NIEUWS- EN ADVERTRNTIMLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. t hm I lóde Jaargang- 1 1 l j $1 1 dï 1 1 I860. No. 1Ö. WOENSDAG den 7 Maart. 1> J®0 l 1 I SWhliPg dd l 1 s 05...^; 1 •ü- 4tf 1 SNEEKER heeft geplaatst BINNEN- EN BUITENLAND. i 1 COURANT i i 5 I er- I KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK brengen bij deze ter ken nis van de ingezetenen dat op den 5 dezer maand zijn vastgesteld de herziene lijsten, aan wijzende de personen die in deze gemeedte bevoegd zijn tot het kiezen van leden voorde tweede kamer der staten-generaal, voor de pro vinciale staten, en voor den gemeenteraad; dat deze lijtsen zijn aangeplakt en van nu aan, gedurende 14 dagen ter Stads Secretarie voor een’ ieder ter inzage zijn nedergelegd. Wijders wordt bekend gemaakt dat bij de herziening der lijsten daarvan zijn ge schrabd de navolgende namen als van die Voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten: A. Abbinga M. W. Bleeker W. Bleeker A. E. de Boer, O. A. Bonsma S. F. van Has selt, C. Hoek-Bent R. Jongstra, K. T. van der Meulen G. de Ruiter, M. StelmaT. Tjallingii Pz. K. Viersma N. Wagenaar J. Flach, 11. Jongbloed, J. Soeting, Jolle de Vries en J. Wagenaar. En van die voor den Gemeenteraad: De veertien eersten hierboven genoemd, be nevens D. J. Bouma P. Bouma J. Camp- huisP. W. Gooi, D. Drukker, A. Jong bloed, J. Soeting, J. Veen Hz., M. van der Veen D. D. van der Werf en D. M. van Wij he. Alleq personen die een of meer der in de kiezers gevorderde vereischlen hebben verlo ren en die overleden zijn. En zal deze worden afgekondigd en in de Sneeker Courant. Sneek den 7 Maart 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. Ee Secretaris II AG A niet lang uit het bevat de mededeeling van ’s pausen verbazing en smart en tevens be dreiging met den kerkban. Bedoelde dépê che meldt ook nog het volgende: «Acht studenten der universiteit van Rome hebben concilium abeundi gekregen en de prelaat- rector is afgezet. Onder de kweekelingen heerscht op nieuw een oproerige geest. De regering is op 'het sluiten eener leening be dacht. Eene gemengde commissie is benoemd, om der regering te dienen vau praedvies iu de spoorweg-aangelegen heden.” Door middel nemingen is men thans in staat, eerlang te verwachten storm Ie De te wer heeft, tot wering van dit ongedierte, ja- ren achtereen het volgende middel met vrucht gebruikt: Hij liet in het najaar eene genoeg zame hoeveelheid van de zoogenaamde wilde kruisemunt (mentha sylvestrismentha aqua- tica) bijeenzamelen en daarvan in zijne schel ven op verschillende lagen een gedeelte uit- strooijen. Dit gewas schijnt te zijn een hevig vergit tegen ratten en muizen; althans zij stier ven of lieten de schelven onaangeroerd. Toe vallig, zegt hij, tot die ontdekking gekomen te zijn met een tarweschelf de opbrengst van een stuk land, waar veel wilde kruisemunt was en die met de tarwe ingeoogst werd. Uit Meppel wordt gemeld d. d. 27 Fe bruary Zaturdag avond werd hier in eene kast van gouden en zilveren voorwerpen ten huize van den heer H. Oosterveen aan de hoofdstraat eene glasruit verbrijzeld door een onbekend persoon. Een paar jongens, op het geraas van het glas toeschietende raadden hem te vlugten doch dit weigerde hij en liet zich geheel vrijwillig in de handen der justi tie brengen. Bij de ondervraging verklaarde hij te zijn genaamd J. P. woonachtig te 01- demarkt. Hij bekende geen plan tot ontroo- ving van gouden of zilveren voorwerpen gehad te hebben maar wilde uit gebrek aan werk en daardoor te lijdene armoede gaarne eene ligte gevangenisstraf ondergaan om niet van honger om te komen. Ziedaar weder een nieuw middel om aan den kost te komen, Een paar broeders te Antwerpen kregen zondag namiddag twist in een hotel op het huwelijksfeest huns vaders, die voor de der demaal zich in den echt begaf. Een der broe ders was aldaar met zijn meisje, van hetwelk ook de andere de hand had gevraagd doch afgew’ezen was. Deze deed echter pogingen, om het meisje van zijnen broeder te kussen, waardoor een hevige twist ontstond, ten ge volge waarvan één hunner eene pistool haal de en het op zijnen broeder aanlegde, toen een der gasten het hem ontrukte, waardoor wel het schot afging, doch niemand raakte. Dadelijk is eene instructie begonnen, doch de dader weder op vrije voeten gesteld na zijne verklaring, dat hij zijnen broeder had willen doen schrikken en zijne pistool met los kruid had geladen. Men heeft echter den kogel in het locaal gevonden. Keizer Napoleon heeft op den 1 dezer de zitting vau den senaat en het wetgevend ligchaam met eene troonrede geopend. Behal ve het nieuwe programma der Fransche po litiek bevat het staatsstuk volstrekt niets wat men niet reeds wist vooral niets wat eene wijziging in den toestand brengt. Een persoon die te Lyon veroordeeld is omdat hij in beschonken toestand ter biecht was gekomen is in hooger beroep tot een jaar gevangenisstraf verwezen. Een Parij zenaar die op een dorpsfeest in deArdennes, zich voor de grap heeft laten doopen en in den echt verbinden is met zijne pseudo-we- derhelft tot zes dagen gevangenisstraf veroor- 1 deeld. De Gazette des Tribunauxdit ge- val mededeelendevoegt er bij dat de pas- van het dorp waar het gebeurde de toegevendheid des regters voor de beklaagden heeft ingeroepen. De dagbladen van Bordeaux bevatten op verzoek van den aartsbisschop dier stad, de volgene mededeeling Eene brochure geli- Redden wij den pauswordt in de ze stad aan de huizen te koop aangeboden met eene beweerde goedkeuring van den kar- dinaal-aartsbisschop van Bordeaux aan wien zij nooit is vertoond geworden. Z. Em. heeft insgelijks nooit zijne toestemming verleend tot eene inzameling van giften die aan eenige huizen moet gedaan zijn als zoogenaamde col lecte voor den penning van den Heiligen Petrus." Volgens telegrafische berigten uit Mar seille, heeft koning Victor Emanuel werke lijk aan den paus een’ brief geschreven, hou dende o. a., dat hij (de koning) welligt in de noodzakelijkheid zou worden gebragt, de Mar ken en Ombrië te bezetten daar de bevol king dier gewesten voortdurend haar verlan gen kenbaar maakt, bij Sardinië te worden ingelijfd. Het antwoord van Pius IX bleef SNEEK 6 Maart. De Staats-Courant meldt thans, dat bij koninklijk besluit van 29 Fe bruary 1860 no. 70, de heer mr. G. H. B. Boot, laatstelijk minister van justitietot lid van den raad van state is benoemd. Bij Z. M. besluit is het eervol emeritaat met pensioen, ingaande 1 April verleend aan ds. R. Jentink, predikant te Sexbierum en ds. A. J. Hingst predikant te Oosterend. De laatste was sedert 1799 predikant, en wel van 1802 te Oosterend, en is de oudste predikant van Nederland. Men verneemt, dat de koning het voor nemen heeft de geheele ligting miliciens van 1859, welke in de maand April as. onder de wapens moet komenin het kamp bij Milligen te vereenigen om aldaar in den wapenhandel te worden geoefend. Men ge looft dat dit de reden is, dat de ligting dit jaar later dan gewoonlijk zal worden op- geroepeu. In het kiesdistrict Dordrecht is bij her stemming lot lid van de tweede kamer geko zen de heer C. A. de Raadtmet 669 van de toor 1155 uitgebragte geldige stemmen. De heer Blussé bekwam 484 stemmen. Men meldt uit Amsterdam d. d. 2 Maart Heden hield de Nederl. telegraaf-maatschappij hare gewone jaarlijksche vergadering. Het bleek dat 12,770 berigten waren gewisseld leid dat de ontvangsten na aftrek van onderhoud en exploitatie bedroegen de som van/’2,558.94'/,, en dat het dividend over 1859 bepaald werd op ƒ22,50 per 6e coupon. De aftredende com missaris, de heer C. Hartsen werd als zoo danig herkozen. De officier van justitie te Leyden is in hooger beroep gekomen tegen de vrijspraak van den heer mr. G. W.die geweigerd heeft, als getuige eener strafzaak den eed af te leggen. In den omtrek van Dordrecht klagen de bouwlieden reeds over hel buitengewoon groot aantal muizen en de schade, door deze in de opgetaste graanschoven aangerigt. Men spreekt zelfs van een’ landbouwer, die van eene tarw- schelf, de opbrengst van vier bundersslechts 10 mudden dorschte. Een Belgisch landbou- van de meteorologische waat4-* om tamelijk zeker een eerlang te verwachten storm Ie voor spellen. De te Londen gevestigde Britsche associatie voor de bevordering der Wetenschap pen heeft in eene vergadering dezer dagen ouder voorzitting van prins Albert gehouden, besloten, het ministerie van koophandel uit te noodigen, om van de bedoelde waarnemingen, zoo dikwijls zij storm voorspellen met den meesten spoed berigl te zenden naar de voor naamste zeeplaatsen opdat men daar in slaat zij om zooveel mogelijk maatregelen van voor zorg te nemen. Uit Frankfort a/M schrijft men d. d. 18 February Den 51 January werd op den straatweg bij Seckbacheen dorp in Keur- hessen digt bij Frankfort, het lijk van een 25jarig soldaat gevonden. Men hield den on gelukkige eerst voor bevroren, en toen de po gingen om hem weder bij te brengen ver geefs bleven, verklaarde de geregtelijke genees heer, dat de dood ten gevolge van eene her- senberoerte was gevolgd. Eerst wilden de ouders hunnen zoon den 5 February laten begraven daar zich echter nog niet de ge ringste sporen van ontbinding vertoonden en de oogen zelfs nog niet gebroken waren, baarde dit opzien. Het lijk werd in eene verwarmde kamer gebragt dag en nacht be waakt, en er werden zelfs galvanische stroo- men gebruiktom den vermeenden schijndoo- de weder teekenen van leven te doen geven, maar alles tot nog toe zonder gevolg. Alle geneesheeren verklaren dat de dood sedert acht dagen ingetreden is; maar men bespeurt nog geene sporen van ontbinding en de le den zijn nog niet verstijfd. De geestelijke heeft verklaarddat hij de begrafenis eerst dan zal toestaan wanneer de dood zich dui delijk heeft vertoond. De zaak maakt intus- schen groolelijks opspraaken alle geneeshee ren van Darmstadt, Hanau Heidelberg, Mar burg en Giessen hebben betuigd dat dit ge val zonder voorbeeld is. In een’ brief uit Lissabon wordt het een en ander medegedeeld betreffende het ontwerp, dat de Portugesche regering aan de cortes zal indienen tot wijziging der handelswetlen. Het tusschen Frankrijk en Engeland gesloten han- delsverdrag heeft de staatsmannen in Portu gal wakker gemaakt. De Portugesche wijnen, die het monopolie der Engelsche markt had den zullen in de Fransche wijnen geduchte concurrenten vinden. De handel in Port wijn schrijft een correspondent is door de sluikerij reeds genoeg in miscrediet gebragt te Londen. Zoudt gij wel gelooven dat te Hamburg geheele ladingen wijn worden ver vaardigd en van daar naar Porto gezonden waar zij hunne certificaten van oorsprong krijgen In de Londensche dokken heeft men eene nog schandelijker vervalsching ont dekt. Daar werden geheele ladingen lompen en vodden ingevoerd, die in Spaanschen wijn geweekt waren en gekookt worden om er sherry van te maken sherryde am brosia der Engelsche tapperijen. In een schrijven uit Petersburg wordt o. a. gezegddat men aldaar in de politieke kringen nog maar altijd niet kan teregtko- men met de kwestie van den pauselijken stoel, aangezien zelfs zij die uit principe wel ge negen zouden zijn het legitimiteits-begrip te verdedigen nogtans maar niet kunnen ont kennen dat Christus zelfheeft gezegd Mijn koningrijk is niet van deze werelden dat wederom ook bij de woorden tot den apostel Petrus gerigt dat hij de rots zou ’zijn waarop de kerk zou gebouwd worden,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1