NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 1 15de Jaargang', 1860. No. 4a. WOENSDAG den 6 Junij. 7. S e op men H ■mee- zelfs J naar SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. H ugo Mary. en 1 pet. der waarde. h eo iWilMIMMMltll!!!:» r 4 f 4 f a mg <en eef, er- ?ij- da- be- rle— in ank dit ?de- uc- igt tsen :eu is. bet tijd dien in- aar- rust 1. d. ordt ord- van van narij zij» Mr. op- gden 1, zij laas 't. meld t tijd dooi •ga a per .1 zijo on- 5 i- COURANT. Overijssel vijf miliciens gestraft met 4 en 6 dagen próvoost-arrestwaarvan twee om den anderen dag bij water en brood wegens ver- waarloozing hunner militaire kleedingslukken. Het getal rondzwervende bedelaars ver mindert nog geenszins; heden zijn er weder om 25 veroordeeld, die allen in het laatst van de vorige en in het begin van deze week zijn aangehouden. Uit Vlissingen wordt gemeld d. d. 29 Mei: Op het oogenbiik komt in de dokhaven alhier binnen schipper van der Staal voerende de Nederlandsche loodskotler no. 2, aan boord hebbende de door hem op de hoogte van Maasbank, in de noordzee geredde bemanning van de noordsche bark Express, kapt. Johan sen van Gothenburg naar Bordeaux welk d - kig over den weg, maar het tweede werd door de locomotief, die tegen de achterwie len aanreed omver geworpen. Door den ge- duchten schok dien het daardoor kreeg vloog het geheel in stukken en de personen die zich er in bevonden, werden een eind weg geslin gerd. Een daarvan brak een been de ande ren zijn met eenige kneuzingen vrij gekomen. Den 50 Mei was op de Harderwijker stoomboot een persoon die grove verteringen maakte en bet meerendeel der passagiers trac- teerde daar hij zoo als hij zeide veel geld bij zich had. De kapitein der stoomboot ver trouwde dit niet, nam hem alleen en bemerk te dat hij vele wissels van een kantoor te Amsterdam bij zich had waarop de kapitein, bij aankomst der boot, de stoomboot met hem verliet en hem aan de policie overgaf. Hij bekende dadelijk, dat hij knecht opeen kan toor was en zich met die wissels (ongeveer 40 in getal waaronder er waren van J 100 en ƒ130) uit de voelen had gemaakt. De onge lukkige heeft eeue vrouw en 4 kinderen en morgen naar Amsterdam getranspor- T 5? SNEEK 5 Junij. De eerste kamer der staten-generaal heeft op den 1 dezer hare werkzaamheden hervat. Het nieuw benoemd lid, de heer Schimmelpenninck van der Oye werd toegelaten en heeft zitting genomen. De heer van Ryckevorsel heeft bij den minis ter van binnenlandsche «aken aangedrongen op het geven van voorschriften aan gedeputeer de staten, om voortaan voor de kiezers-lijsten der eerste kamer de laatste algemeene volks telling tot grondslag te nemen. De minister van binnenlandsche zaken heeft als zijne meening opgegeven, dat, zoo lang het resultaat der laatste volkstelling niet officieel is gecon stateerd, men verpligt is, zich te houden aan de oude volkstelling. Ingekomen zijn de laat stelijk door de tweede kamer aangenomene ontwerpen van wet. Naar men zegt heeft Z. M. bij besluit van 27 Mei jl. den bij kon. besluit van 24 Jan. 1837 eervol ontslagen secretaris-generaal bij het ministerie van justitie, den heer mr. C. C. E. d’Engelbronuer toegekend eene toe lage van ƒ2000 ’sjaars, te rekenen van 1 Jan. I860. Door Z. M. is aan eene commissie uit de staten van Drenthe, belast om de belangen van dat gewest bij eene spoorwegverbinding zoo veel mogelijk te bevorderen, magtiging verleend om na de sluiting der op den 21 Mei jl. gehoudene buitengewone vergadering der stalen hare werkzaamheden voort te zet ten. De minister van financiën heeft in d. d. 3 Mei jl. met herziening van het koninkl. besluit van 19 Mei 1848, te kennen gegeven, dat: «Rederijkerskamers, met wier werk zaamheden geen eigen voordeel maar alleen het belang en de bloei van kunsten en weten schappen worden beoogd behooren lot de ge nootschappen van algemeen nul, ter bevorde ring van kunsten en wetenschappen wier programma’s, aankondigingen en berigleu van zegelregt zijn vrijgesteld.” De minister van staat en van financiën heeft aan de provinciale directeurs der direc te belastingen enz. te kennen gegeven dat de naaimachines, voor zooveel de toepassing van het tarief van regten aangaat moeten worden gerangschikt onder den tariefpost fabrijk- en stoomwerktuigen op den invoer belast met een regt van 1 pet. der waarde. De minister van staat en van financiën heeft bekend gemaakt, dat bij hem van on bekenden voor ‘s rijks schatkist zijn ontvan gen: een muntbiljet, groot ƒ10, en een cou pon groot ingezonden het eersle on der de letters N. N. postmerk Leerdam van 26 dezer, ter zake van aan ’srijks schatkist te kort gedane gelden, en de laatste onder de letters A. B.postmerk Delft van 28 dezer, wegens le min betaald successieregt. In bet Poliecieblad wordt opsporing aan houding en opzending verzocht van G. M. Rijnders, laatst commissaris van dediligence- dienslen van Vau Geud Loos en van Floor Co. te Amersfoort die zich den 25 Mei jl. heimelijk van daar heeft verwijdeld en zich vermoedelijk naar het buitenland zal begeven. Na zijne verwijdering is gebleken, dal ver scheidene aan hem betaalde wissels en ter ui t— betalng gezondene gelden ten gezamenlijken bedrage van p. m. ƒ2000, niet zijn verant woord of uitbetaald. Uit Utrecht wordt gemeld d. d. 28 Mei Door Z. M. is eene wijziging gebragt in het garnizoens-reglement bij het leger. De schild wachten op hunne posten zullen voorlaau al leen voor den koning en de verdere leden van het koninklijk huis het geweer presenteren en wanneer Hd. of de koninklijke prinsen zich iu een kamp zullen bevinden zal eeu compagnie met het vaandel van het regement waartoe die compagnie behoort de wacht bij Hd. betrekken en bij de koninklijke prinsen mede een comp. doch zonder vaandel. Jl. dingsdag avond wilden nabij Delft twee rijlugen op den Papsouwscheu weg den spoor weg passeren ofschoon de trein zeer in de na bijheid was. Het eersle rijtuig kwam geluk- Uit Parijs W’ordt gemeld d. d. 51 Mei dat de Napolitaansche troepen de forten vau en generaal Lanza, onafgebroken gemeenschap met de naar Messina terug trekt. i Uil het officiële van de Sardiniscbe rege- van ring afkomstige verslag der discussie» over door het traclaat van 24 Maart jl. blijkt nog dat reha- door vas- ze op het e Ga- is on- n ie- hetj •ibal- S g van eroo- eluk- I de I ge- I de blad S ficiéle I het 1 1 Ga- 1 nsch e vet vrij SBB-- vaartuig hij met gekapte masten in zinkenden toestand vond. Na vijf vruchtelooze pogingen om de dertien in doodsgevaar verkeerende men schee te redden, beproefde die waardige men - schenvriend die reeds zoo menig blijk van koen beleid en zelfopofferende menscheuliefde in het redden van schipbreukelingen gafeene zesde poging, met groot levensgevaar zijner brave bemanning en ook zijn edel streven werd door de Voorzienigheid gezegend hij bragt de dertien schipbreukelingen hier behou den aan wal. Kapt. Johansen is door het kap pen van de groole mast zwaar aan het been gew’ond en wordt doelmatig verzorgd. Eere zij den braven en onverzaagden van der Staal, die zoo waardig de voetstappen van den groo- ten Frans Naerebout iu ware zeemanshelden- moed drukt. Te Stavoren is de voorgevel van de kerk, tot op 2 el van den grond gerekend orage- slagen zoo dal het gebouw voor de eeredienst ongeschikt is geworden. De hevige storm van zondag en maan dag heeft aan de zeeweringen in de prov. Groningen groote schade toegebragt. Ten zuidoosten van Delfzijl zijn van de nieuwe bezoding op Reide 560 vierk. ellen uitgesla gen de brug voor den Reiderweg is afgesla gen en weggedreven op al de zeeweringen zijn steenen weggeslagen. Van de verhoogiug der bermen aan den domeindijk bij Oterdum is de belangrijke hoeveelheid van 500 kub. ellen grond verloren gegaan. Ten noordwesten van Delfzijl zijn op verschillende plaatsen zo den afgeslagen en is de grond nu verspoeld. Verder vernemen wij nog, dat op de kwel ders langs de nooderdijken en het Reitdiep 88 schapen en 20 lammeren verdronken zijn. Uit Peize wordt gemeld d. d. 50 Mei In de vorige week werd er te Groningen een zeer zonderlinge vondst gedaan een persoon uit deze gemeente, die met een schaap vau daar van de markt terug keerde, bemerkte, dat het dier iets tusschen de klaauwen was vast geklemdontdeed hem van zijn lastige vondst en bemerkte tot zijne verwondering, dat het een geldbeursje was nog gevuld met eenig geld. Van den Moerdijk wordt aan de N. Rolt. Ct. gesebeven Dat de maréchausée’s niet allen afschaffers zijn, bleek dezer dagen alhier. Twee dezer heeren kwamen reeds tamelijk «bezorgd” iu eene herberg en bestelden drank die zij per slot niet betaalden. Er ontstond daardoor be weging en toen de twist regt aan den gang was maakten zij van hun regt gebruik om I procesverbaal op te maken tegen de burgers wegens eene wanorde, die niemand dan zij schip met koeijen gezonken de j zelven veroorzaakt hadden.” en de eigenaars het leven. F twee schepen met de nabijheid Bij de stormen op de beide pinksterda- Digt gen hebben vele schepen op de Britsche kus- i ten schipbreuk geleden. In de nabijheid van Great Yarmouth op de oostkust van Enge- 1 land, zijn acht schepen gezonken en daar- Te Oostzaan i bij hebben 40 a 50 menschen het leven ver knecht, die in een I loren. het land terug kwamen jam- j id zijn eene dat de IVapolitaanscbe tre is het kerk- Palermo verlaten hebben die nog in Li nd H leven o g R eene B tic is, en >kken e bij- I atch- I euwe I een i aan- ndee- I I proef 1 is heden teerd. Uit Loevestein wordt gemeld dat de oude lindeboom welke daar staat en volgens de overleveringen door Elsje van Houweniu- gen gedurende de gevangenschap van Hugo de Groot op dat fort geplant, zou zijn door den storm vau jl. maandag zijne kruiu heeft verloren. Uit Scheveningen wordt gemeld d. d. 1 Junij Voor zoo verre bekend is, zijn in den laatsten storm omgekomen 29 visschers, meest alle vaders van gezinnen of broodwin ners voor ouders of weduwen met jongekin- dêren alsmede 5 jongetjes, die door hunne vaders waren medegenomen. Door visschers zijn voor Texel opgevischt en bij de strand vonderij te Scheveningen geborgen een dertig tal vaten met talk, eenige deelen en een scheepsroeiboot van Yarmouth genaamd Sa muel en Mary. 2 Junij. Gisteren avond is tusschen Katwijk en deze piaats op het strand aan gespoeld het lijk van den visscher-matroos Cornells Roeleveldt een jongeling van 20 ja- ren die in den storm van den 19 April jl. met de pink de Onderneming is verongelukt. Men heeft thans gelukkig de zekerheid dat de pink van den reeder J. Groen naden storm op zee is gezien en alzoo ieder oogenbiik kan worden verwacht. De pink Pieter van Duyne, van mej. de wed. A. vau Duyne, is nu nog de eenige, van welke men geene tijding hoege naamd heeft. Op de Zuiderzee is op de hoogte van Edam een schipper met zijn’ knecht der koebeesten kwamen om bij Enkhuizen zijn ook koeijen gezonken ook in de nabijheid van Hoorn waarbij men vreest dal alle schippers en knechten zijn verdronkeu. r' zijn eene boeremeid en een schuitje van merlijk verdronken. Te Purmerend zijn menigte boomen omgewaajd en i hof zeer beschadigd. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 51 Mei vloot staat zich Bij de op 23 dezer alhier gehoudene inspectie j over de verlofgangers der nationale militie- de ligtingen 1836, 1837 en 1858, zijn den heer mililie-commissaris in de provincie graaf Cavour zich den navolgenden uilval heeft veroorloofd: De priester overheersebing is voor ons nog veel verderfelijker dan de overheersebing van Oostenrijk.” Dit is, vol gens de clericalen het duidelijkste bewijs dat graaf Cavour den paus nog alseen’groo- teren vijand van Italië beschouwt dan Oos tenrijk en dat de kerk beroofd en de troon van Victor Emanuel te Rome gevestigd moet worden. Daartoe heeft hij de ondersteuning van Frankrijk noodig en daarom moeten de ten aanzien der kiezerlijke regering vijandige partijen in Frankrijk door het afstaan van Savoye en Nizza tevreden worden gesteld. In eeu’ brief uit Genua wordt berigt dat de bisschop van Garpi in Modena met zijnen groot-vicaris en vijf andere hooge geestelijken zijn in hechtenis genomen, ter zake van een

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1