NIEUWS EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. W vf l J i; 1 1 1( I ^0? I 15de Jaargang. 1860. No. 6. ZATURDAG den 21 January. bimiiif; i LI I rn >54 k S /d 1SJ 1 MM M ;r- ij- r f»L n i$ SHEERER I BINNEN'EN BUITENLAND. 4 BUITENLAND. ICTIIWII aWMMIliHIHlilllliidi.. I 1 r J uur keerde de braaf en oppassend, Jt I aan de conclusie van en het congres gevolg zal L 1 'l C. P. Hofstede de Groot pred. Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 17 Ja nuary Gisteren avond ten 8 koperslagersknecht J.een l reeds bedaagd ambachtsman van zijnen ar beid huiswaarts, en vond daar zijne vrouw voorover op de tafel liggende. Op zijn roe pen geen gehoor krijgende ontstak hij licht maar wie is in staat zijne ontsteltenis te schet sen toen hij zijne vrouw, insgelijks reeds op zag zitten, van I schroeid. ROME, 17 January. Het Giornale di Rome verklaart aan de Katholieken, die belang stel len in het behoud van den Kerkelijken Staat, dat de paus overeenkomsig pligt en geweten, een ontkennend antwoord beeft gegeven op het voorstel van keizer Napoleon en met uiteenzetting van de redenen ’s keizers raad af gewezen die strekte om afstand te doen van de in opstand geraakte provinciën. SPANJE. De Gaceta deelt de volgende overeenkomst tusschen Rome en Spanje mede: Spanje verbindt zich, de geestelijke goederen niet te verkoopente verruilen of te ver vreemden zonder toestemming van den paus, en het kent aan de kerk het volstrekte en onbeperkte regt toe, het vruchtgebruik van zijne goedereu te verwerven, te genieten eu te behouden, PARIJS, 12 January. Op het luisterrijk bal, op het kasteel der Tuilerien is niet al leen de pauselijke nuntius tegenwoordig ge weest maar een' zeer geruimen tijd iu gesprek geweestzoowel met den keizer als met de 1 i omslag strekkende tot res- vau onderhoud van sommi- over het jaar heden af gedu- KEN NISGEdING. BURGEMEEST ER en WETHOUDERS van de Stad SNEE! maken hiermede bekend dat voorloopig is vastgesteld Het kohier van titulie der kosten ge straten binner i deze Gemeente 1839 en dat di t kohier van rende 14 dagen ter Secretarie dezer Gemeen te voor een’ iede.' r ter inzage is uedergelegd. Sneek den 16 January 1860. Burgemeest er en Wethouders voornoemd, WOUDA. De Secretaris HAGA. rust, die onder de pauselijke banier kunnen aangeworven worden. De gewezen keizer van Oostenrijk vader van den regerenden heelt den paus als nieuwjaarsgeschenk een’ wissel van 130,000 fr. gezonden 5 ook ontving Pius IX eene zeer aanzienlijke gift van koningin Maria Christina van Spanje. Van een’ ande ren aard en met een ander doel gezonden is het geschenk aan den paus van den koning van Pruissen die, als herinnering aan zijn verblijf te Rome eeue groote porseleinen con sole voorzien van schilder- en emailwerk, benevens twee prachtige porseleinen vazen versierd met snijwerk en edelgesteenten, ge geven heeft de waarde van dit geschenk wordt op 220,000 fr. geschat. Dezer dagen is te Florence onder voor zitterschap van den heer Campello eene ver gadering gehouden van afgevaardigden der stad Rome en der nog aan ’s pausen gezag onder worpene provinciën van den Kerkelijken Staal. De leden dezer vergadering hebben verklaard, dat de vereeniging van het wereldlijk en het geestelijk gezag in één persoon onbestaanbaar is en besloten niets onbeproefd te laten om zich te onttrekken aan het gemengd gezag, waar onder zij thans staan. Eene permanente com missie die te Florence haren zetel heeft, is benoemd, met last om aan dit besluit uitvoe ring te geven en de sympathie van keizer Na poleon te verzoeken, ten einde hetgeen ver langd wordt zoo spoedig mogelijk worde ver wezenlijkt. Beginnen de onderdanen van Pius IX op deze manier te handelen dan bestaat er veel kans, dat aan de conclusie van de bro chure De paus en het congres gevolg zal wor den gegeveu. In Hongarije duurt de gisting voort. Te Pesth heeft zich de haat tegen al wat Duitsch is doen kennen dooreen tumult in den schouw burg waar ter gelegenheid van een bal bet orkest een’ Duilschen wals aanhief, wier uit voering niet werd geduld door het onstuimige publiek dat een oogenblik te voren een’ Hon- gaarschen dans met eene aan razernij gren zende geestdrift had toegejuicht. Men zegt, dat 600 Hongaren ten volle gewapend en met hunnen kommandant aan het hoofd, uit de vesting Mantua, tot wiej bezetting zij be hoorden, gedeserteerd zijn, en zich over Ca- salmaggiore naar Cremona hebben begeven waar hun een schitterend onthaal ten deel viel. Het gerucht, dat aartshertog Albrecht als gouverneur van Hongarije door veldmaar schalk von Benedek zal vervangen worden wint veld. Deze krijgsman is een Hongaar van geboorte, en de regering schijnt te ver langen dat in zijne benoeming eene soort van concessie harerzijds worde gezien doch men vreest dat het met de zaken iu Hongarije reeds te ver gekomen is. De stad Nicosia op het eiland Cyprus is den 11 November jl. door eene overslrooming verschrikkelijk geteisterd geworden bij wel ken ramp 70 menschen het leven hebben ver loren. leeraar P, Hofstede de Groot. Groot is de lof, door den schrijver, den voortreffelijke!) de Marcus een’ der grootste geleerden van Rusland een’ der diepste denkers van onzen lijd aan de doorlezing over de geschiedenis der opvoeding des menschdoms door God" van prof. Hofstede de Groot toegezwaaid. En wat daarbij niet on vermeld mSg blijven, is de opmer kelijke bijzonderheid, dal de Russische geleerde, door toevallige omstandigheden van genoemde voorlezingen het een en ander vernomen heb bende onze moedertaal aanleerde om dat werk te kunnen lezen. De bestuurders van het Ned. Zendeling genootschap hebben al weder een drietal za- mengesteld om daaruit een’ directeur te be noemen bestaande uit de heeren H. C. Voor hoeve pred. te Harlingen G. Bruna pred. te Hasselt, en C. P. Hofstede de Groot pred. te Rottum. SNEEK20 January. Van wege de rege ring is bij (le tweede kamer der staten- generaal ingedi end een nader ontwerp van wet tot herzien ing der bepalingen omtrent den accijns op het binnenlandsch gedistilleerd, voor dat hetwe lk in de vorige zitting der sla- ten-generaal o nafgedaan gebleven is. Daarin zijn nu die ve randeriugen gebragt, welke, zoo naar aanleidin g van de aanmerkingen in het voorloopig vet slag der tweede kamer omtrent het eerste on twerp gemaakt als ten gevolge van nadere o’verwegingen noodzakelijk of doel treffend zijn voorgekomen. De opbirengst van ’s rijks middelen over de twaalf maanden van 1839 heeft beloopen 36,893,243.116'4 zijnde ƒ1,646,952.24 min der dan over de 12 maanden van 1838, maar 46,636.16’/i meer dan de raming voor 1839. Den 16 dezer is iu werking getreden de wet van den 25 December 1839 (Staathlad no. 156) waarbij zijn afgeschaft de regten op den in- en uitvoer van visch. Naar men verneemt, heeft Z. M. de ko ning bepaald dat de zuiderkazerne c. a. te Groningen toebehoorende aan het gemeente bestuur aldaar, aan het rijk zal overgaan om tot militair gebruik te worden gebezigd. Het Effeclhl. berigtdat de gewone voor- jaars-garnizoens-veranderiug niet zal plaats heb ben omdat de minister van oorlog van plan is om de vestingen meer bepaald voor garni zoensplaatsen aan te wijzen. Uit ’sGravenhage wordt gemeld d. d. 18 January In een telegram over Aden d. d. 8 January is van den gouv.-gen. van Neder. O. Indie berigt ontvangen dat Boni was in genomen. De expeditie was volkomen geslaagd en werd als geëindigd beschouwd. Er was he vig gestreden doch het verlies der onzen van weinig beteekenis. Verder was er geen bij zonders. Indie was rustig. De telegraaf kabel tusschen Muntock en Palembank was gelegd en werkte goed. Van den I9den. De eerste kamer der sta- ten-generaal is, tot behandeling van het spoor- weg-ontwerp, bijeengeroepen tegen woensdag den 1 February ek. Z. M. consul-generaal te Livorno meldt, dat de aanzienlijke vermeerdering in den aan voer aldaar aan bindrotling gedurende het jaar 1839 (9203 pakken tegen 5192 pakken in 1838 en 500 pakken in 1837)daardoor is ontslaan dat dit artikel meer en meer ge bruikt wordt tot het vervaardigen van hoe pelrokken voor de lagere standen, voor welke de zoogenaamde crinolines te hoog in prijs zijn. In het dolksblad van den 3 dezer komt een ingezonden” artikel voor, onder het op schrift Russische hulde aan eenen Nederland- schen godgeleerde. Daaruit ziel men dat in een allerbelangrijkst werk getiteld Essai sur 1' histoire de l' humanitéonlangs te Leip zig bij Brockhaus in het licht verschenen, een overzigt geleverd wordt van de voornaamste werken in den loop der tijden over de ge schiedenis der menschheid geschreven, als: Augustinus, De civitate DpiBossuetDis cours sur l' histoire universelle eeu werk van een’ Italiaan, J. B. Vicoverder: Herder, Hegel en Bunsen Te midden van al die be roemden en onder die coryfeën van wijsgee- rige geschiedenis ontmoet men den naam van een’ vozer laudgenooten den Groningschen hoog- gevorderden leeftijd, verbrand op haren stoel Al hare kleederen waren haar het tijf verbrand en zij zelve deerlijk ver- -1-. Het schijnt, dat de ongelukkige heeft liggen slapen en hare kleederen door het vuur vatten van de stoof iu brand zijn geraakt en zij in den daaruit opstijgenden rook is gestikt. Ook hier wederom moet de sterke drank, helaas! eeue voorname oorzaak zijn geweest. Men leest in de Kamper Courant van 14 jl. Donderdag avond heeft op deu straat weg van hier naar Oldebroek het volgende ongeluk plaats gehad. Eene koe, die naar de stad gebragt werd, plotseling voor eenen draai- jenden molen schrikkende, rukte zich van ha ren geleider los en steeds wilder en wilder wordende, liep zij met zulk eene geweldige vaart tegen een rijtuig aan, waarin zeven per sonen gezeten waren, dat hel omver viel. Ge lukkig echter ziju de zich daarin bevonden hebbende personen met den schrik vrijgeko men. Ongelukkiger echter is het met een naast zijne met een" os bespannene kar loopenden voerman afgeloopen dien zij op de hoorens nam en vreesseiijke wonden loebragt. Eerst nadat door een paar gewapende boeren drie geweerschoten op haar gelost waren mogt men er in slagen, zich van het woedende dier meesier te maken. Men leest thans in de Amst. Courant Als een opmerkelijk contrast met al wat wij lezen hooren en zieu gebeuren en zulke constrasten zijn in Frankrijk alledaagsche melden wij, dat het Fransche leger nooit zoo talrijk en goed uitgerust is geweest als thans en wat meer is dat de JMoniteur de l'armée een officiéél document bevat waaruit blijkt, dat ingevolge bepalingen vastgesteld krachtens bevelen van deu keizer, de proviandering voortaan zal gesch ieden volgens het effectief op voet van oorlogwelke woorden in het half- officiële militaire blad in cursief zijn gedrukt. Ook wordt op al de aanvragen om verlof af wijzend beschikt. In het begin dezer week is te Reading, de hoofdstad van het F.ngelsche graafschap Berks de heer Francis Goldsmid een rijk Israëliet van liberale denkwijze tot lid van het lagerhuis verkozen zijn tegenpartijder een Christen van conservatieve denkwijze had vrij wat minder stemmen. Door de regering der stad Wiltembergis besloten, om de geboortedagen van Luther, 10 Nov., Melanchton 16 Febr.en Bugen- hagen 24 Junij voortaan te vieren door 's morgens 7 uur van den toren het Ein feste Burg te doen blazen eu dit op de geboorte dagen der beide eerstgenoemden te doen voor afgaan door het luiden der klokken. Naar men verneemt heeft de koning van Beijeren den Heiligen Stoel het aanbod gedaan van eenige duizend man, gewapend en uiige- COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1