NIEliWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 4 1860. No. 14. 15de Jaargang. ZATURDAG den 18 February. 'Cl i- 7', I O I k I L j 7. 7. 7. 7, 7. ‘7. 7'. 1 I ■Ki pL SNEEKER COURANT. BINNEN- EX BUITENLAND. Jtl e de N. R. «lui- 1 t. t ook «HBJIffllIlIliili 1 I olie, IS i r 1 er- maar zij maar SNEEK r 17 February. Te Amsterdam is op deu 13 dezer uit ’s Hage het zekere be- rigt ontvangen dat al de ministers hunne portefeuilles ter beschikking des konings heb ben gesteld en de heer Rochussen door Z. M. met de zamenstelliug van een nieuw minis terie belast is, [Volgens later berigtwordt bet niet on mogelijk geacht, dal Van Bosse en het gehee- le ministerie nog zal worden behouden.] De Arnhemsche Courant behelst in een schrijven uit ’s Hage het volgende: De sen satie die de verwerping der spoorwegwet in de eerste kamer maakte, was grooler dan ee- nig ander besluit door dat collegie genomen. Het was zoo stil, of er een doodvonnis moest worden uitgesprokenhet was ook een doodvonnis, maar eene onbehoorlijke toejui ching op de algemeene tribune volgde, zoo wel op de laatste uitgebragte slem als op de officiële mededeeling der verwerping. Een jubel-applaus” in de deftige eerste kamer I ’t is even ongewoon als onbeschaamd, en ’t was in ieder geval ergerend voor de minis ters, diemen moge dan de voordragt afkeuren eene zwaardere taak volbragt hebben dan me nig voorganger. De heer van Bosse, die bij de mededeeling van den uitslag zich naarden Vijverberg had gekeerd, kon dan ook niet nalaten een’ blik te werpen op den hoop stam pers.” Natuurlijk bleef het ook hem verbor gen wie de overtreding van het reglement pleegden de moed zat bij die menschee meer in de voeten dan in het hoofd.” Uit Amsterdam wordt berigt d. d. 15 December In de letterkundige afdeeling der koninklijke akademie van wetenschappen maak te de heer Beets de afdeeling oplettend op ee ne in Engeland verschenen bloemlezing uit de werken van Jacob CatsSinne- en minne beelden en Spiegel van den ouden en nieuwen tijdonder den titel van; Moral Embles zoo gelukkig door eene Engelsche hand in het Engeisch overgebragtdat van deu toon slechts zeer weinig, van den geest niets verloren ging, en voorafgegaan van eene zeer belangrijke voorrede, waarin o. a. hulde wordt gedaan aan de Nederduitsche taal en aan de Neder- landsche graveerstift len tijde van Cats. Meu meldt uit ’s Gravenhage d. d. 15 February Wij zijn verzocht te melden, dat de collecte, die onlangs in de R. K. kerken alhier is gehouden teu behoeve van Z. H. deu paus, niet ƒ40,000 zoo als door som mige bladen is medegedeeld maar nog geen ƒ4000 beeft opgebragt. In het laatst der afgeloopene week W’erd uit Haarlem gemeld, dat de heer Buskeu Htiët aldaar zijn ontslag zou hebben gevraagd als predikant. Wij vernemen thans dienaan gaande nader en met bepaalde zekerheiddat dit gerucht ten eenemale ongegrond is. Gaarne erkennen wy dat de verspreiding er van ons leed heeft gedaan en zij die zich eene derge lijke onbelamelijke insinuatie veroorloofden hebben zeker geen blijk gegeven van reiueu ziu. (z/msZ. Cour.) Uil Leyden wordt gemeld d. d. 15 Febr.: De heer W. werd eergisteren weder ter zit- Alles is duur schrijft men ons uit Veen- dam; ook de aardappelen volgen de klimmen de rigting. Die in den vorigen herfst ƒ1 a ƒ1.10 kostten, worden thans voor ƒ1.90 a f'i verkocht.” Alles is duur schrijft men ons uit Peize, want hier werd dezer dagen door den eeuen boer aan den anderen een jonge jaglboud (nog geen jaar oud) verkocht voor ƒ00, een verkoop, die zóó de attentie onzer financiélen op de jaglhonden-fokkerij vestigdedat straks ieder boer een’ jagthond op speculatie heeft.” Het zal nog anders worden zeggen som - migen op de tijding dat de Engelschen de inkomende regten op boterkaas en eijereu hebben afgeschaft. Wie weet hoe spoedig hier John Buil over het platte land loopt en bij elke kakelende kip staat te wachten op hei ei om daarmede naar Harlingen of Zwolle te stoomen en dan per stoomboot naar de we reldstad waar men onze boter bij plakjes snijdt de kaas bij hompen oppeuzelt en in de eijeren graast. ’t Zal nog wel anders worden als de spoor weg (welke?) door het noorden loopt en hier, ter verzending, zelfs jagt wordt gemaakt op padden en kikvorschen Maar, wij dwalen af en hebben nog uit Peize te melden dat het varkensmeslen al daar ook zoet gewin gaf en er in de vorige week nog twee dragtige motten werden afge leverd voor ruim ƒ100. Werdeu die gemest met hei en struiken Men meldt uit Jubbega d. d. 10 February: Terwijl de landbouwer P. P. Visser alhier dezen nacht met zijne huisgenooten rustig te bed lagspringt de hond weinig na midder uacht bij de zoons op bed, als wilde hij h.n in de haast wakker maken deze, door dit ongewoon bezoek verschrikt geworden, verlaten in eeus het bed, en ziet! hunne woningstaat van achteren in vlammen, welke zich in wei nige oogenblikken zoodanig over het geheele gebouw verspreidden dat men met inspanning en met levensgevaar naauwelijks den lijd had het leven te redden. Niettegenstaande de ijve rig aangewende pogingen ook der buren die als in een’ oogwenk op de plaats des on- geluks aanwezig waren en aan welke voor hunneu betoonden ijver lof wordt toegebragt heeft men echter van den kostbaren inboedel bijna niets kunnen behouden. Eene aanzien lijke partij rogge, hooi, stroo en alle boere- gereedschappen zijn door de vlammen verleerd. Hoewel huis en inboedel vee en oogst ge waarborgd zijn, is echter de schade voor ge noemden landbouwer nog zeer aanzienlijk. Uit Meppel wordt gemeld d. d. 9 Febr. De vereeniging tot afschaffing van den ster ken drank, afdeeling Meppel, heeft in hare vergadering van woensdag besloten alhier een bierhuis op te rigten ten einde een ie der in de gelegenheid te stelleu om, ook bui ten sterken drank, de noodige ververscbing en uitspanning te kunnen genieten. In eenen Parijschen brief aan C. worden met betrekking lot de beleedi- ging van den Nederlandschen gezant bij de porie, te Pera (Konstanlinopel) de volgende bijzonderheden medegedeeld «Omstreeks den middag verschenen twee rij tuigen met dames uit het serail, en begeleid door een’ ambtenaar, voor den winkel van een’ confiseurwaar de straat zoo naauw’ is, dal de quipages den doorlogt belemmerden. Graaf van Zuylen van Nyeveltdie daar op dit oogenblik voorbij kwam was door de druk ke passage op dat punt genoodzaakt, de beide rijtuigen van nabij te naderen ten einde voor bij te kunnen komen. Dit scheen deu amb tenaar uiet te bevallen die daarop de sabel trokom den gezant bet hoofd te kloven. De heer Van Zuylen bad echter gelukkig deu lijd, om deu slag met ziju’ slok af te weren en pakte daarna den ueger bij den kraagdie voorts, door eenige voorbijgangers gegrepen ontwapend en geslagen werd in weerwil van de kreleu der dames welke hij moest bescher men. Eenige agenten van policie slaagden er iu, hem uit de handen van het volk te red den waarop hij ten spoedigste zijue biezen pakte. Ook de quipages verwijderden zich iu PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK Gelet op art. 117 der algemeene Policie- Verordening voor deze Gemeente, vergunnen door deze, op morgen den 19den, zijnde de ge boortedag van Z. M. onzen geëerbiedigden ko~ ning, zwervers, voetzoekers enz. af te ste ken doch op geeue andere plaatsen dan de Marktstraat Schapenplein Leeuwenburg en Kronenburg, en niet vóór zeven uur des avonds. En zal deze worden afgekondigd en in af schrift gezonden aan den Commissaris van Po licie om te zorgen voor de naleving. Sueek den 18 February 1860. Burgemeester en J'Pet houders voornoemd WOUD A Ee Secretaris JIAGA. ting van de regtbank gebragtna eene gijze ling van 24 uren. Ook nu bleef hij beleefde lijk weigeren, den eed af leggen, op grond zij ner godsdienstige overtuiging, hoewel hij zich bereid verklaarde, de bij de wet van Doops gezinden gevorderde belofte te doen. (De heer W. behoorde vroeger tot die gemeente.) Het O. M. eischte ten gevolge dier voortdurende weigering eene gevangenisstraf van 5 of van hoogsten 6 maanden en eene geldboete van ƒ60. De uitspraak is bepaald op as. vrijdag. Inmiddels is de heer W. naar ziju buitengoed teruggekeerd en de zaak waarin hij als ge tuige was opgeroepen voortgezet. Bij de te Dordrecht gehoudene stemming ter verkiezing van een lid van de tweede ka mer der staten-generaalter vervanging van den heer Sander, zijn uilgebragt 1099 geldi ge stemmen. De heer Raadt heeft 578 de de heer Blussé van Oud-Alblas 288, de heer Van der Heim 164, de heer Bredius 185, de heer Vogelsang 60 stemmen op zich ver een igd. Tusschen de heeren Raadt en Blussé zal dus herstemd worden. Men meldt uit Kampen d. d. 15 Febr. Gepasseerden zaturdag had er in de kazerne alhier een ongeluk plaats. Terwijl twee jon gelingen van het instructie-bataillon die rug aan rug zich met de armen vastklemden en alzoo beurt om beurt naar de hoogte zich wier pen (pompen genaamd) liet een der jonge lingen de armen los, met dat ongelukkig ge volg, dat de andere met de borst op den kant van de ijzeren krib viel en daardoor zijn borstbeen brak. De ongelukkige is onmiddel lijk naar de infirmerie gebragt en verkeert niet builen levensgevaar. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 15 February Ter vervulling van de vacature, ontstaan door het aan ds." M. Goeverneur ver leend emeritaatis op hedeu door den bree- den kerkeraad alhier opgemaakl het volgende twaalftal van predikanten, als: Moens, te Sneek Ter Nooy Apel te Delft Romenij te Leeuwarden Tooreneubergen te Purrae- rend Rogge, te Oudkerk Posthumus Meijes, te Doesburg; Hoeverste Leeuwarden; Van Gorcum theol. doet, te Eemnes-Binnendijks Brouwer, te Vpeudam De Keizer, te Arn hem Poelman theol. doet, te Noordbroek en Hofstede de Groot, theol. doet, te Rot tum de laatste met overeenstemming tegen ds. Stenberge, van Arnhem. Maandag morgen begaf zich zeker jong man uit Zandeweer op reis naar Uskwert om aan zijne beide aldaar wonende zusters een bezoek te brengen. Dien dag, als naar ge woonte, veel sterken drank hebbende gebruikt, komt hij des avonds in Zandeweer terug. Te gen middernacht begaf hij zich iu beschon ken toestand weder op weg naar de woning van den landbouwer S. K. Elema waar hij iu dienst was, ‘/4 uur van het dorp gelegen. Maar kort nabij zijne woning viel hij iu ee- ue sloot. Wel kwam bij uit water en ijs weder op het land, maar daar is hij blijven liggen totdat een persoon om 4 uur des mor gens hem aldaar vond, en bij onderzoek bleek, dat hij stijf bevrozen en reeds bezweken was. Opmerkelijk is hel dat ook de vader van de zen zoo jammerlijk verongelukte door misbruik van sterken drank eeus in hel Boterdiep ge raakte, en er ook wel weder uitkwam, doch er eene borstziekte vau hielddie ook hem ten grave sleepte. Men leest in de Pr. Dr. en Asser Cour.: «Alles is duur,” zei de heer Slickernickel, een Duilsch diplomaat te Parijs, die 10,000 trac- lement heeft en om eeuigzins fatsoenlijk on der dak te komen in die stad vau weelde en pleizier ƒ5000 huur moest betalen. Alles is duur I” zei Berend Slomp die te Amsterdam iu het Café restauraut 15 ets. betaalde voor een heel klein beetje bitter iu een zeer dik glaasje. Alles is duur!’ mompelde de commiesvrouw in de residentie, wier man ƒ560 traclement had loeu zij vau een’ laugen boer uit de buurt van Delft 90 cents voor de 5 oneen bo ter betaalde en op diens zeggen is ook best, jufvrouw!” antwoordde: mijn mans traclement is ook zeer kleiu

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1