NIEUWS- EN ADVERTENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEEK. I 1 H L i i1 I860. No. IX 15dc Jaargang. WOENSDAG den 15 February. P t I c IfU U41 r BMiR! 1 I ■ü- J H I I r t C. A 4 SNEEKER COURANT BINNEN- EN BUITENLAND. I BUITENLAND. >P 5 Februarij 0. I I - et ei ie- I 1 5 I i er- 1 1 Jd I wagendiensten vorderde tot dus verre ieder reiziger vijf cents voor de aangifte Februarij der ministers van men. meer. tot minister zeker die if. u IMII I 6 R 9 8 WEENEN. Aan een station van den Gal- licischen spoorweg werd dezer dagen eene kist bezorgd die daar het adres niet bekend was, bij de aankomst in het magazijn werd gezet. Daar staande ontwikkelde zij echter weldra eene alleronaangenaamste lucht waarop men haar opende en er een lijk van een’ man in vond. Men liet nu het gelaat photografieren en zond het portret naar Weenen waar een der policie-commissarissen het als dat vau een' KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend, dat voorloopig is vastgesteld het kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente voor den jare 1860, en dal hetzelve, te beginnen met heden gedurende 14 dagen ter Secretarie de zer gemeente voor een’ ieder ter inzage is ne dergelegd. Sneek den 6 Februarij 1860. Burgemeester en IVel houder» voornoemd, WOUDA. De Secretarie IIAGA. van van van een plaatsbiljet onverschillig of er al dan niet te voren eene plaats werd besproken. De minister van binnenlandsche zaken heeft thans genoemde firma aangeschreven om overeen komende met het reglement op de openbare middelen van vervoer, die geregelde heffing van vijfcents te staken, en ze voortaan niet te doen plaats hebben, dan wanneer vooraf eene plaats besproken is. Een der belhamels bij de voor eenigen tijd plaats gehad hebbende vechtpartijen in de karzerne te Harderwijk Ineischer gehee- KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK geven door deze kennis, dat voorloopig is Vastgesteld het kohier van de be lasting op de binnen de gemeente Sneek ge houden wordende Honden over den jare 1860, en dat hetzelve, te beginnen met heden ge durende 14 dagen ter Secretarie dezer gemeen te voor een’ ieder ter lezing is nedergelegd. Sneek den 6 Februarij 1860. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, WOUDA. De Secretaris HACfA. betuiging voor de goede diensten door hem als zoodanig bewezen 2) bepaald dat er drie rijkskweekscholen van onderwijzers zullen worden opgerigt te vestigen te ’s Hertogenbosch Haarlem en Gro ningen 3) tot directeur der kweekschool te *s Her togenbosch benoemd de heer F. B. Trosee, doc tor in de letteren ree .J” van het gymna sium te Boxmeer en schoolopziener in het 5de district van Noord-Brabant; tot directeur der kweekschool te Haarlem de heer A. L. Gast- mann doctor in de letteren en schoolopziener in het 7de district van Zuid Hollandtot directeur der kweekschool te Groningen de heer B. Brugsma schoolopziener in het 3de district van Groningen. Volgens in de Staats-Courant van den 3 Februarij 1860 gedane oproeping, is er we der gelegenheid om jongelieden, tusschen de 16 en 20 jaren oud, onder de daarin gestelde voorwaarden te plaatsen als kweekeling op 's rijks kweekschool voor militaire geneeskun digen te Utrecht, ter opleiding als officieren van gezondheid voor de landmagt hier te lan de en voor die in Oost-Indie. Aan de kwee- kelingen voor eerstgenoemde dienst wordt aan vankelijk eene jaarlijksche toelage verleend van ƒ200, en later, naar gelang van ge maakte vorderingen en bestaande vacatures, ƒ500 voorts bedraagt de toelage voor de kweekelingen die voor de Oost-Indie bestemd zijn, gedurende hunnen geheeleu studietijd ƒ400 ’sjaars. Zijne Excellentie de minister van finan ciën heeft bepaalddat den 1 Mei ek. te Utrecht eene commissie zal vergaderen ter af neming van bet vergelijkend examen aan de aspirant-surnumerairs voor het vak der regis tratie en domeinen. Het getal der aan te stéllen surnumerairs bedraagteven als in de vorige jarenacht. Bij gelegenheid van ‘skonings aanstaan den verjaardag op 19 dezer, zullen in de gar nizoenen militaire feesten plaats hebben. Bij die gelegenheid zullen de vorderingen worden nagegaan die in de verschillende vakken van onderwijs zijn gemaakt, en tevens de benoe mingen piaats hebben tot prévóts en meesters in de verschillende wapens. Aan de militairen welke in het geven van onderwijs hebben uit gemunt zullen belooningen worden toegekend. Met leedwezen wordt vernomen dat de heer E. W. van Dam van Isseltlid van de eerste kamer der staten-generaal op den 10 dezer te Geldermalsem bij Tiel, is overleden. In de concessie, nu aaugevraagd door de heeren E. W. CramerusC. D. van der Vliet, F. H. Bunge, A. von Hemert en A. Holtzman, zullen de hooj’dlijnen loopen van Harlingen over Franeker en Leeuwarden naar Gronin gen, en van Leeuwarden over Heerenveen en Meppel langs Hasselt naar Zwolle, van daar westelijk naar Kampen en oostelijk over Raal- teAlmelo en Beutheim naar Rheine, verder van Raalte zuidelijk over Deventer, Zutphen en Doesburg langs den regter IJsseloever naar Arnhem. Wijders van Utrecht over Vianen, Gorinchem en Geertruidenberg naar Breda met een’ zijtak over Heusden naar ’s Hertogen bosch. Als bijkomende lijnen zijn nog opge geven van Groningen over Assen naar Meppel, van den Helder naar Amsterdam, van ’s Her togenbosch naar Maastricht en van Vlissingen over Middelburg en Bergen-op-Zoom naar Roo- zendaal. Men meldt uit Leyden d. d. 11 Feb. Zekere heer W. even builen deze stad woon achtig, is op bevel der arrondissements regt- bank in hechtenis genomen omdat hij ter leregtzitting van gisteren weigerde den eed af te leggen als getuige van een’ ten zijnen huize gepleegden diefstal welke beleefde wei gering geschiedde omdat hij behoorde tot de secle der Darbyisten waarvan hier ter stede eene afdeeling bestaat. Uit Haarlem wordt gemeld Naar men verneemt, heeft ds. Bnsken Huët alhier ont slag gevraagd als predikant omdat zijne over tuiging hem verbiedt, langer de leer der Her vormde kerk te verkondigen. De firma van Gend en Loosondernemers SNEEK 14 Februarij. Jongstleden zatur- dag morgen heeft zich alhier de schipper H. v. d. V. door middel van worging van het le ven beroofd. Hij had zich in den nacht met zijn schip even buiten de stad begeven en des morgens vond men hem in het schip han gende aan eenen doek. De oorzaak van deze verschrikkelijke daad wordt aan ijlhoofdigheid toegescbreven. De ongelukkige laat eene vrouw met twee kinderen na. Een tekort van ruim ƒ950 bij de diaco nie der Hervormde gemeente alhier, over 1859, voornamelijk veroorzaakt door de vele ziekte in dat jaar, is in de vorige week, door mid del eener collecte aan de huizen der gemeen tenaren bijna geheel gedekt geworden. Uit ’s Graveuhage meldt men dat de mi nister van Bosse en van Tets dadelijk na de stemming in de eerste kamer over het spoor- weg-wetsonlwerphun ontslag hebben ge vraagd. Volgens geruchten zoude de heer Rappardvoorzitter van het provinciaal ge- regtshof in Gelderland, tot minister van finan ciën en de heer van Reenen voorzitter van de tweede kamer, tot minister van binnen landsche zakeu worden benoemd. Men meldt uit ’s Graveuhage d. d. 11 Men verneemtdat het ontslag van binnenlandsche zaken en financiën door den koning is aangeno- Van meerdere wijziging is geene sprake De benoeming van den heer van Reenen van binnenlandsche zaken schijnt van den heer Rappard wordt ten renemale betwijfeld, schoon hij op dit oogen- blik in de residentie is. In deu ministerraad van gisteren waren de aftredende ministers van Bosse en Tets niet tegenwoordig. Uit 's Gravenhage wordt gemeld d. d. 15 Februarij Volgens een heden loopend gerucht, zoude de heer Vau Hall benoemd worden tot minister van financiën. Met zekerheid meent men te weten dat al de ministers hunne portefeuilles ter beschik king van den koning hebben gesteld. De heer Rochussen zoude met de zamenstelling van een nieuw ministerie belast zijn. Bij koninklijk besluit van 1860 uo'. 42 is 1) met het einde der maand Julij aanstaan de opgeheven de rijkskweekschool van onder wijzers te Haarlem en legen dat tijdstip den heer G. H. Geerligs, lijdelijk directeur van en onderwijzer bij die inrigling, opzijn ver zoek, verleend een eervol ontslag uil zijne be trekkingen bij de kweekschool, onder dank ten is door het prov. geregtshof te Arnhem veroordeeld lot de straffe des doods uit Ie voeren binnen Harderwijk. Naar men verneemtwordt ook te Gro ningen een adres van wege de geestelijkheid aan de Roomsch-Katholieken ter teekening aangeboden om den paus hunne deelneming in zijn lot kenbaar te maken. Als eene zeldzaamheid wordt uit *s Her- logenbosch medegedeeld dat in de provincie Noord-Brabant zich iemand bevindt van een hoogadelijk geslacht afkomstig die vier jaren page was bij prins Willem V en wel van 1790 tot Jauuarij 1795. In dien lijd woonde hij bij de huwelijksfeesten van Z. M. koning Willem I, en ook de doopsplegtigheid van Z. M. koning Willem II. Al zijne kameraden die met hem destijds page waren zijn reeds voor lang ten grave gedaald zoodat hij naar alle waarschijnlijkheid de een ige overgeblevene is van hen die in dienst van prius Willem V zijn geweest. Men meldt uit Breda d. d. 10 Februarij: Het aatal kadetsdat in den loop van 1860 op de koninklijke militaire akademie zal wor den toegelaten is bepaald voor het leger hier te lande 40 voor het wapen der in fanterie, 5 voor de kavalerie 22 voor de ar tillerie en 4 voor de genie en voor het leger in Oost ludie 8 voor de artillerie, 2 voor de kavalerie en 4 voor de genie; zullende het aanlal kadelten voor de infanterie iu Oost- Indie nader worden bepaald. Het tijdschrift de Vereeniging uitgege ven door ds. Heldring, bevat het berigtdat de Hollandsche commissaris te Negasaki in Japan sterk is tegen de zending in Japan en geene Hollandsche zendelingen in dat rijk toelaten wil. Zelfs heeft hij de Japanscbe beambten die Nieuwe Testamenten hadden willen aannemen overgehaald om die te wei geren. In het overzigt der gebeurtenissen voor komende in de Provinciale Drentuche en As ser Courant, leest men aan hel slot: Een later berigt (uit Spanje) meldt het vol gende Madrid is dronken van vreugde over de in neming van Tetuan. Dat is een triomf der beschaving I” roept men, doch vergeet den Engelschman die een’ bijbel verkocht, die, gearresteerd zijnde, 7 maanden onverhoord bleef en toen veroor deeld werd tot 9 jaren gevangenisstraf. Het gaat er als te Rome. Pius IX klaagt over dwang en geweld maar een kind uit de armen zijner ouders te doen wegvoeren dat is geen dwang! In Belgie houdt men ook druk inzame lingen voor den paus, maar terwijl deze juist niet de gewenschte uitkomst oplevereu wordt daarentegen ijverig ingeteekend op de lijsten, die te Luik Gent en andere plaatsen zijn nedergelegd voor het door Garibaldi verlangde millioen geweren.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1