NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, -1 i 1 I l ■i 1860. No. 23. WOENSDAG den 21 Maart. -I 4 x b 1 f l «Dl r« i ld 'd J .d .8, SNEEKER COURANT r BINNEN- EN BUITENLAND. s on- i 1 6 minu- oud was, S traan men l’Ü n er- ■ij- 9 Onderscheidene boo- en medegesleept ter- plolselijk verhoogden waler- aau de onder deel Het indrukwekkend van Rouaan heeft Villequier den aan- Ten gevolge stad Parijs dezer dage ben dat geheele brokken land oevers werden weggeslagen en van een delijkheid niet op zich nemen van de ver legenheid waarin zeer vele arme Romeinsche gezinnen zouden geraken, die, bij het tegen woordig regeringsstelsel niet gemakkelijk an dere middelen van bestaan kunnen vinden. Door de onthouding hebben wij blijk van onze eenheid gegeven geven wij nu een be wijs van eendragt en gemoedelijkheid door weder te gaan ruoken.” Deze proclamatie op kleine stukjes papier gedrukt, werd den 8 dezer door de nationale partij aan de hui zen van een groot aantal ingezetenen bezorgd. In het Weekblad van het Regt leest men: Een kleedermaker genaamd Sullivan, te Kil kenny in de Vereenigde Staten, gaf het vcl- gende zonderlinge orderbiljet aan zekere juf vrouw Twee dagen na den dood mijner vrouw, verbind ik mij te huwen mejufvrouw Mari Morand of aan hare order de jufvrouw, di mij dit biljet zal vertoonen gegeven in bf taling eener som van 50 pond sterling, i contanten ontvangen.” Marie Morand stierf kort daarna ma? had het biljet gegeven aan eene harer vrier dinnen die mede overleed, vóór den dood v: van den opbouw eener tweede kerk pastorij in de gemeente Haarlemmermeer de huizen der gemeenteleden gehouden verrassende uitkomst heeft opgeleverd daardoor is bijeengebragt de som van vvaardoor zelfs de stoutste ver- aangaande de lecte is overtroffen en ge geleverd tot bevordering werk. Uit Giesen-Oudekerk schrijft men d. d. 1 I Maart C’ de alhier het volgende treurige geval. De dgrwijzer der jeugd de heer D. C. van Voort, met zijn’ oudsten zoon van Rotterdam moet te huis komende, vroeg bij zijne aankomst ter stond naar zijne andere kinderen. Op het ant woord dal zij in den tuin speelden be gaf hij zich derwaarts om hen te verwelko men doch in plaats hiervan moest hij het hartverscheurend gèzigt aanschouwen dat twee •zijner lievelingen, één van 11 en één van 9 jaar in eene zoogenaamde gracht achter den tuin verdronken lagen. Niettegenstaande spoe dig aangebragte hulp, mogl het niet gelukken hen in het leven terug te roepen. In eene vergadering van het departement Groningen der Maatschappij van Nijverheid werd verslag gegeven en een model getoond van eene luchlkarn uit Berlijn afkomstig, en eene andere, te Groningen door de bh. El- zinga en Hoen vervaardigd. Bij de beproeving SNEEK, 20 Maart. Het heeft Z. M. be haagd bij besluit van 6 Maart jl. no. 78 Z. K. H. Willem Nicolaas Alexander Frede- rik Karei Hendrik prins van Oranje, schout- bij-nacht te benoemen tot vice-admiraal. De miliciens der ligting van 1839 wel ke bij hel 3de regement dragonders (Limburgsch bonds-contingent) zich in activiteit bevinden, zullen den 1 Mei as. met onbepaald verlof naar hunne standplaatsen in bet hertogdom Limburg vertrekken voor zoover de dienst bij gemeld corps zulks gedoogt. De miliciens der ligting van 18G0, voor gemeld corps be stemd, zullen onmiddellijk na hunne indeeling daarbij in activiteit optreden. Naar wij vernemen zegt de Zutph. Cour., zal het geheele Se regement dragonders, te De venter in garnizoen naar Limburg vertrekken. Er heerschtnaar men verzekerteene groote bedrijvigheid bij de marine. De rege ring schijnt in te zien dat, hoe genotrijk de batige saldo’s uit de Oost ook zijn het meer dan tijd wordt te begrijpen dat men tegen over zulke saldo’s de te hoogere verpligting heeft, om de noodige magt in Oost-Iudie te hebben die er ons gezag op voldoende wijze kan hand haven en de veiligheid ook op de buitenbe zittingen meer kan verzekeren. Op de rijks-marinewerf te Amsterdam hebben den 12 dezer, ten gevolge van het af danken van werklieden ongeregeldheden plaats gehad. De directie heeft daarop het besluit genomen het werk te doen staken tot zoo lang de schuldigen zijn aangewezen. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 16 MaartMen verneemt van goederhand dat de collectedezer dagen van wege den ker- keraad der Hervormde gemeente alhier ten behoeve en aan de dat ƒ7709.89'/. wachting eene krachtige bijdra- j van dit goede I wijl door den i stand in de rivier zelve eene dusdanige deining ontstond Gisteren omstreeks 6 uur gebeur- beide „«nd ru j scheidene landlieden daardoor der hunner grondbezitting werden beroofd. I een onbeschrijfelijk i„d.„l...^ schouwspel geweest zijn. Uit Parijs schrijft men dat op uitdruk kelijk verlangen van den paus de Fransche troepen Rome zullen ontruimen. Pius IX moet verklaard hebben dat hij zich thans genoeg beschermd acht door de aangeworvene soldaten en door het ter zijner beschikking gestelde Na- politaansche leger, waarover de koning zelf het bevel wil voeren. De Courrier des Alpes kan uit eene au thentieke bron mededeelen dat het eerste en tweede regement dragonders thans te Lyon order hebben bekomen, naar Chambery in Sa- voye te vertrekken. Een brief uit Bastia op het eiland Cor sica aan den Monit. du Midi, behelst het volgeud hartverscheurend verhaal wegens de BEKEN DMA KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend aan belanghebbenden, dat ter Secretarie dezer Gemeente ter lezing is gelegd Voorschrift nopens de wijze waarop bij de regementen dragonders, veld en rijdende artillerie een zeker getal remont- paarden van zuiver inlandsch of' zoogenaamd gecroiseerd ras, onmiddellijk van de eigena ren zelven zal kunnen worden aangekocht, krachtens Zijner Majesteits besluit van den 19 January I860, no. 48.” En zal deze worden afgekondigd en ge plaatst in de Sneeker Courant. Burgemeester en IVethouders voornoemd, WOUDA. De Secretaris 1IACA. laatste schipbreuk. Een der schipbreuke lingen verloor in dien vreesselijken nacht zijne vrouw, zijne vier kinderen, zijne zuster, zijnen schoonbroeder, drie neven en zijn ge heele fortuin. Ik bevond mij op de kade, toeu bij het lijk zijner vrouw kwam herkennen. De smart had den ongelukkige als een don derslag getroffen. Hij stortte geen’ enkelen maar eenige oogenblikken later bragt hem naar het huis van bewaring was krankzinnig geworden.” Het groote adres aan den paus dat de Katholieken van Frankrijk tegen het eigen lijke ultramontaansche adres hebben geteekend, is dezer dagen naar Rome verzonden. In den Times leest men thans het vol gende Met opzigt tot het mengelmoes dat als boter aan het Engelsche publiek in de hand wordt gestopt verklaren achtenswaardi- ge boterwinkeliersdal het gewone verbruik van lersche boter in Londen en derzelver na bijheid in dezen tijd van het jaar omstreeks tienduizend vaten elke week bedraagt, doch dat dit jaar geene drieduizend zijn verbruikt, ten gevolge van den aanzienlijken invoer, uit Nederland en andere plaatsen, van goed, dat boter” wordt genoemd. Des zomers wan neer de meeste hoeveelheid boter wordt ge maaktvoerden die plaatsen zes a zeven dui zend vaatjes per week aan. Thans zenden zij dertien- of veerlienduizend vaatjes, die onmo gelijk kunnen gemaakt worden in zuiveren toestand; meer dan twee derde zijn met meel, reuzel of andere voorwerpen vervalscht en dat ten beloope van dertig a vijftig pet?’ De Ti mes raadt het publiek aan fatsoenlijke win kels te kiezen en niet minder te willen be talen dan goede boter dient op te brengen. Uit Berlijn wordt berigt dat de com missie der nationale vereeuiging aldaar eene verklaring zal openbaar maken tegen de na tuurlijke grenzen en mitsdien tegen de in lijving van Savoye. Duitschland is één bij het gevaar dat thans dreigt. Volgens het dagblad van Frankfort wordt er sedert eenigen tijd eene merkbare bewe ging tot het Protestantisme in het groother togdom Baden opgemerkt. Zestien pastoors hebben de R. K. kerk verlaten en nieuwe Protestantsche kerken worden er opgerigt. De' verbittering tegen het concordaat, dat de groothertog met den paus wil sluiten en waar tegen de Roomschen zelfs niet minder ge kant zijn dan de Protestanten, zal voorzeker deze beweging zeer begunstigen. De proclamatie, waarbij het rooken te Ro> -.e weder wordt vergund luidt als volgt Romeinen De demonstratie om ons vau het rooken te onthouden, was een nieuw be wijs onzer eendragt. Wanneer wij ze voort zetten zullen u ij de schatkiit weinig bena- deelen maar groote schade doen aan de par ticulieren vooral aan hen die van den klein handel in sigaren leven. De demonstratie is gedaan zij was volkomen het is genoeg De spattende, waardoor een groot aantal nieuws- Italiaansche liberalen moeten de verantwoor- opbrengst dezer col- 1 gierigen doornat werd. I men werden ontworteld zoo bleek het dat binnen den tijd van ten boter uit melk, die geene 24 uren gevormd was. De verslaggever toonde boter die vóór twee dagen in den tijd van 4 mi nuten gemaakt was. Boter van vroegere proeven met hetzelfde werktuig in nagenoeg even korten tijd gemaakt, en kaas uit die melk d.ie op genoemde wijze reeds boter gegeven hadwerd mede aan de vergadering getoond zoodat het bleek dat men uit zoete en versche melk binnen zeer korten tijd boter kan bereiden welke boter hoogst waarschijnlijk duurzamer zal zijn dan boter, op de gewone wijze gemaakt, omdat geene kaas- deelen met die boter vereenigd kunnen zijn zoo als elk deskundige gereedelijk zal inzien. In de laatste zitting der kon. akademie in Brussel wees de heer Dtiprez, lid der aka demie aan dat bij 168 maal dat kerkto rens die met bliksemafleiders voorzien waren, door den bliksem werden getroffen, er slechts 27 maal ongelukken ontstonden en bij deze vond men op 23 plaatsen dat de bliksemaf leider niet voldoende was gemaakt of onder houden. Een Belgisch dagblad deelt de volgende welgelukte proef mede van een’ tuinman uil het departement van het Noorden om door middel van zout uitgeputte aspergieplanten te verjeugdigen. De naar gewone manier ge plante en behandelde aspergies werden in het afgeloopen voorjaar bestrooid met 30 kilo ge woon zout, op elke beplanting van 10 ellen lengte en 1 el 80 d. breedte. Deze zeer oud en vrij uitgepnthebben het dubbele opge- bragt van hetgeen men van een jong en in vollen wasdom zijnd aspergie-bed kon ver wachten. Men moet, volgens dien tuinman het zout omstreeks half- Maart over de opper vlakte der aspergie-bedden verspreiden. Ten gevolge van de uitbreiding, die de n heeft ondergaan heb- zeer vele ingezetenen en daaronder van den werkenden stand diewegens den hoo- gen huurprijs in de stad zelve, in de voor malige buitengemeenten wonen een’zeer groo- ten afstand af te leggen, om zich naar hunne woningen te begeven. Om hen hierin tege moet te komen bestaat er plan van de voor naamste punten in die buitenwijken en in de stad twee maal daags, ten 3 of 6 uur ’s morgens en ten 7 uur’s avonds omnibussen te laten rijden, elk van 60 plaatsen en met een voor de vrouwen bestemd afzonderlijk ge deelte. De vracht zal op tien centimes per persoon bepaald worden. Volgens de dagbladen men tusschen Quillebeufen gekondigden springvloed in al zijne grootsch- heid kunnen bewonderen. Het aanstormende water had eene hoogte van 5 a 4 meters bo ven den spiegel der Seine. Met een donde rend geweld stortte zich die ontzettende wa termassa in de rivier de Seineallerwege over de kaaimuren en zelfs over de dijken heen- ’V s 11

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1