NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. •l! 1 I -f 1 I i- 15dc Jaargang. 1860. No. 26. den 31 Maart. ZATURDAG ■I BINNEN» EN BUITENLAND. s f premiën BUITENLAND. 1 eene som De aandeelen 1(1 ;ld )d P- nd jn- iar I. er- •*j- BififflBiïSHöii WEENEN. Teu gevolge der tirannie, door de Roomsche priesters onder voorwendsel van lo’s hooi kan persen. De firma Wispelweyen comp. en inzonderheid haren compagnon den heer Grieven te Zwolle komt de eer toedeze pers geleverd te hebben. De pers kost f 400. Later is, naar men verneemt, een klein defect aan de pers ontslaan, maar dit is spoe dig hersteldzoodat men haar heden (24 Maart) reeds weder gebruikt. Men schrijft uit Coevorden d. d. 22 Maart aan het Handelthlad Eene dochter van Hervormde ouders hier ter stedeeen 14jarig meisje dient sedert eenigen tijd te HeespeHannover, G uren van hier, bij een boer, die de Roomsche godsdienst belijdt. De ze laatste heeft dat kind overgehaald om de Roomsch Katholieke godsdienst aan te nemen waarin het eerlang zou worden bevestigd. Om dit ie verhinderen begaven de vader en de oom des kinds in deze week zich derwaarts, met het voornemen om het meisje mede te nemen en werkelijk waren zij met haar op wegtoen zij door eene menigte mannen werden vervolgd die hun het kind met ge weld ontnamen en het daarenboven mishandel den. De ongelukkige vader heeft zich tot den burgemeester dezer gemeente gewend, tenein de zijn kind terug te erlangen. Men schrijft uit Maastricht dat er een tweegevecht heeft plaats gehad tusschen twee kapiteins, waarbij de een, de heer v. E. het leven heeft verloren, terwijl de ander, de heer Q. de Q.zoo men zegtnaar Londen is gevlugt. Men leest in den London and China Te legraph: De taalkundigen die door de Ne- derlandsche regering last hebben gekregen een Hollandsch-Javaansch woordenboek te vervaar digen zijn na eeneu zeventienjarigen arbeid alphabetlo no tjoro kot gereed. Naar dezen maatstaf zullen de kosten der zameu- stelling ƒ816,000 bedragen.” Nooit heeft welligt een huwelijk in Duitschlaud zooveel opzien gebaard als dat eener prinses Van Hohenlohe met den schilder Laucherdie haar tol hiertoe onderwijs in het leekeuen had gegeven. De prinses was eene wees en meerderjarig. De hinderpaal tegen dit huwelijk was niet zoo zeer het ver mogen der prinses, dat zeer middelmatig is, als wel de bedenkingen van bare bloedver wanten. De hertog Von Ratibor het hoofd der familie, weigerde langen tijd zijne toe stemming en werd eerst door den hertog Ernst von Coburg-Gotha daartoe bewogen. Nog den ochtend van den trouwdag werd een telegra fisch protest van den broeder der bruid, vorst Hohenlohe pauselijk kamerheer ontvangen. De standvastige bruid stoorde er zich echter niet het minst aan en het huwelijk met den burgerlijken Protestant werd nog denzelfdeu dag door den Evangeliedienaar en den volgen den dag door den R. K. geestelijke te Gotha voltrokken. De nieuwe Oostenrijksche geldleening be vat» 200 i -- D, dezen uitslag, dat groole voordeel te verkrij gen. Het is uoodig, dat gij voortgaat deze deug den uit te oefenen, waarvan gij het voorbeeld gegeven en vooral dat gij blijft vol- in den standvastigen wil onvermij- i zoo als gij gedaan hebtten einde het gelukken van groote on dernemingen te verzekeren. Wij ziin thans door bindt land rugkomen op deze niet. Savoye is voortaan de eeuwige tegenspraak van al zijne fraaije verzekeringen en beloften. Voor hel oogeu- blik mag hij het geraden achten van verde re veroveringszucht niets te laten blijken, doch Europa heeft voortaan de argusoogen op elke zijner bewegingen gevestigd. Aan het ver trouwen is den bodem ingeslagen. De coalitie vau het wantrouwen is in geheel Europa reeds tegen hem gesloten. Alle natiën nemen voor zorgsmaatregelen tegen het gemeenschappelijk gevaar en de Napoleon’s op den troon van Frankrijk worden thans reeds als de gemeen schappelijke vijanden van Europa beschouwd. Het zal, ingeval van nood, tegen hem zamen- spannen als vroeger tegen zijn’ veroveringzuch- tigen oom en Victor Emanuel zal alsdan de eerste zijn die zich bij de coalitie aansluit, om zijn stamland terug te vorderen.” Het officiëele dagblad van het pauselijke gouvernement berigt in zijn nommer van den 16 dezer dat de paus weder uit onderschei dene landen oifers van Katholieken ontvan gen heeft en zegt, dat er op die wijze reeds meer dan honderd duizend scudi (of f 230,000 Ned.) in de pauselijde schatkist is gevloeid, ongerekend de sommen welke zich nog in de handen van onderscheidene nuntiussen bevinden. Er is sprake van een onderhoud dat de paus te Gaëta zal hebben met den koning der Beide Sicilien om zoo mogelijk tot eene ge meenschappelijke handeling te besluiten. Twee der onttroonde Midden-Italiaan- sche souvcreinen doen thans, nu de inlijving van hunne voormalige staten bij Sardinië vol- bragt is, pogingen om hunne reglen te hand haven. Groothertog Ferdinand IV van Tos- kane zal eerstdaags aan de mogendheden van Europa een protest indienen houdende, dat iuiy vi..s ceue gewelddadige schennis der door Europa gewaarborgde tractaten is, en tevens een manifest aan het Toskaansche volk uit vaardigen. De hertogin van Parma harerzijds die nog te Zurich verblijf houdt heeft bij adres aan de koningin van Spanje, als hoofd der Spaansche Bourbons, deze vorstin verzocht, haar protest, tegen de inlijving van hare voor malige staten bij Sardinië bij de groote mo gendheden te ondersteunen. De uitslag van de verkiezingen voor het Sardinische parlement, zoowel te Turyn als te Milaan Florence enz. is geweest zoo als te verwachten was al de regerings-vrienden en voorstanders van de nieuwe orde van za ken zijn gekozen. Ook in Savoye en Nizza zijn op* de gewone wijze de afgevaardigden voor de Turynsche kamer gekozen; deze volks vertegenwoordigers zullen zitting nemen me de beraadslagen over het tusschen Sardinië en Frankrijk gesloten tractaat van afstand en daarna de vergadering verlaten. De koning heeft tot de volken van Mid- den-Ilalie eene proclamatie gerigt, waarin hij zegt Uwe wenschen zijn vervuld. Gij zijt met de bevolking van mijn koningrijk lot ééne monarchie vereenigd als eene waardige be- looning voor uwe eendragt en volharding, om gen. Het is uoodig, dat gij voortgaat deze deug den uit te oefenen waarvan hebt gegeven en vooral dat gij blijft vol harden i 1 delijke opofferingen te doen I t 1 loopt volgens de geruchten miilioen tegen 5 pel. rente, zullen zijn van 500 fl. en in 57 halfjarige termijnen uitgeloot worden ter aflossing met premien waarvan de hoogste 500,000 fl. de laagste 600 fl. zullen bedragen. Zij zullen worden uitgegeven tegen parimet vergun ning om een vijfde gedeelte van het bedrag, waarvoor ingeschreven wordt te voldoen met schuldbrieven der nationale leening, die tegen pari in betaling zullen worden aangenomen. In Pruissen is naar men verzekert, be sloten om hel leger van tijd tot lijd, zoo als in Frankrijk gebruikelijk is, in groote afdee- lingeu te vereenigen en te laleu kamperen ten einde de soldaten tegen de vermoeijenissen van den oorlog gehard te maken en grondiger iu de velddienst te oefenen. De Kölnische Zeitung besluit een be toog over de tegenwoordige politiek van kei zer Napoleon aldus: De keizer der Fran- schen bedriege zich nietin Europa is geene stem welke zijne trouweloosheid niet ver vloekt. De inlijving van Savoye en Nizza is buitendien een zeer gevaarlijke maatregel. Op andere regeringsmaatregelen kan Napoleon te- dernemingen een onoplosbaar verbond vereenigd de eer ons jegens het gemeenschappelijk vader en de wereldbeschaving Voor Italie’s onafhankelijkheid heb ik mijn leven blootge steld, en aan mijne volken heb ik het voor beeld van loyauteit gegeven. Thans vraag ik van mijne nieuwe volken dezelfde genegenheid, welke ik van mijne oude mag ondervinden. Het is mijne begeerte, de eenstemmigheid van ge voelens te versterken, om rampen en onhei len te wederslaan en een’ toestand van geluk en welvaart voor te bereiden. SNEEK, 50 Maart. Door het depart, van oorlog is bepaald, dat onder de op 17 April ek. iu activiteit op te komen millieiens ook beboeren te worden begrepen diegenen wel ke bij de ligling van 1859 voor het buiten gewone contingent ter vervanging van ont brekende manschappen derügtingeu van 1856, 1857 en 1858 aangewezen doch even als de overige miliciens vau 1859, in reserve zijn gesteld geworden. De minister van financiën heeft bekend gemaakt dat de mandaten of ordonnantiën van betaling en betaalsrollen tot uitbetaling van wachtgelden ten laste van provinciën en gemeenten waarvan het jaarlijksch bedrag de som van f 500 niet te boven gaat even als zulks ten aanzieu van pensioenen het geval is, op ougezegeld papier kunnen worden afgege ven. Aan de tweede kamer der staten-geue- raal is ingezonden eene koninklijke boodschap, geleidende een ontwerp van wet tot onteige ning van perceelen ten behoeve van den aan leg van het kanaal van Assen naar Gronin gen genaamd het Noord-Willemskanaal. Te ’s Gravenhage is overleden de heer mr. U. A. Evertsz raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden ridder der orde vau den Nederlandscheu Leeuw geboren te Joure, 6 Augustus 1799. Men meldt uil Amsterdam d. d. 27 Maart Heden nacht ten 121/, uur is een paard met vigelante bespannen op het oogenblik dat daarin eene dame had plaats genomen, op den N. Z. Voorburgwal bij de Kolk aan hel rollen geraakt waardoor de voerman die bij het rijtuig stond een eind wegs is voortgesleept dame is uit het rijtuig gesprongen en heeft eene ligte wonde aan het hoofd bekomen. Men meldt uit Amsterdam d. d. 28 MaartDe leening voor de doorgraving van Holland op zijn smalst is heden gesloten. De inschrijvingen overtreffen verre het aangevraag- dc cijfer van drie miilioen gulden. Te Rotterdam heeft men uit de Maas op gehaald hét lijk van den heer Sanders raads heer in het prov. geregtshof van Zuid-Holland, oud lid van de tweede kamer der staten-gene- raaldie jl. zaturdag bij de Venlosche boot in de rivier viel en verdronk. Dingsdag avond jl. had te Leeuwarden eene bijna gelijksoortige misdaad plaats als waarvoor de persoon van IJ. B. de Graaf met zijn leven heeft geboet. Zekere Kennemans schoenmaker, verkeering hebbende met eene weduwe vau 50 jaren had van haar schrif telijk berigt ontvangen dat zij daaraau een einde wilde maken zijne pogingen, om haar van dat besluit terug te doen komen vruch teloos gebleven zijnde heeft hij haar op genoem den avond, terwijl zij eene boodschap deed, naar men zegt met zijn schoenmakersmes, ee ne diepe wonde in de linkerborst toegebragt. Haar toestand is zorgwekkend, doch niet ho peloos. De misdadiger is voorlvlugtig. Ter vervulling der eerlang te vaceren betrekkingen van hoofdonderwijzer te Heeg en Nijland, zijn o. a. op de voordragt ge plaatst: voor eerstgenoemde betrekking P. Tjalsma hulponderwijzer te Sneek en voor de laatstgenoemde G. W. Bosma hulponder wijzer mede alhier. Den 18 Maart werd te Genemuiden in tegenwoordigheid vau vele belangstellende in gezetenen, de proef genomen met de op de ij zergieterij van de heeren Wispelwey en comp. te Zwolle, gedeeltelijk van gegoten gedeelte lijk van geslagen ijzer gemaakte hooipers. Mog- ten vele landhuishoudkundige beschouwers zich reeds aan de fabrijk te Zwolle verheu gen over de eenvoudige constructie en wer king niet minder was zulks het geval toen de pers op de proef gesteld werd. De eerste daarop geperste baal hooi is gezonden aan een handelshuis te Amsterdam dat veel heeft bij gedragen om deze pers te laten maken. Ee ne tweede pers is in de maak en naar men vertrouwt zal deze spoediger werken dan de verste, die in eene week hoogstens 72,000 ki ck SNEEKER COURANT. I I 5 I ■5 I «diiiiiiiiiniW k I 1 1 I I I V k tl 8 y ---vau uuu Uil VddlJ'iUic

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1