NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLID VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER, 1860. No. 36. ZATURDAG den 5 Mei. 15de Jaargang Y 1 I r I t 7. 7. re 1 F" I 7. '7.. 51e c- ie d 'ie it Ver- rij- I -c 1 i I P MT SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. i I eene commissie naar Z. M. den koning o. alsmede door collecten bij de te hou- j II. end eindigen 1 j r de het ar- r ea Mei 75, I r Tl n 7/, II I- t l L I Tï’’ en vrij 1 e i Ji I bia ;ijd J oc H 5 1 ?r i 1 1 it* i i V n R e e I 't 3 1 SNEEK, 4 Mei. Bij «le tweede kamer zijn ingekomen 5 ontwerpen tot afschaffing der slavernij in West-Indie. Het ontwerp we gens iïet verleren van pensioenen buitenslands is met algemeene stemmen aangenomen na dat het door de regering in dien zin was ge wijzigd, dat voor lijdelijk verblijf buitenslands de militaire gepensioneerden op gelijken voet slaan als burgerlijken. In de zitting van de tweede kamer der stalen-generaal van den 5 Mei heeft de kamer opgemaakt de volgende nominatie ter vervul ling der vacerende betrekking van lid in den hoogen raad der Nederlanden: 1ste Candidaat, de heer mr. H. U. Huguenin regter in de arrond-issements-regtbank te Sneek; 2de can didaat de heer Meelissen lid van de tweede kamer der staten-generaal 5de candidaat, de heer.mr. A. v. d. Laan, griffier der staten van Friesland; 4de candidaat, de heer mr. A. F. Jongstra, oud-lid van de tweede kamer 1ste klasse, der stalen-generaal 5de candidaat de heer mr. W. Sarsen advocaat te Maastricht. Naar men uit ’s Hage schrijft, is in het ontwerp van wet op de régterlijke organisa tie hetwelk de minister van justitie gereed heeft gemaakt het beginsel opgenomen dat er niet meer dan vijf hoven zullen zijn. Voor Friesland Groningen en Drenthe zou het hof te Leeuwarden gevestigd zijn. Het personeel der reglbanken in de hoofdplaatsen der pro vinciën zou tevens uitgebreid worden. Naar men verneemt, heeft de minister van justitie dezer dagen den heer Themps cipier van het huis van arrest te Sneek be noemd tot adjunct-directeur der cellulaire ge vangenis te Utrecht. In eene circulaire van den minister van financiën aan de rijks comptabelen heeft de mi nister verklaard dat het in de bedoeling der regering ligt, de noodige voorstellen aan de wetgeving te doen leu einde door hermun- ling der tegenwoordige centen en halve cen ten eene vau de Belgische munt in kleur of vorm meer verschillende kopermunt aan te ne men. Het Staatsblad no. 17 bevat een besluit van den 20 April jl. houdende goedkeuring van de ‘statuten der vereeniging voor de Deut sche Innere Mission voor Nederland, te Rot terdam en erkenning dier vereeniging als regtspersoon. Deze vereeniging stelt zich tot doel, de in wendige zending onder de in Nederland bij zonder te Rotterdam wonende of dóórtrek kende Protestantsche Duitschers en Protestan ten van andere natiën en wel in den geest van de inwendige zending der Evangelische kerk iti Duitschland. Het beginsel der ver- evniging is, even als dat der inwendige zen ding zelve, het levendige, door de liefde wer kende geloof in Jezus Christus den Zoon Gods en des menschen Zoon. De vereeniging ver zamelt de voor haar doel benoodigde gelden y’all,000 deels door vrijwillige giften barer begunsli- aan gers deue godsdienstoefeningen bijbellezingen en Zend ings-bij een komsten. Den 29 April is te Amsterdam overleden de heer mr. - dom van 62 jaren. 1 hem een -zijner grootste dichters. In 182(1 was hij van de Israëlitische gods dienst lot het Christendom overgegaan. De .dmst. Cour, zegt o. a. van hehi Een twintigtal jaren stond hij ofschoon tégen vele van zijne denkwijs afwijkende rigtingen pole- de kraakte, doch steeds met Christelijke lijd zaamheid en overgegevenheid aan den Godde lijker! wil tot hij eindelijk in de hope des beteren levens zacht en kalm ontsliep.” Jeugdige en ongehuwde onderwijzers die wenschen in aanmerking te komen voor eene benoeming tot hulp-onderwijzers ter kus te van Guinea zijn uitgenoodigd, zich spoe dig bij request op zegel tot het departement van binuenl. zaken te wenden, en daarbij over te leggen hunne geboorte-acte en die als hulp onderwijzer of van den derden rang alsmede een bewijs van goed gedrag, af te ge ven door den burgemeester hunner woonplaats, met vermelding, welke godsdienst zij belij den. Aan genoemde betrekking is verbonden: a. eene bezoldiging van 1200 ’sjaars, in gaande met den dag van vertrek naar de kust vau Guinea; b. eene gratificatie van drie maanden traclement voor uitrusting en een gelijk bedrag als voorschot c. vrij transport naar de kust van Guinea als passagier der en het genot van vrije woning. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 28 April: Bij de rijks-amblenaren alhier circuleert eeu adres aan de hooge regering, waarbij zij hun ne bezorgdheid le kennen geven over bet lot dat bij eventueel overlijden hunne weduwen en weezen onder de thans vigerende wet op het burgelijk pensioenfonds te wachten staal, en met aandrang hun verlangen doen blijken dat er een pensioenfonds voor wedu wen worde opgerigt opdat zij de verzekering zouden heb ben hunne dierbaarste betrekkingen niet geheel onverzorgd te moeten achterlaten. Wij maken hiervan melding om het belang der zaak, die verdient, dat zij bekend en alom na gevolgd worde. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 2 Mei: Heden is bij arrest van het provinciaal ge- regtshof alhier G. N. schuldig verklaard aan de misdaad van feitelijke en geweldadige aanran ding der eerbaarheid van eene vrouw en ter dier zake veroordeeld lot vijfjaren tuchthuis straf en in de kosten. Dezer dagen is te Groningen binnenge- bragt zekere Andries Samuel Polak die naar men verneemt, dezelfde persoon moet zijn wel ke in den laatstee tijd veel van zich heeft doen hooren wegens het onbevoegd uitoefenen van een’ tak der geneeskunde en daarbij zoo wel in Groningen als elders, onder het voorgeven van te zijn een zoon van den hoogleeraar de la Faille, menigeen heeft opgeligt. De provincie Drenthe acht zich zeker niet ten onregle grootelijks verongelijkt door het thans van wege de regering voorge stelde spoorwegplan. Er zou deswege uit Assen 1 j wor den afgevaardigd. Uit goede bron verneemt men dat de onlangs te Brussel overleden Jacob Diederich, baron van Brienen de volgende hoogst be langrijke legaten in zijn testament beeft ver maakt ƒ50,000 aan het R. C. armenkantoor I aau het R. C. Maagdenhuis f 50,000 het gesticht in de Kalverstraat van H. Ursula en Joannes 100,000 aan Jongenshuis ƒ100,000 aan de algemeene men van Amsterdam 250,000 om te strekken tot hel opriglen van een arme Vrouwen- en Isaac da Cosla, in den ouder- i Mannenhuis, waarvoor het terrein in dePlan- Het vaderland verliest in Hage, vroeger genaamd Fransche Tuin, is aan gekocht geworden. Omtrent de zonsverduistering van 18 Ju- lij ek. zegt een Engelsch wetenschappelijk blad: Op het oogenblik der verduistering zulien vier van de voornaamste planeten Venus Mer- curiusJupiter en Saturnuszich in eene misch optredende, in zijne door Christelijken ruitvormige figuur in de nabijheid der verdui- zin en algemeene menschenliefde zich bij een’ sierde zon vertoonen uitgehreiden kring van warme vrienden aan bevelende persoonlijkheid in zekeren zin aan het hoofd eensdeels onzer dichleren wereld, an derdeels der zoogenaamde reglzinuig Gerefor meerde rigting hier te lande en wist soms door edelen moed en cordaatheid ook zijne tegen standers voor zich le winnen zoodal hij voor de talrijke sthare zijner vele Christelijke en letterkundige vrienden nog veel te vroeg uit hun midden werd weggenomen. Hij leed zwaar gedurende zéue laatste eu vaak zeer beuaauw- - R a- D- I r" I et J "i n California en de kusten der Roode zee. Tu» schen deze uiterste punten zal de verduiste ring ziglbaarzijn in Noord-Amerika van waar de schaduw der maan over den Atlanlischen oceaan zal gaan en over Spanje trekken. De lijn der geheele verduistering zal dan overdo Middellandsche zee gaan en Afrika raken. Van al de antwoorden der mogendheden op de bekende dépêche van den heer Thou- venel betreffende de inlijving van Savoye eu Nizza bij Frankrijk heeft te Parijs dat vaa Zweden en Noorwegen de meeste verbazing verwekt. Men kan het zich in de hoofdstad van het Fransche keizerrijk maar in hel ge heel niet voorstellen, hoe het mogelijk is, dat namens den koning van Zweden kleinzoon van een’ Franschman, die den troon van den eersten Franschen keizer ontving, dat over de regering van den tweeden Franschen keizer ge sproken wordt op eene wijze als bij dal ant woord is gevolgd. Frankrijk,” zegt het ka binet van Stokholm behoort den invloed dien het op de gebeurtenissen in Europa uit oefent te behouden maar die invloed moet niet grooter worden.” Zweden verlangt na drukkelijk, dat Frankrijk aau Zwitserland de eventuele onzijdigheid van een gedeelte vau Savoye waarborge. De indruk, dien de Zweed- sche nota in de hooge kringen te Parijs heeft gemaakt is allerongunstigst. Naar het oordeel van de Londenscha Morning Post lijdt het weinig twijfel, of bij het pauselijk gouvernement beslaat het plan, om de Romagna gewapenderhand weder on der zijn gezag le brengen. Verder behelst het hoofdarlikel hetwelk dat orgaan van lord Palmerston in zijn nommer van eergisteren aau de Romeinsche aangelegenheden wijdt, de volgende zinsneden welke in een blad van hoog Protestantsche kleur voorzeker op merkelijk zijn: Met groote belangstelling slaan wij de vorming en de bewegingen van het pauselij ke leger gade. Wij kunnen bezwaarlijk ge- looven dat de paus genoeg buitenlandsch krijgsvolk zou kunnen bijeenbrengen om de Romagna te heroveren of ook maar om de thans nog aan zijn gezag onderworpene pro vinciën te behouden terwijl hij de Italianen tegen zich heeft en zich op inlaudsch krijgs volk niet zou kunnen verlaten. Met dat al zou het dwaas zijn ons oog te sluiten voor de dagelijks toenemende hulpbronnen van den paus; immers, uit ieder deel der wereld vloei- jen hem vrijwillige en dikwerf milde giften toe. Zijne zaak wordt de zaak der godsdienst. Duizenden zenden voor haar als zoodanig ge beden ten hemel dappere officieren bieden hem uil eigene beweging hunnen degen, dap pere soldaten hunne dienst aan vrouwen verkoopen hare kleinodiën .en mannen be- snoeijeu hunne uitgaven ten einde middelen te hebben tot schraging van hetgeen zij be schouwen als eene goddelijke instelling, als eenen staat van zaken welke voor de in standhouding der Katholieke godsdiensten voor de waardigheid van den Heiligen Stoel on misbaar is. Dat alles maakt eene niet gering te schatten bron van kracht uit, en wijst op gebeurlijkheden wier strekking zich niet vooruit laat berekenen. Wat de toekomst brengen zal weet men niet doch zoo als de zaken thans slaan schijnt er een bloedige strijd op handen een strijd waarin óf do vrijheid van het schiereiland, óf de wereld lijke magt van den paus moet te gronde gaan.” Koning Victor Emanuel is bij zijn be zoek te Pisa door de geestelijkheid niet zoo goed ontvangen als te Florence. Toen Z. M. de beroemde domkerk van Pisa kwam bezig- tigen vond hij er noch den bisschopnocU eenigen anderen geestelijke, om hem le ont vangen. Te Bologna beeft een capucijner monnik op Paaschdag de godsdienstoefeningen der hei lige week, in weerwil van de excommunica tie, besloten met een gebed voor koning Victor Emanuel, en heeft de bevolking aan den pre-y diker met geestdrift op onderscheidene wijzen hare goedkeuring betuigd. Naar men zegt, zijn te Parijs verschei dene Italianen in hechtenis genomendie een zoo uiterst zeldzaam schouwspel, dat vele eeu wen zullen verloopen eer liet Weder plaats vindt. Geene zonsver duistering vau het nog overige gedeelte der 19de eeuw za| er in de versie verte bij vergeleken kun nen worden. Geene zonsverduistering kan gunstiger rijn, om de dwalingen in de maan tafels met zulk eene groote juistheid le bepa len en tot de uaauwkeurigsl mogelijke ken nis van de ware gedaante van de zon en de aarde te geraken. De verduistering zal op het vaste land beginnen en eindigen eu wel in

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1