NIEUWS- EN AUVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1860. No. 31 15de Jaargang. WOENSDAG den 18 Julij. BINNEN- EN BUITENLAND. -4 I gouden medail- als wij op de hoog- Garibaldi’s IBBHWIHinillJUlii!!. dat nog andere gewigtige op den Siècle geschre- poging lot moord op acht dagen te welen vier en vier dagen ligten rouw; een nieuw blad de Staats- hij steeds in de duinen en aan rondliepter naauwernood kende, dieven schijnen de goudstukken ver de waarde verwisseld en hetgeen ze er voor kregen verteerd te hebben. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 11 Julij In de zitting dér provinciale staten gewezen dat bij de organisatie der regterlijke magt de zetel van het geregtshof te Leeuwar den blijve gevestigd. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 16 Ju lij Aan de heden ter gelegenheid van de kermis van wege het gemeentebestuur alhier plaats gehad hebbende harddraverij hebben 18 paarden deelgenomen. De uitgeloofde prijs, twee fraaije zilveren blaadjes met dito trom meltjes, werd behaald door de merrie Catha rina, van F. M. Boersma te Akkrum bere den door den pikeur W. Hijlkema terwijl de premie eene zilveren tabaksdoos ten deel viel aan den zwart langstaart ruin de Nobbe, van N. Wafelbakker te Amsterdam bereden door den pikeur A. Houtman. Uit ’s Hertogenbosch wordt gemeld d. d. 12 Julij De voerman v. R. te dezer slede 'hooide builen de Orthenpoorttoen hem door een paar jongens werd gezegddat hij voor- zigtig moest wezeh met het hooi dewijl een ondeugende kbaap er stopnaalden in had ge stoken Waarop de dood zijner paarden kon volgèü. v. R. verschrikte en gaf de zaak bij de policie aan die de booihoopen onderzocht en Werkelijk verscheidene groote stopnaalden, in de grashalmen gestoken aantrof. De dader is gearresteerd en de policie onderzoekt ijverig of in deZe daad geene omkooperij of iets dergelijks bestaat. In den ochtend van 11 Julij jl. is de vierdraads telegraaf-kabel welke de Neder- landsche en Britsche kusten tusschen Zand- voort en Duiuwich verbindtgebrokenver moedelijk op 47 zeemijlen van de Britsche kust. Ongelukkiglijk bevond zich de stoom boot Monarch van de Internationale Tele- graafmaalschappij juist in zee, om eene groo te herstelling te verrigten aan de tusschen Scheveningen en Orforduess liggende kabels Waardoor ook de gemeenschap langs deze kabels tijdelijk is afgebroken. De maatschappij heeft terstond eene andere stoomboot uit Lowestoft afgezonden om de Monarch op te zoeken en aan het werk te zetten tol de herstelling van den gewigtigen Zandvoortschen kabel. In het dorpje Jette, even buiten Brus sel vertoonde zich dezer dagen in eene her berg een Fransche agent, die den bezoekers een adres ter onderteekening aanbood waarin ge zegd werd, dat Belgie zich niet anders geluk kig zal achten dan Wanneer het onder Fran sche heerschappij zal zijn. Onder de aanwe zigen bevond zich een officier der burger wacht dien men in zijne burgerkleeding niet herkend had. De Fransche agent die ook hem verzocht of hij het adres wilde onderteekenen ontving tot antwoord een’ geduchten klap, die hem op den grond deed rollen en deze kas tijding werd door anderen uit het gezelschap aangevuld zoodat de zendeling vrij beschadigd het huis verliet. Te Gend is een wedstrijd van buiten- landsche zanggezelschappen gehouden. Naar den uitgeloofden prijs aldaar werd gedongen door zanggezelschappen van Amsterdam Rijssel Arras, Roubaix, Parijs, Valenciennes,’s Her togenbosch Maastricht en Utrecht. Hij werd behaald door de afdeeling Zang van de Konink lijke Harmonie te Maastricht en is met een parige stemmen toegekend. De jury bestond uit de heeren Hanssens orchestdirecteur te BrusselH. SamuelcomponistJoh. J. H. Verhuist uil ’s Gravenhage Laveine compo nist uit Rijssel, en Leon de Burbure, com ponist te Gent. Dit is thans reeds de vierde maal dat genoemde Koninklijke Harmonie in het buitenland schitterend heeft uitgeblon ken en met eerste prijzen en les bekroond is geworden. Keizer Napoleon heeft onlangs, blijk eene i I ret het strand j was bekend, dat die prelaat De minister van financieu heeft bepaald dat het examen van aspiranten voor de be trekking van controleur der directe belastin gen in- en uitgaande regten en accijnsen, voor het jaar 1860 zal plaats hebben, op 18 September as. en volgg., en dat de prov. di recteurs der directe belastingen vóór of op 1 September aan den minister moeten inzenden eene nominative opgaaf van de ambtenaren die verlangen tot voormeld examen te worden toegelaten en die hunne bevoegdheid daartoe aan de bestaande verordeningen ontleenen. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 14 Julij In de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen een wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V (binnenlandsche zaken) der staalsbegrooling voor 1860 om nog dit jaar een millioen voor de spoorwegen te bestemmen. Men leest in fVekkergetiteld onder het opschrift: Waar blijft het Land? dit: Was het land even te van al die personele intrigues (van de twee de kamer), zou het dan niet zeggen: Ik bid u mijne heeren houdt u een weinig minder mei u zelven en iets meer met mij bezig. Gij miskent te veel het doel waarvoor ik u tot mijn’ vertegenwoordiger heb gekozen. Zijn er dan in het land geene verstandige lieden meer, die, uit liefde voor mij, willen beproeven eene toenadering zoo niet tusschen de uitersten dan ten minste onder hen die geroepen zijn, zich met elkander te verstaan In al uwe twisten speelt de quaeslie van per sonen eene veel groolere rol dan die der be ginselen. Zou liet niet beter voor mij zijn, indien gij in plaats van over eene ministe riële portefeuille te twisten zoudt zorg dra gen dat ik zoo spoedig mogelijk van spoor wegen waaraan ik zoo zeer behoefte heb SNEEK, 17 Julij. Z. M. onze koning heeft o. a. benoemd tol regter in de arron- dissemeuts-regtbank alhier de heer mr. W. van Nauta Lemke, thans kantouregter te Woubruggealsmede pensioen verleend (a ƒ595 ’sjaars), ten laste van den staat, aan den gewezen hoofd-onderwijzer Cornells A. Kuiper, te Heeg. Het heeft Z. M. den koning behaagd, bij besluit van den 22 Junij jl. no. 69, den verdienstelijken hoofd-officier Smits, lui- tenant-kolonel bij het Indische leger, die zich thans hier te lande bevindt, wegens zijnen be toonden moed bij gelegenheid der eerste ex peditie naar Boni, eene eeresabel te schenken. Dit wapen is zeer prachtig; het gevest is zwaar in het vuur verguld; op hetzelve prijkt de koningskroon van zilver, ontgeven met lauwertakken het lemmet is gedamasceerd met goud daarop zijn de woorden gegrift: Koninklijk eerehlijk voor betoonde dapper heid." Op 14 dezer mogt de luit.-kol. Smits haar door tusscheukomst van het departement van koloniën ontvangen. Er is bepaald dat hij dit wapen bij alle diensten moet dragen. Tot tweede luitenants bij het leger hier te lande en in Oost-Indie zijn benoemd de kadelten van het vierde studiejaar bij de ko ninklijke militaire akademieten getale van ruim 70. den 7 Julij 1860, heeft Bij besluit van den 7 Julij 1860, heeft Z. M. ter erkenning der diensten, door wij len J. van der Horst, in leven brandmees ter te Leeuwarden zoowel vroeger als laat stelijk bij den brand van de kazerne Prins Frederik aldaar op den 14 Junij jl waar hij in en door de vervulling van zijne [dienst hel leven verloor bewezen aan zijne weduwe G. J. Vos eene gratificatie van f 500 verleend; terwijl aan eenige anderen die zich bij den brand gunstig onderscheidden medailles ge tuigschriften en gratificatiën zijn toegekend. De opper-ceremoniemeester heeft in de Staats-Courant bekend gemaakt dat het hof den rouw zal aannemen wegens het overlij den van Z. K. H. prins Jeróme Napoleon voor den lijd van dagen middelbaren ingaande op den 14 dezer. :ens mededeeling in den Moniteur, abbéMa- tot bisschop van Van nes benoemd. Het om meer dan aan den Heiligen Stoel niet wel gevallig was. Een bij het Journal de Bruxel les ontvangen schrijven uit Rome van 5 Julij berigt, dat de Heilige Stoel volhardt in de weigering, om die benoeming te bekrachtigen. Volgens een berigt uit Berlijn worden van heden is een adres aan Z. M. den koning thans op het kasteel van Wurzburg in Bei- vastgesteld waarbij op het W’enschelijke wordt jeren toebereidselen gemaakt, om den paus te ‘ontvangen. Men beweert, dat, indien Pius IX door den loop der gebeurtenissen mogt ge noodzaakt worden zich uit zijne stalen te verwijderen hij dan op genoemd kasteel zijneu iutrek zal nemen. Oostenrijk heeftin navolging van Frank rijk en Engeland, twee oorlogschepen naar de wateren van Syrië afgezonden. Eindelijk is weder iets van krijgsoperatiën vernomen. De jongste berig- ten uil Palermo melden dat het besluit Messina te belegeren niet is ingetrokken maar dat de verschrikkelijke hitte op Sicilië in Julij en Augustus de uitvoering van dat besluit vooreerst belet. Uit Genua wordt aan ven, dat te Palermo eene Garibaldi zou gepleegd zijn welke misdaad, de oprigting van eene sterke wacht voor het wierd voorzien en C aangelegenheden die door al uwe twisten den achtergrond worden gesteld eindelijk eens tot stand kwamen De Groninger Cour, meldt dat de hoo- ge regering voornemens is ƒ100,000 op de be- grooting uit te trekken, als subsidie voor de verbetering der scheepvaart kanalen in Gro ningen, en daarmede gedurende 12jaren voort te gaan zoodat als de kamers dit goedkeu ren in het geheel 12 tonnen gouds voor dat doe! door den staat zou Worden verstrekt. Men meldt uit Amsterdam d. d. 14 Ju lij Eergisteren en gisteren hield het Ned. Onderwijzers-genoot schap zijne zestiende al- gemeeue vergadering binnen deze stad. De feestrede werd in de Remonstrantsche kerk gehouden door den heer D. W. Bosch Dz. De burgemeester en verscheidene andere aan zienlijke personen woonden de openingszitting bij. De werkzaamheden, op den beschrijvings brief vermeldwerden onder leiding van den heer dr. D. J. Veegensverrigt in het Odéon. Door den heer H. W. Bloemeer sten secretaris werd het jaarlijksch verslag uitgebragt. De vergadering was zeer talrijk; er waren vertegenwoordigd 9 gewestelijke ver- eenigingen en 55 afdeelingen te zamen uit brengende 1515 stemmen. Door de afdeeling Amsterdam was niets verzuimd om den el ders woonachtigen leden het verblijf alhier te veraangenamen en van de bun daartoe aan gebodene gelegenheden is een ruim gebruik ge maakt. De 17e algetneene vergadering zal in 1861 te Utrecht worden gehouden. Bij het arbeidende personeel in het kamp bij Milligen onderscheiden zich acht Amster- damsche timmerlieden die eene gelofte heb ben gedaan om baard noch hoofdhaar te sche ren voor dat de werkzaamheden aldaar zul len zijn geëindigd, op poene eener boete van eenige guldens ten voordeele hunner kamera den. Sedert blijven zij hunne gelofte getrouw. Hoe zij het zuilen maken nu het zeker is, dat de werkzaamheden eerlang, door de komst der troepen zullen moeten worden gestaakt om eerst in het volgende voorjaar te worden hervat, zal later blijken. Dezer dagen werden uit Scheveningen twee zeer jeugdige knapen in een rijtuig naar het huis van arrest te ’s Gravenhage vervoerd. Zij hadden zich aan diefstal van eene porte- monnaie waarin eenig goudgeld uit een der appartementen van het groot stedelijk badhuis te Scheveningen, schuldig gemaakt. Die dief stal schijnt te hebben plaats gehad in een vertrek waarvan het venster was opengebro ken terwijl de logés het middagmaal gebruik ten. Beide jongens zijn deugnieten van de eerste soort. De jongste, die nog geene 15 ja- ren oud is en de hoofddader schijnt te zijn moet zijne schuld steeds pertinent hebben blijven ontkennen en zelfs durven beweren, dat hij zijnen medepligtigen makker, met wien ka 1- J- .1..:iI De jonge ééne reden beneden ®rarai‘ii TO ■n SNEEKER COURANT. V I ■JIHHIWI I I I .1 An I. .11 T T T> n B I. A I I I. I 1 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1