NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER* I I J 1860. No. 30. den 14 April. ZATURDAG i', - •- I ,i _1 I J Si 4/1 SNEEKER EINNEN- EN BUITENLAND. de procureurs-ge- I -1 COURANT.- 1 e5“ nj- e aan de Utr. Cour. edegedeeld dat voor slavin op een onzer aan eene haar bekeu- J ltl)P/mill!IMllllWIIII!!)!]tllll'li'; ld ;’jd zijn of worden thans dergelijke adressen Z. M. opgezonden. Door Z. M. is herbenoemd en bij ver nieuwing aangesteld tot plaatsvervangend kan- tonregter te Lemmer, de heer mr. W. J. Hemsing. Bij zijne circulaire aan de procureurs-ge- neraal nopens de geregtskosten in strafzaken heeft de minister van justitie ook hunne aan dacht op nieuw gevestigd op de aanschrijving van 20 October 1850, daartoe strekkende om in de gevallen waarin de wet dit veroorlooft de exploiten in strafzaken zooveel mogelijk door rijksveldwachlers te doen verrigten. Naar men verneemtis ook het wets ontwerp nopens de wijze van overdragt van onroerende zaken en daarmede in verband staande verbeteringen van het hypothecair stel sel welk ontwerp door het vorige ministerie aan de tweede kamer was aangeboden thans door de regering ingetrokken. Ook het ontwerp van wet tot emancipatie der slaven in West-Indie is, naar men van goederhand verneemt gereed en reeds bij den raad van state ingekomen. Jl. dingsdag had op den Mac-Adam-weg tusschen Sneek en Nieuwland het volgende ongeluk plaats: Zekere S. J. K. boer van bedrijf, zijne boter alhier ter markt willende brengen en een jong paard voor den wagen hebbende, ontwaarde met schrik dat hetzel ve uit het stokraam was geraaktzoodat alles slootwaarts ging. Terwijl de man poging doet om uit den wagen te komen wat een’ med- gezel van hem gelukte, stort hij met zijn hoofd tegen eenen boom en wel zoo erg dat men aanvankelijk meende dat hij dood was. Bij dadelijk aangebragte hulp, kwam hij nogtans weder tot zich zelven doch verkeert thans nog in bedenkelijken toestand, hoewel men hoopt dat hij nog te redden is. Paard wagen en boter zijn behouden uit de sloot gehaald. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 10 April Heden namiddag ten 2'/a uur zijn komeet HH. MM. de koning en de koningin en Z. K. H. de prins van Oranje alhier aangekomen. Als steeds bij het bezoek van het vorstelijk gezin in de hoofdstad was eene aanzienlijke volksmenigte op den Dam bijeengekomen om de doorluchtige personen af te wachten en werden zij met geestdrift door haar verwel komd, toen zij zich, oogenblikkelijk na aan het paleis te zijn afgestaptop het balcon ver toonden. Langs den weg, dien HH. MM. en Z. K. H. van het station naar het paleis na men alsmede op dat plein en de nabijgelegene straten enz. wapperen de vlaggen uit de hui zen terwijl voorts al de openbare gebouwen op deze wijze feestelijk getooid zijn. Uit ’sGravenhage wordt gemeld d. d. 12 April Men verneemt dat het spoorweg- ontwerp zou bestaan in den aableg van staats wege eener hoofdlijn die het noorden en zui den des rijks zou verbinden met eene aan sluiting te Rheine en eene aan den Rhijn- spoorweg. De verbetering der waterwegen zou later worden aangeboden. In het thans bestaande model van ran sel bij de troepeu te voet van het leger zal eene wijziging worden gebragt terwijl in het vervolg de patroontasch bij het wapen der infanterie niet meer aan den koppel of gor del bevestigd maar aan een’zwartlederen ban delier over den linkerschouder zal worden ge dragen. Voorts zal al het ledergoed bij de troepeu, dat thans wit is, voortaan zwart zijn even als bij de bataljons jagers. Aan een’ der jonge Nederlandsche regts- geleerden is dezer dagen de eer der bekroo- niug te beurt gevallen bij eene buitenlandsche akademie. De Académie impériale des sciences, arts en belles lettres te Dyon had de volgen de prijsvraag uitgeschreven Un travail sur la vie et les ouvrages de Hugues Doneau. De akademie heeft den eereprijs toegekeud aan de, in de Latijnsche taal ingezondene ver handeling van den heer A. P. T. Eyssel advocaat te ’sGravenhage. Thans is rondgezonden het programma van het XVde Ned. landhuishoudkundig con gres, dat van 19 tot den 25 Junij te Amers foort zal gehouden worden. Uit dat program ma blijkt, dat er zeer belangrijke onderwer pen zullen behandeld worden en het congres dus de belangstelling van de landbouwers zeer verdient. Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 8 April Gisteien namiddag gebeurde hier een treurig voorval. Zekere J. bediende bij de postwa- gen-ondernemiug Van Gend en Loos, een pak je zullende nabrengen aan eene van bet station van den Rijnspoorweg vertrekkende diligence had het ongeluk, met zijn been onder het rad te geraken zoodat het been beneden de dij en boven den enkel op drie verschillende plaat sen is gebroken. Te Arnhem heeft de gemeenteraad aan genomen een nader voorstel van den minis ter van oorlog betreffende het artillerie-gar- nizoen houdende het aanbod van 4 pet. voor alle kosten, ten behoeve van dat garnizoen aan te wenden. Ten gevolge dier aanneming, zal nu de rijdende artillerie er in garnizoen komen. Tegen den voortvlugtigen Philip Krop- veld door het hof in Overijssel wegens las ter tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld en waarvan de voorziening in cassatie door den hoogen raad werd verworpen is door den procureur-generaal in Overijssel ver zocht opsporing en aanhouding. De komeet gewoonlijk de komeet van Karel V genaamd, en welke de heer Bomme, te Middelburg, heeft berekend, dat uiterlijk in 1860 moest verschijnen heeft zich ver toond. Zij bevindt zich thans in het sterre- beeld de Stier nabij de plaats waar de ster- rekundigen onlangs het centrale hemel-ligchaam meenen ontdekt te hebben waarom alle ster- rebeelden wentelen en niet ver van de fraaije ster Aldebaran. Men kan de komeet gemak kelijk zien reeds ten 8’/a uur des avonds, wanneer men zich wendt naar het zuid-oosten en het hoofd opheft om den hemel in een bijna loodregten stand aan te zien. Daar de een groot gedeelte van den nacht zigt- baar blijft, kan men haar in verschillende rigtingen waarnemen. In de dezer dagen in het licht versche nen Beschouwingen over de Maatschappij van Weldadigheiddoor heeren commissarissen worden in breede trekken opgesomd de rede nen welke tot den achteruitgang dier maat schappij hebbeu geleid en de middelen tot herstel aangewezen. De vereeniging der vrije koloniën met de bedelaarsgestichten de wei nige moeite welke genomen is, om den land bouw te ontwikkelen bet vroeger omslagtig beheer, de meer afhankelijke toestand waar in de kolonisten in de vrije koloniën waren geplaatst het verschaffen van improducliven arbeidhet gelijkstellen van den arbeidzame •met den luije, dat alle werkzaamheid doodde en de luiheid die groote kwaal in de maat schappij in de hand werkte, worden als zoö vele redenen van verval aangemerkt. Alle de ze gebreken hebben thans opgehouden te be staan. De bedelaarsgeslichten behooren te genwoordig geheel aan den staatzoodat dé maatschappij weder gelijk in de eerste jaren van haar leven praeventief en niet repressief handelt en de aanleiding niet meer aanwezig is welke de helangslelIihg der natie had ver minderd namelijk de stichting voor halve misdadigers. Het is te hopen dat thans ve len in den lande tot het lidmaatschap zullen toetreden. Men schrijft uit O. Pekela d. d. 5 April Heden nacht is hier een opmerkelijk geval van plotseling overlijden voorgevallen. Zeke re J. Möliereen gezond man van juist 60 jaren waakte bij zijnen zieken buurman en ging ruim middernacht den doctor halen die op een kwartier afstands woonde. Met den doctor, druk pratende, terugkeerendeblijft hij staan en zegt Wat word ik raar Onmiddellijk hierop leunt hij op een’zij waarts slaanden strankettingspaal. De doctor steunt hem en vraagt hem doch krijgt op zijn schielijk en herhaald vragen geen antwoord. Zijne pogingen om Mölier weer bij te krij gen worden weldra ondersteund door den bewoner van het huis, waarvoor men zich bevindt en waar men hem binnenbrengt doch welke pogingen ook worden aangewend, niets mag baten de goede, hier alge meen geachte man was reeds een lijk. Uit Meppel wordt gemeld d. d. 9 April: Naar men verneemt, is er concessie door Am- sterdamsche heeren aangevraagd en reeds ver kregen tot het in werking brengen van ee ne stoomboot tusschen Amsterdam en Zwart sluisin verbinding met eene wagendienst van Groningen en Meppel. De daarvoor be stemde boot zou reeds nagenoeg te Amsterdam in gereedheid zijn. Men meldt uit de Kaapstad De behoefe aan geschikte onderwijzers en huisonderwij zers wordt met den dag grooter. Wanneer ook bekwame onderwijzers zoo als die te Strobos in Malmesbury, die een tiental jaren geleden uit Holland gekomen is, het vak ver laten wordt de toekomst treurig bij de menig te nieuwe dorpen die gesticht worden. Men denkt er derhalve aan ten einde in het ge tal huisonderwijzers te voorzien premiën uit te loven of gelden beschikbaar te stellen voor hen die uit Holland tot ons zullen over komen. Als curiositeit wordt het volgende briefje m eenigen tijd door eene West-Indisshe eilanden de dame geschreven werd Aan Mevrouw N. G. Zeer geliefde en waarde Mevrouw 1 Met geheele vertrouwen dal UEd.en UEd. liefhebbenden man zoo goed te zullen wezen neem ik de vrijheid, om UEd. te ver zoeken om de tranen die ik in mijne oogen heb, te kunnen droogen dus laat UEd. we ten dat mijne Chior mij wil verkoopen voor ƒ400 gulden, en een mensch wil mij voor zijne slavin koopen hij wil ƒ550 voor mij geven, maar waarde Mevrouw, het is niet in mijn gunst, dat die minch mij koopt, dus verzoek ik UEd. om mij te helpen of voor UEd. slavin te kunnen koopenwant ik heb veel lust om UEd. te dieuen als eene waarde slavin. Ik hoop waarde Mevrouw dat UEd. niet nalaten om mij dit goedheid te doen ik verwacht UEd. antwoord met de eerste gelegenheid, want er is geen tijd meer dan deze week. Noem ik met alle achting UEd. dienaresse Juliette Slavin van den Heer A. S. Het origineel ligt aan het bureau der Utr. Cour, ter inzage, en de redactie voegt er bij, dat het zoo duidelijk geschreven is, dat het in dit opzigt vele dames beschamen zou. Te Lissabon zijn de Ned. schepen de Evertsen eu de Wassenaar nog gestationeerd. Onlangs heeft een der bemanning daarvan SNEEK 15 April. Door de vereeniging jVoord-Nederlandgevestigd te Sneek, is de zer dagen vastgesteld een adres aan Z. M. den koning, waarin gelijkelijk de belangen der vier noordelijke provinciën op korte, maar duidelijke en afdoeude wijze in het licht ge steld worden echter uitgaande van het denk beeld om Harlingen tot uitgangspunt der noordelijke lijnen te maken en wordt ten slotte eerbiedig maar vrijmoedig en dringend” verzocht, dat het Z. M. behageaan de wetgevende kamers zoodanige voorstellen te doen als strekken kunnen tot de onverwijl de daarstelling van spoorwegen Van Harlingen over Franeker, Leeuwar den Groningen HoogezandWinschoten tot de grenzen van Hannover Van Harlingen in de rigting van Bolsward, Sneek, Joure, Heerenveen Steenwijk Mep pel Zwolle, Almelo, langs de geschiktste rig ting voor Twenthe tot Rheine Van Groningen over Assen tot Meppel.” Bovendien wordtvoor het geval dat Z. M. dadelijk een volledig spoorwegnet verkieselijk mogt achten nog de aandacht gevestigd op »zijtakken van Kampen tot Zwolle, van Hee renveen tot Leeuwarden, en van Delfzijl tot Groningen.” Ook uit de provinciën Groningen en Drenthe ziin of worden thans dergelijke adressen aan

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1