NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. F F W7 J 1860. No. 49. WOENSDAG den 20 Junij. Illlg.... 15de Jaargang. (-- If »O1 1 ge- j pet en ziju ijk on- I 1 1 1 SNEEKER Sneek BUITENLAND. BINNEN» EN BUITENLAND. 13 Junij. 'WIIIIIWllWl nhang lauken bleef, e ver- an zij zooda- zij be- jverle- nd, in drank ran dit B COURANT. stadswege aan- van van van BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK verwittigen bij deze de ingezetenen, dat de alphabelische naamlijst van de personen die in dit jaar aan de loting moeten beha- door lie vas- H leze op H bet de Ga- ■t is on- inn ie- shet raribal- 1 ing van 1 zeeroo- I geluk- i 7de I zde ële blad officiële iehet gel Ga- lensch rde ver- he vrij- g d d. d. - wordt l Noord- I ie van gd van dsruarij rge zijn in. Mr. ,de op- zoegden egd, zij helaas ant. J gemeld tot tijd j en dooi vergaa H stede- istruc- rpligt laatsen dazen stig is. int het en tijd zullen de in- I daar- onrust I 10 cents per dag zal worden ver- J OOSTENRIJK. Uit Weenen verneemt men, dat de bij het handelsbuis Henikstein aldaar opengestelde inschrijving voor de pauselijke leeuing van 50 millioen fr. reeds een vrij gun stig resultaat heeft opgeleverd. Een millioen francs, voor welk bedrag al dadelijk werd in geschreven zijn in klinkende specie gestort. PRUISSEN. - Aan de Neue Preuts. Zeil. wordt uit Parijs geschreven dat Oostenrijk ten stelligste verklaard zou hebben, niet te zullen gedoogen dat Garibaldi de revolutie van Si cilië op het vasteland overbragt. Uit Palermo is tijding De inscheping der De stad is nog geba- den dood. Garibaldi gaat met de reorganisatie van Sicilië voort. Hij heeft even als de Romein- sche veldheeren in de oudheid bevolen, dat de gemeentegronden en koninklijke domeinen zullen verdeeld worden onder de vrijwilligers, die met hem op het eiland geland zijn, en de behoeftige burgers die voor het vaderland hebben gestreden. Het behoeft niet gezegd, dat deze maatregel meer kracht aan den opstand zal bijzetten. vangen. Naar men verneemt, zal Z. M. zich aanstaanden zaterdag naar Wiesbaden begeven. De inschrijving voor jongelingen, die dit jaar in de kweekschool voor zeevaart te Am sterdam weuschen aangenomen te worden heeft plaats den 28 Junij 1860 aan de kweek school of drie dagen vroeger bij de commissa rissen builen Amsterdam. De jongelingen moe ten Nederlanders zijn, geboren tusschen den 1 September 1843 en 31 Augustus 1847 en de maat hebben van minstens 140 duim Ned. zon der de schoenen. Zij kunnen zich aangeveu zoowel voor de gewone koopvaardij als voor de gouvernementsdienst in Oost-Indie, meteen vijfjarig verband aldaar. In de stad Hannover zijn dezer dagen een korporaal en een jager bij het baden ver dronken. Reeds had die korporaal twee an dere jagers, die mede in gevaar waren van te verdrinken, gered. Bij zij ne poging om ook nog den derde te redden, vond hij met dezen de meest 19 concessie voor de Schutterij deel nemen ter visie van elk en een’ iegelijk zal liggen op de Secretarie van de Stad van Maandag den 18 tot ZaturJag den 23 Junij 1860, des morgens van 9 tot 12 uur, ten einde ieder in staat zal zijn om ingeval hem eenige personen of omstandigheden mogten voor komen die op de lijst nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan weggelaten daarvan aan het Stedelijk Bestuur kennis te geven. Dat de loting zal plaats hebben op het Stads huis, Maandag den 25 Junij 1860, des voor- middags ten 11 uur, voor die genen welke ge boren zijn in 1835 terwijl daarna dadelijk zal worden overgegaan tot de naloting der ingeschre venen van de jaren 18261834. Wordende een ieder ingeschrevene opgeroepen, om daarbij tegenwoordig te zijn, en redenen van vrijstelling hebbendedie alsdan op te geven. En opdat zulks kome ter kennis van een’ ieder dien het aangaat zal deze worden afgekondigd zoo als gebruikelijk is. Sneek den 18 Junij 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris HACA. I- -• '"'li i v rang met hoogd. De miliciens en plaatsvervangers der lig- ting van 1838, die, tot aanvulling van het in gestadige dienst blijvend gedeelte zich bij de verschillende regementen infanterie als nog in werkelijke dienst bevinden zullen al len den 1sten der volgende maand in hel ge not van groot verlof worden gesteld. Ten vervolge op ons voorloopig berigt aangaande den verschrikkelijken brand in de kazerne te Leeuwarden moge nog dienen dat zich ten tijde van den brand ongeveer 1000 personen in dezelve bevonden vrouwen en kinderen der militairen medegerekend dat allen ongedeerd naar het ligchaam het ge bouw hebben mogen verlaten dat de schade hoewel nog niet te berekenen, veilig op eeni ge ton gouds kan worden geschat daar slechts de muren van het gebouw voor een gedeelte zijn blijven staan en mede al het inwendige is vernield geworden dat de brand meester J. van der Horst van de lijstgoot gevallen en daar door gedood is dat van drie officianten zich mede aldaar bevindendetwee naar be neden zijn gesprongen, genaamd Leendert de Bruin en Klaas Struiving, waarvan de eerste in bedenkelijken toestand verkeert, doch de tweede reeds weder naar zijne woning ver voerd is geworden terwijl de derde zich ge lukkiglijk ongedeerd door middel van een touw heeft laten naar beneden zakken. Voorts zijn de militairen voorloopig gekazerneerd in de le dige kavalerie-stallen en de oude en nieuwe manége. Van wege Z. M. den koning is ook reeds onderzoek naar het ongeval gedaan. De kazerne werd in 1829 van wege de stad ge sticht en kostte de som van ƒ220,000. Men meldt uit ’s Hage d. d. 14 Junij Het verslag omtrent het regerings-ontwerp op de spoorwegen is verschenen. Het behelst eene uiteenzetting van den loop van bet on derzoek in de sectiën en van velerlei bezwa ren tegen het beginsel der staats spoorwegen en der exploitatie door den staat benevens financiëele bedenkingen en aanmerkingen op de rigting der lijnen met de antwoorden die daar op de voorstanders van het ontwerp hebben gegeven. Een bepaald gevoelen van eene groo- te meerderheid is er niet in te vinden de gevoelens zijn op alle punten zeer verdeeld. De commissie van rapporteurs heeft ten slotte teruggewezen op het denkbeeld der tegenstan ders van het ontwerp, om eerst eene wet vast te stellen waarin de zamenhang en de rig ting der lijnen zijn omschreven, daarop aan- der uiteengezet word vragen om concession uit te lokken gedurende bij ta melding gemaakt voorb. den tijd van ééne maand, en wetgevende magt te doen oordeelen over voordeelige uitvoering, hetzij bij hetzij door den staat, Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 14 zich daartegen verzette, werd vermoord. Junij Den 7 dezer werd voor l_ sements-regtbank behandeld de zaak van M. Paradijs, zich noemende Steendrukker, aan geklaagd dat hij op verschillende tijden en plaatsen, onder hel voorgeven van zeep te koop aan te bieden, een aantal dienst- I meisjes zoo hier als elders heeft wijsgemaakt, 'waarbij hij de noodzakelijkheid betoogde, dat hij met een’ helm was geboren en ten gevolge daarvan de toekomst kou voorspellen; hij moest echter vooraf eenig zilvergeld heb ben om mede te werken. Dat ontvangen hebbende, bleef hij niet in gebreke der nieuws gierige jonge deerntjes alles moois te vóórspel len vooral dat zij een goed huwelijk zouden doen veel kindertjes zouden krijgen en meer andere mooije zaken het geld vergat hij ech ter terug te geven. Het O. M. bad gerequi- reerd zijne schuldigverklaring aan diefstal en waarzegging en veroordeeling tot zes maan den gevangenisstraf. De regtbank heeft he den in deze zaak uitspraak gedaan en de beklaagde schuldig verklaard aan het eerste punt bij de akte van dagvaarding omschre ven doch hem vrijgesproken van het tweede, en hem diensvolgens veroordeeld tot eene geld boete van J 7.50 met de kosten terwijl wij ders zijne invrijheidstelling is gelast. Men meldt uil ’s Gravenhage d. d. 16 Junij Z. M. de koning heeft heden ver scheidene ministers bij zich ten gehoore ont- GENUA15 Junij. T van den 11 ontvangen, troepen duurt voort, rikadeerd. KONSTANTINOPEL 13 Junij. Ouder voorbehoud wordt gemeld, dat Rusland eene nieuwe nota aan de porte heeft doen toeko men waarin de grieven der Christenen na der uiteengezet worden. Er wordt in die no- .j -t van eene petitie, door dan de 4000 niet-bulgarische inwoners onderteekend 19 Grieksche meisjes waren in 4 maanden tijds voor de harems weggevoerd; zij werden gedwongen hunne ouders af te zweren die de arrondis- I De vizier Kebresly heeft 49 geëmploijeer- R. 1 den medegenomen om hem in zijn onderzoek i bij te slaan, en men verzekert, dat eene der- I gelijke zending naar Azië zal vertrekken. De haarolie en Engelsche ambassadeur Bulwer heeft eene krachtige toespraak tot den sultan gehouden IVUnrllll Vin rl O nnzxl-jobaln Uliaizl Imizinrtzin q deze misbruiken met kracht te onderdrukken. De sultan heeft den heer Bulwer zeer gunstig aan gehoord en het Journal de Constantinople meldt, dat de sultan zijn portret aan dien ambassadeur heeft toegezonden. PARIJS, 13 Junij. De heer Martino moet dezen nacht te Fontainebleau aangekomen en reeds door den keizer ontvangen zijn. Men zegt, dat, op raad van den heer de Martino, Rome aan koningin Victoria gevraagd zou heb ben een’ vertegenwoordiger derwaarts te zen den. MARSEILLE, 13 Junij. Men zegt, dat de vlootonder het bevel van den vice-admi- raal Martin heden nog onze haven zal ver laten koers zettende naar de baai van Be- sika Portafoglia. Verscheidene Engelsche oor logschepen zijn naar Napels vertrokken. PARIJS, 14 Junij. De koning van Sardi nië heeft aan den keizer, voor den keizerlij ken prins, acht prachtige Sardinische paard- jes ten geschenke gezonden die jl. vrijdag te Parijs zijn aangekomen, en den volgenden dag SNEEK, 19 Junij. In de godsdienstoefe ning van zondag morgen jl. werd de Hervorm de gemeente alhier aangenaam verblijd door de kennisgeving van haren hooggeschalten leer- aar ds. A. Moens, dat zijn weleerw. na rijp beraad besloten had voor de beroeping naar Groningen te bedanken. Hartelijk verblijden ook wij ons over dat besluit, waarnaar wij steeds wenschend uitzagen; hopende met zijn weleerw., dat hetzelve met den besten en uitgebreidsten zegen voor de gemeente, onder welke hij naar het scheen nog waarlijk te kort gearbeid had, moge worden bekroond en den op nieuw verbonden leeraar tevens de aangenaamste zelfvoldoening schenke. Eene buitengewoon ruime collecte voor de armen getuigde zelfs al dadelijk van hartelijke belangstelling en dankbare vreugde. De 42ste verjaardag van H. M. onze geëerbiedigde koningin is op zondag jl. in de godshuizen der verschillende gemeenten alhier plegtig herdacht geworden terwijlinzonder heid van de publieke gebouwen op dien dag, even als op den volgenden, den onvergelelij- ken gedenkdag van Waterloo de nationale vlaggen waren uitgestoken. Zaturdag jl. is alhier van besteed het herstellen van den trekweg Sneek naar Leeuwarden voor de som ƒ8799. Aannemer de heer S. Saagsma Harlingen. Bij beschikking van Z. Exc. den heer mi nister van justitie d. d. 9 Junij jl., is de heer C. G. de Vossen beambte 1ste klasse voor den arbeid in het huis van reclusie en tuch tiging te Woerden benoemd tot cipier van het huis van arrest te Sneek. Ter aanvulling van de reeds door ons vermelde verkiezingen van leden voor de twee de kamer der slaten-generaal moge nog die nen dat herkozen zijn te Gouda jhr. mr. W. M. de Brauw en te Middelburg mr. D. van Eek, terwijl te Alkmaar eene herstemming zal plaats hebben tusschen jhr. mr. C. van Fo- reest en mr. P. Blussé van Oud-Alblaszoo- dat 27 leden zijn herkozen, 2 nieuwe leden verkozen zijn en in 7 hoofdkiesdistricten nog eene herstemming zal moeten plaats hebben. Z M. de koning heeft bepaald dat, ge durende het verblijf der troepen in de leger plaatsen te Milligen Waalsdorp en Zeist, aan de opper hoofd- en verdere officieren, in de plaats van kampagne-vivres zullen worden verstrekt maandelijksche toelagen. Verder heeft Z. M. bepaald dat de soldij van ie- deren onderofficier of militair van minderen geland brieven ■ukking I de eene en de y heeft I inde op is men dgemee- en wil >m zelfs lor naar ions, en dokken De bij - spatch- nieuwe ide een 1 I ar aan- I aandee- i I e proef 1 ■sraassallWM

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1