NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. h I I 1860. No. 52. ZATURDAG den 30 Junij. i LW 15de Jaal^ailg-X VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN S JULIJ 1860, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. ■fl I c r. I SNEEKER I l BINNEN- EN BUITENLAND. BWWIHIIIII<l)llll8miliBIIIII!!ii;l •j ti i y 1 ‘j- 1- B i- e j Abbinga, omtrent stuk land. van eene haven. van Armen-admi- van de gemeente- en in zoo ver den eed bij de aanvaarding Zoo als men weet SNEEK, 29 Junij. Bij de tweede kamer der staten-generaal is van de regering inge- komen een ontwerp van wet, strekkende tot wijziging van ting voor 1839. bepaald dat het eerste artikel hoofdstuk (reis- en der eerste kamer verhoogd met mitsdien gebragt op ƒ16,249.881/, COURANT vrouw zoodanig geslagen dat zij ge niet gaan of staan kon en voor haar leven vreesden. Zij zoodanig gebeukt dat het geheele lig— te zweren in rug en beenen. ter groote eener vuist. Einde- een weinig te beteren en sedert men haar weder gebrekkig I hoofdstuk II der staatsbegroo- Bij het eenig artikel wordt van genoemd verblijfkosten van de leden van de staten-generaal) wordt eene som van ƒ1249.881/, en /sterwijl daarentegen bet tweede artikel [schadeloosstel- van de van op In dit jaar zullen drie surnumerairs als zoodanig worden aangesteld. Het examen is bepaald op 14 Aug. ek. en de termijn tot in zending der stukken tot 20 Julij 1860. Het verslag der commissie van rappor teurs uit de tweede kamer der staten-gene raalover het ontwerp van wet tot afschaf fing der slavernij in West-lndie, is aan de leden rondgedeeld. Het oordeel is zeer on gunstig over het ontwerp zoo als het daar ligt. Slechts zeer weinigen verdedigden het. Ver geleken met vroegere outwerpen was het te genwoordige een stap achterwaarts. Het werd beschouwd als de instandhouding eener vermom - de slavernij. Ook is er te uitsluitend in gelet op het belang der eigenaren van slaven. Het denkbeeld der emigratie is door de regering met eene betreureuswaardige wankelbaarheid opgegeven. Wijders is er een aantal beden kingen gerezen op de onderdeelen en de bepa lingen van het plan. Wij vernemen met genoegen zegt het Handelsblad dat door den minister van oor log is bepaald, dat aan de troepen die in de verschillende legerplaatsen zullen kamperen, geen jenever, maar in plaats daarvan des mor gens vóór den aanvang der exercitiën een warme drank bestaande uit koffij met melk, zal worden verstrekt. In een der huizen van arrest heeft zich onlangs het geval opgedaan dat zich een per soon had aangemeld tot het ondergaan der ge vangenisstrafwaartoe een ander was veroor deeld, zich gedragende alsof hij zelf de ver oordeelde was. De minister van justitie heeft het daarom wenschelijk geacht tot verzeke ring van de identiteit der personen die in de gevangenis worden opgenomen dat ieder ver oordeelde lot gevangenisstraf niet worde opge nomen in de gevangenis, dan in bijzijn van een’ deurwaarder, of een’anderen dienaar der openbare magt in slaat om de identiteit des veroordeelden te constateren. Uit Hoorn w'ordt gemeld d. d. 23 Junij: Gisteren werd alhier een persoon uit de ge meente Lutjebroek gevankelijk binnengebragt, beschuldigd van aan zijne huisvrouw verschei- dene doodelijke wonden te hebben toegebragt. Het geregt doet heden een onderzoek ter plaat se waar het feit is gepleegd. Uit Katwijk schrijft men d. d. 22 dezer: Heden had hier een verschrikkelijk ongeluk plaats. Zeker persoon begaf zich in de dui nen en schijnt een konijnenhol ontdekt te hebben. Begeerig naar de zich daarin bevin dende konijnen gaat hij in het hol, doch met het noodlottig gevolg, dat hij door eene losbrekende aardlaag er niet weder uit kon komen en in den grond is gesmoord. Don derdag is het lijk door zijn’ vader gevonden volgens de verwrongen gelaatstrekken schijnt hij een’ verschrikkelijken dood te hebben gehad. In de Nieuwe Nuordbrabanter leest men hel volgendeOnderscheidene dagbladen spreken het een na het ander van eene ver andering in den toestand der Roomsch-Katho- lieke kerkvoogden in Nederland. Van goede zijde zijn wij ingelicht, dat al de vermelde ge ruchten op de meest losse schroeven gebouwd I zijn en voor alsnog geen geloof verdienen.” Uit Steenwijk wordt gemeld d. d. 25 Junij Gisteren namiddag, ongeveer 5 uur, I is in de gemeente Steen wij kerwold een vrees- j selijk ongeluk gebeurd. De vrouw van den arbeider Berend Jongbloed wonende in de buurtschap d’Eeze klom met behulp van eene ladder in een’ kuil in de nabijheid harer woning gelegen uitgehold en ruim 18 voet diep, om zand te graven; pas op den bodem van den kuil gekomen, stortte deze eensklaps in waardoor zij onder den grond bedolven en derhalve levend begraven werd. De zuster van haren man welke haar bij het inklim men behulpzaam was geweest, heeft met moei te haar jongste kind hetwelk zich op den rand van den kuil bevond en mede naar be neden stortte, uit de neergevallene aarde ge red op haar angstgeschrei snelden onmiddel lijk vier personen toe, om de vrouw uit den grond te graven, doch zij vonden haar, na ruim anderhalf uur met de uiterste krachts inspanning te hebben gearbeid reeds overle- ling van de leden der tweede kamer staten-generaal) met eene gelijke som f 1249.88'/, verminderd en mitsdien ƒ142,730.11 gebragt wordt. Bij de op den 26 dezer gehoudene her stemmingen voor leden van de tweede kamer der staten-generaal is te Rotterdam herkozen rar. N. Olivier te Delft herkozen de heer C. Hoekwater; te Dordrecht gekozen de heer Blussé te Zwolle gekozen mr. P. Mijer te Gorinchera herkozen de heer Elout van Soe- terwoudete Roermond gekozen mr. M. P. H. Strens. (Alleen Alkmaar ontbreekt nog.) Bij de stemming van een lid in den Raad dezer gemeente zijn van den 144 geldige stem men uitgebragt op mr. P. S. Noyon 100, mr. M. van Heloma 56 H. Joustra 3 T. van der Weert 2 R. van Driessen 1 zoodat de heer mr. P. S. Noyon is verkozen tot lid van den gemeente-raad in plaats van den heer mr. H. U. Huguenin. Z. M. heeft o. a. benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw den heer J. M. Baart de la Faille, med. dr., president tier provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigl in Friesland. Tot belooning dergenen die zich bij de 1ste en 2de Bonische expeditie of bij eene derzelven hebben onderscheiden heeft Z. M. goedgevonden bij besluit van den 22 Junij 1860, no. 69, onder anderen te benoemen tot ridder der 4de klasse van de Militaire Wil- lems-Orde den Islen luitenant der artillerie A. Haga, van Sneek. Z. M. heeft bepaald dat voortaan een vergelijkend examen zal worden gehouden van de adspiranten voor de betrekking van surnu merair bij het vak der directe belastingen in- en uitgaande regten en accijnsen; slechts twee maal wordt men lot zulk een examen toege laten. De adspiranten moeten den vollen ou derdom van 19 jaren hebben bereikt en niet ouder zijn dan 23 jaren, en minstens één jaar werkzaam zijn geweest op eene directiecon trole of kantoor van ontvangst. Ook heeft Z. M. bepaald, dat zij, die voor de betrekking van surnumerair bij bet vak van de directe belastingen en van het kadas ter wenschen in aanmerking te komen zich moeten onderwerpen aan een vergelijkend ex - amen. den. Hoe de man te moede was toen hij ’s avonds van zijnen veldarbeid te huis kwam, wagen wij niet te schetsen daar hij in haar eene brave vrouw in hoogst zwangeren staat verliest en zijne drie hulpelooze kinderen ee ne brave moeder. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 23 Junij Wij vernemen dat Z. M. de koning een nieuw blijk van belangstelling heeft ge geven in den toestand van het garnizoen door het zenden van Hd. architect den heer II. F. G. N. Camp, naar deze stad, ten eiude, in overleg met de militaire autoriteit, schik kingen te treffen tot het tijdelijk afstaan van het koninklijk paleis voor son mige militaire doeleinden. De kolonel kommandant van het 8e rege- ment infanterie te Leeuwarden heeft openlijk dank betuigd voor de gezondene bijdragen voor de gehuwde onderofficieren en manschappen die bij den brand in het kazernegebouw te Leeuwarden verliezen hebben geleden. Hij heeft tevens bekend gemaaktdat die verlie zen door de ruime inschrijvingen geheel of grootendeels ziju vergoed, zoodat de vele hier en daar voorgenomene inschrijvingen tot dat zelfde doel thans overbodig zijn geworden. Naar men verneemt hebben de leden der balie te Groningen zich bij adres tot Z. M. den koning gew’endmet het verzoek dat, indien het aanhangige wetsontwerp be- trekkelijk de regterlijke inrigting tot wet zal worden verheven het althans in dier voege worde gewijzigd, dat de stad Groningen daar bij worde aangewezen als zetel voor het ge- regtshof der drie noordelijke provinciën. In den vooravond van 26 dezer ontstond te Groningen brand achter het stadhuis, in het huis, bewoond door den ordinarishouder Rolfes vroeger sedert vele jaren bekend als het koffijhuis de Daniël welke brand zich weldra mededeelde aan het zuidelijk belen dende pand bewoond door Croon, vervolgens aan het hooge hoekhuis aldaar, bewoond (looi de gebroeders Lestrade en eindelijk aan de huizinge van den koekbakker Meijer met dat gevolgdat de huizen bewoond door Rolfes en Croon totaal uitbrandden doch van het huis van de gebr. Lestrade het on derste gedeelte althans, en dat van Meijer, wat het woongebouw betreft geheel behou den bleef. Het huis aan de noordzijde van Rolfes, bewoond door den boekhandelaar Van Wicheren dat mede in groot gevaar verkeer de heeft eene betrekkelijk geringe schade bekomen doch de schade door de bewoners der andere huizen geleden, is aanzienlijk. Alle perceelen ziju intusschen tegen brandschade verzekerd, en ongelukken heeft men overi gens niet te betreuren. Men schrijft uit Winschoten van den 24 dezerGisteren en eergisteren stond al hier voor de arrondissements-regtbank teregt H. A. beschuldigd van opzettelijke afschuwe lijke mishandeling zijner elfjarige nicht, welke bij hem in dienst was. Na verscheidene ge tuigen gehoord te hebben heeft de heer of ficier van justitie de veroordeeling geëiscbt tot 5 jaren gevangenisstraf en in de kosten. De uitspraak is bepaald op aanstaanden za- turdag. Het meisje”, zegt de berigtgever waarvan hier sprake is, werd in het midden van Maart door haren oom op aandrijving zijner durende weken de doctoren was chaam begon vielen gaten lijk begon zij eenige dagen ziet over straat gaan.” De Belgische senaat heeft jl. zaturdag met algemeene stemmen aangenomen het ontwerp tol wijziging van de gemeente- en provin- ciale-welten in zoo ver den eed betreft, dien de leden bij de aanvaarding van hun mandaat moeten afleggen. heeft die wijziging ten doel, de woorden uit het eedsformulier te ligten waarbij de leden van het buis van Oranje voor altijd uitgeslo ten worden van den Belgischen troon. Missive van den heer Lambrechts, houdende kennisgeving van zijne benoeming tot Conrec tor te Hoorn. Missive van den heer mr. Stienstrahouden de aanneming van zijne benoeming tot Voogd over het O. B. Weeshuis. Besluit, houdende goedkeuring van het raads besluit tot herstelling van den trekweg. Idem tot hernieuwing van het reglement voor het beurtveer vau Beets en Beelsterzwaag op Sneek. Adres van de Jager en de wederinhuring van een Adres wegens het dempen Rapporten over rekeningen nistraliën dienst 1859. Benoeming van een’ Curator over deLatijn- sche school. Idem van een lid in de Werk-commissie. fes 5 - -pg

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1