NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEEKA w w I {LA* 1 L15 ISde Jaargang 1860. No. 28. ZATURDAG den 7 April. r L BINNEN- EN BUITENLAND. 14 MHdft f mi .1 t J a er- rij- IfLA* ld ;Vi >d -j - I J Yii7i?rftf s~~- - liTtf SNEEKER COURANT 'X KB0 s l 0. 1 1 J t r i i- j- 3t j I. gerucht duél zou tier partijen Volgens be- verschil ont- van het garni- id I ,r 3 I I (ook voorbereidend voor de geneeskunde) 21 in de godgeleerdheid 52. Totaal 186. liet departement Groningen der Neder- landsche maatschappij ter bevordering van nijverheid heeft zich dezer dagen bij adres gewend tot den minister van binnenlandsche zaken met het verzoek om ten spoedigste te willen overgaan tot de indiening eener wet op hel middelbaar onderwijs en daarin eene voorname plaats toe te kennen aan het in dustrieel onderwijs en wel bepaaldelijk aan dat hetwelk noodig is tot vorming van koop lieden en fabrijkanten. Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 50 MaartIn den vroegen morgen van gisteren ontdekte men dat zich een varensgezel, aan boord van het schip waarop hij in dienst was, aan het want had opgehangen. De man was we duwnaar, woonachtig te Grouw, en laat vijf kinderen na. Men meent, dat bezorgdheid of zelfkwélling over het lot dier kinderen de oorzaak van dit wanhopig einde kan zijn. Uit Wolvega wordt gemeld d. d. 29 Maart: Heden is op het gemeentehuis alhier aan besteed het maken van ruim 18,000 ellen aardebaan en het bestraten daarvan van de Oldemarkt, door Blesdijke Peperga Stegger- daVinkega en Noordwolde tot Oldeberkoop. Laagste inschrijver was de heer J. J. Mul der te Noordwolde, maar het gebeele werk is daarna getrokken door, en alzoo aannemer geworden de heer G. Huisman te Milligen voor 98,000 gulden zijnde drie perceelen in West-Stellingwerf voor 90,800 en één perceel in Oost-Stellinwerf voor 8000 gulden. De aardebaan moet den 1 September 1860 en de geheele straatweg den 1 November 1861 ge reed zijn. Maandag morgen 2G Maart is te Zeve- naar buiten de Didamsche poort gevonden ecne doos waarin een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht. Het werd onmiddellijk in deR. K. kerk gedoopt en ontving de namen van Franciscus Jozef Marie Maandag. Uit Vlaglwedde prov. Groningen, wordt gemeld, dat, daar dit jaar 26 lotelingen zijn in geschreven, die allen de vereischte lengtemaat bezaten en onder welke er waren die meer dan 1800 streep, ja zelfs één, die meer dan 1900 streep lang waren. Geen een dezer lo telingen kan met redenen reclameren op lig- chaamsgebrek. Dit is wel in tegenstelling met de verschillende mededeel!ogen van elders ge daan omtrent de geringe maal der lotelingen voor de nat. milt, van dit jaar die niet zeer streelend zijn voor het tegenwoordig geslacht. Sedert eenige dagen was een gerucht ver spreid dat te Maastricht een duel zou heb ben plaats gehad waarbij een het leven zou hebben verloren, rigt uit die stad, is er wel een staan tusscben twee kapiteins zoen over dienstzaken en bij de ontmoeting ontving een der strijders een paar ernstige sa belhouwen doch deze zijn geenszins gevaar lijk nog veel minder doodelijk zoodat hij weldra geheel hersteld zal zijn. Zijne tegen partij heeft dus niet, gelijk men verhaalde, naar Engeland behoeven te vlugten. Men schrijft uit Emden Dezer dagen had hier een tragi-comisch voorval plaats. De meester schoorsteenveger Salaro had een’ Itali- aanschen leerjongen van 14 jaren. Deze had door goeden kost en weinig werk eene wel gedaanheid gekregendie hem verhinderde door al te naauwe schoorsteenen te klimmen. Zijn meester zond hem echter uitom een’zoo- danigen schoorsteen te vegen de jongen klautert er in, maar blijft midden er in ste ken en wel zoo dat hij niet voor- of ach ter uit kan. Nadat hij wel een kwartier om hulp had geschreeuwd, kwam er eindelijk ver lossing doch niet voordat eerst een metselaar eenige steeenen uit den schoorsteen had ge broken. En alsof de doorgestane ellende nog niet genoeg ware, werd hij door zij nen mees ter die hem beneden opwacblte, nog duch tig uitgescholden op den koop toe lot groote verontwaardiging der omstanders. Den 21 Maart werd te Leer voor de eerstemaal paardemarkt gehouden 450 paarden waren aangeboden waarin de handel levendig was, tegen hooge SNEEK5 April. Men verneemt, volgens een berigt uit ’s Gravenhage <1. d. 5 dezer dat door onze regering zelve hoofd-spoorweg- lijnen zullen worden aangelegd. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 4 April: Graaf van Zuylen van Nijevelt, de nieuwe minister van buitenlandsche zaken is hier aangekomen. Ook heeft hij heden den gevorderden eed in handen des konings afge legd en daarna zijne betrekking aanvaard. De tweede kamer is nog niet bijeengeroe pen. Men verzekert thansdat dit zal ge schieden tegen den 24 dezer. Het provinciaal geregtshof van Zuid-Hol- land heeft uitspraak gedaan in de zaak van het openbaar ministerie, apellant van een vonnis der arrond.-regtb. te Leyden waarbij de heer mr. G. Willink van Bennebroek vervolgd wegens het weigeren van den eed als getuige in eene strafzaak af te leggen, des wege van alle regtsvervolging was ontslagen. Het hof heeft, met lenietdoening van het booger beroep en vernietiging der vonnissen van 10 en 17 Februarij op niew regt doen de de geïntimeerde verklaard niet schuldig aan weigering van het afleggen vau den eed of de belofte als getuige in eene strafzaak noch aan volharding in die weigering en is hij daarvan vrijgesproken; de kosten te dragen door den staat. Voor bet hof van Zuid Holland staan thans een 65jarige vrouw en een 29jarige man die voor 85 cents aan hout hadden gestolen daartoe door koude en gebrek gedreven. De oude vrouw had een eenjarig en een vijfjarig kleinkind in bewaring, waarvan de moeder in de veenen werkte, terwijl haar medeplig- ligeook aldaar werkzaam, door het overlij den van een zijner kinderen was naar huis ge roepen en daar de grootste ellende had gevonden. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 4 April: Bij de alhier plaats gehad hebbende herstemming over een lid in de tweede ka mer, waren ingekomen 1882 stembriefjes. Van onwaarde 11. Gekozen is de heer Pool man met 1095 stemmenterwijl de heer Rijnders er 787 bekwam. Te Hoorn zijn uitgebragt 1467. Aldaar is gekozen de heer Tulein Nolthenius, bekend door zijne vroegere houding in dezelfde ka mer, met 775. Eene dienstbode te Rotterdam in hoogst zwangeren toestand verkeerende en hare schan de niet durvende kenbaar maken aan hare oudersnoch aan hare meesteresse, niets be zittende om in de eerste behoeften te voorzien van het kind dat zij het levenslicht moest schenken heeft zich in deze voor haar rade- looze positie vergrepen aan drie zilveren vor ken hare meesteres toebehoorendezij heeft die vorken in den lombard geleend voor ƒ9 het lombard-briefje geborgen in hare commo de en heimelijk het huis harer meesteres ver laten waarop zij naar Gouda vertrokken is om hare kraam uit te liggen. Daarna naar Rotterdam teruggekeerd is zij gearresteerd en stond te ’s Hage voor het hof teregt onder de beschuldiging van diefstal bij nacht in een bewoond huis. Het aantal studenten aan de drie hooge- scholen is als volgt Te Utrecht in de god geleerdheid 210 in de regten 178, in de let teren 10, in de geneeskunde 64 en de wis en natuurkunde 12, te zamen 474 van hier ingeschrevenen doch elders studerenden in de godgeleerdheid 12, in de regten 27, in de letteren 4, in de geneeskunde 5, in de wis- en natuurkunde 5, Totaal 525. Te Leyden in de geneeskunde 85 in de regten 252, in de godgeleerdheid 155, in de wis- en natnurkunde 10 in de letteren 20, te zamen 522. Aan de athenaeasemi naria en eldeas studerenden 119, als; in de geneeskunde 55 in de regten 44, in de god geleerdheid 50 in de wis- en natuurkunde 2, in de letteren 7. Totaal 640. Te Groningen in de wijsbegeerte en let teren (ook voorbereidend voor de reglen en godgeleerdheid) 51 in de regten 58 in de geneeskunde 24 in de wis- en natuurkunde prijzën. Men vleit zich, dat déze markt spoe dig zeer aanzienlijk zal worden. Uil Konstantinöpel wordt van het volgende geschreven Gisreren begaf zich eene deputatie der alhier gevestigde Nederlanders naar de Neder- landsche ambassade, om aan den minister-re sident hare gelukwenschen over te bren gen ter gelegenheid van zijne benoeming tot minister van buitenlandsche zaken. Getrouw aan het door hem gedurende zijn verblijf al hier steeds gevolgde beginsel bad hij bepaald geweigerd ieder andere, meer kostbare demon- stratie aan te nemen. Het verlies van graaf van Zuylen van Nyevelt als vertegenwoordi ger van Z. M. den koning te Konstantino- pel zal door alle Nederlanders alhier diep gevoeld worden. Zij moeten zich echter ver heugen over de onderscheiding, die aan hem van wege Z. M. den koning te beurt valt want zij hebben de overtuigingdat de gron dige kennis van den toestand der zaken in Turkije eene kennis door een zesjarig ver blijf alhier verkregen den nieuwen minister van buitenlandsche zaken beter dan iemand in staat zal stellen die maatregelen te nemen en te bevorderen, welke voor de Nederlandsche natie in dit land van nut kunnen zijn. De heer Keun secretaris der kanselarij blijft ad interim belast met de zaken der legatie.” Als eene bijzonderheid wordt medege deeld dat jaarlijks door de vermogende Rus sen op hunne reizen in westelijk Europa eene som van 50 k 40 millioen guldens in omloop wordt gebragt. Men zegt dat de regering het voornemen koestert, om eene nieuwe be lasting te heffen nl. ƒ20 per maand van elk Russisch onderdaan, die zich naar het buiten land begeeft. In de nog onder het pauselijk gezag ge- blevene provinciën van den Kerkdijken Staat openbaart zich dagelijks meer het verlangen om even als de Romagna met Midden-Ita- lié bij Sardinië te worden ingelijfd. De be taling der belasting wordt bijna algemeen ge weigerd en op den dag toen het volksbe- sluit van Emilia bekend was geworden, wer den in al de steden van den Kerkdijken Staat groote proclamation aangeplakt waarbij insgelijks de inlijving bij de constitutionele Sardinische monarchie wordt afgekoudigd. Te Ancona hebben dertig dames eene inschrijving geopend ten behoeve van de om politieke re denen gekerkerde en gebannen personen. De politie verlangde dat de bijeengebragte som men in de kas der vereeniging van den II, Vincentius de Paulo zouden gestort worden of wilde althans de dames verpliglen lol het afleggen der verklaring, dat het geld voor de burgerlijke veroordeelden bestemd was. De dames weigerden en toen men haar dreigde, over de grenzen te laten brengen vroegen zeer vele andere dames in de stad de vergun ning dit lot te mogen neelen. Op den brief door koning Victor Ema nuel aan den paus gezonden heeft deze het volgende geantwoord Het voorstel dat Uwe Majesteit mij in haren brief doet, is een’ man van eer, een’ Katholiek en vooral een’ afstammeling uit het huis van Savoye onwaardig. Op het overige heb ik in mijne Encyclica geantwoord. Ik treur niet om mij zelven maar om den toe stand, waarin zich de ziel van Uwe Majesteit bevindt onder den slag der censuren wegens de feiten door haar voltrokken op aanraden van Uwer Majesteits omgeving, en dier cen suren waaraan zich Uwe Majesteit blootstelt door de feiten welke zij op het punt is te voltrekken. Ik breng Uwe Majesteit in her innering, dat de lijd niet verre af is, waar op zij aan den onverbiddelijken Regler reken schap zal hebben af te leggen van de erger nissen tot op dit uur gegevenen van de rampen welke haar gedrag aan ons arm Ita lië heeft berokkend.” Het dagblad van Bern schrijftTe Turyn is men over den afstand van Savoye en Nizza aan Frankrijk zeer ontstemd. Eerst zeggen de Turyners op bitteren toon ’heeft de koning zijn kind (Clotilde) verkocht, thans verkoopt hij ook de wieg (Savoye).”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1