EEK, NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. c 1860. No. 50. ZATURDAG den 23 Junij. 15.1e Jaargaiifr-,^ i i I SNEEKER COURANT. V gedenkpenning op de met de tele— BUITENLAND. BINNEN» EN BUITENLAND. I ver ver- het achtste school - >1 IJIIlllllll!!' oeden van zij- i twist zooda- >nd, dat zij be- aarop overle- genaamd, in Sterke drank rzaak van dit Portugal is van de H. zijn’ aanhang iet te danken gedeerd bleef, ene ligte ver- de heer Zwij aartsbisdom den titel van ken zetel tor het stede- jzigde instrnc- e is verpligt ende plaatsen ren te blazen stad rustig is. ilechts om het r eenigen tijd eekbuis zullen u om de in brand daar- en de onrust t gemeld d. d. !8 dezer wordt tf in Noord- ran Arie van ■schuldigd van 25 Februarij a charge zijn jgeroepen. Mr. schuldigde op- den bevoegden ;n opgelegd, zij gelijke, helaas! d-Brabant. wordt gemeld 'an tijd tot tijd e hunnen doot ukkig vergaat reeds 16 perd e laatsten ziju natuurlijk on - '■'“Ss'} 1K dere iurigtingen geven. Men bedenke dit welvooral in een’tijd, die de weerbaarheid tot een’ dringenden pligt maakt, en met eene toekomst, die evenveel be reidwilligheid als kracht kan eischen. En is het niet billijk is het niet pligt dat hij die zich voor ons tegenover den vijand plaatst en den dood tegemoet wil gaan voor het vaderland, bij verminking, gedurende zijn GROOT-BRITTANJE. De Manchester Guar dian bevat in een schrijven uit Londen het volgende karakteristieke feit betreffende Gari baldi Eeu merkwaardig bewijs van het ver trouwen van Garibaldi in zijne onderneming is te mijner kennis gekomen. Het is deze zin snede van een’ brief door hem aan een’zijner vrienden een te Londen wonenden Italiaan geschreven Reken er op, dat zoo gij van eene kapitulatie hoort spreken, het geene kapi- tulatie van onze troepen voor het Napolitaan- sche leger zal zijn, maar wel eene kapitula tie van het laatste voor ons. Zoo het daartoe mogt komen, dan zal ik die kapitulatiealleen teekenen aan boord van een Engelsch oorlog schip ik zou mij niet gerust toevertrou wen aan de vlag van eenige andere mogend heid.” Te Hartlepool wrordt thans een corps vrij willigers van het schoone geslacht gevormd, dat zich ten doel stelt, het vaderland te hel pen verdedigen. De serjant Stephenson is met de taak belast, deze amazonen in den wapen handel te oefenen. oo in Engeland H om brieven luchtdrukking H ■1 van de eene ■voeren en de jompany heeft V ie methode op B echter is men I meer algemee- I eginsel en wil I nioeg, om zelfs J istkantoor naar J wegstalions, en irs de dokken ïnden. De bij- atic-Dispatch- e deze nieuwe lien einde een st., maar aan- an de aandee- ie kleine proef in eenen deerniswaardigen toestand te vinden; hij had alzoo een etmaal in zijn bloed gele gen geplaagd door het ongedierte want be wegen kon hij zich niet. Hij is onder ge neeskundige behandeling en heden was er nog spoor van leven in hem doch hij verkeert in zeer bedenkelijken toestand. Zijne tegen partij is gevankelijk naar Winschoten gebragt. De sterke drank is weder de oorzaak van de ze verschrikkelijke gebeurtenis. Uit Bergen op Zoom meldt men d. d. 18 Junij Heden zijn alhier, door een’deradju- danten-onderofficiers van het alhier garnizoen houdend 4de regement infanterie, lijsten ter teekening aangeboden aan heereu officieren en onderoffiren van geneemd regement, ten ein de aan hunne wapenbroeders, welke bij den brand te Leeuwarden in de kazerne, bewoond door het 8ste regement infanterie have en goed verloren door vrijwillige giften eene kleine tegemoetkoming te verleenen. Men verzekert uit ’s Hertogenbosch dat jsen afstand zal doen van het van Utrecht en met behoud van aartsbisschop, den bisschoppelij - van ’s Hertogenbosch zal innemen. De heer Schaepman, pres, aan het Groot-Semi- nariezou tot aartsbisschop van Utrecht wor den verheven. Te Bern heeft zich eene commissie, be staande uit geachte mannen uit onderschei dene kantons van Zwitserland, vereenigd om geldelijke bijdragen voor de zaak van Ga ribaldi te verzamelen en de aldus bijeenge- bragte geldeu te besteden tot het aaukoopeu van wapenen voor zijne krijgsmagt. Deze po ging wordt door la Suisse eu andere voorna me dagbladen van Zwitserland ondersteund. Volgens geruchten heeft de Fransche regering aan het bewind te Rome eene nota doen toekomen houdende, dat Frankrijk wel niet goedkeurt al hetgeen door Sardinië in den laatsten tijd is en nog wordt verrigten aan dezeu staat hiervan heeft kennis gege ven doch dat het niet meer kan doen. De heer de Thouvenel doet wijders, zoo wordt beweerd in dat stuk uitkomen dat de pau- seiijke regering zich geene illusiën moet maken, daar het te verwachten is, dat de liberale be weging den eenen of anderen dag ook in den Kerkdijken Staat de zege zal behalen en Frankrijk besloten heeft, ingeval in de sta ten van den paus een opstand mogt uitbarsten, den Heiligen Stoel alleen in het bezit der stad Rome te handhaven. Te Parijs zal een gedenkpenning op de bijeenkomst te Baden van den keizer der Fran- schen met den prins-regent van Pruissen ge slagen worden. Naar men zegt heeft Napo leon III den prins-regent uitgenoodigdhem met een tegenbezoek te vereeren. Naar men verneemtworden te Fonlaine- j bleau de apartementen die onder Napoleon I paus pllllï X II hnwnnnrlA rr.nl rrrrrrrlo .rr.nr.kl- overige leven beveiligd is tegen gebrek dat i ingerigt, een blinde den langen levensnacht althans zonder kommer doorleve Dat eeu iegelijk zich die vragen doe vóór hij de gift in de hand neme, welke hij zal afstaan voor hen, die gereed waren en het nog j zijn, om hun leven te geven voor het leven en het goed van andereu, Geeft dus rijkelijk geeft meer dan vroe ger. Dat meerdere zal het getal der ongeluk- kigen die dringend vragen om een weinig hulp, verminderen, en de gedachte, dat gij zoo doende één’ ouden krijgsman eenen beleren avond des levens hebt helpen bezorgen zij u tot een groot loon Meu meldt uit Vlagtwedde d. d. 18 Ju nij Eergisteren werden de inwoners dezer gemeente verontrust door de tijding, dat twee grasmaaijers van Friesland komende, elkander erg geslagen hadden daar zeis en verder toe- behooren op de plaats waren blijven liggen ontstond er vermoeden, dat een van hen was afgemaakt en daarna ter zijde gesleept teu minste er was geen man dood of levend te vinden. Een van hen werd achterhaald bij Winschoten en alhier teruggebragt, maar wist niets van den ander te zeggen. Eindelijk mogt het gelukken gisteren avond den tweede van predikanten door het bedanken ds. A. Moens, te Sneek op den 20 de- was aangevuld met ds. Poelman theol. en pred. te Noordbroek is daaruit in dezelfde vergadering een Gtal en 5tal gemaakt en beroepen ds. J. Posthumus Meijes, pred. te Doesburg. Men leest in de Pr Dr. en Zsser Cour.; Binnen kort zal alhier eeue collecte plaats hebben, waarop wij de aandacht onzer lezers vestigen eu wel eene collecte voor het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de ge wapende dienst in de Nederlanden een fonds, waardoor in 1838 ruim duizend verminkten en nagebleoenen van gesneuvelden ondersteuuiug er langden terwijl nog duizend anderen dezelfde gunst vragen waaronder 90 blinden. Alzoo, in Nederland vragen duizend militai ren die hunneu arm, hun bloed voor de open bare rust en veiligheid van personen en be zittingen veil hadden, vergeefs om ondersteuning. Waarlijk, dat is karig voor eeu geheel volk voor een volk, dat voor zoo vele an - en instellingen zooveel wil SNEEK 22 Junij. Door Z. M. is bepaald, dat den 15 Augustus as. van onbepaald ver lof in werkelijke dienst zullen worden opge roepen al de miliciens der ligting van 1837 behoorende tot het 3e reg. dragonders (Lim- bursch boudscontingent) voorts zoo vele mili ciens- der ligling van 1837 welke behooren tot het le 2e en 5e bat. vau het reg. gre nadiers en jagers, en het le, 2e en 5e bat. van het Ie, 5e en 7e reg. infanterie (welke bataljons door Z. M. bestemd zijn, om in de legerplaats bij Milligen veldmanoeuvres uit te voeren), als benoodigd zijn om elk bat. op eene sterkte van minstens 550 man te brengen onder de bepaling, dat daartoe zullen worden aangewezen 1) de miliciens van gemelde lig ting, die in der tijd niet tot aanvulling van ontbrekende vrijwilligers of tot zamenstelling van het blijvend gedeelte hebben gestrekt 2) door eene loting zoo vele van de overige mili ciens der ligling tot gezegde opkomst te be stemmen, als noodig zijn om de bedoelde bat. op eene sterkte van 550 man te brengen zul lende alle miliciens van die ligling den 24 Sep- tem daaraanvolgende weder met onbepaald ver lof huiswaarts keeren. Naar men verneemt der korte jassen van manschappen vervallen paus Pius VII bewoonde, met groole pracht zullen de schou- derlappen der korte jassen van de onderoffi cieren en manschappen vervallen en schakots van kleinere afmeeting worden ingevoerd dan de thans bestaande. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeester der gemeente Sloten (Friesland) M. A. M. W. Idzerda en aan den heer mr. H. U. Hugue- nin op zijn verzoek, ten gevolge van andering van woonplaats, eervol ontslag leend als schoolopziener in l._.L. district van Friesland. Door Z. M. den koning van aan H. M. onze koningin de orde Isabella geschonken. Op den 16 dezer is de telegraafkabel, bestemd om de kusten van Friesland en Noord-Hollaud te verbinden aanvangende op de hoogte van Stavoren door de Zuiderzee gelegd. Aanvankelijk werd deze arbeid met zeer goed weder, geheel naar weusch voort gezet, totdat de expeditie, voor de Noord- Hollandsche kust gekomen door slecht we der beloopen werd. Drie der kleine vaartui gen voor het aan den wal breugen van den kabel bestemdwerden op het strand gewor pen waarbij een dier vaartuigen schade be kwam. Op den 17 dezer zijn de gestrande vaartuigen door den stoomsleper binnen de haven van Enkhuizen gebragt. De overschie tende kapel ter lengte van ongeveer 230Ü el is geborgen. Vermoedelijk bevindt zich de in zee gezonken kabel in de beste orde. Bij goed weder zal hij worden opgehaald, om ver der door de bekleeding van den zeedijk be noorden Enkhuizen gebragt eu graaflijn verbonden te worden. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 21 Junij Het heeft Z. M. den koning behaagd de aanzienlijke gift van /’iOOO te doen toe komen aan den kolonel garnizoens-komman- dantten einde te worden verdeeld onder de militairen die bij den brand in de kazerne hebben geleden. Met genoegen vernemen wij dat bij de commissie tot het inzamelen van liefdegiften ten behoeve van de hoofden der 22 militaire huisgezinnen, die bij den kazerne-brand hunne bezittingen geheel of gedeeltelijk hebben ver loren reeds voor de hoogst aanzienlijke som van ruim f 2,200 is ingeschreven. In de provincie Friesland zijn in de maand Mei 128 runderen aan de besmettelijke long ziekte gestorven en 76 door die ziekte aan getaste runderen afgemaakt bedragende daar door hel totaal der gevallen sedert 1 Januarij dezes jaurs 1251. Een meisje te Harlingen dat voor ha ren vader het huishouden ophield kreeg met hem i.u den middag van 16 Junij oneenigheid, naar men zegt', voortkomende uit ’s mans on geregeld leven en de bekrompenheid der huis houdgelden. Door den vader achtervolgd sprong ze over de leuning eener brug in de nabijheid in het water en moet zich ijsselijk bezeerd hebben op een paal in het water op den wal gehaald sprong ze er weder in, en men vreest nu voor het behoud van haar leven. Men meldt uit Vlaardingen d. d. 19 Junij Een geacht handelshuis dezer stad heeft in het voorjaar eêne onderneming ge- daau, om op de kusten van Noorwegen leven de kabeljaauw te gaan koopen die aldaar in te zouten en als gezouten visch alhier aan te brengen. Dit vaartuig is gisteren aangekomen met 470 ton gezouten visch welke heden iu den afslag of bij inschrijving zullen worden verkocht. De kwaliteit is afwijkende eu kan nagenoeg worden gelijk gesteld met die, welke van Ijsland wordt aangebragt. Met uitzon dering van één schip dat heden onze haven verlaat is de geheele haringvloot in zee. Uil Zutphen wordt gemeld d. d. 1 9 Junij Bestuurders der afdeeling Zutphen der Maat schappij tot ojschajfing van sterken drank heb- zich tot den gemeenteraad gewend met ver zoek om een subsidie vany’75 ter bestrijding der kosten van de algemeene vergadering dier maatschappij welke alhier op den 10 Julij as. zal gehouden worden. De raad heeft in zijne laatste vergadering op dit adres afwijzend beschikt. Nadat door den kerkeraad der Herv. ge meente te Groningen hel vroeger geformeerde 12lal van predikanten door het bedanken van zer dr. indt er beha- j sommen, door I uropesche vas- toen deze op I Napoli bet B tante de Ga- B want het is on- B geven aan ie- E ■zelen is het indiet Garibal- oproerling van H de zeeroo- H de geluk- Zeilung de J sen halte ge- V Bologna de 1 et officiële blad I het officiële I van Italië het i aartsëngel Ga- J een’ mensch 1 op aarde ver- 1 aliaansche vrij- j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1