H )U NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER.’ 1860. No. 29. WOENSDAG den 11 April 15de Jaargang. F..' BINNEN- EN BUITENLAND. voor s dergelijk "e. r d J I en zich dene er- rij- |d >d .1 a r terie van koloniën droevig contrast Het lijk dom van jaren, De dader is nog onbekend. Martha Cuenat is door het hof van as sises van den Neder-Rijn ter dood veroordeeld, wegens het met voorbedachten rade vermoor den van hare 2ljarige dochter Jeanne, welke misdaad door de ontaarde moeder op eene ij zingwekkende wijze is gepleegd. De speelbank te Homburg is in gevaar van te worden geruïneerd. Een Spaansch heer zoo schrijft men daaromtrent uit die plaats, een der sterkste spelers die ooit heb ben bestaan doet op diloogenblik onze speel bank sidderen. Hij speelt gedurende 12 uren achtereen zonder ophouden bij elk spel het maximum. Nu wint bij reeds 1,500,000 fr. De heer B. een der directeuren van de bank, is in allerijl met eene som van 2 miliioen Fran- sche bankbiljetten uit Parijs gekomen om de speelkas te versterken. Oumiddellijk na zijne aankomst werd eeu biljet in de koerszaal op gehangen waarop men las, dat de inleg bij de bank bij het trenle el quarante die 200,000 fr. was, op 500,000 fr. was-gebagten dat het maximum van het spel voor eiken spelerdat 8300 fr. was, werd verhoogd tot 12,000 fr. Uit Frankfort komt men in groote menigte herwaarts, om den moed en de koelbloedigheid van dezen gedachten sprier Ie bewonderen die deze ontzaggelijke bank bestrijdt en zijn woord van Casliliaan gegeven heeft, dat hij niet met spelen zou ophouden vóór hij de bank geheel heeft geruïneerd. Men heeft berekend dat de gemiddelde som, welke bij elk spel tus- schen alle spelers gespeeld wordt, ten minste 20,000 fr. bedraagt en daar men 100 spelen per uur gedurende twaalf uren speelt, bedraagt dit 1200 spelen of 24 miliioen per dag, die bet groene tapijt passeren. Een Engelschman blijft hardnekkig tegen den Spaanschen beer spelen, maar heeft nu reeds 120,000 fr. verloren, en daar hij het spel tot bet laatste toe wil volhoudeti heeft hij naar Londen getelegrafeerdom zoo spoedig mogelijk 10,000 p. sl. te zenden. Uit Rome wordt 51 Maart aan den Siè cle het' volgende geschreven De befaamde excommunicatie-bul,, met zoo veel ongeduld verwacht is eindelijk uitgevaardigd. Zij is gedagleekend van 26 Maart en douderdag-mor- gen aan de deuren der kerken van St. Pieter SNEEK., 10 April. De minister van staat i van financiën in ervaring gekomen dat van tijd tot tijd verminkte of geschon- muntspecien in den omloop vertoouen heeft belangstellenden herinnerd, dat geene eenigzins vervalschte in waarde verminderde verminkte of geschundene muntspeciën in ’s rijks schatkist worden aangenomen uocli ook ie mand gehouden is dusdanige specie aan te ne men maar diespecien wanneer zij aan ’s lands kantoren worden aangeboden aldaar, even als nagemaakte en valsche specie worden aange houden en aan het muntcollëgie opgezonden om na onderzoek en bevinding dat zij zich in zoodanigen toestand bevinden te worden doorgesneden en aizoo aan de aanbieders te ruggegeven. Bij koninklijk besluit is aan jhr. mr. J. G. H. van Tets van Goudriaan afgetreden minister van biunenlandsehe zaken verleend een pensioen ten laste van den staal, ten be drage van J 4000 ’s jaars. Naar men verneemtis door de regering eene wijziging gebragt in de voorwaarden waarop vreemdelingen zich voortaan voor de militaire dienst in de Overzeesche bezittingen kunnen verbinden. Deze wijzigingen bestaan daarin dat zij niet meer voor zes, maar wel voor twaalf jaren zullen worden aangenomen als vrijwilligers, om te dienen bij bet Ned. leger in- of builen Europa. Verder is bepaald, dat de tijd, die door hen in de koloniën zal worden doorgebragt dubbel zal worden ge rekend van en met den dag der inscheping derwaarts tot en met den tërugkeer hier te lande. Naar men verneemtheeft de heer W. A. baron Schimmelpenninck van der Oye het lidmaatschap voor de eerste kamer der staten- generaal aangenomen en tevens ontslag ge vraagd ais lid der tweede kamer. Dienten gevolge zal het hoofdkiesdistricl Zutphen eene nieuwe keuze moeten doen van een lid voor laalslgemelde kamer. In de jongste jaren heeft men in gebragt en zehebben zij geene middelen van beslaan naar de bedelaars-kolonie of in eene werk-inrigting overgebragt Wij hopen, dat de vorstelijke residentie niet weder zulke, der mensebheid grievende, too- neelen zal behoeven te aanschouwen. Eenige dagen geleden werd een brief met geldswaarde vermist geadresseerd aan den heer H. Hemkes, te Voorburg. De verloreu brief, inhoudende tien muntbiljetten, ieder van tien gulden vau welke de nummers onbekend wa ren is thans ongeschonden en in volkomene orde aan den geadresseerde ter hand gesteld. Hij was gevonden door een’ armen knaap te 's Hage. De vader van dezen ofschoon in ziekelijke en zeer behoeftige omstandigheden heeft evenmin als de zoon een oogenblik ge aarzeld den brief aan den eigenaar ter hand te stellen en dat onder zulke treffende om standigheden dat men op nieuw bewaarheid heeft bevonden, hoe armoede en eerlijkheid te gelijk bij hetzelfde gezin kunnen huisvesten. In de provincie Friesland zijn in de maand Maart 120 runderen aan de besmeitelijke long ziekte gestorven en 129 door die ziekte aan getaste runderen afgemaakt bedragende daar door het totaal der gevallen sedert 1 Januarij dezes jaars 796. Uit Groningen wordt gemeld d. d 9 April: Men verneemt dat het concert van mevrouw Rosa de Vries bepaald is op 21 dezer maand. Acht dagen vóór dien tijd zullen de program ma’s worden rondgezonden. Men leest in de Ensehedésche Cour. Te Ham (tusschen Munster en Soest) is een verschikkelijke moord gepleegd. Zaturdag 51 Maart dreef op eenen vijver een zak; dit trok de aandacht. De zak aan land gehaald en ge opend zijnde, werd er een mannelijk lijk in gevonden zonder hoofdarmen en beenen. was gedeeltelijk gekleed. De ouder- het slagtoffer wordt geschat op 50 In de jongste jaren heeft men in ver schillende Hollandsche sleden gelijk ook el ders, op stillen Vrijdag de winkels gesloten. De’# Grav. Nieuwsbode gaf dezer dagen zijnen wensch te kennen, dat ook dit jaar, en steeds meer en meer, deze dag een stille dag” mogt wezen, gewijd aan de godsdienstige herdenking Van eene groote gebeurtenis. De jl. zondag gehoudene collecte voor noordlijdende kerken en personen heeft alhier te Sueek opgebragt ƒ179. Men meldt uit s Gravenhage d. d. 7 April: De reis van den koning en de koningin naar Amsterdam’ blijft bepaald op dingsdag aan staande. De bijeenkomst der tweede kamer zal stel lig op 25 dezer plaats hebben. Men verwacht alsdan de ontwerpen van spoorwegen en der regterlijke organisatie, die thans bij den raad van state aanhangig zijn. Het ontwerp van het strafwetboek van het vorig ministerie is ingetrokken. In de correspondentie van den 's Graven- hangxc/ien Nieuwsbode leest men Heden namiddag is uit den Blaauwen Gang in de Poolen (te ’s Hage) een huisgezin op straat gezet, dat buiten slaat was, de huur penningen te betalen. Dat gezin posteerde zich, onder een’ slagregen, met eenige ellendi - ge meubels en hoedendoozen tegen het minis- aan waarvóór als een een paar schitterende équi pages geschaard stonden om de verlatenen heen stond eene gapende menigte en alsof het een speclakel vau uitspanning gold, hield een dienaar van de policie de wacht! In welk land ter wereld ziet men schouwspel Dat men onwilligenzelfs onvermogenden op straat zetwij hebben er niets op tegen wanneer het regt diït wil en het geweten van den huismelker het loelaat. Maar dat de po licie toelaat, dat zoodanig gezin op straal blij- veberoofd van alles, dat is een schandaal, waartegen de mensebheid met kracht protes teert. Waarom die menschen niet onderdak en van St. Jan van Lateraan aan de aposto7 lische kanselarij en aan het paleis der alge- meene Curie (Monte citorio) aaugeplakt. Da delijk verdrong zich eene digte volksmassa voor die aanplakbiljetten; ik naderde, als zoo vele anderen doch bemerkte al spoedig, dat het niet goed Was zich onder het getal der lezers te bevinden. Wie een’ glimlach niet kan be dwingen wordt op staanden voet in hechtenis genomen en naar een der kerkerholen van het Heilig officie gebragt, nog veel meer te duch ten dan de gewone gevangenissen.” De Sardinische raad van state verklaart dat het pauselijke hof geen regt heeft gehad om, naar aanleiding der laatste gebeurtenis sen den koning van Sardinië in den kerkban te doen en dat het derhalve aan ieder op het strengste en onder bedreiging der zwaarste straffen verboden is, de excommunicatie-bul openbaar te maken. Aan eeu’ brief, aangehaald in den In dependent, wordt, met betrekking tot een on langs voorgevallen bekend feit het volgende ontleend De paus bediende de mis in per soon en deelde het sacrament uit aan de se minaristen die grootendeels uit de Vereenig- de Staten zijn. Na afloop der mis deed hij hun eeue toespraak waarin hij niet nalaten kon, zich met hartstogt in de behandeling vau staatkundige aangelegenheden te begeven Wij hebben,” sprak hij de legatien verloren en nu tracht men ook ons erfgoed aan het schud den te brengen (crottare) maar wij zullen onze wraak hebben (abbiamo la nostra ven detta. Doch zoo gaauw was het woord ven detta niet over zijne lippen gekomen of bij hield zich stil, zich herinnerende, dat zulk een woord naauwelijks den stedehouder van Chris tus betaamde. «Si f hernam hij la nostra vendetta ma eella preghiera. (Ja onze wraak, maar door gebeden De Christen had den ouden soldaat overwonnen Een telegram uit Turyn dezer dagen te Groningen ontvangen, luidt De diploma tieke betrekkingen tusschen Rome en Sardinië zijn afgebroken wegens de pauselijke ex-com municatie." Er wordt thans onderhandeld tusschen Frankrijk Sardinië, Napels en Rome over de middelen welke zullen kunnen worden aan gewend tot handhaving van de rust in de pauseiijke Staten en in het zuiden van Ita lië na de ontruiming van Rome door de Fransche troepen. Naar men verzekert, heeft Frankrijk voorgesteld om Sardinië te waar borgen tegen eene aanranding van Napels, Rome of Oostenrijk, eu wederkeerig Rome en Napels tegen eiken aanval van den kant van Sardinië. Men denktdat dit voorstel zal worden aangenomen waarna Rome zal kunnen worden overgelaten aan de bewaking van de pontificale krijgsmagt en de Marken eu Urn brie aan die van de Napolilanen. In eene der Parijsche correspondent» komen nadere bijzonderheden voor betreffende de receptie der Savooische deputatie op de Tui- lerién. O. a. lezen wij daarin dat de keizer aan den disch tot die heeren gezegd heeft i Gij zult mijne toespraak wel wal koel ge vonden hebben; zeer zeker is zij slechts flaauvr in overeenstemming met de gevoelens welke ik voor Savoye koester maar gij zult begre pen hebben dat mijne woorden door Euro pa moesten gehoord worden en zij dus ge steld waren meer nog voor de vijanden dan voor de vrienden." De Fransche minister van eeredienst en openbaar onderwijs heeft, naar aanleiding van de banbul, eene circulaire aan de bisschoppen van Frankrijk gerigt, waarbij hij hun de grondstellingen inscherpt welke betreffende dit onderwerp in dat land kracht van wet heb ben. Hij herinnert, dal het het hun volgen» het concordaat ten strengste verboden is, be doelde bul in de kerken af te lezen of te la ten aflezen. De regering zal zich van alle middelen van beteugeling bedienen welke de wetten ter harer beschikking stellen. De pau selijke nuntius te Parijs zal geen’opvolger krij gen en de aangelegenheden der legatie zullen door een’ der zaakgelastigden bij de nuncia- 1 tuur bestuurd worden. SNEEKER COURANT. .11 i- I- ït 3 3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1