NIEUWS- EN AMTENTIE-BLAD VOOIS DE STAD EN HET AIIRONDISSEBENT SNEEk' i 1860. No. 41. 15de Jaargang. WOENSDAG den 23 Mei. C MMHmil I I g n f, 'j«‘ >lr. ^>5 e" 1 ken 1 bij- ch- I ivve 1 J SNEEKER TE R BINNEN- EN BUITENLAND. ,3- BUITENLAND. IMffilffllIllllimii'l zoodat Daar zij den in ik it i|e- c' t en li is. liet Ü'l en n - r- ist Rome hier aan- me- i n d. ■dt d- an a n trij )(i- len zij as eld I lij<l J ia! 1 iet 1 :*j I on- I hunner te weinig bekwaamheden heeft aan den dag gelegd om na verloop van korten tijd tot het dragen der officiers-epauletten ge- we soort werd niettemin tot eenige dagen gevangenistraf veroordeeld. Uit Napels berigt de Triester Zeitung dat Rothschild een voorschot van vier millioen aan de regering der Beide Siciliën heeft ver strekt. De Sardinische vloot houdt zich gereed voor alle mogelijke gebeurtenissen. De tweede Garibaldische expeditie is door de Sardinische autoriteiten verhinderd te ver trekken. COURANT? ha loer ras op het on- ie- het lal- T van •oo- uk4 de ge- de blad :iële het Ga- ich ver- trij- van Liverpool de een manuscript ge kocht hetwelk door den weleerw. heer Hen ry Stobat van Thebe is medegebragt en dat het 19de kapittel bevat van Mattheus in oud Grieksche letteren geschreven. Dit ma nuscript schijnt het oudste document van het Christendom te zijn en hel laat geen’ twijfel over omtrent de bekende uitdrukking van den kameel die door het oog van eene naald zou kunnen. Dit was uit het Grieksch niet goed ver taald er staat volgens deze mededeeling het woord touw maar niet kameel in den tekst. Te Woolwich, waar eene groote menig te soldaten en werklieden gevonden wordt eene petitie in omloop tegen de door het lagerhuis aangenomene, en door lord Raynham ingediende wet, waarbij de policie gemagtigd wordt mannen die hunne vrouwen mishan deld hebben stokslagen toe te dienen. Dat verzoekschrift gaat van vrouwen van solda- j ten en werklieden uit en mag niet anders hospitaal in dan door vrouwen onderteekend worden. voor 400 zieken is aan besteed ninklijk Voor Canada worden thans in de ko- 1 e munt te Londen geldstukken uil voor den brons geslagen die tevens als eenheden voor gewigten kunnen dienen want honderd zul- i wegen juist een pond in - ’'J. zij tot melen insgelijks geschikt zijn, tevens als betaalmiddel gebruikt wor- zoo volgt daaruit dat zij tot drievou dig gebruik geschikt zijn. Een boer uit Normandie, die zich eenig gevogelte uit het hoenderhok van zijn’ buur man had toegeëigend moest deswege voor de reglbank verschijnen. De president vroeg hem: waarom bij zich aan dat misdrijf had schul dig gemaakt Wel, de reden is zeer een voudig antwoordde de Normandiër, op die geslepene wijze, die hun bijna allen eigen is, die hoenders hadden een zeer hartstogtelijk verlangen, in mijn hok plaats te nemen. Toen ik dit bespeurde heb ik hun gevoelen gevraagd; en daar zij niets hebben geantwoord heb ik ze geannexeerd krachtens het spreekwoord »die zwijgt consenteert.” De leden der regt- bank konden zich niet bedwingen te glim- lagchen doch de annexionist van eene nieu- op aller lippen. Iemand, reglslreeks van gekomendeelt eenige bijzonderheden de over den toestand der gemoederen de hooldstad der Christenwereld. Algemeen heerscht er ongerustheid. Generaal Goyon heeft i paus op verre na zoo veel sympathie niet, als de officiële betrekkingen schijnen aan te duiden. Wat het Fransche leger betreft, ook dit staat op geeuen goeden voet met de pauselijke omgeving. Het liof van Rome ver wijt aan onze officieren en soldaten de Fran- sche begrippen en zeden in den Kerkdijken Slaat te hebben ingevoerd. In de officiers- societeit zijn al de bladen en al de politieke brochures voorhanden, en de Romeinsche ede len komen ze daar lezen tot groot misnoe gen van Zijne Heiligheid, die het niet heeft kunnen beletten. Maar wat meer verbazen zalgeneraal de Lamoricière zelf staat bij den paus en zijn hof alles behalve gunstig aange schreven. Ofschoon legitimist en Katholiek is hij, vergeleken bij de autoriteiten te Rome nog veel te liberaal, en men oordeelt, dat hij te veel aan de Fransche denkbeelden opoffert. Vooral verwijt men hem, dat hij vloekt. Ge noodzaakt om met onbeschrijfelijke moeite zijn leger op een' goeden voet te brengen, verliest hij vaak geduld en dan vloekt hij als een ket ter. Welk een schandaal in bet leger van den paus I Maar waarom moet de paus een ven mg s ene de ■et: op I neri B lee- wil I .elfs Ij a a r I een an- lee- I roef PRUISSEN. Te Keulen is een schuitje, waarin zeven jongelingen uit die stad van 12 tot 19 jaar een pleizervaart op den Rijn deden in aanraking gekomen met twee ach ter elkander stooraende sleepbooten der Rot- terdamsche sleepboot-maatschappij, met dat on gelukkig gevolg, dat het omsloeg en van de zeven personen vijf verdronken waaronder twee broeders van 12 en 13 jaar. PARIJS, 16 Mei. De Patrie bevat eene depêche, houdende ongunstige berigten uit Sicilië. De expeditie van Garibaldi zou er in geslaagd zijn het geheele eiland in opstand te brengen en de koninklijke troepen zouden zich nog slechts in de forten van Messina en Palermo kunnen slaande houden. Naar men zegt, zou in Kalabrië de opstand uitgebarslen zijn. Ook wordt gesproken van eene derdfe muiterij die vereenigd met twee anderen in de Abruzzen zou zijn uitgebroken. Te Pa rijs is het gerucht verspreid, dat het Fran sche evolulie-eskader naar Napels vertrektter bescherming van de Franschen die in bet koningrijk der Beide Siciliën wonen. De Opinion Nationale meldt, dat zij, over eenkomstig eene uilnoodiging vau den minis ter van binnenlandsche zaken geene mede- deelingeu meei- doet betreffende de inschrijvin gen die ten behoeve der verdedigers van de Italiaansche onafhankelijkheid geopend zijn. Dat Garibaldi aan de geestelijkheid een doorn in het oog is, spreekt van zelf; hij durfde den paus den priester” noemen, die te Rome regeert.” Jl. zondag hebben verschei dene pastoors in hunne predikatiën over hem en zijne onderneming gesproken. Een dier kanselredenaars heeft hem bij Attila den gee- sei Gods, vergeleken en tevens herinnerd dat die woeste koning der Hunnen eindelijk toch voor den heiligen Leo moest knielen. In on ze departementen is men niet zeer Garibal - di-gezind. Onze plattelandsbewoners vreezen dat zijne onderneming het sein geve tot nieu we verwikkelingen en de crisis verlenge. Bij die lieden is Garibaldi minder populair dan men zou denken dat hij het echter worden zal, lijdt geen twijfel, want zijn naam is reeds SNEEK, 22 Mei. De commissie van rap porteurs van de tweede kamer der staten-ge- neraalover het wetsontwerp nopens de nieuwe regterlijke inrigting heeft in de laat ste dagen onderscheidene bijeenkomsten ge houden. De meeste leden der kamer hebben 's Gravenhage verlaten en waren voornemens, na pinkster aldaar terug te keeren. De minister van marine heeft bekend ge maakt, dat in den vaarweg van Schokland naar de Lemmer, ter hoogte van Kuinre, een met puin geladen vaartuig gezonken ligtwaarop aan den voorsteven niet meer dan 10 palmen water slaat. Daarbij is eene wrakton aange- bragt ter diepte van 52 palm op de volgende merken de zuidelijkste huizen van Kuinre over het havenlicht aldaarnagenoeg oost vol - gens het miswijzend kompas; een groot huis met hoornen midden tusschen twee molens van Schoterzijl. De diepten zijn genomen bij ge woon lager water. Gisteren stortte alhier een kind in een kinderwagentje gezeten bij de Potterzijlen van den wal in het water. Ofschoon wel ter hulpe werd toegesneld en pogingen werden aangewend bleven dezelve nogtans vruchte loos totdat de koopman J. Vierdag, aldaar woonachtig zich te water begaf en het kind van eeneu anders wissen dood nog tijdig redde. Den 11 Junij zal bij de viering van het 283jarig beslaan der Leidsche hoogeschool een gecoslumeerde optogt plaats hebben voor stellende de intrede en inhuldiging van den hertog van Anjou op 12 Februarij 1582 te Antwerpen. Door het bestuur der Maatschappij van Toonkunst te Leyden is tot directeur der mu- zijkschool aldaar benoemd de heer F. VV. Ha geman muzijkmeester en organist der Groote Kerk te Leeuwarden. Mén meldt uit Leeuwarden d. d. 18 Mei De voltooijing van den nieuwen vleu gen aan het huis van opsluiting en tuchti ging alhier, heden van rijkswege aaubesleed is ouder nadere approbatie toegewezen aan den timmerman J. vau der Horst alhier voor ƒ58,944. Te Gorinchem is de loting voor de na tionale militie dit jaar vrij ongelukkig uitge vallen zoodat zelfs de trekker van het hoog ste Dommer zich van een’ plaatsvervanger heeft moeten voorzien. Het hooge contingent en de vele vrijstellingen waren daarvan oorzaak. Naar men verneemtis te Deventer de order ontvangen dat de escadrons van het 5de regement dragonders in de maand Augus tus het kamp te Milligen zullen betrekken, is Overigens hebben de militaire bakkerijen te Deventer, Amersfoort enz. last bekomen, om gedurende den kamptijd voor tienduizend man brood te leveren. Naar men vermeldt, zal een gedeelte daarvan in Augustus kamperen en in September door andere troepen worden ver vangen. Het bouwen van een 1 de legerplaats te Milligen in te rigten de verpleging van voor de som van f 69,80(1. De handel in hooi te Genemuiden ver krijgt eene uitbreiding, die men niet verwacht ke muntstukken wegen juist een pond; in heeft sedert eene maand zijn circa 1 milli- doorsnede hebben zij precies een duim lengte, oen halve Ned. ponden afgeleverd. De hooi- pers der gemeente is hiervan oorzaak. Het nieuwe grasgewas staat uitmuntend en belooft veel. Van Eersel wiens huis den 28 Jan. 1836 te Middelburg afbrandde, en die een oogenblik zelf verdacht werd eischle ƒ11,300 van de brandassurautie-maatschappij. Thans eerst is door de 21 scheidsmannen benoemd volgens de voorwaarden der maatschappij, be slist dat de verwaarborgde verzuim heeft ge pleegd en dus de minste vergoeding die vau f 1 behoorde betaald te worden. De maat schappij draagt overigens de kosten. Men schrijft uit Breda d. d. 17 Mei: Het zal voor vele ouders voogden en belang hebbenden voorzeker aangenaam zijn te ver nemen dat de uitslag van het examen der kadets van bet 4e studiejaar zoodanig is, dat voorzeker zeer weinigen, vermoeddelijk geen regtigd te worden. Door een’ landbouwer in Noord-Brabant wordt zeer geklaagd over het uithalen van de vogelnesten door de kinderen. Er bestaat wel eene verordening daartegen doch deze wordt door de gemeentebesturen niet gehandhaafd. Als gevolg van -t wegnemen der eijeren en jonge vogels wordt het vermeerderen van de insecten natuurlijk zeer in de hand gewerkt. In het belang van het algemeen acht men het weuschelijk, dat de aandacht hierop meer algemeen gevestigd worde. Uit Beiien wordt gemeld d. d. 13 Mei: Een vreesselijk onweder ontlastte zich beden, voornamelijk boven het noordelijk gedeelte dezer gemeente; geweldig en langdurig regen de het daarbij zoodat hel weinigen heugt dat er zulk eene massa water kwam welke vele groenlanden en ook bouwlanden onder zette, terwijl het water der Beilervaart in circa 2 uren lijds 53 duimen is gerezen; daar bij viel er veel hagel op sommige plaatsen die aanmerkelijk schade aan de veldvruchten heeft toegebragt. Te Hijken is de bliksem geslagen in het huis van D. Beugel hetwelk geheel is afgebrand. De meubelen moeten meest gered zijn een varken is er echter bij omgekomen. Het huis was verwaarborgd. In Hannover had dezer dagen het vol gende zonderlinge voorval plaats Een be ambte bij de belastingen werd verplaatst, en liet in zijne oude woonplaats eene kleine schuld achter wegens een briefje in de Han- noversche staats-loterij. Niettemin zond de collecteur hem het briefje voor de volgende klassen toe doch beschikte ter gelijkertijd door middel van het postkantoor over het be drag. De brief, waarin een en ander zich bevond werd echter geweigerd en middeler wijl viel op het lot 26,000 th. Een oudheidkundige heer Maye heeft onlangs

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1