NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. l *1 J 1860. No. 7. WOENSDAG het kluchtspel Jonas zijne reden BUITENLAND. 1 levens- van der de men verneemtzal Z. K. H. de Oranje drie weken te Londen ver wordt Z. K. H. tegen den ver- Z. M. den koniug te’s Graven van Zwitserland dee- in al de regten der Het Engelsch gou- nenmale ontoereikende heid van WEENEN, 19 Januarij. De Wiener Zei- tung spreekt een berigt tegen van den Times volgens hetwelk Oostenrijk op eene deswege door Engeland gedane vraag, ten opzigte van zijne houding in Italië, verklaringen zou heb ben afgelegd. Die verklaringen zijn niet ge geven aangezien zij niet waren gevraagd. Bij keizerlijk besluit mag voortaan een Israëliet getuige zijn bij hel testament, door een’ Christen gemaakt, en ook het bedrijf uit oefenen vau apotheker, bierbrouwer, tapper enz. MADRID, 18 Januarij. Gisteren wilden de Mooren de Spanjaarden aantasten doch de artillerie der laatsten bragt wanorde onder stad binnengebragt. Jhr. G. Bowier ontvan ger te Roosmalen heeft hem doodelijk getrof fen. Daarmede is de veiligheid in onze om streken gelukkig hersteld. De Madras Times geeft 20,000 man op als de sterkte van het Nederlandsch - Indische leger. Hiervan zijn 8000 Javanen en Boegi- nezen en 12,000 Europeanen. Van de Euro peanen bestaat de helft uit vreemdelingen Belgen, Duitschers, Italianen en Franschen. Hun gewone diensttijd is zes jareu. Hunne sterfte is 50 percent.Zij wordt toegeschre ven aan buitensporig drinken. Het is te ee- voor de uitgestrekt- het grondgebeid. De Hollanders zul len, zegt de Times hunne koloniën verliezen door gierigheid. In de Hamburger Nachrichten wordt mel ding gemaakt van de uitvinding, door twee Engelscben John Newcombe en Joseph Swya Lowel te Bristol door middel waarvan de stoommachine aan boord der schepen voortaan ook zal kunnen gebruikt worden als het schip een lek bekomen heeft al het binnengedron gen water uit te pompen en in geval van brand aan boord het vuur te blusschenmet al de kracht waartoe sloom kan gebragt wor- Volgens genoemd blad is eene proefne- dezeu toestel te Bristol zeer goed met kelijkheid, aan zijde gesteld het vonnis waarbij hij ter zake den f 100 en medeveroordeelde was ook wat de opgelegde ontzetting der burger- schapsregten voor den tijd van vijf jareu be treft doch dat vonnis vernietigd wat de schuldverklaring aan hoon betreften den beklaagde ontheven van de deswege opgelegde boete, met veroordeeling van denzelven in de kosten van het hooger beroep. Als een bewijs van misbruik van ster ken drank kan dienen dat den 14 dezer te Oosterhout een persoon is overleden die da gelijks 2 Ned. kannen jenever verbruikte. Hij was er zoodanig aan verslaafd, dat, niet tegenstaande hij overtuigd was, dat hij daar door zijn leven verkortte, de drank voor hem zoo onmisbaar was geworden dal hij dien nog tot eenige oogenblikken vóór zijnen dood niet kon ontberen. De van brandstichting beschuldigde N. J. de Bildt is door hel prov. geregtshof in Fries land deu 16 Januarij veroordeeld tot vijf jareu tuchthuisstraf. In de gemeente Noorddijk zijn dit jaar voor de nationale militie ingeschreven acht die eene te kleine maat hebben en twee, die aanspraak maken op vrijstelling wegens ande re oorzaken zoodat zich het geval zal voor doen dat uit die gemeente dit jaar geene lo- telingen voor de militaire dienst zullen worden afgeleverd, SNEEK, 24 Januarij. De bijeenroeping van de eerste kamer der stalen-generaal op den eersten Februarij aanstaande, tot behandeling der spoorwegwetwaartoe reeds was beslo ten is vooreerst wederom uitgesteld. De tweede kamer der staten-generaal zal, naar men verzekert legen de belli der maand Februarij weder bijeenkomen. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d.2l Januarij Het verslag van de afdeelingen der eerste kamer nopens de spoorwegwet is rond- gedeeld. Wat door velen bestreden wordt, draagt de goedkeuring of berusting van vele anderen weg. De financiële bezwaren zijn breedvoerig uiteengezet zoomede de gevareu vau de overbrugging der rivieren. De grieven van vele leden over terzijdestelling van Noord- Holland Amsterdam Utrecht en's Bosch zij n door onderscheidene leden als overdreven be schouwd. Tegen de noorderlijn zijn de bekende be zwaren geopperd namelijk het gemis van ee- ne lijn van Harlingen over Sneek naar Mep- pel. Voor Harlingen zou eene meer regtstreek- sche verbinding met Rheine van groot belang zijn en deze levens het noorden van Over ijssel bevoordeeleff. Voorts zou eene lijn vau Zwolle over Raalte naar Almelo en Enschedé zeer in het belang der verbinding vau Har lingen en Rheine zijn. Van ’s konings commissaris in Friesland is een schrijven ontvangen waarbij onder scheidene belangrijke bijzonderheden worden medegedeeld nopens de in dat gewest nog ge bruikelijke oude landmaten. Dit schrijven werd in handen gesteld van de sub-commissie, wel ke zich met het onderzoek der oude landma ten onledig houdt. Tevens is besloten den heer commissaris nadrukkelijk dank te zeggen, terwijl de wensch, dat het voorbeeld van dien staatsambtenaar navolging moge vinden door vele leden werd uitgesproken. De keizer van Oostenrijk heeft dezer da gen aan eenige vorstelijke en adellijke perso nen regemeuten geschonken; in de eerste plaats vinden wij op de lijst dier schenkingen Z. M. Willem III koning der Nederlanden, het 65e, en Z. K. H. Karel Alexander groot hertog van Saksen-Weimar-Eisenach Z. Ms. schoonbroeder, het 64e regement infanterie der linie. Naar prins van blijven en jaardag van hage terug verwacht. Men meldt uit Haarlem dat verledene week aldaar aan de huizen rondgezegd werd dat zekere A.... plotseling overleden was. De man was reeds gekist, toen het bleek, dat hij nog leefde, en men koestert nu nog vele hoop op zijn volkomen behoud. Wij vernemen dat de heer G. Vissering, predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Jisp (bij Wormeerveer)door de theologische fa culteit der hoogeschool te Groningen honoris causa tot theologiae doctor benoemd is we- gens zijne verdienstelijke vertaling van het Nieuwe Testamentoulangs in eene tweede uitgave verschenen. Uit Scheveningen wordt gemeld d. d. 19 Januarij Heden is een begin gemaakt met de milde jaarlijksehe uitdeelingen uit de fondsen van Hare Majesteit ouze geëerbiedig de en beminde koningin-moeder van middelen en brandstoffen alsmede van de kleedingstukken vervaardigd door de meisjes op de naaischool van H. M. onder het op pert oezigt van mevr. Maas geboren v. Re- nesse. Het behoeft wel niet gezegd te wor den dat deze dag voor onze armen een dag van ware vreugde is en de behoeftigen door de weldaden nog meer opgewekt worden tot de bede dat het leven van de edele geefster door den Almaglige tot in lengte vau dagen worde gespaard. Door de heeren gebr. Schutte werktuig- fabrijkanten te Amsterdam is een vernuftig uitgedacht toestel vervaardigd om de bodems vau ijzeren schepen van dorens en aaugegroei- den, ming met gelukt. De syodale vergadering der Protestanten is den 14 dezer te Debreczin in Hongarije ge houden. De regerings-commissaris eischte haar op, uiteen te gaan omdat de bijeenkomst in strijd met het patent van 1 September 1859 en derhalve onwettig was. Door den voor zitter werd echter hierop geantwoord dal de vergadering geuoemd patent nog niet had er kend en ook niet wilde erkennen en der halve de beweerde onwettigheid niet kon toe geven. Met het oog op de krachtige houding Prolestanlsche vertegenwoordigers en op vau dienzelfden geest bezielde volksmassa die de kerk omringde, oordeelde de keizer lijke commissaris zich slechts te moeten bepa len tot het opmaken van proces-verbaal van het gebeurde en het verwijzen van de zaak naar den regter. De vergadering heeft daarna besluiten genomen in den geest van die wel ke te Kasmark, Miskolz Pesth enz, enz. zijn gevallen. In eenige kantons len de Israëliien niet Christelijke ingezetenen, vernement heeft zich onlangs even als reeds vroeger dat van de Vereenigde Staten tot de regering van het eedgenootschap gewend eu den wensch te kennen gegeven dat aan die achterstelling van onchristenen een einde ge maakt zou worden. Thans veneemt men uit Bern dat de Zwitsersche regering dat aan zoek onder de aandacht der betrokken kantons gebragt heeft daar zij zelve niet bevoegd is, om de bedoelde bepalingen der kantonnale wetgeving te veranderen. Volgens tijdingen uit Konstantinopel heeft de benoeming van den heer Tbouvenel tot minister vau buitenlandsche zaken in Frank rijk daar veel bezorgdheid doen ontstaan. De sterrewigchelaars hebben slechte voorspellingen gedaan welke een’ levendigen indruk op het volk maken. Eene proef, in de afgeloopene week ten aan zien van het ijzeren clipperschip California met dezen toestel genomen is boven ver wachting geslaagd. Door de graanhandelaars en gebruikers van granen te Rotterdam ten getale van 500, is aan Z. M. een adrc: ingezonden waarbij verzocht wordt, dat bij het meten van gra nen voorlaan slechts ééne wijze en wel die van den gestorlen hoop met de schop in de maat zal gevolgd worden. Zij geven daarbij op, dat tot nu toe twee wijzen van meten van granen in zwang zijn, namelijk de zoo genoemde en die waarbij de granen uit deu zak in de maat worden gegoten. Bij de laat ste wijze vindt men wanneer zij door de eerste wordt beproefdeen te kort van 1 a 2 procent. Door den te Katwijk gestationeerden rijks- veldwachter C. Koelewijn werden in de on der die gemeente gelegene duinen, twee ijze ren klemmen gesteld om eene zich daar op houdende verwilderde kal te vangen. Vrij dag 15 dezer zich daarheen begevende, werd hij gewaar dat er in de eene klem een groote valk en in de andere een arend zat, welken laatste hij geholpen door twee per sonen met zeer vele moeite is meester ge worden. De arend hebbende eene vlugt van minstens 12 voet, is, thans nog levend en on gedeerd tegen eene kleine gift, ten behoeve der weezen ten huize van genoemden rijks- veldwachter te zien. De schrijver van het kluchtspel Jonas de bankroetier, veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf en boete en daartegen bij het hof van Overijssel hebbende geappelleerd, droeg zelf zijne verdediging voor en wel op rijm. De advocaat-generaal wenschte hem dit belet te zien waarop de beklaagde antwoordde, dat zijne in dichtmaat geschrevene verdediging de achtbaarheid der justitie in geenen deele zou kwetsen en ook niet streed met de wet. Het hof gelastte hem echter, om zijne reden in rijmlooze bewoordingen te houden, hetwelk de beklaagde weigerde als geene andere ver dediging hebbende, waarop het onderzoek der zaak gesloteu en de uitspraak bepaald werd op 21 dezer. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 21 Ja nuarij Het provinciaal geregtshof heeft he den morgen te 10 ure uitspraak gedaan inde zaak van Ph. Kropveld, appellant van een vonnis der regtbank te Zwolle. Het hof heeft, verwerping der exceptie van niet-ontvan - van den beklaagde voor- van den eersten regter, van laster tot zes maan- gevangenisstraf, in eene geldboete van in de kosten solidair roet zijnen veroordeeld bevestigd, SNEEKER COURANT >£•47 BINNEN- EN BUITENLAND. ld ItA de zeegewassen te ontdoen zonder dat het Uit ’s Hertogenbosch wordt gemeld d. d. 19 Jan.: De wolf is zoo even in triomf de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1