NIEUWS- FN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 4 I F 1860. No. 40. ZATURDAG den 19 Mei. L' 1 15de Jaarg' I gc-t I SNEEKER boren zijn in denJare 1835 ten einde zich voor ƒ61,000. BINNEN- EN BUITENLAND. IIIWMIlllHHlilillllIllr f» gouden medaille aange- i zijn gehouden gedrag, vervoeren van de passa- zitten en vervolgens, toen de boot zich in be weging stelde in het water springen en het van we ge de heer Jan Jans COURANT des morg. van 11 middags o— - V C BE KEN]MA KIN g. BURGEMEESTER n WETHOUDERS van de Stad SNEER roepe bij deze op alle mansper sonen binnen deze Sad en jurisdictie woonachtig, welke op den 1 anuarij 1860 hun 25ste jaar zullen zijn ingetredn en mitsdien allen die ge boren zijn in denjare 1835 ten einde zich voor de Schutterlijke Jienst te doen inschrijven; zul- en namens Heeren Burge- Wthouders op de Stads Secretarie Te zanien. SNEEK, 18 Mei. Ingevolge art. 100 der kieswet treedt de helft der leden van de twee de kamer der staten-generaal, op den tweeden dingsdag in de maand Junij (dit jaar dings- dag 12 Junij as.) af. De aftredende leden zijn o. a. voor Leeuwarden mr. J. Dirks, Sneek mr. S. Wijbenga, Dockum M. Kingma Hz. Bij kon. besluit van 4 dezer is aan den minister van slaat mr. J. K. baron van Golt- stein laatst minister van buitenlandsche za ken een pensioen verleend van 2725. {Mei rirbelering herhaald uit ons vorig nommer.} De plegtige krooning van HH, MM. den 4, 5 6 7. 8 9 10. ha- oor 1 as op het ffon- ie- het I jal- 1 vat» too- uk- de de I blad j :iële het Ga- ch er- Trij- schip nazwemmen. Nog dacht men, dat de hond in het eind, door vermoeidheid uitgeput zich weder aan bet land zou begeven maar neen hij bleef altijd doorzwemmen en deed van tijd tot tijd een klagelijk gehuil hooren. De heer C. had toen wel alles willen geven om het dier te hulp te komen en vond steun bij al de an dere passagiers die zich tot den kapitein wend den dat hij den hond zou doen opnemen. Hun wensch vond gehooreen matroos begeeft zich in eene boot, neemt den hond op en brengt hem onder het gejuich der passagiers aan boord der stoomboot. Op die wijze kwam de heer C. aan zijnen getrouwen Stamboul ex-vagabond te Konstantinopel en nu hond van weelde te Parijs. Volgens berigteu uit Rome neemt de in vloed van kardinaal Antoneli weder toe en die van Lamoricière af. De laatste zoo zegt een berigt in het Journal des Débatsondervindt nog al moeijelijkheden en schijnt niet ingeno men te zijn met de pauselijke krijgsmagt die te naauwernood voor een derde uit landskin deren bestaat en voor het overige een zamen- raapsel is van allerlei natiën tot zelfs Neder landers en Amerikanen.” De domkerk van Florence een onvol tooid gebouw van de middeleeuwen, zal thans volbouwd worden op de groote schaal, waar op het aangelegd is. De eerste steen in den voorgevel is door koning Victor Emanuel de zer dagen met plegtigheid gelegd door een koning alzoo die door den paus als het wa re in den ban gedaan althans door de ex- communicatie-Jiul getroffen is. Tot de be kostiging van dit werk zal eene som van omstreeks drie millioen francs noodig zijn welke door giften moet worden bijeengebragt. Z. M. heeft daartoe 100,000 francs uit zijne eigene beurs geschonken, en wel, gelijk de boot Cornelia boden in het giers en Scamander. Volgens den Courrier de la Meuse heb- ben de inzamelingen voor den Heiligen Stoel L M hier te lande de volgende sommen opgeleverd: H in het bisdom Haarlem f 51,240 ’s Hertogen- j boseb 57,000; Utrechty 52,000; Breda 17,000 1 V en Roermond ruim ƒ61,000. Te zamen. ƒ198.240. I De heer C. handelaar te Parijs had I gedurende een verblijf te Konstantinopel een’ I fraaijen hond, die, als zoo velen van zijne I soort, zonder meester en verwilderd in de slra- j J ten der Turksche hoofdstad rondzwierf, door*s j I herhaalde liefkozingen voor zich gewonnen en het dier weldra zich zóó aan hem doen hech- P](| ten dat het hem overal vergezelde. Toen hij jjj I eindelijk Konstantinopel zou verlaten droegflo( hij de zorg voor den hond op aan den eige- (al naar van zijn hotel en begaf zich vervolgens ier i J aan boord van de stoomboot naar Marseille. jju I Het schrandere dier was hem echter van verra 3D. 1 gevolgd en de heer C. zag het van de stoom boot af, eerst met klagenden blik aan strand n(l en .1 nR me L de L eft I op en I »e- wil Ifs 'nar en ken >ij- j:h- ivve een an- ilee- ‘roef koning en de koningin van Zweden dochter van prins Frederik der Nederlanden heeft den 5den dezer te Stokholm met ongemeenen luister plaats gehad. Men spreekt te Arnhem veel van het aller zonderlingst testament van zekere bejaarde da me onlangs aldaar overleden waarbij zij ver langt dat haar lijk onthoofd en daarna ver brand w’orde. Of de uitvoerder vau haren laatsten wil aan haar verlangen in dit opzigt zal voldoen weet men niet. De gemeenteraad van Zutphen heeft be sloten voor 300,060 deel te nemen in eene geldleening ten behoeve van een’spoorweg van Arnhem over Zutphen naarde Duilsche grenzen. Te Almelo is in het huis van arrest ge vankelijk binnengebragt een inwoner van die gemeente, die, na wegens mishandeling zijner vrouw tot eene maand gevangenisstraf veroor deeld te zijn welke straf hij echter nog niet heeft ondergaan thans verdacht w’ordt ge houden getracht te hebben, zijne echtgenoot door verdrinking van het leven te berooven. Een gevangene in hel huis van reclusie en tuchtiging te Leeuwarden heeft zich be zig gehouden met het vervaardigen van val- sche bankbiljetten waarvan één afgewerkt van ƒ100, één onafgewerkt van ƒ100 en één van ƒ1000 in zijn bezit zijn gevonden. Het is niet onmogelijk dat zoodanigen ook reeds in omloop zijn gebragt. Mogt dit het geval zijn dan wordt in de opsporing en aanhou ding daarvan veel belang gesteld. (Arnh. Cl.} Uit Groningen wordt gemeld d. d. 14 Mei Bij het instituut voor doofstommen al hier worden thans weder de noodige maatre gelen genomen voor de opneming van nieuwe kweekelingen, bij het begin van den aanstaan den cursus. Dit jaar kunnen geplaatst wor den alle doofstommen geboren in het tijdvak 1 Augustus 1845 51 December 1851 jon gere kinderen mogen wel tot het onderwijs loegelaten maar nog niet in het kosthuis op genomen worden. Onvermogende kweekelin- gen worden gratis gehuisvest gevoed en on derwezen. Behalve die doofstommen welke reeds bij het instituut zijn aangegeven, be vinden zich ongetwijfeld in ons land nog velen, die wel in de termen vallen om geplaatst te worden maar voor welke nog geene aanvra ge is gedaan. In het belang dier ougeiukki- gen voor wie elk jaar verzuim een onherstel baar nadeel is wordt elk die met hun be staan bekend is, verzocht, om het zijne toe te brengen, ten einde zij niet langer van het hun zoo noodig onderwijs verstoken blijven. Eene kennisgeving aan de directenren der de partementen van het instituut of aan de hoofddirectie zelve, is voldoende, om de noo dige inlichting aangaande hetgeen er verder vereischt wordt te ontvangen. Wegens de na bijheid van den nieuwen cursus is eenige spoed zeer wenschelijk daar in den regel alleen bij het begin van een’ cursus nieuwe kweekelin- gen opgenomen worden. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 16 Mei Uit het laatstleden woensdag door den breeden kerkeraad der Hervormden alhier op gemaakte twaalftal is heden het volgende zes tal gekozen nl. dd. G. van Gorcum theol. doet, te Eemnes-Binnen W. Hoevers te Leeu warden; B. ter Haar, te Nijmegen H. Brou wer te Veendam A. Moens te Sneek en S. Posthumus Meijes, te Doesburg. Het hof van Drenthe heeft op den 14 de zer een’ kolonist uit Veenhuizen wegens het schrijven van brandbrieven met voorwaarden veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van vijftien jaren. Men meldt uit Enschedé d. d. 14 Mei; Heden avond lusschen 7 en 8 uur viel het zoontje van 'J. Wendrich arbeider, in de stadsgracht. De moeder, te huis zijnde loopt op het geschreeuw naar buiten en springt in het water, om haar kind van 11 jaren te red den. Beiden echter zouden jammerlijk verdron ken zijn indien niet de heer J. Getkate fabrijkant alhier, toegesneld en met vele moei te er in geslaagd ware, moeder eu kind te redden. De verwikkelingen met Boni zijn thans op eene allezins bevredigende wijze beslecht, lende, daartoe Jor meester en worden gevace’d MAAN'AG DEN 21 MEI 1860 tot 10 uur voor die van wijk 12 en 3 0„ 11 - - 0 12 uur Dat de oodanigen welke schoon bevorens in andere (^meenten ingeschreven, sedert de in schrijving van vorige jaar, binnen deze Ge meente 'jn bomen wonen zich insgelijks op dien (S zullen moeten laten inschrijven in dat regisb» loopende over een der jaren 1826 tot en n* 1834, waartoe zij volgens hunnen ouder- dornaehooren. pt een ieder zonder onderscheid, of zij ver menen al of niet tot de vrijgestelden of uitge- s|*.enen te behooren, tot deze inschrijving ver- pigt is. Dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders alhier hun gewoon verblijf hou dende, alsmede alle vreemdelingen binnen deze Ge meente woonachtig, welke hun voornemen, om zich binnen dit Rijk te vestigen zullen hebben aan den dag gelegd hetzij door eene uitdrukke lijke verklaring hetzij door het werkelijk over brengen van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan. Dat zijdie meer dan in ééne Gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun ver mogen hebben gevestigdtot de inschrijving ver- pligt zijn binnen die Gemeentealwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is. Dat de registers ter inschrijving op den 15 Mei ek. geopend en op den 1 Junij daaraanvol gende gesloten wordenen dat allen die be vonden worden zich alsdan niet te hebben doen inschrijvenvolgens art. 9 der wet op de Schut terijendoor het Stedelijk Bestuur, ambtshalve zullen worden ingeschreven en door den Schut tersraad tot eene geldboete worden verwezen terwijl Éj bovendien zonder loting bij de Schut terij zullen worden ingelijfd indien het zal ge- blijken dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden. Dat eindelijk een ieder, welke binnen deze Ge meente niet geboren iswordt aangemaand om zich tijdig van eene geboorte-acte te voorzien en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te verzeke ren ten einde de inschrijving naar behooren ge schiede, en hij alzoo niet kome te vallen in de straf bij het aangehaald art. 9 bepaald. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden, zal deze worden afgekon- digd zoo als gebruikelijk is en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 28 April 1860. Burgemeester en TVethouders voornoemd AVOID A. De Secretaris 1I1G.V. door liet teekenen op den 15 Februarij jl. van eene overeenkomst, waarbij Boni de sou- vereiniteit van Nederland erkent, van alle onregtmatige aanspraken op sommige gedeelten van Celebes en de vroeger aan Boni in leen gegevene eilanden Bonerate en Kalao afziet een gedeelte van het rijk aan het Nederlandsch Indisch gouvernement afslaat, en verdere waarborgen voor de voortdurende rust en vrede geeft. De regten van Nederland op Celebes zijn op eene schitterende wijze gehandhaafd en dank zij voornamelijk de bereid volle en door tastende maatregelen van hen die met de leiding der zaken w’aren belast er zijn waar borgen verkregen die eenen langdurigen vre de op Celebes en een nieuw leven voor den handel en de nijverheid van dat rijke land mogen doen verwachten. Naar men verneemtis Britsche regeringaan den Muntendam te Rotterdam kapitein van de aldaar te huis behoorende Nederlandsche stoom - j eene ter zake van opnemen en ekwipagie van de Britsche stoomboot

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1