NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1860. No. 56. ZATURDAG den 14 Julij. 7 lode Jaargang- I IV/. «7O SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. <le mud. tarwe ïigt. heeft aan slede en daaronder ook aan het Gereformeerde weeshuis, eene zekere som gelds geschonken, iin einde daarvoor de verpleegden feestelijk te onthalen op den dag zijner öOjarige ambtsbe- diënirfg, zijnde den 19 dezer maand. Tijdens de hevige stormen die in het laatst van Maart en begin van April bijna onafgebroken woedden behoorde prins Fre- COURANT het misbruik schrijven. Eene vereeniging van invloedrijke per sonen in Engeland die aan Garibaldi namens de Engelscbe natie een blijk van hoogachting wilde schenken heeft hem gevraagd hoedanig een eereblijk hij liefst zou ontvangen. Daar op gaf Garibaldi ten antwoord dat hij drin gende behoefte had aan eene kleine vloot en daarom een paar stoomschepen gewapend met gegroefd geschut van Armstrongs vinding, zou wenschen te ontvangen. Met betrekking tot het onderhoud het welk onlangs de heer de Martino, als buiten gewoon gezant van koning Frans II, bij kei zer Napoleon III te Fontainebleau gehad heeft, Blijkens de Engelsche bladen zijn in 1839 I in Engeland en Wallis 56,161 personen, I waaronder 10,486 vrouwen gestraft wegens en dronkenschap of in beschonken toestand ge- ruimen oogst zelfs de graau- pleegde en groene erwten en paardeboonen belo- geklaagdeu eene opbrengst, welke men in geene ja- vrouwen. gekend heeft het tegenwoordige vochtige overleden wier dood zoo als later bleek, weder is allergunstigst voor onze landbouw producten doordien de bouwlanden in de ze gemeente, zoowel als in de naburige ge meente Steenwijkerwold hoog gelegen zijn, en men dus geene wankleurige vruchten te velde kent. Men schrijft uit Veendam d. d. 5 Julij In de openbare vergadering van de Konink lijke Amsterdamscke Zeil- en Roei-vereeni ging dezer dagen gehoudeu te Amsterdam in bel locaal Zeemanskoopis de door haar uit geloofde premie, bestaande in een’ te Parijs vervaardigden reflectiecirkel ter zake van het best gehouden meteorologisch scheeps-journaal loegewezen aan den beer Hendrik Hazewin- 1 kei alhier, gewezen gezagvoerder van het Ne- ongeregeldheden. Het getal der aan was 89,903waaronder 24,595 In genoemd jaar zijn 306 personen aan van sterken drank was toe te derlandsche fregatschip Zeeland. Tot mede dinging hiernaar waren alle gezagvoerders van de Nederl. groole koopvaardij vaart uitgenoo- digd en dit mag dus voorzeker als eene eer volle onderscheiding worden beschouwd. Er waren 146 extracl-journalen ingeleverd waar van 20 uitmuntend zijn bevonden en waar onder nog 7 den voorrang verdienden. De bekroonde had ter zake van journalen op twee verschillende reizen gehouden de beide eerste nummers.” Men schrijft uit Stads-Kanaal van gis teren Zalurdag den 7 Julij is de broodbak- bakker H. Benus, wonende te Stads-Kanaal, gemeente Onslwedde op den publieken weg te Nieuw-Buinen terwijl hij aldaar met zijn’ broodwagen was, door twee dronkene scha renslijpers op eene moorddadige wijze aange rand waarvan de een hem met een stuk ei kenhout onverhoeds eenige slagen wilde toe brengen dat bij echter op eene gelukkige wijze wist te ontwijken. Daar deze scha renslijpers zagen dat zij hunne jeneverwoede aan dezen persoon toch niet konden koelen randden zij daarna eene vrouw’ mede aldaar, op eene onkiesche en schandelijke wijze aan, en vervolgens hebben zij nog twee andere manspersonen eenige messteken willen toebren gen. De policie is de daders reeds op bet spoor. Uit Zierikzee wordt gemeld d. d. 8 Julij Eergisteren bevond zich de heer B. alhier in de herberg te Zijpe om met de diligence van deze plaats te vertrekken. Hij legt zijn reis zak, waarin zich aan geldswaarde eene aan zienlijke som benevens eenige voorwerpen bevond op een’ stoel neder. Zich voor eene korte poos verwijderende is bij zijne terug komst die reiszak verdwenen. De eigenaar vernam al dadelijk van drie personen, almede in die herberg aanwezig, die zulks gezien had den dat zekere Jansen, een kermis-muzijkant, wonende te Nieuw-Hellevoet die de dorp- kermissen in den omtrek bezocht had, deze had medegenomen zijnde vertrokken met de stoomboot de Telegraaf. Onmiddellijk werd daarop naar Brouwershaven gereden en een telegram aan de policie te Rotterdam gezonden, welk berigt echter te laat aankwam, zijnde d« boot reeds aangekomen. Men doet thans ijve rige pogingen om den dader op te sporen. Ook is alhier bij de justitie aangifte van die ontvreemding gedaan. Men schrijft uit Bergen op Zoom d. d. 7 Julij Naar men verneemt, is de hoornbla- hem een’ slag onder den maagkuil gaf, zoodat zer J. die, zoo als wij vroeger meldden, aan hij onder het voorrad van zijn voertuig ge- i raakte en beide raderen over zijne borst gin- heeft toegebragt, gen. Weinige oogenblikken daarna gaf hij den geest. Hij laat eene weduwe met zeven kin deren achter. Uit Steenwijk wordt gemeld d. d. 9 Ju lij In het Handelsblad van den 7 dezer, no. 8907 berigt men i de aanhoudende vochtigheid buitengewoon scha- l ven :.j voor Jen landbouw en d~ - vruchten wankleurig worden. Dit Herik der Nederlanden tot de passagiers naar Londen, aan boord der stoomboot Cologne kapitein Ryan. De hevigheid van den storm kan reeds uit de omstandigheid worden op gemaakt dat de overtogt 20 uren langer dan gewoonlijk duurde, en werkelijk bevonden allen die aan boord waren zich in drei gend levensgevaar. Re’ds toen betuigde de prins zijne tevredenheid over de bezadigde, beleidvolle en moedige wijze, waarop kapi tein Ryan als gezagvoerder handelde. Na in zijn vaderland wedergekeerd te zijn zond Z. K. H. nu onlangs dien kapitein eenen groo- ten en prachligen inktkoker in geheel nieu wen smaak ten geschenke. Het voetstuk is van marnier, de flesschen zijn van zwaar besneden glas met massieve zilveren gegra veerde deksels terwijl tusscheu de flesschen een fraai geheel opgetuigd schip van massief zilver gezien wordt dat uit bet water van hetzelfde metaal oprijst. Dit geschenk ging van eenen zeer vleijenden brief vergezeld. In de provincie Friesland zijn in de maand Junij 119 runderen aan de besmeltelijke longziekte gestorven en 41 door die ziekte aangetaste runderen afgemaakt, bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 1411. De Groen la ndsvaarder Dirkje Adama is te Harlingen teruggekeerd met slechts ruim 200 robben en één’ vinvisch. Op reis zijn o- verleden de scheepsdoctor en een matroos. Uit Zalt-Bommel wordt geschreven d. d. 8 Julij De kersen zijn over het geheel te- gegenvallen en die er zijn worden tot hooge prijzen verkocht; van de late kersen verwacht men een’ vrij ruimen pluk. De boomvruchten, hoezeer aan de westzijde nog al door den jong- slen storm geteisterd, beloven veel, hoewel niet groot van stuk. In de aardappelen wordt tot hiertoe geene ziekte bespeurd en beloven ze, wat de uitkomst betreft een buitengewoon gewas; zij zijn hier reeds verkocht voory’5.80 Het hooi is tamelijk. De rogge en geven een meer dan middelmatig uit dok is de verwachting van het zaad niet ongunstig. Uil Amersfoort wordt gemeld d. d. 10 Julij Heden namiddag ten 5 uur kwamen door het naburige Soest drie met hooi belade- ue wagens, welke van Eemnes naar Acbteveld moesten worden gebragt. Een der geleiders, Thijmen de Wit wonende te Achterveld on der Barneveld trof het ongeluk, dal het paard, hetwelk voor zijnen wagen was gespannen, aan hetgeen door goed geïnformeerd correspondent in ons 9 Junij aangaande de oorzaken is medegedeeld en hetgeen den Volksvriend schijnt ont- (Amst. Cour meldt uit Leyden d. d. 10 Julij De heer H. Tomas, R. K. pastoor alhier, verschillende instellingen hier Ier daaronder ook aan eene zekere som 7 Julij zer J. die zoo den persoon V. SNEEK, 13 Julij. De tweede kamer heeft hare werkzaamheden hervat. De heeren Van Gollstein, Mensonides en Bots zijn beëedigd en hebben zitting genomen. Door de afdeelingeu zijn tot voorzitters ge kozen de heeren: Van Gollstein, Tborbecke, Mackay, De Brauw en Heemskerk Bz.en tot ondervoorzitters de heeren Van Bosse Duller! Wichers Weslerhof en Hugenholtz. Bij de memorie van beantwoording no pens de staatsspoorwegen is overgelegd eene lijst van de aanvragen om concessie voor spoor wegen ingediend sedert October 1855, on verminderd die aanvragen welke uit de ge wisselde stukken bij de kamer bekend zijn. Het gezamenlijk getal bedraagt 63 aanvragen, om concessie voor onderscheidene spoorwegen het zij van groolere of kleinere uitgestrektheid. Men verneemt dat de regering voorne mens is, nog in den loop van deze zitting der tweede kamer een nieuw tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer aan te bieden zonder dal dit in eenig verband zou staan met het sluiten van een handelslractaat met eenen anderen staat. Uil ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 12 Julij In de zitting van de tweede kamer der slaten-generaal van heden is de discussie over hel wetsontwerp omtrent den aanleg v«n spoorwegen bepaald op maandag ek.des voor- middags ten 11 uur. De minister van koloniën beeftin antwoord op de dingsdag jl. door den heer van Hoévell gedane vragen aan de kamer toegezegd de overlegging van de regeling des suikercultuur op Java, zoo mede de bescheiden omtrent het suikercontract Pangka. De provinciale staten van Drenthe heb ben besloten een adres in te dienen aan Z. M. den koning en aan de tweede kamer waarin aangedrongen wordt op het aannemen van Groningen eu niet Leeuwarden als zetel van appèl. Óp bepaalde voorwaarden zullen de mi liciens der ligling van 1857 van verlof onder de wapenen worden opgeroepen en wel te gen den 13 Augustus as., bij de regemenlen, welke deelnemen aan de troepen-vereeniging te Milligen. Die miliciens, welke, opgeroe pen zijnde, in gebreke blijven op den bepaal den dag ouder de wapenen te komen zullen niettemin gedurende zes weken in den wa penhandel geoefend worden, en diegenen hun ner welke zich op de eene of andere wij ze aan de instructie onttrekken of daarin achterlijk zijn zooveel langer in werkelijke dienst worden gehouden ais noodig zal wor den geoordeeld. Het Weekblad van het Regt merkt het volgende op Vóór dat men de procureurs herdoopt met den schoonen naam van pleit bezorgers mag men er wel aan denken dat bij die heeren ook requeslen en andere zaken te koop zijn, behalve processen o dient toch eenige harmonie te bestaan tus- schen den naam en hel ambt, of, wil men dat liever, het ambacht. In een ingezonden stuk der N. R. Ct. wordt bepaaldelijk tegengesproken het berigt door den Volksvriend gegeven als zoude het verongelukken der Capelsche boot aan dron kenschap van den kapitein moeten worden toegeschreven. Wij herinneren hierbij een nommer van van dien ramp aan de red. van gaan te zijn. Men M. een’ slag met den sabel eu aan welke gevolgen hij is overleden door den krijgsraad in de le mili taire afdeeling veroordeeld tot eene tuchthuis straf voor den tijd van vijftien jaren. De honig- en bijenteelt belooft dit jaar goede resultaten. In de afgeloopene week wer- uit «leze gemeente, dat den hier eenige honderden goed gevulde kor- (uit Zeeland lerugkotnende) ontscheept 1 en op hunne akkers ouder de gemeente Wouw pleiten. Er delijk is de meeste die door de eigenaars op karren afgehaald n onware op 1 en geheel uit de lucht gegrepene berigt moet gesteld zijn, zeker in het brein vau dezen of genen zwaar tillende» landbouwer zijn ontstaan. Immers integendeel staan de te velde vruchten allen zonder onderscheid buitengewoon gunstig beloven eenen we ven ren

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1