NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN 1IET ARRONDISSEMENT SNEER. tv I H L1 I 1 1860. No. 11. 15de Jaargang. WOENSDAG den 8 Februari]’. rkj IttJ Ril f I I I I' lb’ SNEEKER COURANT daarmede gelijk <1 BINNEN- EN BUITENLAND. I I den lO. 3 I b 1 I I was, het plan der regering ligt hen nR IM vl. na- Naar i gewoon en jaar '1860 door Z. M. bepaald op 10,188 aan nemen door van zijne benoe- de twdtde kamer der staten - van binnenland- -- officieren en adelborsten en gestelde rangen, met 500 ’sjaars. Naar men verneemt, is de ligting voor het buitengewoon contingent van het 1 man en letterkundig congres letterkundigen uit Zuid- en Noord-Ne- den aanstaanden zomer op tijd te ’s Her togen bosch ge - schappen. Ten gevolge van het niet den heer mr. P. A. Sanders ming tot lid van generaal heeft de minister sche zaken bepaald dat de nieuwe verkiezing in het hoofdkiesdistrict Dordrecht zal geschie den op maandag 15 Febr. aanstaande; zoo eene herstemming noodig is zal deze op dingsdag 28 dezer maand gehouden worden. Door den minister van koloniën zijn o. a. voor de dienst van Nederlandsch Oost-Indië, om aldaar onderwijs te geven in de laagste klasse der gouvernements-scholen benoemd de jongelingen M. ten Cate en beiden van Sneek. Zij zijn op kosten het gouvernement naar Indië vertrokken hebben 400 voor uitrusting ontvangen. KENNISGEVIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen Ier kennis der in gezetenen dat door den Raad dezer gemeente in zijne vergadering van den 6 Februarij is vastgesteld het kohier van omslag, strekkende tot restitutie der kosten van Onderhoud van sommige Straten binnen deze gemeente, over het jaar 1859, en dat dit kohier, van heden af, gedurende 8 dagen ter Secretarie dezer stad voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek deu 6 Februarij 1860. Burgemeester en Wethouders voornoetnd WOUD A De Secretaris DACIA. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat voorloopig is vastgesteld het kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente voor den jare 1860, en dal hetzelve, te beginnen met heden gedurende 14 dagen ter Secretarie de zer gemeente voor een’ ieder ter inzage is ne dergelegd. Sneek den 6 Februarij 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOUD A De Secretaris 1IAGA. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK geven door deze kennis, dat voorloopig is vastgesteld het kohier van de be lasting op de binnen de gemeente Sneek ge houden wordende Honden over den jare I860 en dat hetzelve, te beginnen met heden ge durende 14 dagen ter Secretarie dezer gemeen te voor een’ ieder ter lezing is nedergelegd. Sneek den 6 Februarij 1860, Burgemeester en Wethouders voornoetnd WOUD A De Secretaris IIAGA. Het verraadt zelfs zwakheid dit te gelooven. Het zou veeleer rationeel zijn dat de Heilige Vader zich ver hevener, grooter en waardiger gevoelde, wan neer hij bevrijd van eene souvereiniteit waaraan slechts zorgen en zelfs meer dan dit verbonden zijn, zich uitsluitend kon wijden aan de geestelijke belangen zijner kudde. Volgens sommigen zou Veuillot zijn blad niet te Brussel uitgeven maar zich te Rome vestigen eu daar deu Unieert in de Fransche taal doen verschijnen. Naar men zegt zal de opheffing van Unieert tot een civiel proces aanleiding geven over de eigendomskwestie. De waarde van het blad is op ongeveer 550,000 fr. geschat. Men zegt dal de Jezuilen in hel ge heim toebereidselen maken lot hun vertrek SNEEK, 7 Februarij. In de zitting van de eerste kamer der staten-generaal van den 5 dezer bij de beraadslaging van het spoor- weg-ontwerp hebben de heeren Van Swin- deren Van Wessem en Hartsen tegenen de heer Rhemen van Rhemenshuizen voor het ontwerp gesproken terwijl in de zitting van den volgenden dag de heeren Fransen vau der Putte, Van Heeckeren van Wassenaer, Van der Lek de Clercq en Rijsterborgh de laatste met hoop op wijziging, zich voor, en de hee ren Van Beeck Vollenhoveu Borski en Taets van Amerongen zich tegen het ontwerp ver klaarden. Later hebben de heeren Cremers en Sassen voor, en de heeren De Kempenaer, Huijdecoper en Van Rijckevorsel tegen het ont werp het woord gevoerd. De regering heeft haar antwoord op het verslag der tweede kamer nopens het wets ontwerp tot doorgraving van smalst rondgedeeld. Zij zegt daarin een zoo ongunstig oordeel over het wetsontwerp van de tweede kamer niet te hebben verwacht. meer of minder op aarde. Zij houdt hare voordragt vol en daarbij tevens hare meening, dat van Holland geeue bijdra ge voor de doorgraving kan worden gevor derd. Bij de tweede kamer der staten-generaal is ingekomeu het door de regering opgemaakt antwoord op het voorloopig verslag betreffende bel ontwerp van wet, houdende bepalingen nopens het verleren van pensioenen en on derstanden ten laste van den staatbuiten ’s lauds. Z. M. de koning heeft, op voordragt van de ministers van marine en koloniën de Iraclementen der in Oost-Indië dienende officie ren der onderscheidene corpsen der zeemagt verhoogd en wel die der hoofdofficieren met 600 ’sjaars, en die van de mindere van de twee stalen niet verbroken worden. Tot heden is Italië vrij tot aan de Adriatische zee. Kan nu den afstand van Savoye eischen Quimper heeft aan kei- waarin de hevige en der van de uitra den keizer zijne er voor diens houding in strijd. Door Napoleon men zegt, een treffend antwoord aan den bisschop gezonden. Twee clericale bladen Ie Weenen zijn door policie-maatregelen getroffen de Wiener Kirchenteilung heeft eene waarschuwing ont vangen naar men zegt wegens een artikel, dat hevige uitvallen tegen de Israëliten bevatte; en de Volksfreundhet bekende orgaan der vereeniging van deu H. Severinus, is in be slag genomen. Uit Pesth wordt het volgendt? gemeld Verleden week bezocht aartshertog Albrecht het nationaal theater. Eene doodsche stilte heerschte bij zijn verschijnen en zelfs namen de aauwezigen de hoeden niet af, voor dat zij door de policie werden gedwongen. Eene poos daarna trad de gravin Bathyany (de we duwe van den bekenden minister, die in 1849 werd doodgeschoten,) in hare loge, en on middellijk stond hel geheele publiek op, be groette haar met een daverend Eljen en wuifde met de hoeden totdat eindelijk de aartshertog die geen getuige van zoodanige demonstratie wilde blijven eensklaps opstond eu het theater verliet. Onder het opschrift: Eene keizerlijke daad, deelt het blad der Fortschrilt het volgende mede: Een soldaat van het Oostenrijksche leger, belijder van de Mozaïsche leer die zich bij Montebello uitstekend dapper gedroeg en de zilveren medaille voor betoonden helden moed gekregen had, geraakte iu den slag bij Magenta krijgsgevangen; doch hel gelukte hem aau de Franschen te ontsnappen en na zeer vele avonturen eu verschrikkelijke gevaren te hebben doorgeworsteld, kwam hij weder bij zijn corps, juist bij tijds om den slag bij Sol- ferino mede te maken bij welke gelegenheid hij zich wederom zoo bijzonder gunstig oi> derscheidde dat hem de gouden medaille werd toegekeud. Iu dien slag werd hij echter zwaar gekwetst, en ten gevolge daarvan verliet bij de militaire dienst. Deze man bevond zich in de vorige week op audiëntie bij den kei zer en verzocht deze om eene betrekking. Hij was gekleed in een vrij kalen rok waarop de beide medailles, doch zonder de linten ge hecht waren. Toen de gedecoreerde zijn ver zoek had kenbaar gemaakt vroeg hem de kei zer Waarom draagt gij de medailles zon der lint?” De man antwoordde, dat hij te arm was, het lint te koopen. Geef hier de medailles!” hernam nu de keizer op den toon van kommando. De man verbleekte en gaf zwijgende de twee eereteekenen aan zijnen vorst over en toen zeide de keizer Mor gen begeeft ge u tot mijnen adjudaut-gene- raalen daar zult ge het verdere vernemen.” Des anderen daags bevond zich de verzoeker ter aangewezene plaatse; deadjudant-geueraal ontving hem zeer vriendelijk, ging in een be lendend vertrek bragt daaruit een’ officiers- wapenrok mede, waarop de twee medailles, benevens de ridderorde der Uzeren Kroon wa ren vaslgehechten gaf hem het kleediiigstuk over met de woorden De keizer heeft u tot luitenant benoemd en zendt u door mij de medailles terug met het noodige liut be nevens 400 gulden lol uwe verdere uitrus ting.” IIPost ma van en In Indië genieten zij ƒ75 ’s maands traclement. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 2 Febru arij: Het provinciaal geregtshof in Zuid-Hol- land heeft heden J. J. Ruder gewezen brie venbesteller alhier, vrijgesproken van de be schuldiging van ontvreemding van eenen brief aan het postkantoor te dezer stede. Men zal zich herinneren, dat Ruder door het provin ciaal geregtshof in Noord-Holland tot vijf ja- ren tuchthuisstraf veroordeeld en het arrest van dat hof door den hoogen raad was ver nietigd, met verwijziging der zaak naar het eerst genoemde. Hel 6de taal- van I derland zal in nader te bepalen houden worden. In de zaak der vergiftiging te Koog trekt het volgende de aandacht Aan de schuldige wees werd na hare arrestatie een brief ge zonden waarbij haar moed werd ingesproken en waarin gezegd werd, dat de schrijver in hare gevoelens deelde en het zelfde wilde doen ais zij. Men vonddat een veertienjarige loopjongen van een’ kamerbehanger de schrij ver was men vond bij hem een verzoekschrift aan Z. M. om vergiffenis voor de schuldige. Voor zijn’ leeftijd moet dat stuk niet onaar dig gesteld zijn. Men heeft geoordeeld, den jeugdigen romanheld eeuige dagen kosteloos huisvesting te moeten verschaffen. Een tolgaarder uit de gemeente Rheden is dezer dagen met zijne vrouw in hechtenis genomen als beschuldigd van een kind van ongeveer 6 jaren dat aan hunne zorgen was toeverlrouwd gedurende drie weken te heb ben opgesloten, mishandeld en laten uithonge ren, aan de gevolgen waarvan het overleden is. Zij zijn te Zutphen in verzekerde bewaring gesteld. De circulaire van den paus is thans ook door de Engelsche bladen beoordeeld. De Ti mes doet hulde aan de vastberadene staalkun- de van keizer Napoleon in de Italiaansche kwestie maar is tevens van oordeeldat het verlies van het wereldlijk gezag van den paus bij lange niet zulk een ramp voor hem is Holland op zijn als deze gelooft. De goddelijke waarheid al dus redeneert genoemd blad, hangt volstrekt niet af van het bezit van eeuige vierkante mijlen uit Frankrijk, daar het gerucht verspreid dat het in I het land te doeu ruimen. Volgens sommige berigtgevers bestaat er werkelijk eene geheime overeenkomst tusschen Napoleon en Victor Emanuel waarbij de kei zer zich verbonden heeft Italië vrij te ma ken tot aan de Adriatische zeeen de ko ning beloofd heeft, uit vergelding daarvoor, Savoye aan Frankrijk af te staan, door wel ke schikking het eveuwigt der offensieve en defensieve kracht zou niet vrij tot aan Napoleon nu deu afstand De bisschop van C zer Napoleon een’ brief geschreven die prelaat opkomt tegen kerk zelve nadeelige polemiek montaansebe partij en ken tel ij kheid betuigt den tegenwoordigen is naar

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1