NIEUWS- EN ADVERTRNTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 4 1 L i 1860. No. 17. WOENSDAG den 29 February. 1«l. Als een vervolg de onheilen die de kerk be- BÏNNEN- EN BUITENLAND. .ld van f r I laten had wekte zij hare buren die daarvan i de Katholieke kerk Daarom worden deze en door gebeden eeredienst nir. raad van state en met ingang uu aanstaande aan van van KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK geven door deze kennis, dat door den Raad dezer Gemeente, in zijne vergadering van den 27 dezer maand, is vastgesteld hel ko hier van den Iloofdelijken Omslag dezer gemeen te, over het jaar 1860, en dat het van heden af, gedurende acht dagenter Secretarie der ge meente, voor een’ ieder ter lezing is nedcrgclegd. Sneck den 29 Februarij I860. Burgemeester en IVet houder» voornoemd f WOITDA. De Secretarie MAGA. wending dreigen. Het heeft de aandacht getrokken dat sedert de invoering der opene kragen de lagere afmeting der stropdassen al aan den de ontferming des hemels in te roepen tot af wending van de onheilen die de kerk be- KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK brengen ter kennis der Inge zetenen, dat door den Raad dezer Gemeente, in zijne vergadering van den 27 dezer maand is vastgesteld het kohier van de belasting op de binnen deze gemeente gehouden wordende Hon den voor het jaar 1860, en dat hetzelve, van heden af, gedurende 8 dagen ter Secretarie de zer gemeente voor een’ ieder ter inzage is ne- dergelegd. Snoek den 29 Februari] 1860. Burgemeester en TVethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris KAGA. H. van Tets van Goudriaan afgetreden mi nister van binnenlandsche zaken, tot kom mandeur der orde van den Ned, Leeuw. Aan een’ particulieren brief ontleent de van de Pollandbouwer wonende te Garder- broek beschuldigd van 1) poging tot moed- willigen doodslag, voorafgegaan door een wan bedrijf, welke poging, door uiterlijk bedrijf gebleken en tot eeu begin van uitvoering over geslagen hare uitwerking heeft gemist door van des daders wil onafhankelijke omstandig heden 2) van jagtovertreding. De besch. namelijk den 4 November des vorigen jaars door den jagtopziener J. G. Witte op laatst genoemd feit betrapthad toen deze hem de bekeuring aanzeideop dien beambte aange legd en afgeschotenzoodat de kiel van dezen in brand was geraakt en de hagels in zijne kleederen waren doorgedrongen waarna de besch., trachtende den beambte met de kolf van zijn geweer te treffen onder den uit roep »ik zal u dood slaan hem is gevolgd en onderscheidene malen naar hem heeft ge slagen. Eindelijk had de besch. zijn geweer nedergezet, en begon, onder den uitroep: »nn zal ik u beter raken l” het op nieuw te la den bij welke gelegenheid Witte zich ver wijderde. Het O. M., waargenomen door den advocaat-generaal mr. J. F. Pringle requi- reerde schuldigverklaring en veroordeeling tot 12 jaren tuchthuisstraf. De beschuldigde werd verdedigd door mr. G. Everts P.Pz. Uitspraak op woensdag 29 dezer’s middags 2 uur. Men meldt uit Zierikzee d. d. 22 Febr. Gisteren avond ongeveer ten half twaalf uur, werd alhier de volgende brutale diefstal ge pleegd. In de Nieuwe-Boogerdstraat is bij eene aldaar wonende winkelierster een dief in huis gekomen die alvorens de bewoon ster haar bed had kunnen verlaten vóór haar stond haar bij den keel greep en met moord dreigde, iudieu zij niet terstond haar geld aan hem afgaf. Het baatte haar niet, dat zij voor gaf, geen geld te hebben; zij moest hare lade tafel openen, hem al haar geld en eenige win- kelgoederen geven vervolgens voor hem de voordeur open doen en achter hem sluiten terwijl hij steeds met moord dreigde, indien zij het waagde eenig gerucht te maken. De dief had zijn gezigt zwart gemaakt en droeg een’ omslagdoek. Zoodra hij hare woning ver- pergezag van den plaatsbekleeder van Chris tus op aarde zuiver geestelijk is, maar hel belang van dat geestelijk oppergezag vordert dringenddat ook de paus van Rome met wereldlijke magt of tijdelijk gezag bekleed zij, en het verlies dier wereldlijke magt zou een groote ramp zijn voor en hare geloovigen. laatsten opgeroepen, hunne offers der liefde paus op te dragen Amst. Cl. het volgende Soera baya 17 December: van het gisteren door ons medegedeeld heuge lijk nieuws, omtrent de enderwerping van Bo ni deelen wij thans eenige bijzonderheden mede uit particuliere berigten getrokken waar uit blijkt dat de kavalerie bijzonder goede diensten beeft bewezen, en vooral het peloton, onder kommando van den 1sten luit. Koenen verwoed heeft gevochten. Deze officier heeft met eigen hand vijf Bonieren afgemaakt, doch kreeg van een’ zesde, die ampon vroeg en zijne wapens niet wilde afleggen, een’ lans steek, die, gelukkig op zijn’ sabbelkoppel te- regtkomende, in zijne grootste kracht werd gebroken en daardoor het leven van dezen moedigen officier redde. Bij de bestorming der te Boni aangelegde vrij goede beuling, die flink werd verdedigd, was de majoor Kroe sen het eerst op den wal, doch hij heefteen’ kogel in de borst gekregen, die aan den rug uitging en is ook door een’ in den linkerarm gekwetst. De toestand van dien hoofd-officier, ofschoon onrustbarend blijft echter niet ho peloos. Ook de luit, der infanterie Royen heeft ernstige kwetsuren bekomen. Het ver lies, aan onze zijde bij de bestorming geleden, is gering, en bedraagt slechts 8doodenenl8 gekwetsten.” Men verzekert, dat onze regering het voor nemen heeft, eene medaille te doen slaan welke aan degenen zal worden uitgereikt die zich bij de expeditie naar Boni hebben onder scheiden. Wij vernemen, dat de miliciens der lig- ting van 1859 die zich thans in reserve be vinden in het laatst der maand April aan staande in actieve dienst zullen worden opge roepen. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 25 Februarij Naar men verneemt zal de tweede kamer der staten-generaal den 15 Maart aanstaande bijeenkomen. Men verze kert, dat haar alsdan door de regering een voorstel zal gedaan worden om van staats wege spoorwegen aan te leggen. Van den 27sten. Van Batavia zijn be rigten ontvangen loopende tot 15 Januarij inhoudende ongunstige tijdiugen van Banjer- massin. Z. M. stoomschip Onrust luitenant ter zee 1ste klasse J. G. H. van de Velde dat op de Negara-rivier was gestationeerd is door de inboorlingen overrompeld die de geheele bemanning, bestaande uit 7 officieren, 55 onderofficieren en andere manschappen om bet leven bragten. Volgens de Amst. Cour, heeft de heer M. C. Ooster te Kampen gedurende de laat ste stremming der vaart, een toestel bedacht, dat de uitijzing van schepen gemakkelijker maakt. Door de stoomkracht der machine in sten en jhr. E. A. O. de Casembroot, als mi- beweging gebragt wordt het uilijzen doel- SNEEK, 28 Februarij. Bij besluit van 22 Februarij 1860, no. 85, heeft Z. M. de ko- ning besloten met ingang van 25 dezer te benoemen to.t minister van financiën den minister van slaat mr. F. A. baron van Hall, en hem tevens lijdelijk op te dragen de be trekking van minister van buitenlandsche za ken totdat daarin nader door Z. M. zalzqn voorzien tot minister van binnenlandsche za ken jhr. mr. Schelto baron van Heemstra commissaris des konings in de provincie Zee land tot minister voor de zaken der R. K. J. A. Mutsaers lid van den van 9 Maart, aanstaande aan te stellen tot minister justitie den heer mr. M. H. Godefroi.lid de tweede kamer der staten-generaal met bepaling, dat de functiën van minister justitie tijdelgk zullen worden waarge genomen door den benoemden minister voor de zaken der R. K. eeredienst. Al verder heeft Z. M. bij het voorschreven besluit goedgevonden het insgelijks aangebo den ontslag door den minister van staat, den heer Rochussen als minister van koloniën, den heer mr. J. S. Lptsyals minister van marine, den heer J. Bosscha, als minister voor de zaken der Herv, en andere eeredien- treffender en minder kostbaar dan de tot dus verre bestaande manier. Het bestaat in een, aan eene gewone schroefboot aan te brengen toestel die het ijs in stronken doorzaagt de schotsen regelmatig onder de aan de bei de zijden drijvende massa schuift en alzoo ee ne opene sleuf vormt, die aanmerkelijk breeder dan het schip zelf is, ten einde met vrucht het roer te kunnen gebruiken om de in den loop der kanalen, rivieren enz. bestaande bog- teu te volgen. De stad Leyden zegt men heeft f 12,000 aan gereglskoslen m.oeten betalen voor de ge dingen die over de Haarlemmermeer door de stad tegen den staat gevoerd zijn. Bij den aauvang van den vastentijd heeft de aartsbisschop van Utrecht de heer Zwij- sen een herderlijk schrijven aan al zijne ge loovigen uitgevaardigd, waarin hij spreekt van de oproerige verwikkelingen in de pauselijke staten van de boosaardige zamenzwering te gen het gezag van den II. Stoel van Petrus en van de pogingen welke door de vijan den van het Christendom worden aangewend, om het wettig gezag der kerk te ondermij- uen. De aartsbisschop erkent dat het op- er- I ‘J- J nister van oorlog, piet aan te nemen. Ten gevolge der zameustelling van het nieuwe kabinet zijn opengevallen de vijf volgende betrekkingen, als: 1) van commissa ris des konjpgs in de provincie Zeeland in plaats van den, heer van Heemstra 2) van lid van den raad van state, in plaats van den heer Mutsaers 5) van leden der tweede kamer van de staten-generaal voor de hoofd kiesdistricten Amsterdam en Hoorn in plaats van de heeren God.efroi en van Hall, en 4) van raadsheer in hel provinciaal geregtshof in Noord-Hollaudin plaats van den heer Go- defroi. De koning heeft de nieuw benoemde mi nisters reeds bij zich ontvangen, die in han den van Z. Mi. de gevorderde eeden hebben afgelegd. De minister van staat en van koloniën de heer Rochussen is sedert eenige dagen ernstig ziek. Den 24 was zijn toestand ech ter niet verergerd. Bij koninklijk besluit is de heer mr. J. K. baron van Goltstein afgetreden minister van buitenlandsche zaken benoemd tot mi nister van staat en de heer jhr. mr. J. G. en van ervoor- wat de infanterie betreft in verhouding tot vroegere jaren een betrekkelijk zeer gering aantal ooglijders in de ziekeniurigtingen is verpleegd. Den 19 Februarij had te Schiedam ee ne vreesselijke gebeurtenis plaats. Twee mees terknechts van twee naast elkander gelegene branderijen schijnen zich des morgens tus- seben 10 en 12 uur naar eene dier brande rijen begeven te hebben. Zij moeten toen eeu luik van een zoogenaamd groudvat hebben ge opend vermoedelijk met het plan om dat vat, dat lek was en in geene vijf jaren ge bruikt was na te zien. Hetzij door bedwel ming of door welk ander toéval dan ook wat zich slechts bij gissing laat opmakeu zijn beiden in het vat geraakt; althans, toen men na 12 uur in de branderij kwam, vond men beide personen in het vat op den grond liggende gestikt, vermoedelijk door de stik stof in het vat aanwezig, waarin bovendien 2 voet water stond. Een der ongelukkigen laat eene weduwe met zes kinderen nade ander was slechts vijf maanden gehuwd. Men schrijft uit Arnhem d. d. 24 Febr. Voor bet provinciaal geregtshof alhier, onder voorzitterschap van den vice-president mr. J. Rau van Gameren stond gisteren te regt A. 1 aïSjz- 4 SNEEKER COURANT. I I 1 r i 5 4.1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1