NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I S 1 I ft I860. No. 22. 15<le Jaargang. ZATURDAG den 17 Maart, J ■MM l A rij- IL I j I f Jl Jd j 5 I J I'Hird SNEEKER COURANT. 1 BUITENLAND. i A is op zich een beginsel, bij den kruis- s I 1 er- 3 i 3 I- 3 1 ITALIË. Volgens berigt uit Turyn van 6 dezer, worden de pauselijke troepen bijeen getrokken zoodat er in den Kerkelijken Staat weldra eene krijgsmagt van 18,000 man ver- eenigd zou zijn in positiën waaruit eene ge zamenlijke beweging tegen de Romagna zou kunnen worden ondernomen. Het Sardinische gouvernement heeft, naar hetzelfde berigt, maatregelen genomenom zulk eene bewe gingindien zij werkelijk ondernomen wierd, de vrijheid niets anders hebben geleerd 1 te kunnen afslaan. Men leest in de Amst. Cour. d. d. 14 Maart Zoodra Bologna onder den schepter van koning Victor Emanuel zal zijn gekomen, wordt volgens berigten uit goede bron in de St. Pieterskerk te Rome met vele pleg- tigheid de kerkban over dien vorst uitgespro ken. Al de kardinalen zullen bij deze han deling in de met zwartlaken behangenekerk, tegenwoordig zijn de Christusbeelden zullen met sluijers bedekt wezen gele waskaarsen zullen ontstoken en achtereenvolgens uitge- bluscht w’orden. Na afloop van de plegtig- heid in de kerk, wordt door al de monniken orden van Rome eene processie gehouden en onder het zingen van het Miserere begeven zij zich door de stralen der stad naar hare kloosters. Men gelooft niet dat de paus zelf de excommunicatie-bul zal voorlezen; een kar dinaal zou daarmede belast worden. Naar men verneemt zijn reeds vele Eugelschen door nieuwsgierigheid geprikkeld naar Rome vertrokken om getuigen van dat zeldzame schouwspel te zijn. Voorts wordt als zeker berigt dat op den dag van het binnenruk ken der Sardinische troepen in Romagna de pauselijke nuntius bij het Fransche hof Pa rijs zal verlaten. Terwijl volgens het Journal de Bruxel les eene deputatie van Katholieke Belgen aan den paus een adres van het aartsbisdom Me chelen houdende betuigingen van deelneming en verknochtheid overhandigd heeft waar van de namen der onderteekenaren, behooren- de tot al de 628 kerspelen van die dioecese 1vullen doet daarentegen aantal ultra-liberalen in Belgie eene po- i de blijken van gehechtheid welke aan het pausdom geeft van tegengestelde strek- Door hen is eene daar- I I ngekondigd geene buitengewone j Italie’s vrijheid klaren. Die demonstratie zou in de donkerste da gen van de Spaansche overheersching gevoegd hebben maar is eene beleediging voor onze hedendaagsche instellingen eene uittarting voor ieder liberaal gevoel in ons hart eene uitdaging voor bet in 1850 opgekomen Belgie. Die uitdaging zal door duizenden Belgen worden aangenomen. Men behoort te beletten, dat de Italianen ook maar een oogenblik denken kunnen dal Belgie koel en werkeloos blijft tenzij het te doen is om stappen ter gunste van het god delijk regt der onbeperkt heerschende koniu- gen. Men behoort te belettendat Europa kunne zeggen dat wij door dertigjarig genot van WA ARS CH UWIXG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK vernomen hebbende, dat in deze Gemeente eene vergifti ging heeft plaats gehad ten gevolge van het gebruik van anijszaad met melk, welk anijszaad bij ondeszoek door de Plaatseiijke Geneeskundige Commissie alhier bevonden is vermengd te zijn met eene aanzienlijke hoeveelheid zaad van de gevlekte scheerling (dolle kervel)en deze vermen ging- of vervalsching te gevaarlijker isomdat dit zaad bij eene oppervakkige beschouwing moeijelijk van anijszaad is te onderscheidenwaarschuwen door deze de ingezete nen in het algemeen tegen het gebruik van gezegd ver mengd anijszaad, maar inzonderheid de verkoopers van anijszaad, met uitnoudigingom het van elders ontvangen zaad niet eerder in den handel te brengen dan na vooraf gaand onderzoek van de Plaatselijke Geneeskundige Com missie alhier, die zich daartoe ten allen tijde bereid ver klaart. En opdat deze kome ter algemeene kenniszal hiervan afkondiging worden gedaan en plaatsing in de Sneeker Cou rant. Sneek den 16 Maart 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A Be Secretaris, HAGA. BINNEN" EN BUITENLAND. SNEEK, 16 Maart. Bij besluit van 12 dezer heeft Z. M. goedgevonden 1) aan jhr. W. Bureel van Hogelanden op zijn verzoek, met 1 Mei aanstaande eervol ontslag te ver- leenen uit de betrekking van commissaris des konings in de provincie Noord-Holland on der dankbetuiging voor de vele aan den lan de bewezene diensten 2) hem, met ingang van hetzelfde tijdstip, te benoemen tot minister van staat. Z. M. heeft goedgevonden met ingang van 15 Mei aanstaande, tot commissaris des ko- Dings in de provincie Zeeland te benoemen mr. R. W. baron van Lynden. Z. M. de koning heeft den minister van oorlog gemagtigd om bij wijze van proef neming gedurende het loopende jaar, een ge tal van honderd paarden, van zuiver inlandsch of zoogenaamd gecroiseerd ras onmiddellijk van de eigenaren, tegen dadelijke betaling, ten behoeve van de regementen dragonders veld- en rijdende artillerie te doen aankoo- pen. Den 1 April zal in werking komen een koninklijk besluit, strekkende ter betere voor ziening in de geneeskundige dienst bij de armee. Daarbij is een zeker aantal offi cieren van gezondheid bij de verschillende corpsen en inrigtingen van het leger ingedeeld en in verband daarmede aan dat personeel Voor gemelde dienst, de noodige uitbreiding gegeven. De Rotterd. Cour, bevat het volgende berigt uit ’s HageBij de hervatting der werkzaamheden door de tweede kamer na paschen zal de regering haar spoorwegplan aanbieden. Op welk beginsel dat zal rusten, is niet met voldoende zekerheid bekend; men meent te weten, dat het zal zijn op het be ginsel van aanleg door den staat, met exploi tatie door particulieren. Indien evenwel zoodanig plan de goedkeuring der tweede ka mer niet inogt kunnen wegdrageu zou in derdaad het voornemen bestaan ten deze een beroep op de kiezers te doen.” Uit verschillende plaatsen zoo hier te lande als elders verneemt men dat de spring vloed die tegen jl. vrijdag als buitengewoon hoog was aa verschijnselen beeft opgeleverd, Van den gouverneur-generaal van Ne- derlandsch Indie zijn, over Triest, ontvan gen twee telegrammen gedagteekend Buiten zorg respective)ijk 25 en 28 Januarij 1860. Het eerstgenoemde luidtDe onderzeesche gemeenschap tusschen Batavia en Muutok is gestoord. Voor het overige niets nieuws.” Het andere Een telegram d. d. Soerabaya 26 dezer meldt de aankomst eener boot van Makassar met tijdingen van den Bden. De zaken in Boni zijn op de meest voldoende wijze geschikt zelfs boven verwachting. Er is verder niet gestreden. De koningin was te Sawitto en had de regalia uitgeleverd. On ze zee- en landmagt kunnen spoedig terug ver wacht worden,” vele boekdeelen een i ging om de blijken hel Katholieke Belgie met eene demonstratie king te beantwoorden, toe dienende oproeping in liberale dagbladen van Belgie geplaatst. Daarin leest men o. a. het volgende Wie van ons zal aan het Italiaansche volk het regt betwisten om zich zelf toe te behooren om het door de buitenlanders op gelegde juk af te werpen en om zijne bescha ving met den stempel van zijne zeden en van ziju genie te kenmerken Wie dat deed zou onze gansche nationaliteit tot een twijfel achtig punt maken. Wie zal aan Italië de volksvrijheden de volksvertegenwoordiging het regt om zijne eigene overheden aan te stellen en zijne eige ne wetten te maken betwisten Wie dat deed, zou den geest zelven van onze staalsin - stellingen verloochenen. Wie zal aan Italië de godsdienstvrijheid, de onafhankelijkheid der burgerlijke overheid betwisten of het regt eener meerderjarige burgermaatschappij om zich aan alle voogdij, ook zelfs die van de kerk, te onttrekken Wie dat deed zou een van de groote beginse len der hedendaagsche beschaving loochenen." En na van de klagten over de vervolging der kerk te hebben gewaagd gaat dit stuk aldus voort De zelfde lieden welke in der tijd bij val schonken aan den rundgaanden brief van paus Gregorius XVI waarin al onze volks vrijheden afgekeurd werden leenen thans hun ne zedelijke en stoffelijke medewerking om een volk te helpen smoren en drijven hel onafhankelijke en vrije Belgie, om zich tegen en onafhankelijkheid te ver- dan voor buitenlandsche dwingelandij te pleiten. Hierom openen wij eene nationale in schrijving voor de zaak van Italie’s onafhan kelijkheid. Daaraan deel te nemen zelve reeds de verkondiging van een blijk van broederschap; maar logt der Katholieke partij wordt het een nati onale pligt. Er mag niet gezegd worden dat men in Belgie de zaak van eene natie durft veroor- deelen en er den St. Pieterspenning voor de soldaten van den paus durft inzamelen, zon der dat een nadrukkelijk protest daartegen gehoord en aan de soldaten van het volk Ita lie’s penning aangeboden worde.” Dit stuk is onderteekend door een veertig tal personen waaronder leden van de kamer van vertegenwoordigers, een professor van de vrije hoogeschool eenige advocaten studen ten enz. Aan den Triester Zeitung wordt uit Turyn geschrevendat personen die graaf Arese na zijne terugkomst uit Parijs gespro ken hebben de volgende schets van het Fran sche hof geven De keizer is geheimhou- deuder dan ooit te voren daarbij oploopend en gemelijk. Zijne voornaamste zorg is niet de regeling van het Italiaansche Schiereiland; deze zaak beschouwt hij, niettegenstaande hij behoorlijk acht slaat op de nog bestaande bezwaren en moeijelijkheden in zijnen geest als geregeld en heeft de keizer zich in zijne plannen niet vergist, dan kan Italië tevreden w’ezen. Het Oosten en de verwikkelingen die waarschijnlijk daar zullen ontstaan zijn de hoofdonderwerpen waaraan hij zijne zor gen wijdt; hij vreest namelijk over deze aan gelegenheden met Rusland eu Oostenrijk en misschien zelfs met Engeland, in conflict te geraken. De keizerin is zeer bedroefd over den toestand waarin de paus verkeert en waarvan zij hoofdzakelijk aan haren gemaal de schuld geeft maar hare onderwerping vervreemdt haar meer en meer van de poli tiek en brengt haar tot de vertroostingen der godsdienst. Over prins Napoleon is de kei zer nog nooit zoo ontevreden geweest als thans prinses Clotilde bevindt zich dus in eenen zeer treurigen toestand.” Naar men verneemt, is tusschen het Fran sche gouvernement en Londensche handelhui zen een Iractaat gesloten voor het maken van een’ telegraafkabeldie eerlang tusschen Mar seille en Oran (in Algerie) in de zee zal wor den nedergelegd. De bezorgdheid voor verwikkelingen is in de laatste dagen te Weenen sterker ge worden. Men rust zich voortdurend in Italië tot den oorlog toe. De troepen liggende in de aan Italië grenzende provinciën worden versterkt de Italiaansche vestingen op nieuw gewapend en het getal kanoneerbooten op het Garda-meer vergroot. Den 5 dezer is te Pesth freule von Beer overleden die bare aanzienlijke grondeigen dommen waaronder een prachtig kasteel aan het Hongaarsche museum in Zevenber gen heeft vermaakt, met bepaling, dat deze instelling slechts zóó lang in het bezit daar van mag blijven als de voordragten aldaar in de Hongaarsche taal gehouden worden. Volgens het Pelersburgsche blad de Noord- sche Bij is uit Kiachla berigt ontvangen dat de Chinezen niet meer zilver, zoo als tot heden, maar goederen voor hunne thee beginnen te vorderen, waaruit alzoo mag wor den afgeleid, dat thans in China overvloed van zilver is.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1