NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, I 1 'r„ 1860. No. 27. WOENSDAG den 4 April. ■i V VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK ZATURDAG DEN 7 APRIL 1860, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. 11 11 1 15de Jaargang f 1 J. ten BINNEN- EN BUITENLAND. is F WlllilBllIllllllltib' .P SNEEK, 5 April, den plaatsvervanger Besluit tot wijziging van het tarief tot keuring van Diligences. Idem houdende goedkeuring van het kohier van belasting op de Honden over 1860. Idem van het kohier van den Hoofdelijken Om slag over 1860. Idem tot het verstrekken van eene verhoogde sub sidie ten behoeve van de Israël. Armen. Adres van den Gemeente-ontvanger om eene toelage voor bureau-kosten. Missive van de Plaatselijke Geneeskundige Com missie omtrent het voorstel tot het roijeren van de laatste alinea van artikel 98 van het Alg. Poli- cie-Reglement. Rapporten wegens rekeningen. Voorstel om zich te adresseren omtrent den aan leg van Spoorwegen in Friesland. Z.e ld I id I >d Z. M. heeft tot twee- van den president van den militieraad, zitting houdende te Leeuwarden voor de ligling der nationale militie 1860 benoemd jhr. E. D. van Beyma lid der sta ten van Friesland en burgemeester der ge meente Barradeel. Door Z. M. is benoemd tot plaatsver vangend kantonregler te Lemmer de heer mr. J. Wilteveeu, advocaat aldaar. De opper-kamerheer en de chef van hel militaire huis des konings hebben bekend ge maakt, dat Z. M. op woensdag den 11 April aanstaande, des morgens ten 9 uur, in het pa leis te Amsterdam audiëntie zal verleenen aan commissiën civiele en militaire autoriteiten, officieren en militairen en op donderdag den 19 daaraanvolgende ten 9 uur, aan particu lieren. Degenen die verlangen tot deze au- dientiën te worden toegelaten worden uit- genoodigdzich in te schrijven op eene der lijsten welke daartoe aan gezegd paleis gereed zullen liggen van nu af tot en met den 9 April, des namiddags ten vier uur op welken tijd die lijsten zullen worden gesloten. De minister van oorlog heeft bij aan schrijving van 26 dezer, bepaald, dat aan de miliciens, die weldra onder de wapenen zullen komen behalve hunne andere klee- dingstukkenook de kapotjas zal worden verstrekt. Aan de tweede kamer is aangeboden een ontwerp tot amortisatie van vijt millioen en tot magtiging om vijf millioen tegen voldoend onderpand op beleening uit te geven. In de memorie van toelichting wordt door de rege ring gezegd dat het bepaalde voornemen be staat ernstige pogingen aan te wendenom 2oo spoedig als mogelijk is de spoorw’egen daar te stellen. Z. M. de koning wenschle zulks sedert vele jaren en de natie ziet dit met regtmatig verlangen te gemoetevenzeer als andere in liet openbaar belang gevorderde open bare werken. Intusschen zullen de uitgaven daarvoor voor 1860 niet zeer aanzienlijk kun nen zijn. Nogtans verwacht de regering, dat ook dit jaar een voldoend overschot zal op leveren. Aan het slot van de memorie van toe lichting over het bij de tweede kamer ingekomen ontwerp wegens de amortisatie wordt gezegd »dat het wenschelijk is, in het onderwerp, bij dit voorstel van wet behandeld, eenigzins spoe dig te voorzien daar de tot amortisatie van schuld bij de begrootingswet voor het dienst jaar 1860 bestemde gelden hoogst waarschijn lijk in de maand April aanstaande geheel be- warmen daar hij voornemens was dadelijk met het ledige rijtuig naar de stad terug te keeren. In dien tusschenlijd maakte het paard, dat ook naar een warmer verblijf verlangde van de hem gelatene vrijheid gebruik, maakte regtsomkeert en draafde in vollen galop stad waarts heen. Slechts één straat liep het snug gere dier verkeerd in en reed tegen een hou ten afschutsel het bezon zich echter spoedig en voor dal men het konde tegenhouden draaide het zich met wagen en al om ren de voort en kwam eindelijk behouden in den gelukkig openslaanden stal aan. De koetsier arriveerde een paar uur daarna en was niet weinig verwonderd te zien dat het paard meer verstand had getoond dan hij [of onte vredenheid over eene min goede behandeling]. Men kan begrijpen, dat dit voorval langs den geheelen weg, zijnde twee uren gaans, eeni- ge opschudding veroorzaakte; ongelukken zijn hierbij echter niet voorgevallen. Op 28 Maart jl. is door het provinci aal geregtshof te Groningen uitspraak gedaan in de zaak van H. J. B. beschuldigd van het afleggen eener valsche getuigenis in eene correctionele zaak ten voordeele van de be klaagden. Het hof heeft haar schuldig ver klaard aan die misdaad, maar wegens ver zachtende omstandigheden gelegen in de ver leiding waaraan zij werd blootgesteld ver oordeeld tot gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden in eenzame opsluiting te on dergaan en in de kosten. Aan een particulier schrijven uit Bata via d. d. 7 Febr. jl. ontvangen van «eene zeer geachte zijdewelke alle vertrouwen verdient” ontleent het Dagblad van Zuid- Holland en Gravenhage nog het volgende De triomferende generaal van Swielen keert met het grootste gedeelte zijner troepen naar Java terug; de strijdkrachten te Banjer- massing worden aanzienlijk versterkt om den opstand aldaar voor goed te onderdruk ken elders in de buitenbezittingen en op Ja va is alles volmaakt rustig. Stoor u dus vol strekt niet aan de valsche geruchten die door kwaadwillige, het gouvernement vijan dige personen met slechte bedoelingen wor den uitgestrooid.” BUITENLAND. FRANKFORT, 29 Maart. De Oostenrijk- sche regering heeft haar protest tegen de in lijving van de Italiaansche hertogdommen bij Sardinië aan de bondsvergadering medegedeeld. De vertegenwoordiger van Pruissen heeft het voorbehoud zijner regering ten aanzien der Keurhessische aangelegenheden herhaald doch de bondsdag beriep zich op nieuw op het ten deze gevallen besluit. BERLIJN29 Maart. In het eergisteren verzonden antwoord der Prnissische regering op de nota van den heer Thouvenel wordt de inlijving van Savoye bij Frandrijk afgekeurd. Zwitserland doet een beroep op de groote mo gendheden en de Zwitsersche aangelegenhe den zullen het onderwerp eener afzouderlijke Prnissische nota uitmaken. ZURICH 29 Maart. Het rapport van den bondsraad over de inlijving van Savoye is thans bekend geworden. Het komt op de volgende hoofdpunten neder: De belangen van Zwitserland eischen uit het oogpunt van veiligheidonafhankelijkheid en onzijdigheid dat op zijne regten op hel on zijdig verklaarde gedeelte van Savoye geen in breuk gemaakt worde. Eene inlijving van be doelde provinciën bij Frankrijk zelfs al wordt de onzijdigheid van Chablais en Faucigny ge handhaafd zou in strijd zijn met de trakta ten en Zwitserlands regten en belangen in ge vaar brengen. Het uitzigt op de goede dien sten der mogendheden kan evenwel tot gerust stelling leiden op voorwaarde dat voorshands geene bezetting in die plaatsen zal gelegd en het status quo geëerbiedigd worden. ZURICH 50 Maart. De bondsraad te Bern heeft besloten een’ commissaris naar Genève te zenden met lasthet Geneefsche contin gent onder het bevel van kolonel Ziegler te plaatsen voorts al de mogendheden te ver wittigen dat Zwitserland krachtige maatre- steed zullen zijn.” Uit die zinsnede blijkt dat de tweede kamer der slaten-generaal wer kelijk in de maand April, en dus waarschijn lijk spoedig na paschen zal bijeenkomen. Woensdag jl. had alhier de eerste alge- meene vergadering plaats der vereeniging: Noord-Nederland. Tot leden van het bestuur werden geko zen de heeren jhr. mr. P. B. J. Vegelin van Claerbergen te Joure L. Britzel te Makkum J. Brouwer Dz te Bolsward II. C. Wouda mr. II. U. Iluguenin W. O. Brunings, H. Joustra H. Veen, en Cate te Sneek. Aan het bestuur werd opgedragen in een aan Z. M. den koning aan te biedeu adres te betoogen het wenschelijke dat de regering in haar spoorwegen-ontwerp de, door de ver eeniging voorgestane, rigtingen opneme. Wij vernemen dat heden het bestuur uit zijn midden tot president heeft benoemd den heer H. C. Wouda tot secretaris den heer J. ten Cate, en tot penningmeester den heer W. O. Brunings. Jl. zaturdag avond ruim 11 uur ontstond alhier brand ten huize van den koopman J. Vierdag tusschen de Potterzijlen. Door de wel aangewende pogingen van onze ijve rige brandweer, die zich met den edel achtb. heer burgemeester spoedig op de plaats des onheils bevondwerd de branddie boven in het huis was ontstaan, en die, daar er eene stevige koelte waaide in het eerst een ernstig aanzien badweldra bedwongen en was dezelve ten 5 uur des nachts volkomen gebluscht. De schade, vooral aan goederen, waaronder een groote voorraad klompen, moet nog al aanmerkelijk wezen wij vernemen echter dat huis en inboedel tegen brandscha de behoorlijk zijn verzekerd. Eere zij ook nu weder onze policie rijks-veldwacht en schutterij die het hunne zoo ruimschoots bij droegen tot handhaving en bewaring van eene goede orde gelijk mede aan zoo vele parti culiere personen die bereidwillig en volgaarne de hand ter hulpe boden. De oorzaak van den brand is onbekend. Door den gouverneur van Nederl. Indie is onze voormalige stadgenoot de heer mr. B. de Groot, subst.-officier bij den raad van jus titie te Soerabaija, benoemd lot lid van dien raad. De persoon die in de vorige week te Leeuwarden een' moordaanslag heeft gepleegd heeft zich te Joure vrijwillig in handen der justitie overgegeven, en is, na volledige be kentenis, naar Leeuwarden overgebragt. In 's rijks veeartsenijschool te Utrecht worden met 1 September weder nieuwe kwe- opgenomen. Aspiranten daartoe en 24 jaren oudmoeten zich buiten circulatie te brengen. Uit Nieuwediep wordt gemeld d. d. 50 Maart: Heden is hier door den inspecteur der le fortificalie-inspectie aanbesteed het maken van eene batterij vóór den havenmond; min ste inschrijver was de heer K. Prins van Pa- pendrecht, voor de som van f 58,700. Volgens een berigt uit Hilversum zijn in de politechnische school aldaar proeven ge nomen die bewezen hebben dat men een goed helder brandend gas kan verkrijgen, zon der aanwending van vuur, alleen door schei kundige verbinding. Dit gas zal nagenoeg niets kosten, omdat de stof, die voor het voortbrengen van het gas wordt gebruikt, zich oplost en zijne waarde geheel behoudt, terwijl die oplossing tot andere doeleinden gebezigd kan worden. Wordt dit berigt be vestigd dan mag men eene gewigtige veran dering in de geheele industriële wereld tege moet zien. Uit Zutphen wordt gemeld d. d. 22 Maart: Eergisteren namiddag werd de heer C. in ee ne tilbury naar Vorden gebragt. Hij stapte bij den logementhouder E. af, en de voerman ging naar binnen om zich innerlijk te ver- Uit hoofde van den gedenkdag des sterven* van Christus, zal de Zaturdagsche Courant dezer week op Donderdag avond gedrukt en uit gegeven wordenen wordt de bezorging van Advertentiën voor dat nommer verzocht vóór of uiterlijk Donderdag middag 1 uur. kelingen tusschen 16 tot dat einde vóór 15 Augustus ek. aanmel den bij den directeur der school. De Ulr. Courant zegt: Men verzekert, dat de regering voornemens is, eene nieuwe geel koperen pasmunt le doen slaan en uit te geven, teu einde de Belgische centen bij ons YonOit’ SNEEKER COURANT. •i 8 16 i 11 l 5- d 1. S 1 8 /.e 1 ij

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1