NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, 1 'i i i860. No. 24. ZATURDAG den 24 Maart. 15de Jaargang. BINNEN- EN BUITENLAND. V de onderscheidene corpsen gedeser- lie- het elf jaren gele- niMiwi en voor ,1 er- fij- I 1 men steeds met bezorgd- Te l’esth hebben dezer zoo als ge- marine is aan de een algemeen voor de Israëliteu die zich en de bloemisterij van de middelen Men meent de aan- KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van de Gemeente SNEEK brengt ter kennis van de ingezete nen dat op dato dezer bepaaldelijk zijn vast gesteld en gesloten’ de lijsten aanwijzende de personen die in deze Gemeente bevoegd zijn tot het kiezen van leden van de Tweede Ka merder Provinciale Staten en van den Ge meenteraad, en dat de bedoelde lijsten aange plakt en van nu af ter Secretarie dezer Ge meente voor een’ ieder ter inzage zijn neder- gelegd. En zal deze worden afgekondigd brui kei ijk is. Sneek den 24 Maart 1860. De Burgemeester voornoemd WOIDA. J. Drup weduwe bewaarder der hypotheken ter te Sneek ten bedrage Naar men verneemt kamer der slaten-generaal dadelijk bijeengeroepen, worden aangeboden ontwerpen 1) tot 2) tot doorgraving i 5) lot verbetering van den waterweg Rotterdam naar zee 4) lot emancipatie der slaven in West-Indie; 5) tot reorganisatie der regterlijke magten 6) tot regeling der rijks policie. De Sneeker Rederijkers - kamer Gys- bert Japicxdie woensdag jl. eene buiten gewone vergadering hield verschafte aan het kunstminnend publiek wederom eenen regt genoegelijken avond. Eene bijzonder talrijke schare van heeren en damesouder welke eersten men ook verscheidene buitenleden op merktegetuigde van eene toenemende belang stelling terwijl de voordragt der vroeger aan- g kondigde stukken: Agathocles, gevolgd door De Nachtwachthet bewijs leverde, dat de ld "ld I 'd I n weid ra In met bazende massa’s sneeuw gevallen, plaatsen ligt zij van 3 tot 6 voet en gerop andere plaatsen is zij tot 13 en voeten opgestuwd. Geheele bosschen en dor pen zijn vol gesneeuwd. Ook in het Harz- gebergte kunnen de oudste menschen zich niet herinneren dat er ooit zooveel sneeuw viel. Op sommige plaatsen is de passage totaal ge stremd. Vooral in den omtrek van den Bloks berg ligt de sneeuw zoo hoog, dat b. v.tus- schen dien berg en Harzburg vrij hoog geboom te er geheel mede is bedekt. Hel ontbreekt te Weenen niet aan den, die zich meer en meer vleijen dat de weg gebaand wordt voor eene gemeenschap pelijke houding van Oostenrijk, Pruisseu en Rusland die eene overeenstemming ten op- zigte der jegens Frankrijk en Sardinië in te nemen stelling wezen zou. In Weenen ziet heid naar Hongarije, dagen weder ernstige nationale demonstratiëu plaats gehad die slechts met geweld konden bedwongen worden en gevolgd werden door talrijke arrestaliën. Ook in Tyrol vertoont zich een zekere geest van verzetvooral van den derden stand tegen den adel en de geestelij ken. De Hamburger Reform bevat de volgen de allegorische voorstelling der tegenwoordigs waarde van het papieren geld in Oostenrijk. Men ziet in eene koets twee personen in bekende militaire kleeding zitten. Een hoop straatjongens omringt het rijtuig en roept onder het wuiven van mutsen en petten Leve de keizer Onder de afbeeldingen leest men de volgen de zamenspraak van ziju pen teerd. Men verneemt dat bij koninklijk besluit aan den heer dr. Wittewaal te Voorst de commissie is opgedragen een werk te schrijven over de insecten die den landbouw, de hout- teelt de warmoezierderij benadeelen met aanwijzing daartegen te gebruiken. dacht der belanghebbenden op dit belangrijk besluit te moeten vestigen. Door Z. M. is o. a. pensioen verleend aan van C. Hoek-Bentin leven eu van het kadas- van ƒ1047. wordt de tweede na paschen Alsdan zouden on middel lijk o. a. de navolgende wets- t aanleg van spoorwegen van Holland op zijn smalst; van den waterweg van zoogenoemde Vierhuis” in Friesland dat op zee eene lekkagie had bekomen. De schipper had gehoopt, het met behulp van zijne vrouw door pompen te behouden, doch hierin niet kunnende slagen en alle hoop op behoud ver loren ziende, moest hij zijn schip met vrouw en kinderen met achterlating van alle goe deren, verlaten, en zag hij zijn schip en zijne ge- beele bezitting in de golven wegzinken. Daar door van alles ontbloot, moet hij vau de mild dadigheid zijner landgenoolen hulp verwachten. Tol narigt der scheepvarenden strekt, dat het gemelde vaartuig west-zuidwest van de haven der gemeente Kuinre juist in hel vaar water van Schokland op de Lemmer, in de Zuiderzee is gezonken. Men meldt uit Groningen d. d. 21 Maart Door het bedanken van ds. Ternooy Apel te Delft, heeft de breede kerkeraad der Herv. alhier op heden hel beroepingswerk hervat en alsuu achtereenvolgens opgemaakt het vol gende twaalf- zes- en drietal. Twaalftal Moens, Sneek Romeny, Leeu warden v. Toorenenbergen Purmerende Rogge Oudkerk Posthumus Meijes Does burg Hoevers, Leeuwarden; van Gorkum Eemnes-Binnen Brouwer, Veendam; de Keij- zer Arnhem; Poelman, Noordbroek; de Groot, Rottum; Ter Haar, Nijmegen. Zestal; v. Toorenenbergen Moens, Brou wer, v. Gorkum, Ter Haar en P. Meijes. Drietal v. Toorenenbergen Moens en Ter Haar. Waaruit vervolgens is beroepen ds. Alb. van Toorenenbergen te Purmerend. Op de Smilde wilde de vrouw van zeke ren R. M. de naaister een eindje naar huis brengen en dan tevens melk halen. Zij zijn pas de deur uitof door de duisternis geraakt de naaister in eene sloot en de vrouw in de wijk. Eerstgenoemde werkt zich er spoedig weer uit en begint uit al hare magt om hulp te roepen maar die komt te laatde vrouw wordt levenloos uit het water opgehaald. Zij laat een’ man met acht kinderen na. Het adres van gehechtheid aan Z. H. paus Pius IX, door de Roomsch-Kalholieken van ’s Hertogenbosch, is, naar men verneemt, met bijna 7000 liandteekeningen voorzien. Het is in rood fluweel gebonden verguld met toepasselijke vignetten en opschrift en zal aan Z. H. worden opgezonden. sommige streken van Duitschland name in het Thuringerwoud zijn ver- Öp vele hoo rneer SNEEK 25 Maart. De minister van staat en van financiën in ervaring gekomen zijn dedat, niettegenstaande de herhaalde waar schuwingen daaromtrent gedaan de aanne ming en weder-uitgifte van vreemde munt speciën, en bepaaldelijk de Belgische twee-cen- Zrmes-stukken tot nadeel vooral van den winkelhandel en de arbeidslieden in sommige gedeelten des rijks in aanzienlijke mate blijft voortduren heeft herinnerd bij kennisgeving in de Staats-Courant van 19 dezer, met ver wijzing op vroegere afkondigingen dat nie mand tot de aanneming van eenige dier munt stukken kan worden verpligt, en waarschuwt nadrukkelijk al de ingezetenen voor de scha de waaraan de houders, van die alhier geen’ wettigen koers hebbende munt, bijeeneeven- tuele hermunting der Nederlandsche koper- circulatie zich blootstellen. Door deu minister van Commanderende officieren schrift gegeven om aan in ’s rijks zeedienst bevinden of bij het corps mariniers in dienst zijn en zich binnenslands bevinden zoo dit met de belangen van de dienst kan worden overeengebragttot vie ring van het paaschfeest een verlof van 14 dagen en lot viering van het nieuwjaarsfeest, den grooten verzoendag en het loofhuttenfeest een verlof van eene maand te verleeneu. Volgens de door het departement van oorlog opgemaakle staten, welke aan de chefs de corpsen des legers zijn medegedeeld er in het afgeloopen jaar 54 manschap - van de onderscheidene corpsen gedeser- Jl -1 I leden over het algemeen geenszins in hunnen ijver verflaauwen, maar die belangstelling ruim schoots verdienen waarvan dan ook op de ondubbelzinnigsle wijze blijk werd gegeven door eene daverende en aanhoudende toejui ching, die, na het vallen van de gordijn, bij herhaling de voorstellers terugriep, om de hun toegebragte hulde te ontvangen. Of schoon wij anders juist niet gaarne in dezen in bijzonderheden treden kunnen wij toch niet nalaten op te merken dat de vervuiler der rol van Agathocles (zekerlijk wel de zwaar ste) gelijk mede hij die in het nastuk de Nachtwacht voorstelde, zich van hunne taak gewis niet het minst uitnemend hebben ge kweten terwijl ook zelfs sommige meer jeug dige leden eenen buitengewonen ijveraanden dag legden. Eéne aanmerking zij ons nog vergund, deze namelijk, dat bet vvenschelijk zou wezen dat bij eene volgende gelegen heid die wij hopen dat niet te lang zal uit blijven de soufleur eenigzins minder luid zal behoeven te zijn dau nu somwijlen het ge val was, wat zekerlijk het genot nog aan merkelijk zou verhoogen. Het verzoek om gratie, ingediend door IJ. B. de Graaf, wegens moord ter dood ver oordeeld door Z. M. van de hand gewezen zijnde, heeft genoemde persoon heden middag te Leeuwarden de doodstraf ondergaan. De hooge raad der Nederlanden heeft bij arrest van den 20 dezer verworpen het be roep in cassasieiugesteld door Th. Kropveld, legen een arrest van het hof in Overijssel waarbij hij, ter zake van laster door het schrij ven van Jonas de bankroetiertot gevangenis straf en geldboete is veroordeeld. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 17 Maart Mr. C. v. Baerle die reeds door de hoven van Z.-Holland en Drenthe wegens be- leediging en een ander misdrijf is veroordeeld en door den raad van toezigt te Arnhem is geschorst in de uitoefening zijner regtsprac- tijk wordt thans voor de regtbank te ’s Hage vervolgd wegens het uiten van scheldwoorden. De besch. is buitenslands. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 21 MaartBij de verkiezing van een lid voor de tweede kamer zijn ingekomen 1585 stem briefjes; van onwaarde 4. De heer Rijnders had 309 de heer Poolman 449, de heer Vro- lik 532 de heer Stieltjes 48 stemmen, diver sen 27. Herstemming tusschen de heeren Rijn ders en Poolman. Bij de verkiezing van een lid in de tweede kamer in het kiesdistrict Hoorn zijn uitge- bragt 1097 stemmen. Van onwaarde 17. De heer de Lange verkreeg 303 de heer Nolthe- nius 509, de heer Hoogstraten 156, de heer Mensoides 62 stemmen. Herstemming tusschen de heeren de Lange en Nollhenius. Uit 's Gravenhage wordt gemeld d. d. 21 Hier zijn regerings-depêches aange- van Buitenzorg, d. d. 7, Weltevreden d. d. 51 Febr. jl. Er zeer voldoende tijdingen van Boni ont- Alles ging goed. De Bonische expedi- Maart I” komen uit Batavia, en van waren vangen. tie was geëindigd de trqepen kwamen terug. Van Banjermassing niets bijzonders en weinig verandering. Op Java en alle andere bezit tingen ging alles goed. Op den 17 dezer was 1 den dat koning Willem II stierf. Bij deze treurige gelegenheid heeft H. M. de koningin- j moeder den koninklijken grafkelder te Delft bezocht. Ook is op dien dag een bloemrui ker met floers en oranjelint vastgehecht op den voet van het standbeeld op het Buiten hof te ’s Gravenhage, nedergelegd. de Kuinre wordt gemeld d. d. 13 Heden namiddag ontdekte men in zee een zinkend schip en bespeur- boot met menschen dobberende Eenige mannen begaven zich van wal en - Uit Maart de verte in de men eene op de golven, daarop met een visscfiersschuitje hadden het geluk eeu’ man, eene vrouw en vier kleine kinderen uit de boot op te nemen en behouden alhier binnen te brengen. Het was hel vaartuig van schipper Jelke Meinze de Vries, van Leeuwarden groot vijf tig tonnen en beladen met puin komende uit de provincie Utrecht eu bestemd naar het R SNEEKER COURANT. WWilll I 3 l! 3 - ft

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1