NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. L i I 1 .•-M ra 1860. No. 10. 15de Jaargang. ZATURDAG den 4 February. lammuini II /jl 1 VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 6 FEBRUARIJ I860, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. 'ij- ISA a YjiatUl /X .t SNEEKER h COURANT. ■f pos- 4(1 BINNEN- EN BUITENLAND. i 1 mWllllJIIBMBlttHIllg KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van de Gemeente SNEEK noodigt, ter voldoening aan art. 7 der wet tot regeling van het kiesregt enz.van den 4 Julij 1850 (Staatsblad no. 37), de inwoners dezer Ge meente uit, om, zoo zij elders in de directe be lasting zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15 Februarij ek. te doen blijken. En zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 30 Januarij 1860. De Burgemeester voornoemd WOUDA i r ".■5 er- F. Cuperus om vergunning van een riool enz. een’ schipper iu het’beurt- 'j|.'l 1 de Kamer van Koophandel en verhoogde toelage over 1839. den Commissaris van [Policie van eenen beambte zijn land, bevond zich met den geladen wa gen bespannen met twee paarden op den hoogen zeedijk, tusschen Vollenhove en Blok zijl, toen een der paarden schrikte, plotse ling ter zijde uitweek en daardoor veroorzaakte, dat G. met wagen en al langs den hoogen steilen kant des dijks in eene breede en diepe waar hij bekneld tusschen de wagen en den mestniet de in het werk kon stellen, om de paarden uit die netelige positie den kant en H. v. D. aan de koninklijke marine-aka- bijna als gewekeu te beschouwen. i In de laatste dagen zijn er 5 en meer per I dag hersteld uit de ziekenzalen gekomen. Hoog stens 20 a 50 zijn er nog slechts over. Een der zalen, tijdelijk als ziekenzaal ingerigt is weder door volkomen gezonde levenslustige kadets betrokken/’ Men meldt uit Zutphen d. d. 28 Jan.: Eene burgervrouwmoeder van verscheidene kinderen begaf zich heden namiddag van de huiskamer harer woning naar den zolder, waar SNEEK 5 Februarij. Z. M. heeft tot reg- ter in de arrondissements-regtbank te Heeren- veen benoemd mr, J. C. Bergsmathans pro cureur bij gezegd collegie. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 1 Februarij: De eerste kamer, heden verga derd heeft de discussie over de spoorweg wet bepaald op vrijdag den 5 dezer, des voor- middags ten 11 uur. Men verzekertdat de beer mr. P. A. Sander, laatstelijk in het kiesdistrict Dord recht herkozen tol lid van de tweede kamer der siaten-generaal besloten heeft, voor de her benoeming te bedanken. Men weetdat er door eenige kiezers pogingen werden aange wend, om de laatste stemming nietig te doen verklaren. Sedert eenige dagen bevindt Z. K. H. de prins van Oranje zich te Londen alwaar hij jl. vrijdag het Brilscbe museum heeft be- zigtigd. Z. K. H. werd uitgenoodigd, de vol gende dagen aan hel hof op Windsor door te brengen en heeft hieraan gevolg gegeven. De prins van Wallis, lord Palmerston en lord John Russel zouden zich derwaarts begeven, om den prins te begroeten. Procesverbaal van verificatie der gemeen te-kas. Besluit van heeren Gedeputeerde Staten tot af- en overschrijven van een' post van uitgaaf op de gemeenle-begrooling van 1859. Taux der geneesmiddelen voor armen-ad- ministraliën voor 1860. Adres van N. S. Wagenaar om ontslag als schipper in het beurtveer tusschen Sneek en Meppel. Adres van J. tot het maken i Benoeming van veer van Sneek naar Rotterdam. Missive van Fa brij ken om Missive van wegens het wangedrag aan de Stads Boterwaag. Lijsten van aanbeveling van beambten aan de Stads Boterwaag, van een’turfmeeter en den visch-afslager. Missive van het R. C. P. Armbestuur, om magtiging tot af- en overschrijving van ten van uitgaaf, dienst 1859. Missive tot het zelfde einde van het Ne- derl. Israël. Armbestuur. Rekeningen van rekenpligtigen over 1839. Voorstel van het fonds ter vergoeding van schoolgelden, over 1859 aan de hoofd- en hulp-onderwijzers in de Nederduitsche scholen. Voorstel tot af- en overschrijving van eeni ge posten van uitgaaf op de gemeente-begroo- ting van 1859. Adres van P. van der Feer Cz. om remis sie van pacht. Vaststelling van het kohier van omslag wegens onderhoud van sommige straten. Verslag van de commissie wegens de daar- slelling der gasfabrijk en voorstel. Naar men verneemtzullen de miliciens der ligting van 1839 die zich van de onder scheidene corpsen des legers, waartoe zij be- hooren in reserve bevinden in het begin der maand April a. s. bij hunne respectieve corpsen worden opgeroepen, ten einde gekleed en in den wapenhandel te worden geoefend. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 1 Fe bruarij Bij de Belgische k'mer van vertegen woordigers is gisteren van de regering inge komen een ontwerp van wet tol wijziging van den eed, door leden van de provinciale staten en gemeenteraden bij de aanvaarding hunner betrekking af te leggen. De regering stelt voor uit dien eed te doen vervallen de clausule, die betrekking heeft op de uitsluiting van het huis van Oranje van de souvereiniteit in Belgie. Dezer dagen zond een koopman te ’s Gra venhage een’ zijner bedienden uit tot betaling van eenen wissel van eenige honderden gul dens, maar die bediende deed de betaling niet en nam de vlugt mei de gelden. Er werd dadelijk door de bevoegde autoriteit een onderzoek ingesteld ten gevolge waarvan de schuldige te Amsterdam werd gearresteerd en naar ’s Hage overgebragt. Voor eenige dagen werd eene Scheve- ningsche vischvrouw naar het huis van arrest te 's Hage overgebragt. Men vermoedt, dat zij zich schuldig gemaakt heeft aan diefstal van tafelzilver en eenige voorwerpen van geringe waarde, ten huize van den heer v. G. te ’s Hage. De dienstmaagd van dien heer had van de vischverkoopster een paar schelvisschen gekocht, en haar, om den visch te snijden in de keu ken toegelaten. Terwijl de dienstmaagd den schelvisch in een’ emmer uitwiesch zou de verkoopster van die omstandigheid gebruik heb ben gemaakt om zeer behendig het zilver dat in de nabijheid lag, weg. te nemen. Toen zij in het bezit daarvan was, had de vrouw die het aanvankelijk aan geene praatjes ont brak, veel haast; zij spoedde zich weg, en een poosje daarna werd het zilver vermist. Aan de policie gelukte het, de ontvreemdster te ontdekken die echter ontkend heeft, ooit ten huize van den heer v. G. te zij n geweest. Eene bij de verdachte bewerkstelligde huiszoeking moet intusschen tot de ontdekking geleid heb ben van een voorwerpdat zich bij het ge stolen» had bevonden. Met genoegen deelen wij weder het vol gende berigt mede uit een’ brief van 28 Jan. jl. uit Breda: De ziekte demie is de laatste dagen zijn er 5 beschrijft hare ontzetting, toen zij op den zol der gekomen haren zestigjarigen man met wien zij nog een uur le voren gesproken had levenloos aan een’ balk ziet hangen. Na gedaan onderzoek is gebleken dat de man zich zelven opgehangen moet hebben. Men ver diept zich in gissingen omtrent dit treurige voorval, hetwelk men dezen keer niet aan den sterken drank kan wijten daar de zelfmoor denaar algemeen als een matig oppassend huis vader bekend stond. Ten aanzien van de te Zutphen gearres teerden ter zake van de aldaar in omloop ge- bragte looden muntstukken verneemt men nader, dat allen, na voorafgegane beschuldi ging van den vader door een der kinderen hunne misdaad bekend hebben. Daar de oud ste zoon stukadoor was, zoo zijn de vormen in gips door hem vervaardigd, terwijl het valsche geld uit gewoon lood bestond en da delijk te herkennen viel. Uit Ambt Vollenhove wordt gemeld d. d. 28 Jan.: Voor eenige dagen bad alhier het volgende ongeval plaats. De landman G. G. alhier, bezig met het vervoeren van mest naar sloot stortte, paarden den minste poging zich en te bevrijden. Bij geluk kwamen van van Blokzijl de twee gebroeders L. aanrijden. Terwijl een hunner de paarden lossneed en met de uiterste krachtsinspanning een er van uit de sloot hielp, spoedde zijn broeder zich naar de, een kwartier uurs ver wijderde streek de Moespot, ten einde meer hulp in te roepen. Met vereenigde krachten is het, doch eerst na een aanmerkelijk tijds verloop, gelukt, den man en het andere paard uit hunne gevaarlijke positie te verlossen. Als iets bijzonders kan worden vermeld, dat van de 515 personen, dit jaar ingeschre ven als lotelingen voor de nationale militie te Groningen slechts één persoon buiten wettig huwelijk is geboren. De gewezen gemeente-ontvanger Moer dijk te Fort Bath is gearresteerd en naar Middelburg gevoerd om daar voor het ge- regtshof te worden teregtgesteld als zoude hij in zijne betrekking valschhejd in zijne regis ters gepleegd en gelden der gemeente verduis terd hebben. In ’s Hertogenbosch had in den avond van den 28 Januarij het volgende geval plaats: Te 8'/, ure werd ten huize van dep heer Pichot l'Espinasse door eenen vermomden onbekende eene spanendoos bezorgd en aan de dienstmeid afgegeven. Deze, naar binnen gaande, rook eene brandlucht en gaf de doos aan den huis knecht over, die al dadelijk bespeurde, dat buiten de does eene brandende lont hing welke gemeenschap had met het binnenste der machine; zijne eerste beweging wras, de lont, welke nog slechts een oogenblik had te bran - den om het doel te treffen er af te trekken en daarna de doos te openen. Hij vond daar in een’ blikken koker omgeven door buskruid met stukken steen. Onmiddellijk werd van dit misdadig feit aan de justitie kennis gege ven. Oogenblikkel ijk begaf zich de officier van justitie, gevolgd door den commissaris van po licie en den inspecteur van policie derwaarts. De blikken koker werd geopend. Men bevond, dat hij was gevuld met buskruid en scherven glas. Bij nader onderzoek bleek dat van bo ven in den koker een gat was aangebragt in gemeenschap met het gat in de spanendoos waardoor de brandende lont tot in de blikken koker liep. De officier van justitie, bijgestaan door de beambte van policie, namen dadelijk de dienstmeid in verhoor uit welk verhoor bleekdat zij verkeerd had met zekeren S. metselaar aldaar dat zij dezen had afgezegd [en kort daarop een’ brief had ontvangen in zij eenig huiselijk werk had te verrigten. Wie I dichtmaat geschreven, waarin werd gezegd, i-j-1 de gewezen minnaar zich zou wreken. De policie nam daarop bedoelden minnaar in ar restna alvorens bij hem huiszoeking te heb ben gedaan en bij hem buskruid en twee pi stolen met dubbele loopen te hebben gevon den. De verdachte bleef echter kalm en bedaard en ontkende aan de euveldaad schuldig te zijn, waarom bij voorloopig weder in vrijheid is gesteld. De justitie blijft echter hare onder zoekingen voortzetten. De heer Praauwen ontvanger te Lobith, kreeg onlangs des nachts eene visite van een zwart gemaakt man en werd door dezen ge wond. Bij de zekerheid dat er meer perso nen in huis en ook reeds in aantogt waren nam de brutale gast de vlugt medenemende een horologie en eenige contanten. Te Giezen Nieuwkerk zageu de burge meester en onderwijzer des avonds licht in de kerk. Zij begaven zich onmiddellijk in het gebouwmaar even spoedig werd het licht uitgeblazen. Oogenblikkelijk werden de deuren, bezetmaar gedurende het nader onderzoek was de dief langs een touw door een uitge sneden ruit ontvlugt. Men vond het diaco- V

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1