NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. •d ft- v 1860. No. 25. 15<le Jaarsjanff. WOENSDAG den 28 Maart 7.« 7.. 6* BINNEN- EN BUITENLAND. op- BUITENLAND. men mr. 1 J r» v. Ouwenaller, ontvanger I in de laatste dagen de onderhandelingen iiMiftiMiiiraiiiiinHiiiiiiiiiiii ,id >dI n er van de in het S.’ Was de vangst van vriendschap bijzonder groot, die I blijven zonder de geringste verandering en geheel vrij zijn van zwavel- werd thans het woord Gods Verkondigd in eenv voor de toehoorders geheel vreemde taal. De prediker achtte dan ook zelfs een’opstand niet onmogelijk. De regerings-commissaris verklaar de eenvoudig dat aan de bedoelde besluiten niets viel te veranderen. Bovendien worden vele Sleeswijkersdie het nationale adres aan de Stenden hebbben geteekend door de Deen- sche policie gearresteerd. Zal daar nog langer de nationaliteit op zoo schandelijke wijze wor den gemarteld terwijl men haar in Italië vrij maakt Heeft Denemarken ten dien zigte groeier regten dan Oostenrijk financiën aan bet door vereen iging te eene wijziging willen voordragen in de wet op de per- van 24 April 1841, zoodanig, van fo, thans verschuldigd van w en De examinatoren zal bestaan uit J j bevat als het gewone steenkolengas. Daarbij dom. te Groningen, thans benoemd hypotheek1 moet het weken lang in den gasmeter kun- -J— -I-nen p.... j-- - dom. j te ondergaan I verbindingen. Volgens de Preussische Zeitung hebben 1.L over j de Rijntollen eene wending genomen die een' 1 1 De oeverstaten, die Maart: Was de vangst van de pink Uit ach- t lot dusverre zich verzet hadden tegen wijzi- ting en vriendschap bijzonder groot, die van de pink Vrouw Neeltje stuurman Alebert Korving, reeder Willem Korving, welke de zen morgen van eene reis van slechts twaalf dagen terugkeerde, overtreft haar nog; de Vrouw Neeltje toch leverde ruim 8000 schol len 240 tongen 2 manden scharren en 12 kleine kalbeljaauwen en bespmde zeven hon derd gulden eene besomming welke zonder voorbeeld is. Ofschoon nu deze schuilen zich in eene overvloedige vangst mogen verheugen zoo is het echter met de visscherij der overgroo- te meerderheid van de pinken ook vooral ten gevolge van het gedurig stormachtige weder, niet gunstig gesteld. Voor de tarbot werd gis teren niet minder dan van f8 tot ƒ10 op den afslag besteed. Voor eenigen tijd zijn door den landbou wer J. U. Veenland te Dragten verkocht twee hengsten een zwarte en een bruine oud vier en zes jaren alsmede een span fraaije zwarte merriën. De hengsten zijn den 15 dezer te Gor- redijk gemonsterd en geleverd en door den koop man Westra te Kollum ontvangen. Naar men verneemt, zijn de hengsten bestemd voor een genootschap in de Deemster, ter veredeling van het paardenras de merriën zullen in de volgende week afgeleverd worden. Men zegt dat de verkooper voor de beide hengten 2000 gulden en voor de beide merriën 1000 gulden bedongen heeft. Men meldt uit Groningen d. d. 25 Maart Een Duitsch blad gewaagt van eene uitvinding van een’ Amerikaan, James genaamd, waar door het lot van alle versterkte plaatsen maar vooral van die welke zooals b. v. de stad Groningen, in een’ kuil zijn gelegen, in het geval van oorlog inderdaad hoogst beklagens- waardig wordt. De genoemde Amerikaan zou nl. een getrokken kanon hebben uitgevonden waaruit men op een’ afstand van 18,000 pas sen of circa 1uur gaans, nog behoorlijk het doel zou kunnen treffen. Op die wijze zou men dus b. v. om Groningen te beschie ten post kunnen vatten achter Haren Men schrijft uit Staphorst: Een kater van zeldzame grootte, met een’ staart lang en dik als van een veulentje, pakte uit het hok van Berend Holl een der jonge biggen en liep er mede weg. Men volgde hem met mest vorken en geweren doch achterhaalde den vlug gen roover niet. Eindelijk kwam hij uit eigene beweging op het erf terug maar ter kwader uurl Men vatte hem en hing hein op. Het bigje vond men terughalf verslonden. De stad Brussel heeft het zoogenoemde Broodhuis op de markt over bet raadhuis ge kocht, en zal het, als historisch monument, in zijnen oorspronkelijken bouwvorm laten herstellen. Hier zal ook het monument voor de beide graven Egmond en Hoorne geplaatst worden. De beeldhouwer heeft beiden voor gesteld in het oogenblik dat zij te zamen den laatsten gang naar bet schavot deden. De beelden zullen omtrent negen voelen hoog worden. in het Fransche Wetgevend Ligchaam wordt eene vrij sterke oppositie voorbereid te gen het ontwerp van wet lot vaststelling van het cijfer der ligling voor I860 op 100,000 man. In het vorige jaar (een oorlogsjaar) werd het effectief op 140,000 man bepaald thans echter wil het Wetgevend Ligchaam tot den voet van vrede op 80,000 man te rugkomen en wenscht bepaald te weten of er oorlog of vrede is. In natuurkundige kringen te Londen baart eene nieuwe ontdekking veel opzien. Ver hitte waterdamp zou namelijk, met koolleer be zwangerd zeer snel een zeer zuiver en goed koop lichtgas leveren dal de helft minder kool-oxyde en tweemaal zooveel koolwaterstof SNEEK27 Maart. Z. M. heeft bepaald dat, met wijziging van art. 7 van het besluit van 9 December 1850, het personeel der mi litaire intendanten zal worden vermeerderd met twee onder-inlendanten 1ste klasse (majoor) en met twee onder-intendanten 2de klasse (kapitein), waarvan één het tractement van ƒ1800 en één dat van ƒ1000 ’s jaars zal ge nieten. Het heeft Z. M. den koning behaagd tot op drie maanden te verminderen de ge vangenisstraf van twee jaren waartoe Wol ter Wichers Eenkhoorn en Jan Wichers Eenk- hoorn te Genemuideu, bij vonnis der regt- bank te Zwolle van den 29 December 1859 ter zake van hoon den koning boosaardiglijk en in het openbaar aangedaan ,en andere wan bedrijven zijn veroordeeld. HH. MM. de koning en de koningin en Z. K. H. de prins van Oranje begeven zich den 10 April a. s. voor een ige dagen uit’sGra- venhage naar Amsterdam. Aan de Ainst. Cour, wordt thans uit ’s Hage berigtdat Z. K. H. de prins van Oranje voorloopig nog niets bepaald heeft om trent eene nieuwe buitenlandsche reis, terwijl de krooningsfeesten in Zweden die Z. K. H. welligt zal bijwoneneerst in Augustus ek. zullen plaats hebben. Dit jaar moet de helft der leden tweede kamer aftreden en wel o. a. hoofdkiesdistrict Leeuwarden mr. G. Dirks Dockum M. Kingraa Hz. Sueek Wijbenga. Men verneemt dat de beer J. J. van der Maaden, te Amsterdam, den 20 jl. heeft aangenomen om twee ladingen plantsoen welke tot verfraaijing van het bosch van Bou logne zouden zijn bestemd met twee der twaalf booten die door dezen onvermoeiden indus trieel in de vaart zijn gebragtvan Aalsmeer langs de binnenwateren direct naar Parijs te vervoeren. Men verneemtdat dezer dagen door be- stuurdereu der vereêniging: Tol opbeuring van boetvaardige gevallene vrouwen te Amsterdam, aan Z. Exc. den minister vau financiën een adres is ingediend van adhaesie bestuurderen eener dergelijke Rotterdam gedaan verzoek, om te sonele belasting dat de belasting voor dienstmeisjes van 15 tol 18 jaren, voor taan ook zou worden uilgestrekt tot dienst meisjes van 15 tot 21 jaren. Uit Utrecht wordt gemeld d. d. 20 Maart Naar wij vernemen zal er in het begin der maand Mei aaust. te dezer stede een verge lijkend examen worden gehouden tusschen hen, die als surnumerairs bij de registratie domeinen wenschen aangesteld te worden, commissie van i de heeren mr. Keizer, directeur der reg. en WEENEN. Uit Triest syordt weder een staaltje medegedeeld van de bedriegerijen die bij de levering van proviand voor ons leger gedurende den oorlog plaats hadden. Eene en dezelfde partij ossen werd in Italië van het eene station naar het andere geleid en overal liet men zich er recu’s van afgeven zoodat dezelfde ossen drie- lot viermaal betaald wer den. Toen de wapenstilstand van Villafranca gesloten werdhadden de leveranciers nog eenige duizenden ossen te leveren die zij ech ter zelven nog niet gekocht hadden. Onmid- dellijk daarop lieten zij koopacten opmaken tot zeer hooge prijzen ten einde aldus van de regering aanzienlijke sommen als schadever goeding te kunnen vorderen. FRANKFORT. Te Manheim is eene op roeping aan de ingezetenen verschenen, waar in deze uitgeuoodlgd worden deel te nemen aan een adres, dat ook bij de eerste kamer tegen het concordaat zal ingediend worden. Daarin wordt onder andere beweegredenen gezegd «leder uwer, die het welzijn van het vor stelijk huis, de rust des vaderlands, de vrede in de huisgezinnen de onafhankelijke opvoe ding zijner kinderen, en bijgevolg ook de vor ming van goede en bruikbare staatsburgers ter harte neemt, kome en onderteekene dit adres. Voor ieder nadenkend man is dit burgerpligt want wij verklaren het openlijk: het vader land is in gevaar BERLIJN 24 Maart. De heer Thouvenel heeft aan de Fransche gezanlen bij de Duit- sche staten in last gegeven de regeringen bij welke zij geaccrediteerd zijn gerust te stellen ter zake van de inlijving vau Savoye en haar tevens verzekeringen vau het behoud des vredes te geven. ZURICH24 Maart. In eene gisteren te Geneve gehoudene volksvergadering die door drie duizend menschen werd bijgewoond is besloten om nu de onderhandelingen te Pa rijs mislukt zijn, aan den bondsraad en aan de bevolking van Opper-Savoye adressen in te dienen. MADRID 25 Maart. Generaal O’Donnell heeft aangekondigddat hij heden de opera tion zal hervatten morgen wordt een veldslag verwacht. De openbare pers is eenstemmig oorlogzuchtig. TÜR.YN 22 Maart. De heer Ricasoli is heden van Florence alhier aangekomen en door eene commissie uit het stedelijk bestuur ont vangen geworden. Eene zeer aanzienlijke volks menigte was op de been zij vergezelde het hoofd van het thans afgetreden voorloopig be wind van Toskaue en riep aanhoudend: Le ve de koning Leve Toskane Leve Italië Leve Frankrijk Ten 4 uur werd de heer Ricasoli bij den koning toegelaten, die, in antwoord op de door eerstgenoemde gehoudene toespraak hoofdzakelijk zeide dat hij dea uitslag der stemming van de bevolking van Toskane aanneemt welk besluit na als wensch te zijn geuit door eene vergadering waarin de keur van Toskane zitting had thans bekrachtigd is door de eenparige stem ming van het volk dat hij het lot van Sar dinië vereenigende met dat van Toskane, er noglans verre van af is, zich niet te houden aan de roemrijke Toskaansche overleveringen, maar ze zal voortzetten en vermeerderen door ze zamen te smelten met die der andere ge deelten van den Staat; dat het parlement, waarin de vertegenwoordigers van Toskaue bew’aarder te !s Bosch als voorzitter; v. Diest nieuw benoemd directeur der reg. en te Groningen; v. ’t Sant inspecteur te’s Gra- venhage mf. Butlinga Wichers, inspecteur te Groningen en der reg. en dom. te Utrecht. Uit Scheveningen wordt gemeld d. d. 21 i gunsligen uitslag belooft. ging in die tollen hebben op verscheidene punten toegegeven zoodat zoo al niet eene volkomene opheffing, dan toch eene zeer aan merkelijke verlaging dier tollen te verwachten is. De Sleeswijksche Stenden-vergadering is den 19 dezer gesloten. Vooraf vroeg nog een der leden de heer Thomseu-Oldensworth, het woord doch het werd hem geweigerd. Bij de discussie over bet adres tegen het gedwongen invoeren der Deensche taal niet alleen in de administratie, maar ook in kerk en school werden biltere klagten geuitzelfs door den voorzitter, den predikant Otsen die gewaag de van de vele tranen en ellende,” die hij Wfgens de besluiten over het gebruik der Deensche taal had gezien in het zuidelijk ge deelte van Slees wijk. In negen kerkdorpen -in SNEEKER COURANT. i- I 5 t i I 1 y 4 ’•<i I 6 i 4 16 3U- °P ie, a I j I It 1 11

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1