i I NIEUWS.? EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR I DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, I 15de Jaarjraui 1860. No. 59. r£ WOENSDAG den 25 July. tom I 3ÜFMW iriN k I I den BINNEN- EN BUITENLAND. Lycklama, WMIIWII1I z t j 1 5 p a van de den 21 on- zoo van voor- erg moet bezeerd hebben 1 de collegien nomen vertrouwd. Paus Pius IX heeft aan in den Oostenrijkschen keizersstaat de bisschoppen t een ency- clica gezonden, met last, ze aan hunne pas toors mede te deelen. In dat document het verwonderlijkste dat men ooit heelt gelezen zegt de Sentinella Bresciana wordt keizer Frans Joseph bij den heiligen in Hongarije en bij Hendrik en ge- paus, dat door al de priesters, bij vieren van de mis, bijzondere gebeden den keizer moeten opgezegd worden. een’ brief uit Del-el-Kamarnabij koop- te Antwerpen en door dezen ten van een beroep op de liefdadigheid landgenooten ter gunste der in den J Stefanus bijgenaamd den Vrome vergeleken last de het voor In Beyruth géschreven 5 Julij aan een man te Antwerpen en door dezen geleide van een zijner stad- en ongelukkige Christenen in Syrië Précurseur openbaar gemaakt, wordt het vol gende ijzingwekkend feit vermeld: In de stad Hasbaya, 12 mijlen van Beyruth, had het plaatselijk bestuur de Christenen bewogen, niet tegen de Drusen te vechten en hun bescher ming beloofd indien zij de wapenen wilden uederleggen. De arme Christenen geloofden aan het woord der Turken zij leverden de wapens over en begaven zich in het serail der stad. Vierentwintig uren later schonden de Drusen en de Turksche soldaten deze wijk plaats en meèdoogenloos doodden zij alles wat zich aan hunne blinde woede vertoon de. Twaalfhonderd menschen werden met bijlslagen of geweerschoten op dien noodlot- tigen dag vermoord en die gruwel geschied de in tegenwoordigheid der Turksche troe pen, die zelfs aan de slagting deelnamen. Op vele plaatsen geschiedde hetzelfde onder het van den gouverneur van Beyruth. Na moord wierpen zich de woestelingen in Een van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie ontvangen telegram dato Batavia 7 Junij 1860, luidt: Goede tijding van Boni. De ex-koningin en Datoe Sawitto hebben hunne onderwerping aangeboden. De Europesche mail is nog niet aangekomen.” Het clericale blad le Monde meldt, naar aanleiding van particuliere correspondentie:! uit Rome, dat de jezuïten ten getale van 508 uil Sicilië zijn verdreven en zich heb ben begeven gedeeltelijk naar Spanje, gedeel telijk naar Presburg in Hongarije, en naar Leuven in Belgie. Een gelijk lot is volgens hetzelfde orgaan beschoren aan de jezuïten die zich, ten getale van 496, in het koning rijk Napels bevinden. De constitutionele re gering te Napels heeft reeds aan de jezuïten en instellingen van onderwijs onl- welke aan hunne zorg waren toe- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SN EEK, Gelet op de missive van den heer Commis saris des Konings in deze Provincie van den 10 Julij 1860 1ste afdeeling no. 1273. Brengen bij deze ter kennis van de belang hebbenden dat in Julij 1861 te Haarlem eeue algemeene Nationale Tentoon»telling zal geopend worden waartoe de voorwerpen in de maand Junij van dat jaar zullen moeten worden ingezonden. Wordende de n ij veren in deze gemeente uitgenoodigd en aangemoedigd tot inzending hunner voorwerpen, opdat ook deze Tentoon stelling strekke tot bevordering van de nij verheid te dezer plaatse. Sneek, 21 Julij 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOIDA. De Secretaris HAGA. het werkhuis schooft te maken, had het geluk, dat hij met dé ladder omviel en men zegt, met het hoofd op den kant eenen emmer stortte, waardoor hij zich al in het hoofd loopende hem het bloed uit het oor, en ten gevolge waarvan hij een’ tijdlang sprakeloos Was en reeds op den volgenden dag overleed. Onder het naburige dorp Hommerts .had gisteren almede een droevig ongeluk plaats. Zekere Tjipke Knossen een boerenzoon van 22 jaren oud zich in eeft stuk land bevinden de, in hetwelk een stier aan een touw was vastgemaakt geraakte het beest eensklaps los werpt den jongeling op den grond en wondt hem zoodanig aan het hoofd, dat hij nog denzelfden avond aan de gevolgen is overleden. Mén meldt uit Harlingen d. d. 18 Julij: Voor eenigen tijd werd door drie schepen ge vonden en alhier aangebragt het kofschip Wubbechina Ibbina geladen met klipsteen en toebehoorende aan kapt. Bloema van Farn- sum. Thans is gebleken, dat de equipage, be merkende dat het schip lek was en reeds drie voet water in had in den tijd des ge- vaars de sloep had uitgezet en ook den kapi tein in de noodzakelijkheid gebragt had, den bodem te Verlaten. Zij hadden daarop koers gezet naar een Noordsch vaartuigdat hen bpham en naar Noorwegen bragt. Van daar hebben zij over Hamburg het vaderland we der opgezocht, en op dit oogenblik is de ka pitein weder aan boord van zijn schip. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 19 Julij Naar wij vernemen zijn op de voor- dragtf, doof heeren curatoren opgemaakt ter benoeming van een’ buitengewonen hoogleer- aar in de godgeleerdheid aan de hoogeschool alhier geplaatst de heeren dr. E. J. Diest Lorgion predikant te Groningen en dr. M. van Stavoren predikant te Leeuwarden. Maandag 10 Julij zijn in de legerplaats bij Milligen 14 detachementen infanterie aan- gekomen ter gezamenlijke sterkte van 350 manschappen, met het doel, de voorbereiden de werkzaamheden lot het in gereedheid bren gen dier legerplaats te verrigteu. Vele dier detachementen moesten dien dag een’ grooten marsch afleggen, om ten bestemden tijd de le gerplaats te kunnen bereiken alwaar zij echter als zeer vermoeid door de goede en ijverige zorgen van het bestuur der legerplaats niet alleen huune legering maar ook hun voeding enz. in gereedheid vonden. De uit voering der orders voor de legering enz. dier 14 detachementen is geschied, door het op den 10 dezer in het kamp aangekomen de tachement van het bataljon mineurs, ter sterk te van 20 manschappen die bovendien da gelijks van des ochtends 5 tot des avonds 8 uur de officieren van den generalen staf in het traceren enz. der legerplaats zijn behulpzaam geweest. Twee zeer schoone en zeldzame dwergen wekken op de Utrechlsche kermis algemeene bewondering. Zij zijn broeder en zuster van Chineesche ouders afkomstig en respeclivelijk 16 en 14 jaar oud. De broeder, Paul ge naamd, is 73 Ned. duim groot, weegt 14 pd. en schuilt gemakkelijk in een’ bloemenkorf of hoedendoos; het meisje, Pauline, is 56 Ned. duim en 7 pd. zwaar. Hun bevallig voorko men hun schrander en edel gelaathun schoo ne regelmatige bouw maken hen de bezigti- ging overwaardig. Het aantal dienstboden in het krankzin- nigen-gesticht Meerenburg was bij het einde des jaars 125 (69 mannen 54 vrouwen). Al de werklieden, behalve de veldwachter Wor den in hunne werkzaamheden door patiënten bijgestaan. De gezondheidstoestand der bevolking van bet gesticht was over het geheel vrij voldoen de, eu behalve tusscbenpoozende koortsen heb ben er geene epidemien geheerscht. Omtrent den arbeid, het onderwijs, de godsdienstoefe ningen, de uitspanningen, gymnastische oefe ningen en de feestelijke bijeenkomsten der pa tiënten zijn geene nieuwe bijzonderheden te melden de gunstige invloed van dit alles op het welzijn en de tevredenheid der lijders openbaart zich hoe langer hoe meer. oog den de huizen der Christenen plunderden daar op schrikbarende wijze en offerden ze toen aan de vlammen op. De Times zegtdatindien de porie de orde in Syrië niet kan herstellen de mogend heden over het toekomstig lot van dat ramp zalig land zullen beslissen. De Drusen en de Maroniten die eeue bevolking van 540,000 zielen uitmaken en de afhelliugen van het Libanon-gebergte bewonen zijn zeer krijgszuchtige stammen die in eene soort van onafhankelijkheid van de porte le ven en den sultan eene jaarlijksche schatting betalen. Deze bevolkingen erkennen de op- perhoofdigheid van den sultan maar hebben overigens eene redelijk vrije inrigting en de verpligting, om aan de porte in geval van oor log eeue gewapende magt te leveren. De Ma roniten maken bijna twee derde der bevol king van den Libanon uit en genieten van ouds de bijzondere bescherming van Frankrijk. Overigens zijn deze Maroniten, welke tot eene oude Christelijke secte behooren een strijd-en heerschzuchtig bergvolk de Drusen zijn van eene Mahomedaansche secteen beide volks stammen oefenen de bloedwraak. Ten aan zien van beschaving staan beiden gelijk, en het godsdienstig fanatisme door honderdjarige ve le en buitenlandsche invloeden aangehitst is van beide zijden steeds alle maat te buiten gegaan. Overweegt men dat de Drusen en Maroniten steeds vijandelijk tegen elkander overstaan, dan kan men ook begrijpen waar- SNEEK 24 Julij. In de zitting tweede kamer der staten-generaal van dezer zijn de discussiën over de spoorwegen voortgezet. Het amendement van de heeren Wijbenga en Lycklama, om Sneek in de lijn Heerenveen naar Leeuwarden op te nemen, is verworpen met 51 tegen 19 stemmen. Het amendement van den heer Sloetdoor den heer van Zuylen gewijzigd, om een’zijtak van Zwolle naar Kampen te leggen is afgestemd met 40 tegen 50 stemmen. Het amendement van den heer van Hoëvell, om de lijn Groningen Assen Meppei te laten vervallen is verworpen met 49 tegen 20 stemmen. Men bleef toen aan de lijn 4 van art. 2 (verbinding van Zulphen naar de Duilsche grenzen). De antwoorden der regering nopens de regterlijke organisatie zijn ingekomen. Eene hernieuwde verdediging van het beginsel, dat de hooge raad beslaan blijft als hof van cas satie wordt overbodig geacht nu de meer derheid bet daarover eens is maar omtrent hel renvooijenstelsel wordt een nieuw artikel bijgevoegd, houdende, dat, bij vernieuwing in cassatie, die hooge raad regt doet op de hoofd zaak of de zaak verwijst op den voet bij het wetboek van regtsvordering of strafvordering te bepalen zoodat de toepassing van het be ginsel aan die wetboeken wordt overgelaten. De in werking treding der wet zal vóór of op 1 Januarij 1862 plaats hebben. Het ap pel in strafzaken wordt gehandhaafd. De re gering is niet overtuigd van de noodzakelijk heid tot behoud der vacantie. Het getal en de zetels der hoven blijven onveranderd zoo als in het ontwerp. In den morgen van zaturdag jl. had de 20jarige zoon van den timmerman A. G. V. alhier het ongeluk boven uit het spantwerk van een nieuw gebouw, waaraan men steeds werkende was en waarin nog geene zoldering was gelegd door het breken van eene plank, waarop hij stondnaar beneden te storten en wel tot op den vloer van den zich juist daaronder bevindenden kelder, zijnde eene hoogte van 25 voet echter bad hij daarbij het geluk, regtstandig naar benedeu te vallen, zoodat hij op zijne voeten viel en daardoor eenen iudruk van 8 Ned. duim in den nog verschen vloer maakte. Door den schrik en den zwaren schok was hij zeer natuurlijk in het eerst bedwelmd en bewusteloos doch na het oogenblikkelijk inroepen van geneeskun dige hulp vernam men weldra, dat er noch in- noch uitwendig iets aan zijn ligchaara gebroken was, en klaagde hij alleen over pijn in den rug en aan de voelen. Na aanwen ding van gepaste middelen bevindt hij zich thans reeds weder vrij wel, en hoopt hij wel dra in staat te zijn, zijn werk weder te kun nen hervatten. Kort na het bovenvermelde geval, had hier een ander ongeluk plaats, dat ergere gevolgen had. De knecht van den heer S. namelijk, bezig zijnde op eene ladder, om de lijst van 1 t SNEEKER I i IlifflWifflHIII I I s’ 4 COURANT. a I I T I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1