NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN WET ARRONDISSEMENT SNEEK, 4 15de Jaargang. 1860. No. 53. den 4 Julij. WOENSDAG r*~ BINNEN- EN BUITENLAND. Limburg wel 3 C. de hel verzekeren tersdoor van maatschappij van Garibaldi 50 Mei tot 19 Junij onder de van Palermo 573 lijken opgedolven, van Garibaldi is een Siciliaansche vijftig millioen uitgeschreven. SNEEK, 5 Julij. De tweede kamer der staten-generaal is thans werkelijk aangeschre ven tot hervatting der werkzaamheden te gen dingsdag den 10 Julij des namiddags ten 2 uur. In het hoofdkiesdislrict Alkmaar is tot lid van de tweede kamer der staten-generaal herkozen de beer jhr. C. van Foreest. De' minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de leerlingen bij de telegra fie voortaan hunne opleiding zullen ontvangen bij de kantoren te Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. Op gisteren is alhier van stadswege ver pacht de opbrengst van het marktgeld wegens staanplaatsen voor het uitstallen van waren zoo mede ten dienste van openbare vermake lijkheden voor den tijd van één jaar voor de som van ƒ628.25; aannemer Philippus de Wolf. Sedert de laatste opgaaf zijn onlangs we der eenige Spaansche matten uit de Luline geborgen, en wel: den 90 Junij 9, en den 91 Junij 96, benevens twee koperen huid spijkers en een militaire marineknoop. De positie van het wrak is nagenoeg nog in den- zelfden toestand als waarin men het vóór den 28 Mei heeft verlaten met meer of minder ophooping van zand op sommige plekken. De diepte is bevonden 45 a 48 voet oude Am- sterdamsche maatnaar gelang van tij. Men is voornemens om eerlang met het duiker- schip, welks toestel en machinerie is verbe terd vernieuwde pogingen aan te wenden tot berging van den schat, welke, naar men vermoedt, zich nog in het wrakstuk bevindt. Bij den brand, die jl. dingsdag te Gro ningen plaats heeft gehad, heeft eene jonge jufvrouw die in de huizinge van den heer Rolfes vertoefdeernstige brandwonden beko men maar ofschoon in zorgelijke omstandig hedengeeft zij echter nog hoop op herstel. Zij is uit Duitschland afkomstig was te Gro ningen de bruid en dacht binnen kort in het huwelijk te treden. Bij eene poging om nog iets van haar goed te redden bekwam zij de wondenwaaraan zij nu lijdt. Uit de afgebrande panden steeg zelfs tot vrijdag morgen nog rook op. Veiligheidshalve is nog een bovengevel en een bovenzijgevel van een der door den brand getroffene perceelen omvergehaald. Dezer dagen is door de arrondisseraents- regtbank te Winschoten uitspraak gedaan in de zooveel gerucht makende zaak van Hen drik Aikens. De regtbank heeft den beklaag de schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde mishandeling van zijn nichtje van elf jaaren hem diensvolgens veroordeeld tot gevangenzetting voor den tijd van vier ach tereenvolgende jaren ƒ100 boete en in de kosten van het geding. Wijders is de beklaag de bij datzelfde vonnis veroordeeld tot beta ling eener schadeloosstelling aan de beleedigde partij voor geledene pijn en smart, ter som ma van ƒ60, alsmede in de kosten van dit geding, ter somma van ƒ15. Uit Oldambt wordt geschreven dat de landman zich verheugen mag in het uitzigt op eenen ruimen oogst. De graanvelden bie den een verrukkelijk gezigt aan alle produc ten winter- en zomerkoren vroeg en laat uitgezaaid zijn even tierig en beloven eene ruime opbrengst. Alleen bet koolzaad is hier van uitgezonderd slechts een zeer klein ge deelte van het uilgezaaide is blijven staan evenwel zijn ook alle granen die voor het omgeploegde koolzaad in de plaats zijn getre den, uitmuntend opgekomen. De paardeboonen en erwten vooral beloven bij uit stek veel de aardappelen die zich eerst niet zoo gun stig voordeden, beginnen ook een heerlijk aan - zien te krijgen de tuinboonen hebben aan vankelijk eerst door de heerschende stormen en later door insecten veel te lijden gehad doch deze beginnen zich nu te herstellen kool- en moesplanten komen goed aan den gang en de ooftboomem belooven een ruim beschot. Men schrijft uit Meppel d. d. 97 Junij Het dezer dagen door den commissaris des Niet een rozenroode zons ondergang een vuurroode zons opgang daar zijn ook andere tin- die even naauwkeurig het aanstaande vermelden. Eene schitterende gele lucht in den avond beteekent wind; eene bleeke gele nattigheid eene onzekere graau- we kleur is een goed voorteeken des avonds en een slecht teeken des morgens. En ook de wolken zelven zijn vol beteekenis. Zacht, onbegrensd en vederig van gedaante bedui den zij schoon weder. In bet algemeen ge ven alle donkere en ongewone tinten wind en regen te kennen terwijl de zachtere en meer teedereschoon weder doen verwachten. De Tijd betoogde dezer dagen in een paar artikelen dat wat er ook met Italië gebeuren mogthet in geen geval Proteslantsch zou worden voor welke bewering het ultra - montaansche blad eerst redenen aangeeft en kel aan de gesteldheid van Italië ontleend maar daarna ook redenen uit het Protestan tisme zelf voortspruitende dat de kracht zou verloren hebben om proselieten te maken ge lijk dan ook noch de zedelijke omwenteling der 18de eeuw, noch de zedelijke tegenom wenteling der 19de iets noemenswaard heeft bijgedragen tot de uitbreiding van het Protes tantisme. De Tijd zegt ten slotte Het Protestantisme is verouderd versleten, stervende. Zijne magtelooze hand kan noch steu nen noch leiden. Vóór drie eeuwen vermogt het nog te misleiden door een valsch vertoon van kracht. Doch sedert al zijne ongeneeslijke wonden zijn opengegaan zal de pestwalm, die er uit opstijgt, slechts daar de verrotting kun nen bevorderen waar de kiem er van reeds door andere oorzaken was gelegd. Overal el ders kent men dat gif, en heeft men het te gengif bij de hand. Besmetten kan het niet meer.” De Tijd zou dus wel gerust kunnen zijn. En toch blijkt die gerustheid van hem en zij ne helpers niet altijd zoo duidelijk. Als een bijdrage tot de Mortara-geschie- denis melden wij dat pater Feletti die den knaap uit het huis zijner ouders wegroofde, doch door de regtbank vrijgesproken werd zich thans te Rome bevindt in het klooster der dominikanen van la Minerva en tot groot- prior van dat klooster is benoemd als vergoe ding voor de zes maanden die hij in den kerker van den dictator Farini heeft doorge- bragt. Uit ’s Hertogenbosch wordt gemeld d. d. 98 Junij Heden stond voor het provinciaal geregtshof teregt Arie van Drimmelen oud 18 jaren beschuldigd van moedwillige brand stichting te Drimmelen in de maand Febru ary dezes jaars, in de woning van zijnen oom Simon van Drimmelen. Nadat 13 getuigen gehoord en mr. F. Vermeulen den beklaagde had verdedigd, requireerde hetO.M. eene tucht huisstraf voor den tijd van 10 jaren. Uit de acte van beschuldiging bleek dat de be schuldigde alleen brand had gesticht bij zijnen oom, om zoo doende zijne moeder, die eenige huizen van haren broeder af woonde naar den brand te lokken en in dien tijd uit de kast zijner moeder geld te stelen om daarme de den volgenden dag naar Breda een uitstap je te maken. Van alles heeft hii eene volko- de lucht geven op be verwonderlijke goede aan wijzing omtrent het aanslaande weer, alleen voorspelt goed wederen slecht weder maar ten die even weder Uit ’s Hertogenbosch meldt men als eeue bijzonderheid van de kleine gemeente Esch die eene bevolking van ruim 430 zielen heeft dat daar zoowel in 1858 als in 1839 en 1860 eene gouden bruiloft is gevierd en dat er in dit jaar waarschijnlijk nog eene zal zijn; ver der, dat hel sedert onheugelijke tijden niet be kend is, dat twee personen te Esch geboren, met elkander zijn in den echt getreden en dat er sedert 1 January jl. geen enkel sterf geval beeft plaats gehad. Het provinciaal geregtshof van Limburg heeft den 26slen Junij jl. Johan Nathan ge woond hebbende te Ilroek-Slittard schuldig verklaard van moedwillig en voorbedacht zijne schoonmoeder op den openbaren weg van het leven beroofd te hebben en mitsdien hem om dezen moord veroordeeld tot de straffe des doods, uit te voeren te Maastricht. De bekende pater Angelo Secchi hoog- leeraar aan het collegium Romanum, en di recteur van het observatorium te Rome heeft een allermerkw’aardigst en nuttig werktuig uitgevonden, dat barometer, hygrometer en windmeter terzelfder tijd is, en door voorloo- pende lijnen onafgebroken zijne aanwijzingen opteekent. Hij noemt het meteorographo. Uit Meppen berigl men, dat tusschen Ti - men en Sprake! ongeveer drie voet onder de oppervlakte van een veen eene nagenoeg 2/f mijl lange brug van eiken planken is gevon den. De planken zijn 2 tot 3 duim dik zon der verbinding met elkander of met eene on derlaag; zij zijn w’eek maar worden door de lucht hard. Men besluit uit alle omstandig heden, dat het eene Romeinsche brug uit den tijd van Drusus is. Er is in den laatsten tijd veel gesproken van eene toenadering tusschen Oostenrijk en Pruissen. Naar men verneemt, moet die toe nadering tot stand gebragt zijn doordien Oostenrijk thans afgezien heeft van den waar borg zijner Ilaliaansche en Hongaarsche be zittingen door Pruissen, een waarborg, dien Oostenrijk lang, hoewel vruchteloos, gevraagd heeft als eene voorwaarde zijner toenadering tot Pruissen. Te Napels werd den 17 de volgende op roeping aangeplakt: Napolitanen Gij zijt zonen van Italië. Italië strekt zich uit van den berg Cénis tot de wateren van Sicilië, die thans rood gekleurd zijn van bloed. Staat op in uaam van Italië, in naam der vrijheid De dapperen van Como en Verese zijn met u en gij strijdt tegen hen God zeide tot Kaïn Vervloekte mensch wat hebt gij met uwen broeder gedaan En Italië zal tot u zeggen: Vervloekte broeders, wat hebt gij met uwe broeders gedaan?’” Elke droppel bloed, in Italië vergoten, is eene vervloeking over uw hoofd en over de hoofden uwer kindskinderen. Napolitanen Italië vergeeft u maar staat op met het vuur der vulkanen tegen dengene, die Italië niet wil.” Volgens een schrijven uit Ancona aan den Morning Chronicle, zal de Fransche be zetting der stad Rome met 13,000 man vermeer derd, en zullen de in soldij van den paus staan de corpsen vreemdelingen uit die stad verwij derd worden. Behalve graaf Amari die door Garibaldi tot zijnen vertegenwoordiger te Turyn is be noemd heeft de dictator vorst Belmonte en den heer Salaffia in gelijke betrekking naar Parijs en Londen afgevaardigd zoo meldt al thans een der Parijsche bladen. Blijkens het officiële blad werden van puinhoopen Op last leening van Men meldt uit Christiania van 22 dezer o Sedert 1789 herinnert men zich zulk een’ hoogen waterstand en zulke groote overstroo- mingen niet, als er thans in ons land plaats hebben. Hier regent het in den laatsten tijd schier zonder ophouden. Doch veel erger lui den de beriglen uit Lillehammer, Drammen, Lauvrig, Hougsund, Skiën enz. Bruggen zijn weggeruktde telegrafen gestoordde inwo ners gevlugtmassa's hout weggespoeld en van pensioen aan veldwach- gemeentewege in deze of gene maatschappij voor ben deel te nemen, is door den gemeenteraad alhier afgekeurd op grond, dat men het noodzakelijke niet inzag, om der- geiijke personen reeds op 60jarigen leeftijd uit hunne betrekking te ontslaan. Ook wilde de raad in dit voorstel niet treden omdat de bedoelde veldwachters uitsluitend door den commissaris des konings worden aaugesteld geschorst en ontslagen. Even als elders, wordt ook hier te lan de thans eene komeet Waargenomen en in het N. N. W. t. W. waar zij zich des avonds tusschen 11 en 12 uur 10° boven den den horizon vertoont. De kleuren van paalde tijden eene dergelijke ongevallen meer.' kouings in Drenthe gedane voorstel, betreffen- men bekentenis afgelegd. SNEEKER 8 C A COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1