NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1860. No. 9. WOENSDAG den 1 Februari]. 15de Jaargang. Z. K. 2e SNEEKER COURANT. en BINNEN- EN BUITENLAND. het onderwijs in 1 a Yn&fUi ?5 5? n n de zou van KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van de Gemeente SNEEK noodigt, ter voldoening aan art. 7 der wet tot regeling van het kiesregt enz van den 4 Julij 1850 [Staatsblad no. 37) de inwoners dezer Ge meente uit, om, zoo zij elders in de directe be lasting zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15 Februarij ek. te doen blijken. En zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 30 Januarij 1860. De Burgemeester voornoemdr WOUDA. 55 90 30 45 men door de activiteit industrie op bet spoor ge- een paar weken ten nadeeie het is in schouwspel overal in Italië zal te weeg bren gen. Het is de bekrachtiging der tegenwoor dige beweging door de talrijkste volksklasse, welke gezegd werd tegen den door de verte genwoordigende vergadering geuiten wensch gestemd, of althans onverschillig daaromtrent te zijn. Die tienduizend boeren uit den omtrek van Pistoja (ik uoem dat cijfer, om niet in kind waarschijnlijk het eerst zou het kind en na de ge- zou verminderd zijn een doosje arsenicum had om dit, als niemand het zag, in den waterketel te werpen, waaruit het kind waarschijnlijk het eerst een beker krijgen. Het was dus niet het geheele gezin dat de liefde jegens haar, van dat kind schijnt aanleiding tot de daad te hebben ge- 3e 4e 5e Van welke aanbesteding de voorwaarden voor de gegadigden onder anderen ter lezing liggen in het locaal der Provinciale Griffie te Leeuwarden. En zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 30 Januarij 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris 1IAGA. genblik dat na eenc vermoeijende manoeu vre gebruik wordt gemaakt van eeu door Z. K. H. den kamperenden troepen aangeboden dejeuné geleekend door den heer Rochussen. Men verneemt uit goede bron dat jhr. Boreel van Hogelandeu tegen April aanstaande zijn ontslag als commissaris des konings in (ie provincie Noord-Holland aan Z. Maj. heeft verzocht waarvoor geene andere redenen be slaan, dan dat hij meent, bij het bereiken van den GOjarigen leeftijd zich uit het ambtelijk leven te moeten terugtrekken. Er loopt een gerucht dal jhr. mr. Roëll thans commissaris des konings in de provin cie Utrecht en vroeger griffier der stalen in Noord Holland hem zal vervangen. Uit 's Gravenhage schrijft meu d. d. 27 Januarij I860: Men zegt, dat de commis saris des konings in de provincie Overijssel j zou hebben bronnen wordt van Lijn- geven. Te Zutphen is der policie eene komen die sedert van onderscheidene winkeliers bedreven wordt. Er zijn namelijk in omloop gebragt stukken den van 10, 25 en 50 centdie meestal’s avonds en donker, ter voldoening van worden voortgegaan terwijl het I den prijs van geringe winkelwaren, in betaling is, op de staatshegrooting voor voor het iuopende jaar enz. uit zoo als die werden uitbetaald werking treden der nieuwe SNEEK., 51 Januarij. De miliciens der ligting van 1855 van de verschillende corp sen des legers, thans met groot verlof bij hun ne haardsteden zullen naar men verneemt in Mei aanstaande gepasporteerd worden, welke paspoorten hun door de plaatselijke besturen hunner woonplaatsen zullen worden uigereikt. Z. M. de koning heeft bij besluit be paald, dat eene benoeming tot hoofd- hulp-onderwijzergedaan door burgemeeeter i 15jarigen loopjongen en wethouders, doch zonder medewerking ter hand gesteld, van Door Z. Exc. den minister van binnen- landsche zaken, is bij schrijven van 10 dezer water met melk aan gedeputeerde staten der provincie Noord- alleen Holland, de voor het onderwijs in ons rijk dat het slagtoffer had moeten zijn. Hetdeuk- zoo belangrijke medeeling gedaan, dat, na rij- 1 beeld J-‘ J- ,--rJ- pe overweging voor zoo veel van hem af- i boorle hangthij tot het besluit is gekomen te vol doen aan den voor velen geuilten wensch met de uitbetaling der rijks jaarwedden toe lagen enz. die aan openbare onderwijzers en onderwijzeressen en aan gemeenten, ten be hoeve van het lager onderwijswelke bij de invoering der wet van 15 Augustus 1857 wer den uitgekeerd ook driejarigen termijn wet zal i zijn voornemen 1861, even als zulks is geschied de bewuste jaarwedden te trekken tijdens het in wet op het lager onderwijs. H. de prins van Oranje die jl. dingsdag zich weder te Parijs bevond heeft woensdag Caen en Cherbourg bezocht. Z. K. H. heeft zich den volgenden dag te Calais in gescheeptom naar Dover te vertrekken. Z. K. H. prins Frederik der Nederlan den beeft ieder der officieren, die hem on langs ler gedachtenis aan het kampement te Zeist een prachtig album hebben aangeboden, eene litographie geschonken, voorstellende ee ne episode uit het kampleven eu wel het oo- nuarij De rijksveldwachter G. te N. heeft op gisteren eene insinuatie ontvangen^ wegens schending der eerbaarheid, op den openbaren weg bij helder lichten dag. De reunie der oud-studenten aan de aka- demie van Groningen van 18501845 aldaar zal plaats hebben in September dezes jaars. Uit Breda berigt men d. d. 20 Jan.l Het aantal zieke kadets is thans tot eene onbekende hoogte gestegen van de ruim 5OO kadets bevinden er zich omstreeks 100 in de ziekenzalen. Men herinnert zich nog den tijd, dat er in het geheel niet zoo veel ka dets ter akademie geplaatst waren als er thans als ziek verpleegd worden. De voornamelijk heerscbende ziekte, het rookvonkvertoont zich echter gelukkig onder geen ernstig ka rakter, zoodat men, buitengewone omstandig heden uitgesloten volgens de doctoren geene sterfgevallen zal te betreuren hebben.” Bij Lehring, in Oost-Friesland, had-voor eenige dagen het volgende vreesselijk ongeluk plaats. Het driejarig kind van den baan wachter ging zonder dat de ouders het be merkten kort vóór de komst der treinen die zich daar kruissen op de rails zitten ongeveer 60 schreden van den seinpaal en speelde er rustig met de kleine steentjes. Spoe dig daarop naderden de treinen. De wachter loopt zijn huis uit naar den seinpaal, om het sein te geven en ziet tegelijk zijn kind, zit tende op de rails. Een oogenblik stond hij besluiteloos hij moet óf zijn kind opofferen, óf den trein. Zijn pligtgevoel onderdrukte de vaderliefde; hij seinde, de treinen snor den elkander ongedeerd voorbij maar zijn kind was vermorzeld. In een’ brief uit Weenen wordt de groote geestdrift geschetst, die in de hooge kringen aldaar ter gunste van de pauselijke kwestie- heerschi. Zeer vele jeugdige officieren, allen edellieden, doen aanzoek, om onder de pause lijke banier dienst te nemen en betalen ge lijktijdig aan soldaten de reiskosten, om naar Rome te vertrekken. Geheele familiën willen derwaarts gaan, om zich aan *s pausen voeten te werpen en hem hare hulde te betuigen en haar geld aan te bieden. Men zou zeg gen dat een ware kruistogt op handen is. Maar tegeu wien is hij gerigt Zullen wij in het aanstaande voorjaar den oorlog zien hervatten Bijna zou men het gelooven. Eeu van de voornaamste dagbladen van Parijs dal zeer gunstig voor de Italiaansche beweging is gestemd deelt een schrijven uit Florence van den 16 dezer mede, van den volgenden inhoud Ik kom terug van Pistoja alwaar ik ge tuige ben geweest van een feit dat zekerlijk velen te Parijs en elders zal bevreemden. Er was eene inschrijving geopend voor het fonds dat onder leiding van Garibaldi gevormd wordt, tot het aankoopen van een millioen geweren ter wapening van het Italiaansche volk. De rijkste ingezetenen waren reeds voorgegaan en hadden hunne bijdragen aan het te Milaan gevestigde bestuur van hel fonds gezonden. Nu was het de beurt van de landlieden van die arme Toskaansche boeren welke den naam van reactionair hebben en op welke de aanhangers der gevallene vorsten hunne hardnekkige hoop op eene onmogelijke restau ratie bouwen. Wel nu met eigene oogen heb ik duizen den boeren hun penningske voor dat fonds, dat een zoo veel beduidend doel heeft zien storten. Het stedelijk bestuur hield zich on zijdig; het wilde deze demonstratie niet open lijk bevorderen noch tegenwerken. Het bedrag der ingezamelde som is zeer aanmerkelijk in oog van ieder die met Toskane bekend maar deze geldsom is van weinig belang vergelijking met den indruk welken dat BE KEN DM A KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vnn de Stad SNEEK brengen ter kennis van de hierbij belang hebbenden, dat op Donderdag den 16 Fe bruarij as., des middags ten 12 uur, zal worden overgegaan tot de openbare aanbesteding der le vering van 250 Reinont-paarden en wel door de Hoofd-administratiën van de le, 2e 3e, 4e en 5e regementen dragonders respeclivelijk te ArnhemHaarlem 's Gravenhage Zutphen Deventer verblijf houdendevoor het le Regement dragonders van 30 paarden jhr. mr. C. Backer, zijn onslag gevraagd. Volgens diezelfde als zijn opvolger genoemd de heer den.” Het prov. geregtshof van N.-Holland heeft A. B.beschuldigd van aantasting der eerbaar heid van jonge meisje beneden de 15 jaren aan zijne zorg als schoolonderwijzer toever trouwd veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 20 jaren. Uit Utrecht schrijft men, dat dezer da gen aldaar een belangrijke diefstal van ge munt geld aan ’s rijks muntgebouw zou ge pleegd zijn en dat eenige smelters daarbij geëmploijeerdin voorloopige bewaring zijn genomen. Later heeft de Dtr. Cour, mede gedeeld dat de diefstal bestond iu tienstui- verslukjes met het jaarmerk 1860 terwijl zij uitgenoodigd is te berigten dat deze reeds uitgegevene tienstuiverstukjes nog niet gangbaar zijn; wordende mitsdien diegenen die ze mog- ten bezitten verzocht, die stukken aan het bureau van policie, tegen volle vergoeding der waardeterug te bezorgen. Voor eenige dagen is gesproken van eene poging tot vergiftiging, die te Koog aan Zaan ten huize van eenen geneesheer ontdekt of gedaan zijn door vermenging koffij met arsenicum. Na herhaalde verhoo- ren te dezer zake zijn twee personen in ver zekerde bewaring gesteld, en wel eene wees, die in het gezin van den geneesheer ouderlij ke zorg en liefde genoot, en een loopjongen. Na twaalf dagen voortdurende verhooren heeft eindelijk de schuldige aan de poging tot vergiftiging hare misdaad bekend vol berouw of! deelde zij dingsdag jl. mede, dat zij aan den wethouders doch zonder medewerking ter hand gesteld, den districts-schoolopzieneronwettig is. 15 Augustus 1857 ca verstrijk van bedoeld in art. 70 dier j tusschen licht werden aangeboden. Naar men verneemt, waren deze geldstukken van lood vervaardigd, van buiten verzilverd en met een’ nagemaak- ten stempel voorzien. De vermoedelijke da ders zijn reeds iu handen der justitie, en de zaak w’ordt behoorlijk onderzocht. Uit Hardenbergh wordt gemeld d. d. 26 Jan.: Wij vernemen, dat ten gevolge van eene moordadige vechtpartij welke op oude- jaars-avoud is voorgevallen aan een’ loge menthouder door zijnen buurman K. zooda nige wouden zijn toegebragtdal hij reeds aan de gevolgen is overleden en de justitie uit Assen in loco bij de lijkschouwing is te genwoordig geweest. De dader bevindt zich reeds in arrest. Uit Staphorst wordt gemeld d. d. 24 Ja-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1