NIEUWS- EN ADTOTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEHENT SNEER. 1 L i F U n 1860. No. 15. 15de Jaargang. WOENSDAG den 22 February. I W C BINNEN- EN BUITENLAND. id I met kt. er- 7 'P ments-regtbank te Leyden af te leggen uit hoofde werd gegijzeld en tegen wien ten gevolge de eisch werd ingesteld van dien dien 5 tot 6 maanden gevangenisstraf en 60 boe te, is in eeue latere zitting dier regtbank ge heel vrijgesproken. Het provinciaal geregtshof in Zuid-Holl. heeft 28 dezer P. Pijnacker schuldig verklaard aan moed willigen manslag.voorafgegaan en gevolgd door diefstaf bij nacht, gepleegd in een bewoond huis, en aan meer diefstallen en veroordeeld tot de doodstrafuit te voeren De voorzitter de heer Phi- eece roerende toespraak tot den 1 -•11 I binnen Gouda, lipse, hield i veroordeelde. Naar wij vernemen zoo schrijft men uit Nieuwe Diep is men tot het besluit geko men, om het menschöuleerende slaan aan boord der oorlogschepen zoo veel mogelijk af te schaf fen, en de overtredingen der matrozen, die wel het allermeest bestaan iu het zoogenaamd «op straat zijn” d. i. over denverloftijd aan den W’al blijven te straffen met eene korting op hunne gage, geëvenredigd aan de dagen die zij wegblijven. Die verbeurd-verklaarde gage zou dienen tot aankoop van tabak voor de equipage. Ook heeft men het plan om het aldaar liggende en tot drijvende batterij in- gerigte linieschip op de reede van Texel te leggen en de weérspannige matrozen daarop te detineren en te doen arbeiden. Men ver wacht van dezen maatregel voor schepen in de haven veel goeds. Te Harderwijk hebben sedert een paar dagen des avonds vechtpartijen plaats gehad voornamelijk lusschen Zwitsers, Hollanders en Belgen. Er zijn drie personen ernstig gewond, en één, zijnde een Hollander, is aan de be- komene slagen reeds overleden. Uit Zutphen wordt gemeld d. d. 16 Fe bruary Een zeldzaam voorbeeld van kleine gestalte deed zich gisteren voor bij de loting voor de nationale militie van 1860. Men zag nl. voor den militieraad een’ jongeling van na genoeg 19 jaren verschijnen die de grootte van 1 el 17 duim ter naawernood kon halen; hij is overigens welgemaakt en vlug van voor komen terwijl zijne ouders de gewone lengte bezitten. Volgens de Ensch. Cour, heeft den 5 Februarij te Almelo door een lek in de gas leiding eene ontploffing plaats gehadwaar door een persoon gewond en een binnenmuur omver geworpen is. De kamer van koophandel te Hoogezand en Sappemeer beeft eene circulaire vastge steld gerigt aan de verschillende kamers in Groningen en Friesland. In dat stuk wordt het denkbeeld geopperd om door vereenigde krachten eene concessie te bekomen voor den aanleg van eenen spoorweg, loopende van Har lingen over Leeuw’arden Groningen Win schoten tot de Hannoversche westbaan. De ka mer achtte zich tot dit voorstel gedrongen aangezien zij van Hollandsche concessiona rissen voor genoemde provinciën weinig goeds meer verwacht. Men leest in de Veendammer Courant Het schrikkeljaar 1860 levert reeds zijde vruchten eü teregt wordt gezegd in het schrikkeljaar mogen de meisjes vreijen dit heeft dan ook voor eenige dagen plaats ge had. Vijf knappe boerendochters te Helling- l en gemanteld, re naar Vriescheloo om aldaar bij drie oude vrijers hunne liefde aan te bieden, daar zij anders dachten en reeds lang hadden gewacht, maar door niemand waren aangezocht dat zij als oude vrijsters in het vergeetboek zouden geraken. Van het schrikkeljaar gebruik ma kende, zijn zij bij de door haar aangebedenen wel ontvangen, dat is: zonder liefde, maar op een goed glaasjehetwelk, naar het scheen, even als door een’ilinken vrijer, naar ge woonte, door haar goed kon worden gebruikt. Haar schoonpralen en liefdesverklaringen hebben geen’ invloed gevonden bij die oude vrijers en hebbën zij zoo het spreekwoord zegt met eene blaauwe scheen en een berooid hoofd moeten terugkeeren; doch zij waren gelrac- teerd.” gerde den van tuige in eene Men schrijft uit Meppel Welk ge brek en groole behoefte hier bestaat aan woningen kan o. a. hieruit worden nagegaan, dat de postdirecteur alhier die zich onlangs deswege tot den minister heeft gewend, zich met zijn gezin op aanst. Mei in het stille eu onbedrijvige stadje Hasselt gaat vestigen op eenen afstand van ongeveer 5 uren gaans van hier alwaar natuurlijk het postkantoor moet blijven gevestigd zoodat bijgevolg de postdi recteur dagelijks de reis vice versa met de postkar moet afleggen. Ook de rijksontvanger heeft reeds een huis in de gemeente te Wijk l‘/2 uur van hier, gehuurd, terwijl o. a. de gep. kolonel Fransmann voornemens is mét Mei deze plaats om dezelfde reden te verlaten. Uil den Ham wordt gemeld d. d. 16 Fe bruarij Men voorziet dat de hooge runder- prijzen met de aanstaande Meimaand weder aanmerkelijk zullen dalen daar de veestapel voor het wintergetij in grooteu getale is op gezet wegens den zeer ruimen voorraad hooi, en dit vermeerderde getal moeijelijk ter be weiding zal kunnen geplaatst worden. In schapen verwacht men echter geene vermin dering van notering, daar deze voor dit jaar zeer aanzienlijk zullen w’orden opgekocht door vreemde kooplieden van welke sommige ee nige duizenden meer zullen kunnen afzetten dan in vorige jaren. De fokkerij vindt in- tusscben meer bijval. La Gazette des Hupitaux vermeldt het navolgende zonderlinge ziekteversehijnsel door dr. Morler waargenomen Een meisje van 22 jaardie ten gevolge van typhus-koortsen aan eene ziekelijke aandoening van het regteroor leed begon eensklaps aanhoudend te niezen. Ondanks al de middelen die terstond wer-1 den aangewend, bleef dit verschij nsel 80 uren lang aanhouden. Wanneer men rekent, dat zij tienmaal in ééne minuut geniesd heeft (en daarmede blijft men nog onder de waar heid), dan zou men als uitkomst verkrijgen, dat zij in die 80 uren 48,000 maal geniesd heeft. Slechts na vele en langdurige inspan ning gelukte het genoemden geneesheer, het verschijnsel te overwinnen. Men leest in den Courier van het groot hertogdom Luxemburg het volgende Onlangs heeft op den weg van Wiltz naar BAtstogne een treurig voorval plaats gehad. Vier per sonen kwamen des avonds van een naburig dorp terug, waar zij de markt hadden be zocht zij waren allen beschonken. Het be gon te regenen en een dezer personen sloeg zijne parapluie op. Twee zijner medgezellen wilden met geweld ook van deze parapluie gebruik maken. Daarop volgde eene hevigé worsteling. De eigenaar van de parapluie had eenen degenstok. Hij trekt den degen uit, brengt aan een’ zijner tegenstanders 2 steken toe een in den keel en een ander in de borst, zoodat hij dood nederviel vervolgens trad hij naar den tweeden aanvaller en bragt ook dien een’ steek toe. Deze, met een’slok gewapend, verdedigde zich gaf hem eenige hevige stok slagen zoodat hij terugdeinsde tot aan eene beekwelke door den regen sterk gew’assen was, daarin viel en verdronk. Daarna viel de ander aan de gevolgen van zijne wonde dood neder. De vierde de eenige getuige van deze verschrikkelijke worstelingnam ijlings de vlugt. De Gazette de France heeft eene twee de waarschuwing ontvangen. Zij had een’ar tikel opgenomen dal naar het oordeel der regering, de geschiedenis verminkt, en waar bij de handeling van Napoleon I, het her stellen der Katholieke eeredienst in Frankrijk, iu een hatelijk daglicht wordt gesteld. Er werd in gezegd, dat Napoleon I zich van die godsdienst alleeu bediende als een wapen te gen de republikeinschen emigres, tot grond waar van dit gezegde van den eersten keizer werd, aangehaald Men zal zeggen, dat ik pausgezind ben ik ben niets. In Egypte was ik Mohamedaan hier zal ik Katholiek zijn voor het welzijn, des volks.” Sedert lang wordt gezegddat keizer Napoleon abbé Canino, zijnen neef, gaarne tot de waardigheid van kardinaal zou zien SNEEK 21 Februarij. In de Staats-Cou rant leest men de volgende oproeping Jeug dige en ongehuwde onderwijzers, die wen schee in aanmerking te komen voor eene be noeming tot onderwijzer der derde klasse voor de dienst in Nederl. Oost-Indië, worden uit- genopdigdzich spoedig bij request op zegel tpt het departement van binnenlandsche za ken te wenden en daarbij over te leggen hunne geboorte- en raug-akte, alsmede een bewijs van goed gedrag, afgegeven door den ’burgemeester hunuér woonplaats, met vermel ding welke godsdienst zij belijden. ’sKonings verjaardag is ook alhier op del gewone wijze herdacht geworden zoo in de kerken der verschillende godsdienstig^ gezind heden als door het uitsteken van vlaggen uit de openbare en particuliere gebouwen. Van het afsteken van onschadelijke vuurwerken kon echter des avonds, van wege het ongustige weder weinig gebruik worden gemaakt. Ten aanzien van de miliciens der lig- ting van 1853 die op 15 Mei ek. zullen wor den gepasporteerd kunnen wij nog melden dat zulks geschieden zal met uitzondering van diegenen, welke bij een regterlijk vonnis tot eene correctionele gevangenisstraf voor den tijd van één jaar of daarboven zijn veroordeeld zij die in dit geval verkeeren zullen den tijd der gevangenisstraf moeten overdienen te re kenen van 13 Mei aanstaande. Uil ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 20 Februarij: Volgens geruchten zijn deonder- handelingen met de heeren Van Reenen en Wiütgens weder afgesprongen en pogingen bij anderen gedaan over het aanvaarden der por tefeuilles van binnenlandsche zaken en justi tie. Naar men thans wil zou de heer Mut- saers minister van financiën worden tevens tijdelijk belast met het beheer der Roomsche Eeredienst. Alles U>l ij ft echter afhankelijk van den uitslag der nieuwe onderhandelingen. Door Z. M. den koning is vergunning verleend tot bet oprigten van eeue R. K. kerkgemeente te Wolvega en omstreken. In den loop van dit jaat zal men met het bou wen van de kerk eenen aan vang maken. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 14 Februarij: Bij de godsdienstoefening van zon dag jl. is békend gemaakt, dat er op woens dag den 8 dezer, in de collecte bij de avond godsdienstoefeningeene aanzienlijke gift is ontvangen, bestemd voor het stads weeshuis alhier. In dezelfde collecte is ontvangen f 300 ten behoeve van het fonds tot verbetering van de tractementen der predikanten bij de Her vormde gemeente alhier. De j4msterdamsche Courant zegt het vol gende: Onlangs deelden wij mede, dat het voornemen bestond om ten huize van een’ der voornaamste ingezetenen te Amsterdam eene bazar te houden waarvan de opbrengst ten voordeele der diaconiescholen van de Ned. Hervormde gemeenten alhier zou strekken. Dit plan is met den gunstigsten uitslag be kroond en de opbrengst bedraagt de aan zienlijke som van ƒ3630. Op verschillende wijze staat men nu en dan aan opligting bloot. Eene der nieuwere po gingen in dezen is uitgegaan van een der kleine jongens te Amsterdam, die met lote- u«u. >ji muv.cuuu. zijhoeken loopen. Hij verkocht in vereeni- j woldegoed gecrinoliniseerd ging met een’ ander, die evenwel door de den met een’ wagen (zelf voerman zijnde) regtbank wegens gemis aan bewijs is vrijge sproken '/ï0 lot aan verscheidene ingezetenen dier stad welk lot toen reeds met een niet wad uitgekomen. Om aan het nog ingëbleven zijn van het nummer te doen gelooven wees hij op zijn boek, waarin toen nog geene streep uaast het nommer stond, terwijl verder ach ter op het briefje was geschreven, dat het nog gangbaar was De beklaagde is door de arron dissements- regtbank te Amsterdam veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van één jaar en drie geldboetenelk van ƒ23, en in de kosten. Dé heer mr. G. W.wonende onder Oegstgeest die, volgens vroeger berigt wei- hem gevorderden eed als ge- strafzaak voor de arrondisse- 1 ft.l A Ya AMA SNEEKER t c 1 r ■Ü- g COURANT. ui II

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1