NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I WOENSDAG C11S fc;- 1860. No. 31. den 27 Junij. I I 15de I n- s J- I COURANT. n Gelukkig kwam het gevaarte met zijn’aanhang BINNEN- EN BUITENLAND. isop vermoeden i 1 worden natuurlijk I zondere f IC 3 3 l I J Banjermassing daar voor ons r SNEEKER 'g e- u- U )e e« ‘ij m ii- !11 >0 5 !il n s- le 1- a- ie fl it e- I- fj HllUl ‘ZU Jtlliu UUU 111 1 VI IIV l lil tl l I V Cl 11 K'-WVIVIV lengte, heeft licht bruin haar wenkbraau wen I Company geheeten is gekleed met kort jasje of I onderneming uitgaat. kapt. Schaap, in de vori- hier aangekomen een gedeelte der groote mast eensklaps die mast in het water neder, waaraan het te danken nschappen ongedeerd bleef, er met eene ligte ver- I 4* r* - u^.. grijs katoenen stof. Hij heeft ach- [kapitaal leenen zwart lakensche pet een zak en een en ringbaard en buis van tergelalen eene met centerboor, beitel, dopjes en een eindje gele waskaars, zijnde diens aanhouding per te legraaf als anderzins op heden door de justi tie aanbevolen. De door den voerman W. Damman en den rijksveldwachter H. Kempers gearresteer de persoon van wien hier boven melding is gemaakt, heeft zich in den afgeloopen nacht, door middel van de koorden zijner hangmat, in zijne gevangenis opgehangen. Volgens de opgaven die van hem den vorigen dag wa ren ontvangen, was hij genaamd Jan van den Berg, oud 60 jaren, geboren te Antwerpen, en had hij in dit land nergens vaste woon plaats. Men meldt uit Harlingen d. d. 24 Junij: Jl. donderdag had hier een ongeluk plaats dat de ergste gevolgen bad kunnen hebben. Terwijl men in de Zuiderhaven bezig was het kofschip Bernard ge week uil zee hier aangekomen te herstel len waartoe een gedeelte van het opgaand touwwerk der groote mast was losgemaakt stortte eensklaps die mast met drie zich daarin bevindende manschappen over boord. de transport voorbij Damman wat er karabij n zelf zijne overige wapenen bij de hand ge nomen hebbende maakten zich tot onderzoek gereed. Al spoedig zagen zij twee personen, die hun voorkwamen als de vermoedelijke eigenaars der gevondene gereedschappen. Op hunne na dering zetten beiden het op een loopen en ieder begreep er een voor zijne rekening te moeten nemen. Damm-an achterhaalde den een, doch juist toen hij hem meende te vatten, keerde deze zich om en hield hem een dubbel geladen pistool voor de borst. Met de kara bijn hoopte hij hem vóór te wezen doch on gelukkig kitste dit, daar Kempers voorzigtig- heidsbalve het dopje er had afgenomen en er niet aan gedacht was er een nieuw op te doen. Het geweer weigerde en de boosdoener schoot zijne pistool af. Gelukkig ontweek Dam man hel schot, vatte den booswicht, en had de tegenwoordigheid van geest een tweede schot af te wenden en zich voor goed van zijne gevaarlijke tegenpartij meester te maken. Middelerwijl was Kempers met den twee den boosdoener aan het worstelen geraakt en had hel ongeluk, een’ steek in den buik te be komen, die, hoewel niet gevaarlijk, toch zijne tegenpartij een oogenblik deed winnen en hem de gelegenheid tot ontkomen verschafte. De aangehoudene is terstond naar Zwolle getransporteerd en naar het huis van burger lijke en militaire verzekering overgebragt. De onbekende, die Kempers verwondde, is naar gissing 40 jaren oudmiddelmatig van I in de Bakenessergracht gestort. Het dienst meisje kwammet de moeder en de groot moeder van de kinderen, van eene wandeling terug en was een eind wegs vooruit gereden. Aan het huis komende, gaat zij even binnen om drinken voor de kinderen te halen en daarmede terugkomende ziet zij den wagen, achteruit rollende, in de gracht vallen. De kinderen zaten vastgebonden de wagen zonk weg en eer men hulp kon bieden verliepen eenige minuten. Het mogt even wel gelukken den wagen, die in den modder zat, met de kinderen op te halen. Spoedig aangebragte geneeskundige hulp gaf na verloop van een paar uren na het ongeval hoop op herstel der beide kleinen. Men meldt uit Zwolle d. d. 21 Junij Gisteren middag ontdekten eenige kinderen in de nabijheid van de herberg de »Mol” in den grond verborgen twee zakken waarin onder scheidene breekgereedschappen. Hiervan wil de men den naastbij wonenden rijks-veld- wachler terstond kennis geven doch men vond deze niet te huis. Gelukkig kwTam toen de rijks-veldwachter H. Kempers, van een van Ommen terug keerende daar vergezeld van den voerman W. van hier. Niet zoodra hoorden zij gaande was of Damman van den van Kempers voorzien en Kempers is dat een der mai en de beide anderen wonding afkwamen. Te Groningen is, op vermoeden van zij ne echtgenoot in eenen ontstanen twist zooda nig te hebben geslagen en verwond, dat zij be wusteloos neérgezegen en kort daarop overle den is, een kléermaker, Engels genaamd, in verzekerde bewaring genomen. Sterke drank schijnt weder de middellijke oorzaak van dit treurig geval te zijn. Volgens eene kortelings door het stede lijk bestuur van Groningen gewijzigde instruc tie voor den torenwachter, deze is verpligt ieder kwartier uurs op verschillende plaatsen op den Martinitoren op zijn horen te blazen ten teeken dal alles in de stad rustig is. Tot dusverre geschiedde dit slechts om het uur. Deze maatregel en de voor eenigen tijd aan dien toren aangebragte spreekbuis zullen voorzeker niet weinig bijdragen om de in gezetenen bij het ontstaan van brand daar mede dadelijk bekend te maken en de onrust van velen weg te nemen. Uit ’s Hertogenbosch wordt gemeld d. d. 21 Junij: Op donderdag den 28 dezer wordt voor het provinciaal geregtshof in Noord- Brabant de zaak behandeld van Arie van Drimmelen oud 18 jaren beschuldigd van moedwillige brandstichting op 25 Februarij jl. te Drimmelen; 15 getuigen a charge zijn door het openbaar ministerie opgeroepen. Mr. F. Vermeulen zal voor den beschuldigde op treden. De straf, die door den bevoegden regter den schuldige zal worden opgelegd, zij een krachtig voorbeeld voordergelijke, helaas! veelvuldige boosdoeners in Noord-Brabant. Uit Capelle (Langstraat) wordt gemeld d. d. 21 Junij: Men vischt van tijd tot tijd nog eenige drenkelingen op, die hunnen doo hebben gevonden bij het ongelukkig vergaa der stoomboot de Langstraatreeds 16 per sonen zijn opgevischt, doch de laatsten zijd meest onkenbaar en worden natuurlijk on- middellijk begraven. Herhaaldelijk heeft men zoo in Engeland als elders het plan besproken om brieven en pakelten door middel van luchtdrukking langs onderaardsche buizen snel van de eene plaats naar de andere te vervoeren en de Londensche Electric-Telegraaf-Company heeft dan ook sinds eenigen tijd die methode op kleine schaal toegepast. Thans echter is men daar ter stede bedacht op eene meer algemee- ne toepassing van dat zelfde beginsel en wil men buizen aanleggen, groot genoeg, om zelfs lijvige pakelten van het hoofdposlkantoor naar de bijkantoren en naar de spoorwegstations, en later misschien ook naar de beurs de dokken en de regeringsbureaus te verzenden. De bij - maatschappij Pneumalic-Dispatch- van welke deze nieuwe zal te dien einde een van 230,000 p. st., maar aan vankelijk slechts tien percent van de aandee- len heffen ten einde met eene kleine proef le beginnen. De Londensche Express vindt er beha gen in, de kwalificaliën op te sommen, door verschillende bladen van het Europesche vas teland aan Garibaldi gegeven toen deze op Sicilië landde. Dt? Gazetta di Napoli het monster ouder menschelijke gedaante de Ga zette di Roma de antichrist want het is on mogelijk eeu’ anderen naam te geven aan ie mand die van den duivel bezeten is het Münchener Eolksblattde bandiet Garibal di de TViener Zeilung de oproerling var beroep;” het Leipziger Journal: de zeeroo- ver Garibaldi; de Kreuz zeilung de geluk zoeker Garibaldi de Casseler Zeilung d( opworpeling Garibaldi;” de Börsenhalle ge neraal Garibaldi de Gazette di Bologna de heldhaftige zoon van Italië het officiële blad van Florence: Italië’s redder het officiële blad van Milaan: het genie van Italië het officiële blad van Turyn de aartsengel Ga- briël is onder de gedaante van een’ mensch in deu persoon van Garibaldi, op aarde ver schenen om de vijanden der Italiaansche vrij- SNEEK26 Junij. Naar men verzekert, zal de tweede kamer der staten-generaal in de eerste dagen der maand Julij aanstaande hare werkzaamheden hervatten. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw den heer J. H. Beucker Andreae, burgemeester van Leeu warden. Naar wij van goederhand vernemen heeft ds. A. Moens alhier, ten gevolge van het be danken door zijn weleerw. voor de beroeping naar Groningen in de jongstverloopene week, zoo van de gezamenlijke leden des kerkeraads als van andere particuliere personen in de ge meente, onderscheidene en daaronder zeer aan zienlijke geschenken ontvangen welke ver nieuwde en onmiskenbare blijken van hoog achting en toegenegenheid den band tusschen leeraar en gemeente, zoo mogelijk, nog meer mogen versterken, en zijn weleerw steeds met vernieuwden lust en ijver doen voortgaan in vereeniging met zijne hooggeachte ambtsbroe ders, onder haar het zaad van het woord des levens met rijken zegen uit te strooijen Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 25 Junij Z. M. de koning is heden morgen ten 51/, uur met een’ extra spoortrein van hier naar Wiesbaden vertrokken alwaar Z. M. nog heden avond denkt te komen. De heer mr. H. U. Huguenin is op den 25 dezer plegtig als raadsheer bij den hoogen raad geïnstalleerd. De procureur-generaal van Maanen en de president de Greve hebben bij deze gelegenheid toepasselijke aanspraken ge houden waarin aan den afgestorvenen raads heer Evertz hulde gebragten de nieuw op- getredene geluk gewenscht werd. Het prov. geregtshof in Zuid Holland heeft op 22 dezer K. Heugslmengel schuldig ver klaard aan poging tot moord op J. M. Vei lenaar, verlatene huisvrouw van P. J. Zijder- veld en hem veroordeeld tot tuchthuisstraf voor den tijd van 10 jaren. De regtbank te Amsterdam heeft de erf genamen van pastoor v. d. Aa den 5 Oct 1837 in Overijssel overleden en die opkwamen te gen een testament, door den pastoor 5 dagen vóór zijn’ dood opgemaakt, waarbij een pastoor en deken tot universele erfgenaam was be noemd met uitsluiting van eigene familie, in hel gelijk gesteld, en aangenomen, dat de tes tateur bij het maken van het testament niet in het bezit zijner verstandelijke vermogens is gew’eest. Bij het kantongeregt te ’s Hage werd een niet onaardig feit behandeld. Zekere wedu we die reeds drie jaren van haren man ge scheiden leefde, en ook nimmer j het geluk heeft gehad, kindeken te krijgen, werd na den dood van haren echtgenoot aangemaand tot betaling eener schuldvordering van ruimi/'ll)0 wegens eene geleverde luijermand enz. Die vordering werd door de weduwe natuurlijk ten sterkste ontkend zullende nu de eischer zijn vermeend regt moeten bewijzen. Men meldt uil ’s Gravenhage d. d. 23 Junij: Van Batavia is het volgend berigt gedagtee- kend 8 Mei ontvangen Java is rustig de staalkundige toestand van verbetert al meer en meer. Berigten van ontvangen luiden voortdurend gunstig gezag. Door den heer Reunis te Utrecht is een toestel uitgedacht en vervaardigddat het kneden van het deeg met de handen door ee ne machine-bewerking vervangt, de gebreken mist van alle vroeger daarvoor uitgedachte toe stellen en zich gunstig onderscheidt door doel matigheid en eenvoudigheid in de zamenwer- king en behandeling. De toestel is bij her haling gebruikt in tegenwoordigheid van de heereu dr. Krecke, leeraar der natuur- en werktuigkunde bij de indnstrie-school en D. Grothe, directeur der technische school te Utrecht die beide aan de inrigling en wer king van den toestel hunnen onverdeelden bijval schonken. Te Haarlem is den 19 Junij een kinder wagen met twee kinderen er in één van en één van ongeveer 2 jaar, als door een toéval

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1