I I a NIEUWS- EN ADfflTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 b* I860. No. 42. ZATURDAG den 26 Mei* r k 15de Jaam C BINNEN- EN BUITENLAND. den Kerkdijken Staat l laat van de and ven •ene de in ik lit g r, teld I lijd J 00' aa •ba- door vas- op bet Ga- on- ie- bet sch vet vrij- VJ |c- It en Ü<1 en n - ■kr ast reunie van in de maand bal- 1 van roo- uk- de gc- de blad ciële het Ga-*4 1 on d. 4 rd t I ti ran 'an irij :ij.i VI r. p- len zij as ing eelt I op I men I nee- wil zelfs laar en ken bij- ch- een SNEEK, 25 Mei. De heer Huguenin nieuw benoemd raadsheer in den hoogen raad, heeft op den 25 dezer in handen van Z. M. den koning den gevorderden eed afgelegd. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 22 Mei Het provinciaal geregtshof in Noord - Holland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van J. R. Sachlleben, beschuldigd, zijne vrouw zoodanig te hebben mishandeld dat zij aan de gevolgen dier mishandeling is overle den. Het hof heeft, in strijd met het requi sitoir van het O. M.dat alleen strekte lot veroordeeling wegens enkele mishandeling tot correctionele gevangenisstraf in een breed ge motiveerd arrest aangenomen dal het wettig en overtuigend was gebleken dat de besch. zijne echtgenoot moedwillig had mishandeld en dat die mishandeling haren dood ten gevol ge heeft gehad. De besch. is dientengevolge veroordeeld tot een confinement in een rasp- of tuchthuis voor den tijd van tien jaren en in de kosten. Volgens bij ons ingekomene berigten van Terschelling, heeft men met de werkzaam heden der berging op het wrak the Lutine we der een’ aanvang gemaakt en wel door middel van de Egmonder helmduikers, die ook de twee vorige jaren hebben gedoken. De eer ste afdaling onder water geschiedde den 11 de zer. Men bevond eene diepte van 41 voet, Am- sterd. maat, met peil laag water, nagenoeg dezelfde diepte als verleden jaar. Dien dag is er niets geborgendoch men is de volgende dagen eenigzins gelukkiger geweestzijnde den 16, 18 en 19 dezer geborgen 78 en 1/4 Spaan- sche matten en 1 dubbele louis d’orbenevens eenig huidkoper en roest. Uit Schiedam wordt gemeld d. d. 22 Mei: In het naburig Mathenesse had heden mor gen een verschrikkelijk voorval plaats. Een persoon gezeten op een met gras beladen wa gen, bemerkte, dat de naast hem op dien wa gen liggende zeis afgleed. Bij het grijpen van deze gleed ook hij van den wagen af, met het ongelukkig gevolgdat hij met den keel viel op het scherpe gedeelte der zeis waardoor hem het hoofd bijna geheel van den romp werd gesneden en hij kort daarna den geest gaf. De ongelukkige was vader van drie kinderen en echtgenoot eener zwangere vrouw'. ——Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 19 Mei: De raad dezer gemeente heeft in zijne verga dering van heden met 9 tegen 6 stemmen be sloten voor eene som van ƒ230,000 in te schrijven tot het kapitaal, benoodigd voor den aanleg en de exploitatie van een’ spoor weg van Arnhem over Zutphen naar de Han- noversche grenzen. De gemeente Zuiphen schreef daartoe gelijk bekend isvoor een half millioen in. Aan het station van den spoorweg te Rozendaal gebeurde dezer dagen bij de aan komst der eerste treinen het volgende onge luk. De magazijnmeester van bet station, G. genaamd wilde juist over het stationsplein gaan terwijl de locomotiven aan hel op- en nederrijden waren en daar hij een weinig aan doofheid leed, hoorde hij waarschijnlijk het gefluit niet van een locomotief die zich juist bij hem bevond, met het ongelukkig gevolg, dat hij omver geworpen en geheel verbrijzeld opgenomen werd. De omgekome ne was een braaf, oppassend huisvader en laat eene weduwe met verscheidene kinderen na. In de afgeloopene week zag men op ee- nen morgen een’ welgezeten burger te Mid delburg eene wandeling doen over de daken der huizen zonder dat men met zijne bedoe- lingen bekend was. Men ontdekte eindelijk, dat die man eensklaps krankzinnig was ge werden. Na vele moeite mogt het gelukken, hem in handen te krijgen waarna hij naar het gasthuis is overgebragt. -— Men leest in de Kamper Courant Zekere heer H. was siuds eenige dagen de bruidegom en wilde zijne bruid, die te Am sterdam woonde eene visite maken, toen hij tot zijne niet geringe ontsteltenis, aan het huis van zijn’ toekomenden schoonvader komen de, er niet zijne bruid vond, maar wel een brief, waarin zij hem meldde, dat ze niets meer met hem te doen wilde hebben 1 Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 21 Mei Zondag morgen ten 6*/, uur had alhier een treurig voorval plaats. De heer v. d. V. se dert eenigen tijd lijdende aan teringziekte en onderhevig aan vlagen van krankzinnigheid, wist van een onbewaakt oogenblik gebruik te maken om eene glasruit in te slaan en zich daardoor, ter hoogte van ongeveer 20 voet, in den tuin te werpen. Een uur later was hij een lijk. Men meldt uit Enschedé d. d. 21 Mei: Men verneemt alhier, dat gisteren na den middag twee Israëlitische vrouwen in het ri viertje den Dinkel bij Losser zijn verdron ken nalatende hunne echtgenooten en 12 kinderen in behoeftige omstandigheden. Eene dezer vrouwen wilde zich reinigen ingevolge de voorschriften harer wet; zij moet in eene diepte zijn geraakt, en de andere, die hulp heeft willen bieden met haar zijn verdronken. Uit Staphorst wordt gemeld d. d. 11 Mei Eene jonge dochter van H. U. alhier, nu sedert eenige weken jonge vrouw, is be hekst. ’t Is vast waarhaar vader zegt het zelfzij heeft iets bij zich. Eerst knorde hetnu kwaakt het. Zij hebben al van haar water gekookt en daarmede haren rug inge- wasschen want zoo doende moest de heks op haar erf komen. Men heeft toen opgepast met geladene pistolen en scherpe zwaarden doch niets in dien nacht vernomen. Men heeft daarop naar dien kaerel” in Friesland geschreven die eerstdaags zal overkomen. Het bigje is dus nu al welligt in een wild eend- vogeltje veranderd: wie weet, waarin dit later gemelamorphoseerd wordt Uit Land van Heusden wordt gemeld d. d. 21 Mei De vruchtboomen in deze streek beloven zoo veeldat de oudste menschen zich niet kunnen herinneren, het ooit schooner ge zien te hebben. De vroege peren zijn meest gezet, ook de abrikozen - en perzikboomen han gen beladen met vruchten de kerseboomen zijn rijkelijk voorzien terwijl de bloesem der appelboomen een heerlijk gezigt oplevert. Door het provinc. geregtshof van Fries land is J. J. Spaanstrabeschuldigd van kin dermoord door de ongehuwde moeder voor de eerstemaal maal gepleegduit hoofde er geen voldoend bewijs van schuld aanwezig was vrijgesprokenen is zij onmiddellijk daarna op vrije voeten gesteld. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 21 MeiNaar wij vernemen zal de heer dr. L. S. P. Meyboom optreden als redenaar bij gelegenheid van de aanstaande oud-studenten dezer hoogeschool, i September as. te houden. Wij herinneren hierbij tevens, dat de termijn van aangifte met den 1 Junij onherroepelijk zal zijn ge sloten. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 25 Mei; Uit het laatstl. woensdag door den bree- den kerkeraad der Hervormden alhier opge maakte zestal is heden het volgende drietal gekozen, nl. ds. S. Posthumus Meijes, pred. te Doesburg; A Moens, pred. te Sneek en G. van Gorcumtheol. doet, en pred. te Eem- nes-Binnen. In den nacht van woensdag op donder dag heeft op de Drentsche hoofdvaarl een ernstig ongeval plaats gehad. De trekschuit- schipper, welke woensdag morgen van Assen naar Meppel afvoer, kreeg voor eiken schut- meester het berigt mede van des nachts te moeten slroomen daar boven te veel water was. Hij vergat echter, dit aan den schut- meesler van op één na het benedenste pand mede te deelen althans deze was van den voorgenomen maatregel onkundig gebleven en hield daarom de deuren der sluis gesloten. De geheele massa water van boven afkomende hoopte zich nu in dit pand op waarvan het gevolg is geworden dat het water met woes te kracht zich eenen uitweg baande over en langs het schut en het jaagpad is doorgebro ken zoodat op enkele iu de nabijheid gele gene weilanden de koeijen in het water ston den. - Hoe menigvuldig de wilde dieren nog in sommige deelen van Indie zijn b. v. in den Peudjabbewijzen de volgende officiéele op gaven. In 1858 werden er door roofdieren gedood 5 mannen 1 vrouw en 295 kinderen in het geheel 299 personen en door deze dieren gewond 2 mannen 4 vrouwen en 165 kin deren tezamen 17f personen. Het getal der gedoodde grootere roofdieren in dat jaar beliep 854, waaronder 17 tijgers, 159 luipaarden, 119 beren, 546 wolven en 15 hyena’s. De te Parijs gevestigde Italianen hebben besloten, gelden bijeen te brengen tot het ver vaardigen van eeredegens voor de bevelhebbers der twee Engelsche korvetten die het ont schepen der vrijwilligers te Marsala hebben bevorderd en gemakkelijk gemaakt. Reeds houdt de directie van eene der schouwburgen op de boulevards zich bezig met het voorbereiden der opvoering van een groot militair drama dal Garibaldi getiteld zal zijn. De Itaiiaansche bladen bevatten een’brief Garibaldi aan Victor Emanuelstrekken om den koning te ontheffen van zelfs de minste verdenking, te hebben kennis gedragen van of op eenigerlei wijze deelgenomen aan de ex peditie tegen Sicilië. In dat schrijven ver klaart Garibaldi, dat, welke ook zijne gevoe lens voor Victor Emanuel zijn, hij dien vorst niet heeft willen bezoeken, uit vrees dat deze hem zijn plan zou ontraden. De Opinion nationale laakt in een artikel van den heer Guéroult, de geheime interventie van Oostenrijk in de aangelegenheden van den Kerkelijken Staat. Het blad vindt tot zijne beschouwingen aanleiding in de omstan digheid dat thans zes of zeven duizend Oos tenrijkers onder generaal de Lamoriciére, in den Kerkelijken Staat dienen. Die soldaten zegt de heer Guéroult, zijn niet aangeworvène vrijwilligers, zoo als men heeft beweerd, maar Oosten rij ksche bataljons van het leger van keizer Frans Joseph gedetacheerd met hunne geheele organisatie, officieren en het geneeskundig personeel er onder begrepen en hebben slechts te Triest van kleeding ver wisseld om in ’s pausen dienst over te gaan. Soldaten noch officieren waren hierover ge hoord en het werd hun niet vrijgelaten te weigeren zij werden als tot eene gewone dienst gedesigneerd en genoodzaakt te ver trekken. De begrooting van den Kerkelijken Staat voor 1860 bedraagt 22 millioen Rom. kroonen (58 millioen Nederl.). De inkomsten beliepen vóór de afscheiding van Romagna 22 millioen Rom. kr. thans is haar cijfer slechts 8 milli oen Rom. kr. zoodat die afscheiding een te kort van 14 millioen R. kr. of 56 millioen Nederl. heeft veroorzaakt. Daarbij komt, dat thans onder de uitgaven zijn opgenomen de kosten van een leger van 20,000 man. Voor 1861 is het budget op 20 millioen R. kr. en het deficit op 12 millioen R. kr. geraamd. Garibaldi heeft o. a. eene proclamatie ge - rigt aan de ingezetenen van het koningrijk Napels waarin gezegd wordt Het wordt voor u tijd, om het schitterend voorbeeld van Sicilië na te volgen door tegen de afschuwe lijkste van alle iiraniën in opstand te komen. De meineedige, moordzuchtige autoriteit, die u reeds zoo lang heeft gekweld en vertrapt, moet eindelijk vervangen worden door het vrije gouvernement, waarin zich reeds elfmil lioen Italianen verheugen. De bezoedelde vaan van Bourbon moet plaats maken voor de roem rijke driekleurige banier dat heilaanbrengend symbool der onafhankelijkheid en nationale eenheid, zonder welke alle ware en duurzame vrijheid onmogelijk is. Uwe broeders van het noorden verlangen niets anders dan u in de groote Itaiiaansche familie te zien opnemen." In Syrië blijft de toestand zeer hagchelijk. Aan de deuren der Christenen te Aleppo wer den volgens berigten uit die stad van 28 April oproepingen der muzelmannen aange plakt, om de bewoners dier huizen te vermoor den. De gouverneur der stad heeft met 900 man en eenigo stukken geschut de orde hersteld en de belhammels in hechtenis genomen doch bij het geringe garnizoen der stad en de SNEEKER ,8- u is. iet ie' uwe ian- i dee- I I »roef COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1