NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. fek. •>»- W) I860. No. 55. WOENSDAG den 11 July. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER ZATURDAG DEN 14 JULIJ 1860, des voormiddags ten 10 uur. 15de Jaargang. I BINNEN- EN BUITENLAND. de aan aan PUNTEN TER BEHANDELING. Missive van den heer mr. P. S. Noyon hou dende aanneming zijner benoeming tot curator van de Latijnsche scholen. Missive van den heer J. ten Cate houden de aanneming zijner benoeming tot lid del' di rectie van het Werkfabrijk. Rapport over de rekening en verantwoor ding van de R. C. P. Armen-administratie over I860 (aangehouden). Voorstel omtrent het vragen eener provin ciale subsidie in de buitengewone kosten tot herstelling van den trekweg (aangehouden). Voorstel belrekkelijk de benoeming van een’ praeceptor voor de Latijnsche school. per halve muds mand. Omtrent de uitkomst bij rooijing laat zich het gewas gunstiger aan zien dan men aanvankelijk verwachtte. Ook de ooflboomen en de druiven beloven een goed gewas. Uit Assen wordt gemeld d. d. 7 Julij Het gewas des lands staat in den omtrek de zer stad en over het geheel in deze provincie zeer goed. Van de boekweit kan men zoo als overal het geval is, niet zulk eene gun stige verwachting koesteren. De aardappels staan uitmuntend en tot nu toe wordt daar onderalthans in de onmiddellijke nabijheid dezer stad, de ziekte niet bespeurd. Door de reglbank te 's Hertogeubosch werd dezer dagen een vonnis gewezenhet welk kan strekken ter waarschuwing voor ge- SNEEK 10 Julij. Bij de tweede kamer is van regeringswege ingezonden een gewijzigd spoorwegontwerp. De vroeger voorgestelde lij nen zijn behouden, met bijvoeging eener lijn van Groningen langs Asseu naar Meppel en van een nieuw artikel 5 luidende »Metden aanleg wordt, zooveel mogelijk, gelijktijdig aangevangen op de volgende punten te Arn hem voor den weg naar Leeuwarden te Har lingen voor dien naar de Hannoversche grenzen; te Breda en te Maastricht of te Meersen voor den weg van Breda naar Maastricht of naar Meersen te Roosendaal voor den weg naar Vlissingen te Maarsbergen voor den weg naar Rotterdam te Nieuwe Diep voor den weg naar Amsterdam of naar Haarlem.” Artikel 4 luidt als volgt De wet bepaalt de wijze van exploitatie.” Het examen der aspiranten voor de be trekking van adelborst der ode klasse bij het koninklijk instituut voor de marine te Wil lemsoord zal aanvangen te ’s Gravenhage, op maandag 16 Julij 1860. Op den 4 dezer is te ’s Gravenhage ge opend de vijfenveertigste vergadering van de algemeene synode der Neder). Herv. kerk. De zestiende algemeene vergadering van het Nederlandsch onderwijzers -genootschap zal gehouden worden op donderdagvrijdag en zaturdag12, 15 en 14 Julij as. in het lo caal Odéon te Amsterdam. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 5 Julij: Met zekerheid deelt men ons mededal de zer dagen de procureurs-generaal en door de zen de officieren van justitie zijn aangeschre ven om eene opgave te doen van het aantal notarissen, dat, in overeenstemming met de vermeerderde bevolking, naar den maatstaf der laatste volkstelling, aan het tegen woordig ge tal zal dienen te worden toegevoegd. Deze aanschrijving steunt op art. 5, al. 2 der wet op het notaris-ambtwaarbij het maximum der notarissen is bepaald op één van de 4000 zielen. Uit Enkhuizen berigt men dat bij het gereed zijn van den koker, waarin de telegraaf kabel gelegd moest worden den 5 Julij het eind van den kabel uit zee opgehaald door den koker getrokken en met de telegraaflijn verhouden is. De kabel is daarna beproefd en in de besla orde bevonden zoodat onmiddel lijk tusschen de Lemmer en Enkhuizen met goed succes werd geseind. Aan de M. C. wordt bij gelegenheid der benoeming van dr. Rauwenhotf tot bui tengewoon hoogleeraar te Leyden geschre ven dat, om de ongesteldheid van prof. Pa- reau ook te Groningen een buitengewoon hoogleeraar moet benoemd worden terwijl te Amsterdam prof. De Bosch Kemper hulp vraagt en daarvoor mr. Quack wordt genoemd. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 7 Julij: De kazerne, die door den brand is vernield, zal ten koste van het rijk op de oude fundamenten worden opgebouwd. De majoor Van Druynen eerstaanwezend inge nieur te Groningen, die de kazerne heeft Van het garnizoen te Breda zijn sedert een paar dagen 16 Zwitsers gedeserteerd, ver moedelijk naar Belgie waarvan zij de gren zen in een uur konden bereiken. Uit Maastricht meldt men dat de ter zake van moord ter dood veroordeelde Johan Nathan thans tot volledige bekentenis is ge komen. Aan den procureur-generaal heeft hij omstandig medegedeeld hoe hij den moord aan zijne schoonmoeder heeft gepleegd, eu deze bekentenis kwam nagenoeg overeen met de daadzaken zoo als die in het arrest van veroordeeli ng zijn opgegeven. Gelijk meu zich zal herinneren was bij het doodvonnis de uitspraak van het wetenschappelijk onderzoek van prof. Verver als de meening van het hof aangenomen. De zaak van den veroor deelde bewijst dus op nieuw, hoe de ontwik keling der wetenschap kan dienen om mis drijven, waarvoor anders welligt het bewijs zou ontbreken aan het licht te brengen. Men zal waarschijnlijk met ons in de laatste dagen opgemerkt hebben, hoezeer zelfs bij onbewolkte lucht de zon eenigzins bene veld scheen. Dit blijkt thans ingevolge waarnemingen van het observatoire te Parijs, het gevolg te zijn van een buitengewoon aan tal vlakken die zich in de zon vertoonden ten getale van ruim 60, in 10 a 12 groepen, een getal, zoo buitengewoon als in de laatste twaalf jaren aldaar niet opgemerkt werd, eu welke vlakken te beginnen met den 26 Junij, onophoudelijk veranderen. Men onderzoekt thans, in hoeverre het beweren waar is, dat eene dergelijke verschijning gunstig werkt op de temperatuur van den aardbol. In bet laatst der vorige week woedde te Straatsburg een vreeselijke branddie in het huis van den boekhandelaar Piton uitbrak zich tot het naburige, door diens zwagerden beer Kieffer, bewoonde, uitstrekle en weldra tot het collegie Saint Guillaume oversloeg. De twee eerstgenoemde huizen zijn grootendeels uitgebrand en verscheidene gedeelten van het collegie-gebouw vernield waarbij een vijftig tal studenten in de godgeleerdheid alles, wat in hunne kamers was, verloren beeft. In het huis van den heer Piton zijn niet minder dan 23,000 boekdeeleu eene prooi der vlammen ge worden terwijl ook bij den heer Kieffer een groote voorraad van boeken en papier vernield of bedorven is. Twintig personen zijn ligt gekwetst. De schade, door dezen brand welks oorzaak nog niet bekend is, teweeggebragt wordt op tusschen de 500,000 en 550,000 fr. geschat, De gebouwen waren tegen brand schade verzekerd. Volgens een telegrafisch berigt uit Bern van den 5 Julij hebben de groote mogend heden zich allen bereid verklaard tot het hou den eener conferentie, om te beraadslagen over j van Savoye aan Frankrijk. De gebeurtenissen die in het koning rijk Napels in de vorige week zijn voorge vallen gaan alle denkbeeld te boven en zou den voorzeker niet in eenen beschaafden staat te verwachten zijn geweest. Het door het gepeupel van Napels gegeven voorbeeld de policie-bureaux te vernielen en de daar aan wezige archieven te verbranden heeft na volging gevonden te Pariermo Gastellamare Avellino en Torre-Annunziata. Te Napels verdwenen plotseling de policie-agentenen hunne chefs scheepten zich tegelijk met de jezuiten in om zich naar elders te begeven. In een’ brief uit die stad wordt door een’oog getuige verzekerd dat vrouwen weenden van vreugde en aandoeningtoen zij zagen de vlammen opstijgen uit de policie-bureaux eu opgenomen zal deswege eene opgaaf aan het departement van oorlog inzenden. Wegens plaatsgebrek zal de alhier gevestigde 2de comp. van het 4de bat. van het 8ste reg. infanterie naar Groningen worden verplaatst. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 6 Julij Men verneemt dat door de brand waarborg maatschappij ouder directie van de heeren de Jong Co. te Amsterdam eene premie van dertig gulden is toegekend aan de manschap pen die bij den plaats gehad hebbenden brand tusschen de Beide Markten aan de millitaire brandspuit ziju werkzaam geweest. Ter voorkoming van de aardappelziekte wordt bijzonder aanbevolen, om, ongeveer eene maand vóór de gewone verschijning der ziekte, fijnen kalk over de aardappelen te strooijen en dit na verloop van zes weken te herhalen. Dit voorbehoedmiddel moet men in het vroege morgenuur aanwenden terwijl de dauw nog niet opgetrokken is. (Gr on. Ct.') In deu w'edstrijd voor maaiwerktuigen heeft dat van den heer C. Stoutte Tielbe spannen met 2 paarden, een stuk land groot 43 roeden met goed hooigras bezetvrij goed afgemaaid in 1 uur en 10 minuten. Een ander, ingezonden door jhr. van An dringa de Kempenaer uit Friesland door hem zelven uitgevonden, maakte een gelijk stuk laud af, maar had gebreken. Een derde van de heeren Keijser en Swertz, deed hetzelfde werk en maaide bet gras zeer digt af in 1 uur 45 min. Een vierde, door dezelfde heeren ingezon den maar afkomstig uit Londen volbragt dezelfde taak in 40 min. eu zeer goed. Eindelijk eene machine, ook korenmaaijer van de heeren Keijser en Swertz die den ar beid verriglte in 1 uur en 14 min. De eerste prijs, ƒ300, werd gegeven het vierde werktuig; de tweede, ƒ200 het eerste en de derde aan het laatste. No. 4 is door de fabrijkanten present gege ven aan jhr. Gevers Deynootop wiens buiten de wedstrijd heeft plaats gehad. Uit Hellendoorn wordt gemeld d. d. 5 Julij Het verdient opmerking dat noch in dit dorp, noch in onderscheidene buurtschap pen dezer gemeente, die meer dan 4000 in woners telt geen stoeldraaiers en spinnewiel- makers bedrijf wordt aangetroffeu terwijl in andere vakken de concurrentie legio is. De eenige persoon die dat handwerk door zijn zwak gestel en de meerdere afleiding met geen’ ijver kon drijven, is door een’plotselin- gen dood weggerukt en daarmede de zaak ge heel vernietigd wat nog meer ongerief zal veroorzaken doordien de niet geringe vlas- teelt bij den landbouwenden stand hier hon derden spinnewielen bij den winterdag in be weging brengt, die voortaan zelfs bij de geringste reparatie, elders zullen moeten wor den hersteldbehalve de andere oudsrschei- dene voorwerpen aanhoudend uit zoodanige werkplaats benoodigd. Een ervaren werk man in dat vak zou hier wenschelijk en zeer goed geplaatst ziju. Men schrijft uit het Westland De vraag voor aardappelen naar Engeland voor namelijk voor Londen, doet vele bedrijvigheid alhier ontstaan; gisteren en eergisteren zijn niet minder dan 3000 halve muds manden tot i dat einde in schuiten naar Rotterdam vervoerd I om van daar per stoombooten verder te wor- den verladen. Men besteedt hierfLl totƒ2.23 j de aanhechting 4 SNEEKER COURANT. 9MM ir IMilWllWI)llllll)))l!llllBIII)l||)ll|||Hiihi I 'IWIWIWIIMM Ui delegeerden der staatsloterij om geene loterij briefjes op crediet af te geven aan andere per sonen dan collecteurs of spillters. Deregtbank nam over zoodanige civiele regtsvordering zit ting eu besliste, dat dusdanige actie moet worden beschouwd als speldat door de wet niet wordt toegelaten terwijl bovendien het keizerlijk decreet van 1812 dergelijken verkoop verbiedt eu dien zelfs nietig ver klaart dat wel dit decreet bij een later be sluit van den souvereinen vorst is ingetrokken doch bij een nog later besluit weder zijne vol le kracht heeft verkregen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1