MEOWS- EN AÜVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN 1IET ARRONDISSEMENT SNEEK. M U] II I r I 1 1860, No. 3. WOENSDAG den 18 January. 1 II 1 I 23 23 I I 1 A InnHH rx SNEEKER COURANT. den van J zaturdag I en ver- c 1 r 29 29 27 24 12 20 16 26 25 20 26 38 een van 13 17 25 27 23 26 ?r- ij- ook deel de commissaris des ko- Noord-Braband en Berllcum’s bnr- De wolf liet zich echter in het men ting titie toegezegde wetsontwerp, tot herziening van in Januarij February Maart April Mei Junij in Januarij February Maart April Mei Junij F. K. eene te laten Wegens den verbeterden gezondheidstoe stand onder de militairen te Leeuwarden, is het detachement infanterie, dat, eenige maan den geleden ter versterking van het garni zoen uit Groningen was gekomen diugsdag jl. derwaarts teruggekeerd. Om dezelfde reden zal uit Leyden eerst een groot gedeelia der aldaar gedeta- manschappen naar ’s Hage worden te- dat sommige ze ze van die onze maakt, sproken rueiud dan zijn het hier te lande bestaande hypolhecair- sleisel Men schrijft uit ’s Gravenhage Wordt het ongeduldig verlangen naar het verslag der eerste kamer over het spoorweg- onlwerp op harde proef gesteld de reden vau liet uilblijven moet in niets anders gezocht worden dan in de omstandigheid dat men er het antwoord van de regering wil bijvoegen en beide stukken gelijktijdig doen verschijnen.” Naar men verneemt is te 's Gravenha ge berigt ontvangen dat Z. K. II. de prins van Oranje zich eerstdaags uit Parijs naar Londen zal begeven. Van Hd. terugkomst te ’s Gra venhage is nog niets met zekerheid te bepalen. mannelijk hooren. Meer overleden dan in het vorig jaar, 95. Onder het getal overledenen zijn niet begre pen 6 levenloos geboren kinderen. Voltrokken huwelijken, 76. Echtscheidingengeene. Met genoegen kunnen wij vermelden dat de onlangs aangekondigde verloting van vrouwelijke handwerken ten voordeele der armen ondernomen door mejufvrouw Van der Meulen Hollkamp alhier, eene zoodanige uit komst heeft gehad, dat van de gelden, die, naar evenredigheid der deelneming onder de verschillende gezindheden zijn verdeeld gewor den, aan de diaconie-armen der Hervormden al hier op het einde dezer week eene buitengewone bedeeling zal geschieden. Eere zij die vrouw voor zoodanig werk der liefde en moge haar voorbeeld in dezen meerdere navolging vin den Gaarne maken wij onze lezers opmerk zaam op achterstaande annonce van den alom met roem bekenden kunstenaar Kinsbergen die voornemens is, ook alhier zijne oogen- schijnlijke wonderen te vertoonen en twij felen geenszins, of hij zal met een druk be zoek vereerd worden en niet minder dan el ders ook hier de beste voldoening geven. Men verneemt dat bij de tweede kamer der staten-generaal ouder anderen is ingeko- het, bij de behandeling der staatsbegroo- voor 1860, door den minister van jus- KENNISGEPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat voorloopig is vastgesteld Het kohier van omslag, strekkende tot res titutie der kosten van onderhoud van sommi ge straten binnen deze Gemeente over het jaar 1859, en dat dit kohier van heden af gedu rende 14 dagen ter Secretarie dezer Gemeen te voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek den 16 Januarij 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOIDA. De Secretaris JiAtA. BINNEN- EN BUITENLAND, SNEEK, 17 Januarij. In de gemeente Wijm- britseradeel zijn blijkens de registers burgerlijken stand in 1859 Geboren: in Julij Augustus September October November December uitmakende te zamen 275waarvan 136 tot het mannelijk en 139 tot het vrouwelijk geslacht be- hooren, en waaronder 6 tweelingen. Meer geboren dan in het vorig jaar, 6. Overleden: in Julij Augustus September 41 October 27 November 22 December 41 bedragende te zamen 325, waarvan 151 tot het 174 tot het vrouwelijk geslacht be- daags i cheerde ruggezonden. lu zekere boerenwoning nabij Leyden werd des nachts ingebroken. De dief had zich reeds door middel van een glasruit die hij uitgesneden had, en bijgelicht door zijn dievenlantaarntje, door de opening ten hal- ven lijve weten door te werken toen de boerin gerucht hoorende den knecht riep die juist op dit oogenblik in het vertrek kwam en den vreemden indringer pogingen zag aanwenden om binnen te komen. In die positie wilde de knecht hem behulpzaam zijn, door hem er bij zijne haren iu te trekken wat de andere al zeer onaardig vond. Hij begon althans uit alle kracht te schreeuwen waardoor twee hem builen wachtende vrien den hem bij de beenen trokken om hem er weer uit te halen dat hun werkelijk geluk teterwijl de knecht, een stevige vent, niets anders behield dan bijna al het hoofdhaar van den onverwachten gast. De policie doet onderzoek. De heer J. B. Allard te Geertruiden- bergheeft op 82jarigen leeftijd zijn ontslag genomen als wethouder en lid van den raad der gemeente, op grond van vergevorderden leeftijd, na van den 9den April 1805, dus bijna 57 jaren onafgebroken zitting iu het gemeentebestuur te hebben gehad. Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 15 Jan..- Voor het provinciaal geregtshof alhier stond gisteren teregt A. Brand uit Zuilichem be schuldigd van moedwilligen manslag op zijn neef N. F. van der Linden in de herberg van den kastelein Voordewind, te Zuilichem, in den avond van 8 November jl. De be schuldigde had dit feit gepleegd met een zoo genaamd bandroes, nadat hij met den ver- slagene dien dag gezamenlijk van de markt te Zalt-Bomrael was gekomen. Het O. M. werd waargenomen door den adv.-gen. mr. J. F. Pringle welke de schuldigverklaring van den beschuldigde en dien teu gevolge zijne veroor- deeling tot 12 jaren tuchthuisstraf requireer- de daarna droeg mr. G. Evertz Pz. zij ne ver dediging voor. Het hof heeft den besch. oordeeld tot tien jaren tuchthuisstraf. Te Middelharnis zou een os op de stoom boot naar Rotterdam worden gevoerd het dier was er echter niet op te brengen en brak herhaaldelijk los. Ten slotte vuurde de rijksveldwachter op het dier en trof het met twee kogels, waarvan er een in het oog drong; bet béést werd daardoor nog meer verwoed zoodat de brigadier en dorpsveldwachter zich met den eerstgenoemde vereenigden en de os weldra onder een tal van kogels ter neder stortte. Niettegenstaande het beest woedend door het dorp vloog, zijn er geene ongeluk ken gebeurd. Nadat de Vtr. Ct. eene beschrijving had gegeven van de water-ellende, waardoor ’s Her- togenbosch thans wordt bezocht, vervolgt zij aldus Doch het water is niet voor allen eene bekommering; ik zou bijna kunnen zeggen, .óe boeren den hemel danken dat in het water zitten want daardoor zijn bewaard tegen een’ onverwachten aanval den uit de kermistent ontvluglen wolf, omstreken tegenwoordig zoo onveilig Van geen held heeft men meer ge- van geen dier de daden meer ge- van dezen wolfJacques zoo is zijn kermisuaam is de held van den dag, in den waren zin des woords. De kin deren in onze omstreken schreeuwen niet meer; de boeren blijven ’s avonds uit de herbergen; de dieven vergeten hunne nachtwandelingen en dat alles uit vrees voor den wolf. Nu brengt hij de verwoesting hier, dan rigt hij een bloedbad aan op eene andere plaats overal is bij en nergens ziet men hem. Gei ten eet hij op, schapen wurgt hij, honden verscheurt hij varkens bijt bij de ooren af en jonge maagden randt hij des avonds aan op den grooteu weg. Zoo groot eene onze delijkheid van Jacquesdie toch zeker zulke voorbeelden van ergenis niet in zijn vroegere kermiskraam zal gezien hebben heeft alle weldenkende jagers van ’s Bosch en omstreken de [handen doen ineenslaan. Drijfjagten zijn georganiseerd van twintig dertig en meer personen bij wie de voornaamste Nimrods zich hebben gevoegd. Vol vuur en met de heldhaftigste voornemens trekken die wrekers der onschuld het veld in om deu soodaard op te sporen. Twee, driemaal heeft derge lijke expeditie plaats gehad. Na een’ togt vau vier en vijf uren ver kwam men terug, ver moeidafgemat, nijdig, kwadaardig Jacques had ze allen gefopt. Want ziet, naauwelijks hingen de jagtgeweren aan den muur of daar kwam de tijding, met de bewijzen er bij dat de wolf zich weer eene aardigheid had veroorloofd, die eene gansche gemeente met angst en schrik vervulde. Niet zonder reden dus zeggen de boeren dat het heel iets anders is dan een wolf, die zulke stre ken veil heeft. Wij hopen evenwel, dat er spoedig aan deze winter-episode een einde zal komen opdat dieren en menschen in het al gemeen van verdere onheilen bevrijd en de jonge meisjes vooral des avonds beveiligd wor den van eene te uaauwe kennismaking met den gevreesdeu w-olf.” Volgens latere tijdingen werd er zaturdag eene klopjagt gehouden op den wolf. Daar- namen in jl- aan nings gemeester. geheel niet zien. Uit Meppel wordt gemeld d. d. 15 Ja nuarij Heden namiddag vond alhier treurig ongeluk plaats met den persoon Terwijl hij namelijk bezig was met ijsslede uit het zolderluik naar beneden brak het takeltouw en hij stortte onmiddellijk met de slede uit het hooge luik op straat van waar men hem bewusteloos opnam. Ofschoon met den meesten spoed een paar geneesheeren hulp hebben verleend, ver keert hij heden avond nog steeds in deri- zelfden bewusteloozen toestand, en geeft alzoo weinig hoop op behoud van zijn leven. De ongelukkige is echtgenoot en vader van een vrij talrijk gezin. Den 16 Nov. is te Batavia ter executie gelegd het doodvonnis door de omgaande regt- bank in deze afdeeling tegen den Javaan Kas- san geslagen, ter zake van den op wijlen den heer J. G. Teengs gepleegden moord. De moordenaar heeft zijne straf met de meeste koelbloedigheid ondergaan. De heer de Vries, te Parijs bekend als de zwarte doctor”, is schuldig verklaard aan onwettige uitoefening der genees- en artse- nijmengkunde en aan opligting en mitsdien veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf en vijfhonderd fr. boete. De Engelsche dame, die haren echtvriend heimelijk in gezelschap van haren groom heeft verlaten is te Parijs aangekomen. Overal waar zij zich vertoont is zij het voorwerp der algemeene en levendige nieuwsgierigheid terwijl men daarentegen haren minnaar met onverschilligheid en zelfs met minachting be jegent. De overigens jeugdige Duleinea is klein van gestalte en zwaarlijvig. De groom heeft rood haar en dito favoris hij ziet er in zijn gentlemanspak erbarmlijk verlegen uit. De Augsb. Alg. Zeitung, een orgaan der Katholieken, wijdt, in verband daarmede, een artikel aan de belangen des Kerkdijken staats en komt daarin tot de bewering, dat Oostenrijk den jongsten oorlog heeft gevoerd ter verde diging der belangen van de Italiaansche gees telijkheid; hij bouwt op die bewering het voor stel dat de Ooslenrijksche geestelijkheid in de daardoor veroorzaakte onkosten tegemoet kome door der regering een sommetje van een paar millioenen aan te bieden. Dan maar ook dan alleen zegt het blad kon Oosten rijk de eenige wezenlijke Katholieke groots mogendheid, die op het congres zal verschij-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1