NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, 11 I 1 <1 h i u n. I860. No. 20. 15de Jaargang. ZATURBAG den 10 Maart. Ijl f VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 12 MAART 1860, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. 40 1. BINNEN- EN BUITENLAND. Jd 'd het mannelijk en 4489 van het vrouwe- f Luth. 1 Presbyteriaan, 1517 R. K., 116 Ned. te Sneek de jaarlijksche gif'te ten-generaal 1 rl a •*j- 4 I s ter bert Ja pi ex”, onder de kenspreuk j I I II andere godsdienstige gezindheid. H. M. de koningin-moeder heeft weder i aan de vereeniging der Moederlijke Weldadig heid te Sneek de jaarlijksche gifte van f 50 doen toekomen. Gisteren werd steen gelegd voor langs door den heer H. aanbesteedde woningen vr. 2878 gehuwden, 1440 m. - 152 weduwnaars. 587 wedu- uit eene goede bron vernemen is van hooger hand dat de heer offi- van justitie bij de arrond.-regtbank alhier is gekomen van het vonnis, de heer mr. G. W.die weigerde eene strafzaak als getuige den eed af te Daarvoor Agathocles treurspel in vijf H. H. Klijn, en bet blijspel Besluit van Heeren Gedeputeerde Staten, waarbij is toegestaan eene verhoogde subsidie Voor de vernieuwing der Zanlaauslerzijl. Missive van de voogden van het O. B. Wees huis, houdende aanbieding der rekening hun ner administratie over 1859. Ad-res om vergunning tot het tijdelijk ge bruiken van eene plek grond in het Zuidënd. Voorstel betrekkelijk art. 98 van het Alge meen Policie-reglement. Rapporten omtrent het gebruiken van den trekweg, en de overeenkomst betrekkelijk den voormaligen trekweg langs het Langiiad. Adressen wegens den Hoofdel ij ken Omslag over 1860. SNEEK 9 Maart. Z. M. heeft bij be sluit van 25 Februarij jl. o. a. het volgende bepaald Art. 1. De instelling van provincia le kommandementen als zoodanig, en de ver- deeliug van bet wapen der infanterie in bri gade rswordt opgeheven. Art. 2. Het rijk Wordt verdeeld in zeven militaire afdeelingen in voege als hieronder is aangeduid te weten: le militaire afdeeling, de provincie Noord- Brabant, standplaats ’s Hertogenboch 2e mi litaire afdeeling, de provinciën Gelderland en Overijssel standplaats Arnhem 5e militaire afdeeling, de provincie Zuid-Holland stand plaats ’s Gravenhage 4e militaire afdeeling, de provinciën Noord-Holland Utrechtstand plaats Haarlem; 5e militaire afd. de provin cie Zeeland standplaats Vlissingen 6e mili taire afd., de provinciën Friesland, Gronin gen en Drenthe standplaats Groningen 7e militaire afd., het hertogdom Limburg stand plaats Maastricht. Art. 5. Het bevel in iede re militaire afdeeling wordt aan een’generaal- majoor of kolonel toevertrouwd. Bij uitzonde ring kan het ook aan een’ luitenant-generaal worden opgedragen. Art. 4. De bevelhebbers iu de militaire afdeelingen behooren tot den grooten staf van het leger. Zij staan onmid dellijk onder de bevelen van den minister van oorlog. Art. 5. Zij voeren zoowel het terri toriaal gezag als het bevel over de troepen in hunne afdeelingen aanwezig, een en ander overeenkomstig de instructie door onzen minis ter van oorlog deswege voorloopig vast te stel len enz. enz. Volgens de laatste telling op 51 Decem ber 1859 was de bevolking in deze stad 5968 van lijk geslacht, te zamen 8457, bestaande uit 1875 huisgezinnen 5060 ongehuwden, 2596 gesteld, m. 2664 1458 vr. wen. door eene milde gift van genoemden heer. Met genoegen vernemen wij, dal de hier stede gevestigde Rederijkerskamer Gijs- Eenheid door verscheidenheidden 21 dezer eene open bare vergadering denkt te houden. zijn in studie bedrijven van te dezer stede de eerste de bouwing van 22 on- van Steen wijk alhier - -oen werden de werk- j merschans, die lieden van den aannemer A. G. Visser, mede i alhier, bij die gelegenheid aangenaam verrast Amsterdam men aan een voor de te Leeuwarden heeft zich dezer dagen tot den minister van binnenl. zaken gewend met ver zoek te willen bevorderen dat de reeds voor lang geprojecteerde tweede telegrafische ver binding tusschen deze stad en de groote Hol- landsche koopsteden door het leggen van een’ kabel in de Zuiderzee tusschen Lemmer en Enkhuizen eindelijk worde tot stand gebragt daar de groote behoefte daaraan thans vooral weder is gebleken vermits gedurende drie da gen door storing op de lijn niet verder dau tot Zwolle konde worden geseind. Eenigen tijd geleden heeft zich bij de verkiezing handel en val voorgedaan dat slechts één kiezer van zijn stemregt gebruik maakte. Daar bet biljet be hoorlijk was ingevuld was de persoon dien het gold, natuurlijk de benoemde. Men meldt uit Groningen d. d. 7 Maart: Door den breeden kerkeraad der Hervormde gemeente alhier is heden uit het laatstelijk vermelde drietal tot predikant beroepen ds. Karei Frederik Ternooy Apelpredikant te Delft. In de vorige week is bij den storm nabij Texel een Hannoversch schip vergaan. Bij het verongelukken van dit vaartuig had de vol gende merkwaardige omstandigheden plaats De equipagebestaande uit vier personen, trachtte met de boot het Schip te verlaten hetgeen dan ook plaats vond. Naauwelijks in de branding gekomen sloeg de boot om. De be manning ten speelbal der golven werd in de nabijheid der kust in zee heen en weder geslingerd. Een aantal visschers van Cocks- dorpdie inmiddels op de strandingplaats wa ren toegeschotennam echter ras het man moedige besluit, om hand aan hand eenen lan ge schakel te formeren en zoo gezamenlijk ter redding in zee te gaan. Dit had het gelukkig gevolgdat drie personen werden gered. Uit Luxemburg wordt gemeld dat de wolven in de bosschen aldaar sedert eenigen tijd zoodanig de overhand hebben genomen dat de gouverneur drijfjagten heeft uitgeschre ven. Bij de eerste jagt werden een wolf en eene w’olfin gedood en een derde door een’ ko gel doch niet doodelijk getroffen. Op onder scheidene punten der provincie werden overi gens nog eeoige wolven nedergeschoten. De gemeenteraad van Brussel heeft met algemeene stemmen (op ééne na) het ontwerp van den heer Fraikiu voor het gedenkteeken voor de graven van Egmond en Hoorne goed gekeurd en de som van 263,000 fr. beschik baar gesteld tot den aankoop van het la Mai son du Roitegen hetwelk het monument zal worden opgerigt. De Pruissische minister van binnenland- sche zaken heeft eene circulaire aan de be voegde autoriteiten gezonden, waarin gewezen wordt op de toeneming van schadelijke in secten welke aan de boom- en veldvruchten groote nadeelen berokkenen. De minister zegt, eene voorname oorzaak daarvan is, dat vele nuttige vogels worden uitgeroeid en deze boschbew’oners meer en meer zeldzaam worden. Welligt is het ook in ons land niet over bodig, deze zaak ouder de aandacht te bren gen. Dr. Gabriël Riesser Israëliet en in 1848 vicepresident van het Duitsch parlement te Frankfort, is te Hamburgwaar voor 10 jaren een Israëliet zelfs geene nachtwacht kon wor den tot Loofdmagistraat gekozen. In die zelfde stad zijn sedert 1851 toen de huwe lijken tusschen Christenen en Israëliten zijn veroorloofd, 29 zoodanige huwelijken gesloten. Uit Boheme ontvangt men berigten over de strengheid van den .winter eu den daar door ontslanen nood. De sneeuw ligt zoo als men van daar schrijft in sommige stre ken met name in het Erzgebergte, zoo hoog, dat de hazen de toppen der jonge boomen kunnen aféten de rivieren hebben drie voet dik ijs. Bij de vrees van eene late lente komt nog die voor overstroomingen. Particuliere brieven uit Rome behelzen een uitvoerig verslag van de zonderlinge voor vallen welke daar ter gelegenhied van het karnaval zijn gebeurd. Het blijkt, dat de be- van een lid der kamer van koop- fabrijken te Dokkum c. a. het ge- 1 in één bedrijf: de Nachtwacht van Theo dor Körner. De goede keuze der stukken doet ons vertrouweu dat de leden ook nu weder hunnen bekenden ijver zullen dienst baar doen zijn om die voorstelling zoo veel mogelijk luister bij te zetten. Te ’s Gravenhage zal worden opgevoerd het drama de Kaartlegstervervaardigd zoo gezegd werddoor den secretaris van keizer Napoleon III en haren oeffsprong dankende aan den kinderroof te Bologna, of de ontvoering van het kind Mortara. Dit drama verwierf le Pa rijs ongehoorden bijval, vooral onder de vrou wen. Men zegt overigens dat bet bedoelde stuk zeer verdienstelijk is bewerkt. Men mag verwachten dat de Kaartlegster in al onze schouwburgen, zoowel kleine als groote, ten tooneele zal worden gevoerd. Z. M. heeft bepaald dat de milliciens der ligting van 1859 die zich van de ver schillende corpsen des legers in reserve be vinden den 17 dezer bij hunne corpsen in werkelijke dienst opgeroepen zullen worden om aldaar gekleed en in den wapenhandel ge oefend le worden zullende de milliciens, die tot de regementen infanterie en het regement grenadiers en jagers het 1ste2de en 5de reg. vesting-artillerie alsmede tot het batal jon mineurs en sapeurs behooren voor den tijd van zes maanden en diegenen die tot het wapen der kavalerie en de regementen rijdende en veld-artillerie behooren, voor een jaar in dienst worden gehouden met uitzon dering van de miliciens die door het lot ver- pligt worden tot aanvulling van ontbrekende vrijwilligers bij gezegde corpsen langer onder de wapenen te blijven. De minister van financiën heeft bepaald, dat de berekening der accijnsen op het bin- nenlandsch en op het buitenlandsch gedistil leerd thans behoort te geschieden op de te veraccijnsen hoeveelheid, na herleiding tot het gehalte van 10 graden of 100 percenton verschillig of de ware sterkte meer of minder is dan acht graden. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 6 MaartNaar men hier verzekert zal de twee de kamer der stalen-generaal niet eerder dau na paschen haren werkzaamheden hervatten. De algemeene vergadering der Ned. ver eeniging tot afschaffing van sterken drank zal in Junij 1860 te Zutpheu worden gehouden. Men meldt uit Amsterdam d. d. 5 Maart: Naar men verneemt zal dit jaar aan een zeer groot aantal personen ontslag worden gegeven uil de kolonie der maatschappij van weldadigheid men begroot zelfs dat getal op p. m. 8 a 900 personen. Uit dien hoofde worden reeds nu anders eerst in April of Mei verschillende personen ontslagen om ze niet te gelijk te laten gaan hetwelk al zeer ligt tot velerlei verkeerdheden aanleiding zou kunnen geven als zulk eene massa menschen van die soort in eens op vrije voeten werd Uit Leyden wordt gemeld d. d. 6 Maart dat 1 Naar wij uit eene goede bron vernemen is vele I het op last 6148 Hervormden waaronder 4 Waalscbe; cier 1 Remonstrant, 192 Afgescheidenen, 585 Doops- j in hooger beroep gezinden 15 Evang. Lutherschen I Herst. waarbij T 1 r. - t, rr n -»T ij n Israëliten, 12 Portug. Isr. 71 van geene of leggen door gemelde regtbank is vrijgesproken. Het te Purmerende verschijnende Alge meen Weekblad meldt, dat de heer mr. P. M. Tutein Nolthenius zich zijne eventuele be noeming lot lid van de tweede kamer der sta- als afgevaardigde van het kies district Hoorn zal laten welgevallen. Men leest in de Prov. Overijss. Cour. De bedelaars, bestemd voor de kolonie Om- van tijd tot tijd ten getale van 20 a. 50 door de Zwolsche stoomboot van alhier worden aangebragtziet tegenwoordig paarsgewijs als misdadigers elkander geboeid, niettegenstaande zij door behoorlijk geleide gedekt zijn. Men weet dezen strengen maatregel geene gegron- reden, tenzij het welligt geschiedt, om voor te komen dat zoo als onlangs een der veroordeelden over boord springt en verdrinkt. De kamer van koophandel en fabrijken SNEEKER COURANT. 6 I 1 T er- i A 3, I 5 I I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1