NIEUWS- EN AÜÏEliTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. i I I te 1 I L c M M I 1860. No. 12. lode Jaargang» ZATUIWAG den 11 February. 'r i fl ff A n- f 1/ SNEEKER Jc hetgeen uit oiwitiiiiiF Jou re rij ks- gelij- I i er- i r 0 vijand op Reken <>p u vv.iiil COURANT I I aan le Nord wordt gemeld, Isabella van Spanje den paus schuilplaats in hare staten noodiggeld en manschappen heeft en dat de ministers van dezen KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SN EEK maken hiermede bekend, dat voorloopig is vastgesteld het kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente voor den jare 1860, en dat hetzelve, te beginnen met heden gedurende 14 dagen ter Secretarie de zer gemeente voor een’ ieder ter inzage is ne- dergelegd. Sneek den G February 18G0. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris II AG A KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis der in gezetenen dat door den Raad dezer gemeente in zijne vergadering van den G February is vastgesteld het kohier van omslag, strekkende tot restitutie der kosten van Onderhoud van sommige Straten binnen deze gemeente, over het jaar 1859 en dat dit kohier, van heden af, gedurende 8 dagen ter Secretarie dezer stad voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek den 6 February 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris HAGA. - op de twee voorzitters na, Weenen verlaten hebben, toen men wist, dat de keizer haar niet in corpore zou ontvangen) tot graaf Recb- berg gezegd hebben »Wij zijn tot onzen kfi ning gekomen; doch onze koning wil ons niet aanhooren! Men zendt ons tot graaf Thun; - wat raakt ons de concordaats-minister Woorden zijn ijdele klanken 5 wij begeeren snelle, vol- komene reddende handelingen. Zoo niet, dair moogt gij zien hoe gij zonder ons en legen ons kunt klaar komen! Zwak wilt gij u niet toonen en sterk kunt gij u niet loonen. Ve netie is verloren te Weenen heerscht eene zeer ongunstige stemming; Tyro! is op zijne hoede de geestelijkheid mort, omdat gij den Heiligen Vader niet kunt helpen; de staats kassen zijn ledig en geen executie-leger is magtig genoeg, ze weder te vullen; leeningen zijn onmogelijk Rusland is uw Duitschland kunt gij niet bouwen. ons maar wees regtvaardig spoed het gevaar is groot Den 51 January jl. heeft de paus, vol gens een telegrafisch berigt uit Weenen, een deputatie ontvangen van de kweekelingen van een nieuw opgerigt seminarie, die hem een adres aanboden houdende betuigingen van eer bied en gehechtheid. Pius IX antwoordde hierop hoofdzakelijk het volgende: De tij den van vervolging zijn voor de Katholiek)* kerk teruggekeerd ofschoon hare zonen geen’ kerker of marteling te verduren hebben. Eer tijds was de vervolging stoffelijk, thans is zij zedelijk, eene vervolging van begrippen en be ginselen. Italië is aan eene noodlottige pro paganda prijs gegeven het is in handen van hen die van de ondeugd eene deugd maken. De bisschoppen aan hunne roeping getrouw worden voor huichelaars uitgekreten terwijl de politieke moord de eer der vergoding deel - achtig wordt. Deze vervolgingen zullen ech ter niets tegen de kerk vermogen zij is be reid neder Ie knielen voor de voeten van Je zus om de vergiffenis harer vervolgers af te smeeken.” Generaal de Goyon opperbevel hebber der Fransche bezetting van Rome, was bij deze audiëntie tegenwoordig, en dit verhoogde natuurlijk den indruk, dien 'spauseu toespraak op de aanwezigen maakte. Drie dagen te voren, den 28, had de paus de hooiden van alle monnikenorden ontvan gen welke hem insgelijks een adres overhan digden. Pius IX was, zoo wordt uit Rome aan den Ami de la Religion geschreven door dien stap zeer getroffen en betuigde zijne le vendigste erkentelijkheid. Wel slaat de golf tegen de rots zeide hij maar als de rots sterk is, dan maakt de golf haar slechts glad der witter en fraaijer.” In een’ brief dat koningin schriftelijk eene benevens zoo aangeboden stap der vorstin geheel onkundig waren gela ten. Eerst na het verzenden van den brief naar Rome vernamen zij het gebeurde, doch hunne aanmerkingen of bedenkingen bleven zonder eenig gevolg want zoo wordt berigt, in alles wat de godsdienst betreft blijft de koningin vastberaden bij hare besluiten.” Wat het aanbod van den koning der Beide Sicilien betreft, om zijne troepen ter beschikking van den paus te stellen wordt uit Weenen aan de Duitsche bladen berigt, dat de koning den paus die troepen wel heeft aangeboden doch alleen voor het geval dat in de Marken een opstand mogt uitbarsten maar geenszins om de Romagna te heroveren. De aartsbisschoppelijke curie te Florence veroordeelde dezer dagen een’ priester, ter za ke van ketterij”, tot schorsing in zijne be diening voor den tijd van drie jaren doch de regering vernietigde dit vonnis. In Napels is voortdurend gisting. Er is eene partij die eene geheele omkeering hoopt te bewerken maar de Napelsche minister van policie tracht aan die helsche woelingen zoo noemt hij ze paal en perk te stellen. Uit de steden en parochiën van het be nedensticht der Triersche diocese is een adres aan den paus opgezonden voorzien van de BEKEN DM A KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennisse der be langhebbenden dat het contingent voor de ligting der Nationale Militie, door deze ge meente dit jaar te leveren bedraagt 26 man. Sneek den 9 February I860. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris HAGA. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK 10 February. Bij de op den 7 dezer in de eerste kamer der stalen- generaal voortgezette beraadslagingen over het spoor- weg-ontwerp heeft de heer Van Eysinga in een zeer uitvoerig advies, dit ontwerp hestre den en hebben de bh. De Vos van Steenwijk en Van Roijen er voor gesproken. Daarna wa ren de ministers aan het woord. De heer Eysinga veronderstelde, dat de voordragt met eene meerderheid van ééne stem zou worden verworpen. Nadat op den volgenden dag de discussien over het spoorweg-ontwerp waren voortge zet en ten einde gebragtis dat ontwerp in stemming gebragt en met 20 tegen 17 stem men verworpen. Men verneemtdat Z. M. het wapen der kavalerie verminderd heeft met twee generaals (brigade-kommandanten) en vijf hoofd-officie- ren (majoors) zijnde de twee brigades van gemeld wapen vervallen en de formatie van elk regemeut dragonders verminderd met één majoor. Dat besluit zal in werking treden met den 1 April aanstaande. Bij Z. M. besluit van den 15 Janurij jl. is aan de Hervormde gemeente van een tweede predikant toegestaan op een tractement van ƒ300 jaarlijks bij eene ke jaarlijksche toelage van de gemeente. In de provincie Friesland zijn in de maand January 150 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven en 108 door die ziekte aangetaste runderen afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Ja nuary dezes jaars 258. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 9 February: Naar men verneemt, is bij de re gering eene nieuwe spoorweg-concessie aan gevraagd. Zondag jl. heeft in alle kerken behoo- rende onder het bisdom van Haarlem op last van den heer De Vree, eene inzameling van gelden plaats gehad door de geestelijken in persoon, en met opene schalen, ten behoeve van den paus. Welligt zal hetzelfde wel door het geheele rijk plaats hebben. [Te 's Haga heeft die collecte ongeveer f 40,000 opgebragt.] In de maand Julij dezes jaars zal door de Vereeniging voor Volksvlijt met mede werking van bet Nederlandsche Onderwijzers genootschap in haar locaal aan de Hoogesluis te Amsterdam eene tentoonstelling worden gehouden van voorwerpen; het onderwijs be tredende. Alle voorstanders van het lager on derwijs zijn bij circulaire van 16 January jl. tot ijverige medewerking uitgenoodigd. Er is voorloopig toezegging van bijdragen gevraagd, geschikt om het lager onderwijs te vertegen woordigen in den uitgehreidsten zin als teekeniugen en afbeeldingen van schuolloca- len uit den tegenwoordigen en uit vroegere tijden voorts al wat betreft het lezen, schrij- ven, rekenen en alles wat het onderwijs aan- gaat benevens alle mogelijke hulp- en leer middelen. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 7 Fe bruary Reeds voor vele jaren werden dooi den heer Sloet tot Oldhuis 230 korrels van Canadasche rogge aan de directie van de Maat schappij van Weldadigheid afgetaan, die ze in tuingrond liet uitzaaijen, en daar deze rogge van betere hoedanigheid dan onze binnnenland- sche werd bevonden nam men eenige jaren de proef, of zij ook verbasterde, wat echter bleek niet het geval te zijn. Volgens het ge voelen van den bekwamen directenr der ge stichten van gemelde maatschappij den heer J. van Konijnenburg, is deze rogge inder daad uitstekend. Wel komt ze fijn of smal van blad op maar stoelt goed uil, geeft lang slroo, groote aren met meer zaad. Thans zijn bijna alle graanlanden dier maatschappij met deze Canadasche rogge bezaaid terwijl on derscheidene landbouwers in die omstreken ook reeds deze rogge verhouwen met even goe de uitkomsten. De Overijsselsche Vereeniging tot ontwikkeling van provinciale welvaart heeft alsnu eene zekere hoeveelheid dier rogge be komen, ten einde ze aan de landbouwers in dit gewest uit te deelen. Men verneemtdat de heer Ph. Krop- veld te Zwolle, welke onlangs door de regl bank aldaar, bevestigd bij arrest van het pro vinciaal geregtshof in Overijssel ter zake van laster onder anderen is verwezen tot zes maan den gevangenisstraf, voorbands de wijk geno men heeft naar Londen. Uit Kampen wordt gemeld d. d. 7 Fe bruary Door den thans woedenden storm heeft het water het Kamper-Eiland gedeelte lijk geïnundeerd en is in den dijk van de Mandjesweerd een gat geslagen zoodat die weerd zal onderloopen terwijl bij Grafhorst het water over den Brinkdijk loopt. Als een bewijs van hoogere belangstel ling in onzen vaderlandschen landbouw en veestapel wordt uit Usquert gemeld dat het genootschap ter bevordering vau nijverheid, i gevestigd te Onderdendam in zijne vergade ring van jl. maandag met eenparigheid van stemmen beeft besloten, om eene som van duizend gulden, als maximum, disponibel te stellen, tot aankoop en invoer van ééne En- gelsche koevan het zoo beroemde Durham- ras. «Naar wij vernemen,” zegt de berigl- gever in de Prov. Gron. Cour. zijn nog twee andere corporaliën tot den landbouw in betrekking staande, voornemens, om een’ stier en eene koe van genoemd ras hier in te voeren, en te beproeven in hoeverre deze soort van runderen voor onze veehonders geschikt zijn. Naar wij uit echte bronnen weten, worden enkele uitmuntende exemplaren van dit ras als fokdieren in Engeland niet zel den voor den enormen prijs van drie tot vijf duizend gulden en hooger verkocht.” Het barkschip Provincie Drenthe, ka pitein Beckering is in het laatst der vorige week uitgezeild met bestemming naar de Kaap de Goede Hoop. Onder de passagiers bevin den zich 52 jeugdige emigranten ouder de lei ding van een’ schoolmeester. Mag men geloof slaan aan Weenen aan de Berlijnsche National-Zeitung geschreven is, dan zou een van de leden der deputatie (men weet, dat al die leden,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1