NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. Al L I r ri o 1860. No. 8. 15de Jaargang. ZATURDAG den 28 Januarij. A F de H I - I L’ I L W I 1 A TnnlUf SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. I het vorstelijk geslacht dat •ld i BUITENLAND. y I - ll)llll»lilWllllllll)Bl)l!|l)IRi||)|]|iiiHllt? deu tijdelijken val van Rome te bepalen goed te voeren. pperbevelhebber van het leger van Parijs heelt gelast, dat voorlaan eiken zondag door de regemenst-kapellauen in de kazernen SNEEK, 27 Januarij. Men verzekert.dat de antwoorden der regering op het voorloopig verslag van de tweede kamer, belrekkelijk de doorgraving van Holland op zijn smalst in gereedheid zijn terwijl men de waarschijn lijke bijeenkomst van de tweede kamer tegen de helft der volgende maand, teregt of ten onregtedaarmede in verband brengt. De Gemeentestem behelst een hoofdarti kel over de verkiezing te Dordrecht (van den heer Sander tol lid van de tweede kamer der staten-generaal) waarvan, na uiteenzetting van de informaliteiten die begaan zijn de slotsom is dat de verkiezing van den heer S. behoort te worden vernietigd.” Z. K. H. de prins van Oranje heeft eenige uren vóór dat hij Parijs verliet om zich naar Bordeaux te begeveu een bezoek ontvangen van den keizer der Franschen in het hotel de Bristol, waar de prins was ge huisvest. Voorts heeft de prins vóór zijn ver trek den ordonnans-ófficieren van het paleis een afscheids-diner aangeboden. Naar men verneemt, is de baron L. van Bylandt, grootmeester van Z. K. H. den prins van Oranje, door Z. M. den keizer der Fran schen benoemd tot grootkruis der orde van bet Legioen van Eer en den kolonel van den Bosch, adjudant van Z. K. H. tot offi cier dier orde. Bij, akte van den 23 Januarij 1860 heeft de heer Ph. Kropveld te Zwolle zich in cas satie voorzien tegen het arrest van het pro vinciaal geregtshof in Overijssel, op den 21 Januarij 1860 tegen hem gewezen waarbij hij ter zake van laster jegens den koopman Jonas Hijman Polak te Zwolle, onder ande ren is veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf. Men meldt uit Genemuiden d. d. 23 Jan.: De raad dezer gemeente nam dezer dagen een besluit dat gewis een voorbeeld is voor som mige andere gemeenten door nl. burgemeester en wethouders te magligeu aan zoodanige kinderen van ouders die in deze gemeente in de haven in vaartuigen verblijf houden of overwinteren te vergunnen kosteloos ge bruik temaken van hel onderwijs en deschool- behoeften op de onderscheidene scholen in de ze gemeente, alzoo in gelijkstelling met de burgerij die voor hare kinderen sedert 1 Jan. 1832 kosteloos onderwijs en sedert 1 Janua rij 1857 ook kosteloos de schoolbehoeften ont vangt. Sedert eenigen tijd was door de arron- dissements-reglbank te Middelburg de zaak hangende van onderscheidene Aruemuidensche visschers die zich zouden hebben schuldig ge maakt aan zeeroof van een gestrand schip door zich eene hoeveelheid notenmuskaat daar van toe te eigenen en te verkoopen. Bij de uitspraak op 20 en 21 Januarij zijn vijf der beschuldigden vrijgesproken van de overige 44 zijn de visschers tot correctionele gevange nisstraf van zes maanden veroordeeld en de vrouwen als medepliglig aan de misdaad door het gestolene te verkoopen tot gevan genisstraf van eene maand. Te Oosterhout heeft het volgende voor val veel opspraak verwekt. In een gehucht nabij die stad is na eene ziekte van eenige dagen een persoon zonder geneeskundige hulp gestorven. Later bleek evenwel, dat hem door een’ onbevoegde, zijnde zekere H. in die stre ken bekend onder den naam van Polak ge neesmiddelen waren loegediend. Door de jus titie werd onmiddellijk eene lijkschouwing be volen en is tevens door haar ten huize van gemelden Polak een kistje met medicijnen enz. in beslag genomen. Een ziek maar bijkans hersteld militair te ’s Hertogeuboch ging dezer dagen met twee oppassers stil uit het hospitaal en tezamen onder zeil.” Vermist en opgespoord vond men de beide oppassers zeer beschonken in een druk discours, niet eens wetende, dat de zoogenaamde zieke ontsnapt was. De beide oppassers werden onmiddellijk on-eervol ont slagen en de derde is nog te zoek. De TijdNoord-Holl. Cour., beval in zijn nommer van 25 dezer een artikel over de pauselijke kwestiehetwelk met deze woorden eindigt Als Nederlanders komen wij op’tegen eene revolutie in de Kerkelijke Stalen gelijk wij ons zouden verzetten tegen eene revolutie in Nederland. Immers wal ginds door vreemde lingen kan worden ingevoerd, kan ook hier be proefd worden. Wij protesteren van nu af. En ons protest tegen de zaken in de Romag na is derhalve tevens eene betuiging van trouw aan het vorstelijk geslacht dat ons regeert. Wij protesteren als Nederlanders, omdat wij ’t in die hoedanigheid niet kunnen verdra gen dat de opperpriester die de kerk bestuurt, te eeniger lijd in de magt geraakt van welke vreemde mogendheid ook. Wij protesteren eindelijk omdat wij Ne- derlaudsche Katholieken in de Kerkelijke Staten een erfdeel bezitten dat de kerk toe behoortdat de eeuwen hebben bekrachtigd, en dat men ons niet ontrooven kan zonder, met de vrijheid van den paus, tevens alle reg- ten te schenden.” Voorts deelt het blad een adres mede, dat reeds uit Amsterdam uaar Rome is opgezonden. In eene Parijsche correspondentie wordt gemeld, dat de keizerlijke garde eene velduit- rusling heeft gekregen en er sprake was van 30,000 man naar Genua te zenden om zoo het heette de Italiaansche onafhankelijkheid te beschermen, maar inderdaad om de inlij ving van Midden-Italie bij Sardinië te belem meren. Napoleon III zou eeuen Midden Itali- aanschen Slaat gedoogen maar geene uitbrei ding van Sardinië. Het gaslicht heeft waarschijnlijk eerlang eeuen gevaarlijken concurrent te duchten in bet electrische kalklicht. Te Londen wordt eene maatschappij niet een kapitaal van 300,000 p. st., verdeeld in aandeelen van 10 p. st., opge- rigtom die stad van laatstgenoemd licht te voorzien, De nieuwe verlichting zal, vol gens den prospectus, de helft goedkoo per zijn dan de tegenwoordige. Sedert nieuwjaar zijn er te Koppenhage vrij wat ongeregelheden voorgevallen groo- tendeels veroorzaakt door de haat en verach ting, die de bevolking de gravin Dauner, met wie de koning morganatisch gehuwd istoe draagt. Men schrijft nu van daar, dat, of schoon het gedurende de laatste avonden in de stralen en op de pleinen dier hoofdstad rustig bleef, het echter slechts eene schijnbare rust is en meer en meer algemeen wordt het gevoeld, dat Denemarken in eenen treurigen toestand verkeertzoodat men voor de toe komst beeft zonder den sluijer te durven op- ligten. Alle weldenkenden gelooven dat den koning weldra geene andere keuze zal overblij ven dan óf de gravin Danner van het hof en uit het land te verwijderen óf zijne kroon neder te leggen. Te Columbia (Zuid-CarolinaVereen. Sta ten van Noord-Amerika) is dezer dagen de Lynehw’et op eene afschuw’elijke wijze toege past. James Power, steenhouwer, Ier van afkomst, was met eenigen zijner landgenoolen bezig aan den bouw’ van het nieuwe gemeen tehuis aldaar. De commissie tot bescherming van de slavernijonderrigt dat Power zich eeni ge woorden had laten ontvallen ter gunste van de afschaffing der slavernij liet hem vatten nadat hij te vergeefs eene poging tot ontvlug- len had gedaan. Hij ontving negen-en-twiu- tig zweepslagenwerd vervolgens in een met teer gevulde kuip gelegd, daarna in veèren ge rold, en in dien toestand per spoortrein naar Charleston gezonden alwaar men hem in deu kerker bragtterwijl hij eenige dagen later naar New-York werd getransporteerd. anderen: «Het groote werk van Italië’s we dergeboorte wordt door eenige boosaardige men- schen belemmerd vooraan onder hen staan zij die in de geschiedenis van ons land de bevestiging van hunnen invloed kenmerken door Italië te verlagen en ontelbare rampen over dit land te brengen die de ver hevene leer van Christus vervalschende en in logen verkeerendemet de magtigen der aar de zamenspanden om Italië tot slaaf te ma ken die zich tot spionnen en beulen heb ben verlaagd, die aan de wereld het gru welijke schouwspel aanboden (en nog wan neer het gezond verstand der volkeren het hun niet verbood zouden aanbieden) van brandstapels in hunne taal auto da fe of proeven van geloof genoemd, die de pijn bank hebben uitgevonden, en deze nog, als zij maar magtig genoeg w’aren tot marteling van vrije mannen zouden aanwenden zoo als zij eenmaal aan Galilei deden. O aan de mar teling van Galilei aan de eeuwenlange mar teling van Italië denkende, behoorde ieder op Italiaanschen bodem geboren man steenen op te rapen om aan die ellendige huiche laars in den zwarten tabberd de jammeren en de vernedering van twintig voorbijgegane ge slachten te wreken. Italië bestrijde eene magt, w’elke haren banvloek heeft geslingerd tegen het volk en tegeu het leger van bevrijders tegen den koenen eu edelhartigen vorstdoor God aan de Italianen als een reddende engel gezonden die thans Italië niet kan bevrijden, omdat in het hart des lands de kanker zetelt, namelijk het pauselijk gezag, en de dwinge land namelijk de paus.” Dit stuk is bij l'Unioers uit Rome ontvan gen en door dat ultramonlaansche blad we reldkundig gemaakt; er bestaat, zoo veel blijkt, geen grond, om aan de echtheid te twijfelen. De Gazz. Milan bevat een’ brief van Garibaldi aan de ambachtslieden te Milaan als antwoord op een van hen ontvangen adres van sympathie. In dezen brief komt o. a. voorDe dag is misschien niet ver van ons, waarop wij gezamenlijk wederom de vij anden onzes lands zullen kunnen bestrijden. Welnu, wanneer op dien dag mijn pligt mij niet te midden van andere Italiaansche strij ders plaatst, zal ik een plaatsje zoeken in uwe gelederen, geharde zonen van den arbeidze ker zijnde u daar te vinden, waar met eere voor de zoo heilige zaak van Italië gevochteu zal worden De kardiuaal-aartsbisschop van Pisa die aan zijne onderhoorige geestelijken in last had gegeven om iu de mis ook een gebed voor den groothertog van Toskane” uit te spre ken heeft van den minister van eerediensl den hr. Salvagnoli een’brief ontvangen hou - dende uitnoodiging, den uilgevaardigden last in te trekken op grond 1) dat alleen voor schriften mogen gegeven worden tot bet uit spreken van gebeden voor het bestaande ge zag in het land eu de groothertog thans den Staat niet regeert 2) dat hel openbaar gebed voor iemand die geen souverein is eene open lijke daad vao oppositie is tegen het staatsbe stuur; 3) dat zulk eene oppositie in den vorm van een openbaar gebed eene on waardige han deling is, w’aarbij de godsdienst wordt mis bruikt tot bevordering van de geest vau op roer en 4) dat de leeken daardoor óf over den Slaat, óf over de geestelijkheid ongunstig moeten oordeelen. PARIJS 22 Januarij. Art. 1 van het de zer dagen door den bisschop van Poitiers uit gevaardigd mandement luidt aldus Wij verwerpen wraken en verdoemen de leerin- gen dezer dagen in onderscheidene geschrif ten met name iu de brochure le Pape et le Congres, uiteengezet. Wij verklaren, dat in het oog van de getrouw’e kinderen der kerk geene magt op aarde bevoegd is om geheel of ten deeledie secularisatie van het apos tolisch erfdeel en den tijdelijken val van den hoogepriesler van keuren of uil te De o ITALIË. Generaal Garibaldi heeft eenen openbaren brief aan de studenten van Pavia gerigt waarin hij, die gezegd wordt na ko ning Victor Emanuel de meest populaire man van Italië te zijn; en die alzoo grooteu invloed op het lot van dat land kan hebben met huiveringwekkende heftigheid de dienaren der godsdienst aanrandt. Hij zegt daariu ouder

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1