NIEUWS- EN ADVE11TENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. - I •1 1 i 1 j 1860. No. 18. ZATURDAG den 3 Maart. f V - hl \r;/ I Jl C. J iimwinrtffliuiiBiffliBifwitiiBnroHftim: Jd l I- 7.. i ■I eri - Er zijn gen. sc be van vrouw Minories te Londen schrijfster is van een Kort begrip der zee vaart en daartoe betrekkelijke sterrekunde Verbeterde maan - tafels Gids tot het ge bruik der zeekaarten van Maury f enz. Rn SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. verre- i langen tijd ge- BUITENLAND. t MW i r dagen van lie- ijn- aar I ■4 4 3 4 - binnen deze gemeente gehouden wordende Hon den voor het jaar 1860, en dat hetzelve, van heden af, gedurende 8 dagen ter Secretarie de zer gemeente voor een ieder ter inzage is ne- dergelegd. Sneek den 29 Februarij 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOUDA De Secretaris HAGA. drie dagen als burgemeester werkzaam geweest eu zich uit die BERLIJN 26 Februarij. De Neue Preus - sische Zeitung berigtdat Pruissen zonder eenig voorbehoud het door Rusland gedane voorstel tot cene conferentie der vijf mogend- ook vrouwelijke zeevaarlkundi- Dit blijkt thans weder nu liet Engel- gouvernement een jaarlijksch pensioen 50 p. st. (ƒ600) heelt toegekend aan me- Janet Taylor wonende in uo. 104 en wel omdat zij de Kort begrip der .■■UlDII lil. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK geven door deze kennis, dat door den Raad dezer Gemeente, in zijne vergadering van den 27 dezer maand, is vastgesteld het ko hier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeen te, over het jaar 1860, en dat het van heden af, gedurende acht dagen, ter Secretarie der ge meente, voor een’ ieder ter lezing is nedergelegd. Sneek den 29 Februarij 1860. Burgemeester en IVethouders voornoemd WOUD A De Secretaris HAGA- SNEEK.2 Maart. Het heeft Z. M. den koniug behaagd, bij besluit van 25 Febr. jl., den afgetreden minister van financiën mr. P. P. van Bosse, te benoemen tot ridder - grootkruis van de orde der Eikenkroon. In strijd met hetgeen in een dagblad wordt medegedeeld nopens de bijeenkomst der tweede kamerop 15 Maart aanstaande kan worden berigt, dat omtrent het tijdstip dier bijeenkomst op dit oogenblik nog niets is bepaald. (N. R. C.) Bij missive van den minister van bin- nenlandsche zaken is aan den commissaris des konings in Friesland toegezonden een kijker, bestemd om uit naam derBritsche re gering te worden uitgereikt aan T. W. Sluit, gezagvoerder van den Nederlandschen schoener Beerta Hendrika van Harlingen als een blijk van erkentelijkheid voor de aan de beman ning van het Engelsche schip Eagle bewezen diensten. Jl. woensdag avond gaf het tooneelge- zelschap Stoete en Schröder alhier eene voor stelling van De Huistiran blijspel in 3 bedrijven gevolgd door het blijspelGod dank de Tafel is gedekt.” Eene groote me nigte toeschouwers woonde de voorstelling bij eu KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK brengen ter kennis der Inge zetenen dat door den Raad dezer Gemeente in zijne vergadering van den 27 dezer maand, is vastgesteld het kohier van de belasting op de sidium heeft wel eenige beteekenis; het is na melijk voor bet tijdvak van één jaar aan den heer Van Hall opgedragen. Vier jongelieden te 's Hage hebben de zer dagen eene vereeniging opgerigt onder den titel van «Jeugdige Liefdadigheid”, met het doel om arme lieden gedurende den win ter van levensmiddelen te voorzien. H. M. de koningin ten einde van hare sympathie voor het liefdadige oogmerk dezer jongelieden te doen blijken heeft aan deze vereeniging namens Z. K. H. prins Alexander een vrij aanzienlijk geschenk in geld doen toekomen. Bestuurderen der Vereeniging tol behoud van boetvaardige gevallene vrouwen te Rot terdam zich ook geroepen achtende naar mid delen om te zien tot bestrijding of voorko ming van de zonde der ontucht hebben zich dezer dagen bij request tot den minister van financiën gewend en, op grond dat eene tien jarige ondervinding hen onder anderen heeft doen opmerken, dat ten gevolge van de wet op de personele belasting van vrouwelijke dienstboden, duizenden van vrouwelijke dienst boden op haar achttiende jaar het ge- vaarlijksle tijdpunt haars levens langer of korter buiten betrekking komen en aan de vele verleidingen tot onzedelijkheid bloot staan, zoo al niet zedelijk verloren gaan, als hunne meening te kennen gegeven dat dit algemeen erkend bezwaar voldoende kan wor den opgeheven door de bestaande belasting van ƒ5 voor dienstmeisjes van 15 18 jaren van toepassing te maken op dienstmeisjes van 15—21jarigen leeftijd zij verzoeken daarom Z. Exc. eerbiedig eene wijziging te willen voordragen in de wet van 24 April 1845 Staatsblad no. 15, bepaaldelijk in art. 16, 2 en aldaar de 4de klasse It. d aldus te wijzigen De dienstmeisjes, welke op pri mo Mei des jaars, waarover de belasting loopt, haar vijftiende jaar reeds doch den vollen ouderdom van 21 jaren nog niet bereikt heb ben.” Bij Alkmaar heeft donderdag jl. een treu rig ongeval plaats gehad. Zeker landman was in zijne woning voorzien van een middel, om ratten en muizen te verdrijven. Hij wilde twee zijner kinderen, een van l1/, en een van 2'/a jaar een purgeermiddel geven en was in de verbeelding het rattenkruid weggeworpen te hebben maar dit was juist met het ei genlijke purgeermiddel het geval geweest. Hij gaf dus rattenkruid aan deze beide kinderen, die alzoo het slagtoffer werden van eene vaees- selijke onvoorzigtigheid. Men verneemt dat de heer mr. J. van Hulst Wz. ua te Harden berg te zijn reeds zijn ontslag aangevraagd gemeente verwijderd heeft. Te Heleren heeft men tracht het luiden der klokken vau den kerk toren der Hervormden bij den aanvang der gaf door daverend handgeklap blijken van j godsdienstoefening te beletten. Daar dit ge- tevredenheid. De heer Jacqui, die als Huis- liruik sinds 1798 dagteekent, heeft men niets i daartegen kunnen doen. Thans beeft de raad, waarvan de meerderheid Roomsch-Katholiek is den verkoop van den toren aangekondigd. De kerkeraad is daartegen bij adres aan den kouifig opgekomen daar een toren bij brand 1 of watersnood zeer uoodig kan wezen. I Uit Groningen wordt gemeld d. d. 27 Februarij Gisteren avond omstreeks 7 uur is een oud maf) H. Schipper van Schoonlo, die een bankbiljet van J 100 bij zich had hetwelk hij zou brengen aan den tolgaarder bij Vries, op den straatweg ongeveer een kwar tier van Vries lusschen hel daar vrij hoog opgaande dennenhout, aangerand door twee personen, de eene lang met een’zwarten baard, eu de andere klein van postuur, die hem op den grond geworpen de kleedereu uitgetrok ken eu erg mishandeld hebben. De beide on verlaten hebben toen zij zekeren J. K. zagen naderen de vlugt genomen het bankbiljet en de bovenkleedereu met zich nemende. Door evengenoemden persoon en twee hem even la ter ontmoetende meisjes is de aangerande te Vries aangebragt, waar hem geneeskundige hulp is verstrekt. De aangevallene kon dien avond weinig en slechts onzamenhangend spre- ken doch den volgenden morgeu heeft hij voor den burgemeester zijne verklaringen af gelegd. Dadelijk is van dit een eu ander kennis gegeven aan de justitie, wier dienaren de schuldigen trachten op te sporen. (Blijkens later berigt uit Vries, was toen de nasporing nog zonder gevolg gebleven maar was de oude man genoeg hersteld dat hij hoopte nog dien dag naar huis te kunnen terugkeeren.) Uit Groningen wrordt gemeld d. d. 29 Februarij Door den breeden kerkeraad der Hervormden alhier is uit het laatstleden woens dag opgemaakte zestal ter vervulling der be staande vacature, op heden een drietal geko zen bestaande uit de heeren predikanten Toorenenbergen te Purmerend Moeuste Sneek en Ter Nooy Apelte Delft. Men leest in de Pr. Dr. Cour. «Twee gemeenten in deze provincie, die van Dwin- gelo en Dieverte zamen ongeveer 5000 zie len tellende, hebben in 1859 alleen aan vat- boter ter markt gebragt voor eene waarde vau zeventigduizend gulden. men ons uil Assen dat de gebr. stuk land hebben verkocht voor ƒ2600, voor de helft van welk land zij voor eenige jaren ƒ62 hadden betaald. Zulke me- aangaande het productief vermo - de toenemende waarde der laude- hei en struiken", tiran de hoofdrol vervulde, heeft zich uitmun tend van zijne taak gekweten door de overi ge acteurs en actrices werd hij ferm bijge staan. In het bijzonder hebben zich Kelt- mano als Freberg, mej. Sloele-Gijswijt als Fanny, mw. Van Dam de Koniug als Cle- meutine de zachtzinnige echtgenoot van den I tiran, en mw. Gijswijl als de vrouw van den Hofraad Schmeliug onderscheiden. Het ua- stukje, dat veel stof tot gelach gaf, sloot hel geheel op eene fiksche wijze. Wij weu- sclien het looueelgezelschap bij zijne terugkomst hier ter slede geen minder talrijk publiek toe, overtuigd als wij ons houden dat allen vol daan zullen zijn le meer nog omdat uit spanningen van dergelijkeu aard hier zoo schaars gevonden worden. In een’ particulieren brief uit 's Hage schrijft men het volgende: Gij meent welligl dat de heer Vau Hall slechts president van den raad van ministers is voor een tijdvak van twee maanden zoo als dit ook vroeger bij afwisseling plaats had en dat hel presidium van dien aard hem toevallig het eerst is te beurt gevallen en daarom niets le beduiden heeft. Maar dan vergist gij u, want dal pre- ruim drie en Nu schrijft Schuiling een voor dedeelingen gen van, en rijen in de provincie van kunnen later door de Amsterdamsche Courant worden opgenomen tot onderwijs aan den dr., die onlangs beweeshoe hij in Drenthe niet te huis was.” Het ouweder dat den 19 Febr. des avonds boven een groot deel van Belgie zich ontlast te trof daar niet minder dan vijftien ker ken waarvan er slechts ééne de St. Paul in Luik, onbeschadigd bleef, omdat zij met eenen afleider was voorzien. Te Wessemael nabij Leuven brandde kerk en toren met eenige belendende huizen af van den toren te Aerschotdie 550 voet hoog is, brandde de spits ter hoogte van 55 voet af. Terwijl in den nacht van 22 op 25 Febr. te Frankfort een hevig onweder losbarstte, werden te Wiesbaden eenige ligte schokken van aardbeving gevoeld. Frankfort en om streken liggen ouder de sneeuw bedolven in het gebergte ligt de sneeuw’ 10 a 12 voet hoog. Uit Menningen schrijft men dat de sneeuw op het Thuringer woud zoo hoog ligt sis men zich naauwelijks herrinert ooit gezien te hebben. Vele dorpen zijn zoo diep eron der begraven dat men slechts door een’ groe ten sneeuwtunuel er in, en door zij-tunnels in de huizen kan komen. Van de huizen zelve ziet men niets dan de schoorsteenen eu de bewoners er van moeien den geheelen dag licht branden. Behalve te Wiesbaden werden ook elders in het Nassausche schokken van aardbeving waargenomen die zoo hevig waren dat in eenige plaatsen de ingezetenen ijlings hunne woningen verlieten. Gelukkigerwijze zijn zij met den schrik vrij gekomen. De Engelsche kanaalvloot is naar Lissa bon vertrokken. Dit houdt men voor eene demonstratie ter gunste van Marokko, om al dus de Spanjaarden van het bombardement der Marokkaansche havens te doen afzien. Deze zaak zou wel eens tol ernstige verwikkelingen lusschen Spanje en Engeland aanleiding kun nen geven.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1