NIEUWS- EN ADVERTENT1E-RLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. 1860. No. 16. ZATURDAG den 25 February. VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK VERGADERING den 19 BINNEN- EN BUITENLAND. iwnmniiffiT dat de sijhl is aangedreven, daarin eene blikken en een gouden oorijzer, eerlijken vinder naar gezonden om het ter hand te stellen. Bij een’ ter gelegenheid van den vasten tijd uitgevaardigd de aartsbisschop te kennen dezes jaars roepen. onder zullen worden begrepen eenige onder officieren en korporaals, voor de wapens infanterie en artillerie, welke voor bevorde ring tot den worden opgeleid. Het voortdurend klimmen van het cijfer der uitgaven, die door de bezoldigde rijks- veldwachters voor schrijfbehoeften in rekening i worden gebragt heeft den minister van jus titie doen besluiten een maximum deswege vast te stellen, in dier voege, dat voortaan voor elke brigade geene hoogere vergoeding zal worden verleend dan tot een bedrag van gulden en vijftig cents per man. De firma Van Gend en Loos, aan welke onlangs bij aanschrijving van den minister van binnenlandsche zaken verboden wasvoor een plaatsbiljet vijf cents te heffen heeft later ver zocht, de prijzen der plaatsen op al hare dien sten met een gelijk bedrag te verhoogen. De minister heeft te kennen gegeven, dat dit ver zoek tot algemeene tariefsverhooging niet kan worden ingewilligd, maar dat' het de firma vrijstaat, voor deze of gene dienstwaarvoor het tarief te laag mogt zijn verhooging aan te vragen. De hooge raad heeft vernietigd een ar rest van het hof in Noord-Brabant bevesti gende een vonnis der arrondissements-regtbank te Breda, waarbij eene vrouw van alleregts- rang van officier aldaar zullen I een slagtoffer gemaakt men I tot erger Wordt gevoerd. I oneerd onderofficier, lid i milie, had voor eenigen de militaire administratie zijn congé gekregen, ten gevolge van het misbruik steeds door hem van den sterken drank gemaakt. Zijne fami lie niets meer van hem willende weten en één hij van zijn gering pensioen hier niet kun nende bestaan, zag hij zich verpligt, elders eene huisvesting te zoeken waartegen hij ech ter zeer opzag. Derhalve zocht hij wederom troost in den drank. Ji. zondag ging hij even wel met een’ ander naar het naburige Huissen, waar hij zich zóó te buiten ging, dat zijn medgezel hem in den steek moest laten. De ze kwam wel, maar S. niet terug, en heden vond men zijn lijk in eene sloot halfweg Huis sen eu Arnhem. Of hij zich heeft verdron ken is onbekend zeker is liet dat hij nog pogingen schijnt aangewend te hebben, zich te redden, althans hij had zijne handen vol gras; een opstaande ijsschol schijnt hem echter ver hinderd te hebben. Door het departement der maatschappij: Tot Nut van ’t Algemeen te Arnhem is, in overleg met het natuurkundig genootschap Tot Nut en Vergenoegen, besloten tot deop- rigting van eene kweekschool voor onderwij zeressen waaraan in ons land behoefte be staat. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 20 Febr. Heden middag gebeurde alhier een verschrik kelijk ongeluk. Vier knapen, waarvan de oudste 14 jaren telde, hadden spelende in ee ne schuur, een geladen geweer ter hand ge nomen, zonder dat de aldaar aan wezige werk man die gevaarlijke handeling had opgemerkl. Op eenmaal valt er een schot en een negen jarig jongetje stort levenloos neder. De volle lading, bestaande uit zwaren hagel, had hem, het voorhoofd indringende, de hersenpan ver brijzeld terwijl ook nog de werkman die zich in dezelfde rigting bevond, eenige kwetsuren ontving. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 22 Februarij Door den breeden kerkeraad is heden ter vervulling van de bestaande vaca ture uit het bevorens gemaakte twaalftal genomineerd het navolgende zestal van predi kanten, als ds. Ter Nooy Apel te Delft Moens te Sneek Toorenenbergen te Pur- merend Van Gorcum th. dr. te Eemnes- Binnendijks; Romeney te Leeuwarden, en Poelman te Noordbroek. In den avond van den 17 dezer bevond zich in eene herberg te St. Oedenrode een beestenkooperdie zich, opgewonden door den drank, zoo luidruchtig aanstelde, dat de veldwacht zich verpligt rekende hem ia ver zekerde bewaring te brengen. Men weet niet hoe doch het blijkt dat eenig in dien kelder aanwezig stroo heeft vuur gevat eu aan het smeulen is geraakt, ’s Morgens vond men het lijk van den ongelukkige hij was gestikt. Te Gronsveld (Limburg) had den 15den Februarij het volgende ongeluk plaatsEen inwoner der gemeente, zekere Van W., ver liet zijne woning met eene geladen buks, met het doel om kraaijen te gaan schieten. Hij schijnt niet lang op weg te zijn geweest, toen hij op den bevroren grond uitgleeden in zijn val de buks afging; het schot trof den ongelukkige derwijze in het hoofd, dat hij oogenblikkelijk den geest gaf. Men schrijft uit Emden Men meldt nog omtrent het voor eenigen tijd gestrande Hollandsche schip Alberdinakapt. Wortel, verloren boot onbeschadigd te Gréet- Een rijke boer vond doos met bankbiljetten Dit alles is door den het geregt te Emden aan den kapitein weder MAANDAG DEN 27 FEBRUARIJ 1860 des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluiten van Heeren Gedeputeerde Staten omtrent de gemaakte overeenkomst met den aannemer van de Gasfabrijk; wegens beta ling uit de onvoorziene uitgaven en af- en overschrijving van een’ post van uitgaaf over 1859. Voorstel tot afschaffing van de plaatselijke belasting op den Visch-afslag. Missive van de voogden van het O. B. Wees huis, om magtiging tot af- en overschrijving van eenige posten van uitgaaf over 1859. Missive van het Nederl. Israël. Armbestuur om eene verhoogde subsidie over 1859. Adres van de trekschippers van Leeuwar den naar Sneek, omtrent de weder inhuring van den paardenstal te Leeuwarden. Adres van bezwaar tegen eenen aanslag op het suppl. kohier der belasting op de Honden over 1859. Kohier van den Hoofjelijken Omslag over 1860, met de adressen van bezwaar daartegen. Kohier van belasting op de Honden over 1860. !en herderlijken brief heeft van Keulen zijn voornemen gegeven om tegen den 29 April een provinciaal concilie bijeeu to Sedert 1549 was een concilie in het aartsbisdom Keulen niet gehouden. Bij de feestelijkheden van het carnaval die op verschillende plaatsen begonnen zijn wordtvolgens berigt uil Keulen door het narrenfeest ip die stad onze tijd die zoo groo- te behoefte aan een congres heeft, uit allen nood gered. Wat de hooge en wijze diplo matie niet wil gelukken zoo zegt de Köln. Zeit. dat gelukt aan de Keulsche narren. Zij beleggen een groot narrencongresdat op rozenmaandag zijnen intogt zal houden en dan. over aanhechting of restauratie in Italië be slissen zal. Hansworst zelf zal in het congres voorzitten. Alle groote en kleine mogendheden van Europa zijn daarbij vertegenwoordigd zelfs congres-gezanten uit de binnenlanden van Afrika komen er bij. Als gewapende magt tot uitvoering der besluiten van het congres verschijnen de Keulsche Funkenvoor dit maal in bijzonder gala-uniform en om te toonen dat hun de vorderingen in het krijgs wezen niet vreemd zijn gebleven met getrok ken kanonnen voorzien." Voor de bevolking te Rome levert het carnaval dit jaar weinig aantrekkelijks op doordien de policiein overeenstemming met vervolging was ontslagen, omdat, ofschoon zij voor haar kind een stukje mik (roggenbrood) gevraagd hebbende, zulks niet daarstelde wan bedrijf van bedelarij. De raad heeft beslist, dat hier geschonden was art. 276 Code Pe nal en de gerequireerde schuldig verklaard aan bedelarij en veroordeeld tot eene gevan genisstraf van acht dagen. Bij arresten van den hoogen raad zijn verworpen de voorzieningen in cassatie, inge steld door: 1) H. Swaans, door het hof ic Noord-Holland veroordeeld tot 18 jaren tucht huisstraf ter zake van poging tot doodslag op zijne vrouw gepleegd, op den Nieuwen- dijk te Amsterdam en 2) G. H. van Es, door het hof van Gelderland tot 15 jaren tuchthuisstraf veroordeeld wegens moedwil- ligen doodslag. Men verneemt, dat Pieter Pijnacker, door het hof in Zuid-Holland tot de doodstraf veroordeeld zich tegen dat arrest in cassatie heeft voorzien. Men schrijft uit Rotterdam van dezerGisteren avond ten half zes uur kre gen een vroeger te zamen gewoond hebbende, doch sedert vijf dagen in oneenigheid van elkander verwijderde varensgezel en vrouw twist met elkander in eene tapperij in de Varkenssteeg alhier. De varensgezel drong op hereeniging aan, dat door de vrouw werd geweigerd. Eerstgenoemde geraakte daarop zoodanig in driftdat hij op de stoep der tapperij de hem ontvlugte én in de deur der tapperij staande vrouw met eerie pistool voor het hoofd schoot hebbende echter de kogel, die op zijde in den hals gedrongen is, geenen dadelijken dood veroorzaakt. De dader wilde daarop den tweeden loop van de pistool af vuren doch het schot weigerde. Een paar toegesnelde vrouwen hielden hem daarop aan en gaven hem dadelijk aan een’agent van po licie over, waarna de misdadiger naar het huis van arrest is overgebragt. De vrouw is, hoewel niet doodelijk gewond toch in ee- nigzins zorgelijken toestand. Dezer dagen had te Scheveniugen een vreesselijk ongeluk plaats. Eene vrouw die eenige dagen geleden haren achtentachligsten verjaardag bad gevierd is in hare woning ver brand gevonden. Hare lijfskleederen waren door het vuur verteerd en hel ligcbaam geheel zwart gebrand. Zij leefde met eene dochter, die als schoonmaakster in haar onderhoud hielp voorzien deze was uit werken en de oude vrouw alleen te huis. De oude vrouw klaag de steeds over koude handen en had daar om de gewoonte, eene stoof met vuur op den schoot te houden om zich te verwarmen. Meer dan waarschijnlijk is haar zoo jammer- jven. Een half vóór het ongeluk was zij nog bij hare die naast haar wonen geweest te vragen of het middageten gereed was. Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 21 Fe- Al weder heeft de sterke drank hier en een treurig voorbeeld op dien weg van kwaad Zekere S. gepensi- l van eene btirger-fa- eenigen tijd als schrijver bij SNEEK 24 Februarij. Het Staatsblad no. 8 behelst een koninklijk besluit van 5 dezer, waarvan art. 1 luidt als volgt Op den eersten April 1860 wordt van de schuldbe kentenissen rentende drie en een half ten honderd, uitgegeven krachtens de wet van 27 Mei 1850 {Staatsblad no. 10), en het konink lijk besluit van 1 J tin ij 1850 {Staatsblad no. 15) tegen honderd ten honderd losbaar gesteld een kapitaal van driemaal honderd duizend gulden {J 500,000).” Uit ’s Grayenhage wordt gemeld d. d. 22 Februarij Heden is een ministerie za- mengesteld als volgt: Van Hall, buitenland- sche zaken Godefroi justitie Van Heem stra binnenlandsche zaken Mutsaers R. Ka tholieke Eeredienst. De ministers Rochussen, Casembrool, Bosscha en Lotsy blijven. Over de portefeuille van financiën is nog geene beschikking genomen, zoodat het niet onmogelijk is, dat de heer Van Bosse die voorloopig behoudt. Door Z. M. is bepaald dat er in den loop van dit jaar naar de overzeesche gewes- ten zullen worden gezonden ter aanvulling lijk omkomen daaraan toe schrij van het leger aldaar, 1600 man bestemd voor uur vóór het ongeluk, was de verschillende wapens in die gewesten waar- I kinderen, die naast haar om der 1 I bruarij j opgeleverd hoe tor rs rv M.l I - - SNEEKER COURANT. 6 •III! I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1