholen wen- schelijk acht, dan zal men 1 ingenomen zijn met de wijze, waarop men in Zwitserland den militairen geest aanwakkert en vroegtijdig en goedkoop krachtige verdedi gers van den vaderlandschen grond aankweekt. Bijna in alle kantons van Zwitserland wordt op de scholen de wapenoefening als een hoofd bestanddeel van het onderwijs aangemerkt en voor eiken scholier is zij verpligtend. Over het algemeen worden de Zwitsersche jongens reeds op hun elfde jaar soldaat; de officieren der verschillende corpsen geven gewoonlijk tweemaal per week onderrigt in het exerce ren de wapenen worden door den staat of door de gemeente verschaft; voorde uniform, die ook buiten dienst gedragen mag worden zorgt de kadet zelf. De meeste kadetten-corpsen bestaan uit in fanterie; velen hebben ook artilleriein Zurich b. v. 2 tweeponders en 2 vierponders. In Ar- gau ziet men ook grenadiers en sappeurs de kavalerie echter ontbreekt. De uniformen der verschillende corpsen muuten menigmaal uit in keurigheid en goeden smaak. Elk corps heeft verscheidene vaandels, en in vele kan tons hebben de jeugdige militairen waarlijk goede muzijk terwijl de trommels en de def- SNEEK15 Januarij. Door Z. AI. is be paald, dat, te rekenen van 1 Januarij jl. de tractementen der officieren, behoorende tot den plaatselijken staf, metyiüO zullen worden ver meerderd. Alzoo zullen deze bedragen de ka piteins plaatselijke adjudanten Ie klasje f 1200, de ie luit, idemy900 en de 2e luit, idem J 800. Bij koninklijk besluit is bepaald dat met wijziging van het besluit van den 26 Decem ber jl. omtrent de bezoldiging der rijksveld- wachters opzieners der jagt en visscherij de ze beambten voor zooverre zij niet behooren tot eene hoogere dan de derde klasse der rij ks- veldwachterseene jaarwedde zullen genieten van y 550. De minister van financiën heeft aan de prov. directeurs gemeld dat als een belas tingschuldige bij eigene aangifte voor het per soneel beweert zich te hebben vergist eene schatting dient te worden toegelaten. Aan het Nieuwe Amsterdamsch Handelz en Effectenblad wordt medegedeeld dat bij de hervatting der werkzaamheden door de tweede kamer, een wetsontwerp zal worden aangeboden waarbij eene wijziging in de Spoorweg-concessiën wordt gebragt zoodat uit net plan van den Zuider-spoorweg de over- gang Arnhem, en alzoo de lijn Arnbem-Nij- megen, zou vervallen, en dus de lijn Utrecht ’s Bosch in de plaats zou worden gesteld. Bij de verkiezing van een lid der twee de kamer te Dordrecht zijn uitgebragtbij herstemming, 1095 geldige stemmen. De heer Sander aftredend lid verkreeg 535 de heer De Raadt 540zoodat eerstgenoemde is her kozen. Van de locomotief van den goederentrein, den 7 Januarij des morgens te half zeven ure van Utrecht naar Rotterdam vertrokken is op de hoogte van Oudewater de stoompijp ge sprongen waardoor die trein eene vertraging heeft ondervonden zonder dat eenig ongeluk daarbij heeft plaats gehad. Bij den uitgever H. Nijgh te Rotterdam is in een tijdsverloop van drie dagen reeds de tweede druk bijna uitverkocht van de be langrijke brochure: de Paus en het Congres terwijl de derde druk ter perse is van deze brochure en van het werkje Napoleon III zijn leven en lotwisselingen lot op den tegen- woordigen tijd. Voor de regtbank te Afiddelburg staan te regt 54 ArnemuiJsche schippers beschul digd van zeeroof, gepleegd op het gestrande barkschip de Wil, waarvan zij de notemus- kaat te Aliddelburg hebben verkocht. Uit Tubbergen wordt gemeld d. d. 6 Ja nuarij Naar men verneemt is uit het ge neeskundig onderzoek omtrent den vermoe- delijken kindermoord dien de jeugdige ou ders op hun eenig kind zouden hebben ge pleegd gebleken dat het vermoeden geluk kig niet is bewaarheidalthans de dood niet aan kwaad cpzet is toe te schrijven. Uit Blokzijl wordt gemeld d. d. 7 Janu arij Gisteren avond is de heer ten Cate, burgemeester van Vollenhove, die zich hier bevond ter bijwoning van het feest ter gele genheid van het 25jarig bestaan van het de partement Blokzijl der maatschappij tot nut van ’t algemeen naar zijn logement terugkee- rendeaangerand door zekeren schipper en met eene flesch op het hoofd geslagen waaruit eene belangrijke bloedstorting is ont staan. Het schijnt, dat de dader zich in den persoon dien hij heeft willen aanranden heeft vergist. De waarschijnlijke dader is reeds in hechtenis genomen en naar Zwolle overgebragt. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 11 Januarij Scheen het dat wat muzijkaal kunstgenot betreft onze stad dezen winter ietwat schraal zou bedeeld worden met zoo veel te meer genoegen zal men thans verne men dat maandag hier een concert zal wor den gegeven door den heer Guglielmi een zanger, van wien een te groote roep is uit gegaan, dan dat hij onze aanbeveling zou be hoeven. In eene annonce der Gron. Cour. van heden wordt voorts verzekerd, dat ook tige tamboer-majoor nimmer ontbreken. Doch leert de Zwitsersche jeugd hierdoor gehoorza men ook in bevelen moet zij zich oefenen daar er eene behoorlijke promotie bij het le ger plaats heeft, ’t Is een treffend gezigt om die welgeordende scharen van jonge sol daten en officieren met blinkende bajonetten en vliegende vaandels, met ruischende muzijk en slaande trom te zien voorbij trekken, en den Europesche diplomaten, die voor eenigen t ijd te Zurich dit schouwspel verwonderd aaustaar- den moet het duidelijker geworden zijn waar om het kleine Zwitserland dat geen slaand leger bezit elk oogenblik ongeveer 200,000 welgeoefende mannen kan oproepen. Elk bur ger toch is van zijn elfde tot zijn 18de le vensjaar soldaat geweest en blijft dit in zijn hart. Ouder bekwame officieren heeft hij in zijne jeugd reeds veldtogten gemaaktslag ge leverd en gekampeerd en in hel uilvoeien van groote manoeuvres heeft hij eene vaardig heid verkregen waarvan de half-jaarlij ksche militaire feesten sprekende getuigen zijn. Alen leest het volgende in de Tijd Noord-Hollandsche Courant: Wij hebben in der tijd gemeld, dat hun ne Hoogwaardigheden de Aartsbisschop en Bis schoppen van Nederland een adres van deel neming aan Zijne Heiligheid den paus heb ben opgezonden. Wij zijn thans in de gele genheid gesteld, aan onze lezers mede te dee- len het merkwaardig antwoord, dat het op perhoofd der Kerk aan onze hooggeachte kerk voogden heeft doen geworden. Om het be lang der bedenkelijke omstandigheden waarin de wereld verkeerten om het wigt van som mige uitdrukkingen door den Paus gebezigd" laat genoemd blad hier de Latijnsche tekst van het stuk volgen. De vertaling luidt aldus «Eerwaardige Broeders, Heil euApos- tolischen zegen »Hoe groot uwer zielen leed is en hoe diep de droefheid u het harte grieft bij de beroering in de staten van ons wereldsch ge bied en bij den opstand in eenige van deszelfs provinciën, hebben Wij verstaan uit uw laat- ste schrijven van 16 November jl. dat met veel genoegen door ons ontvangen werd. Wij hebben in die belangstelling de kracht en groot heid van den eerbied en van de hulde aan schouwd, waardoor Gij Eerwaardige Broe ders met Ons en met dezen H. Stoel van Petrus ten naauwste vereenigd en innigst ver bonden zijt. Het kon immers ook niet anders of Gij moest de rampspoeden welke Wij ver- voor de uwe aanzien. Daarom van de Bisschoppen der gansche wereld de gebeden en de voor- en middelerwijl niet opgehouden openlijk voor alles te protesteren tegen dien onbeschaamden opstand in de pro vinciën welke door de ondersteuning van vreemden vooral gevoed en aangestookt wordt. Onder de leiding toch der Goddelijke Voor- zienigheid is bet gebeurd, dat de Roomsche begrijpen dat wij i Pausen om het Apostolische ambt zonder eenig beletsel overal te kunnen uitoefenen eene tij- delijke magt verkregen hebben. Derhalve Eerwaardige Broeders, houdt niet op God te smeeken, dat Hij het werk Zijner voorziening behoude en onzer zwakheid gestadig kracht en sterkte toevoege. Tot onderpand echter der brandende liefde, waarmede Wij U in den Heer omhelzen strekke de Apostolische zegen welken Wij, Eerwaardige Broeders, aan ieder van U in het bijzonder uit den grond onzes harten ten teeken van waar en alzijdig geluk in alle liefde schenken en ook aan de gansche geestelijkheid uwer kerken en aan het geloovig volk willen hebben medegedeeld. «Gegeven te Rome bij den H. Petrus den 14 December 1859. (geteekend) PIUS PP. IX. Aan de Eerwaardige Broeders den Aarts bisschop en de Bisschoppen van Neder land:’ Alen meldt uit Alaastricht d. d. 7 Jan. De Courier de la Meuse heeft in zijne bu reaux eene inschrijving geopend ten voordeele der schatkist van de pauselijke staten. Hij noodigt ieder een uit, rijk en arm, groot en klein eene offerande te komen doen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1