NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER. 1860. No. 60. VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 50 JULIJ 1860, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. 15de ZATL'RDAG VERGADERING GT E i U' SNEEKER toegekend ter waarde hun onvermogen de bevoegde autori- het door ge- behonden te kapitein Ri va n booswicht Jan Joseph Brinkman rijks-veldwachter Ft. Delprat zijn is i amendement van lijn te maken van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat de Jz\A R- MARKTop welke geene bedelaars, rijfelaars, hazerdspelen of loterijen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere voorwerpen zullen worden toegelaten alhier zal ingaan op Dingsdag den 14 Augustus aanstaande, des morgens ten 8 uur, en eindigen op Vrijdag den 24 Augustus daaraanvolgende des mor gens ten acht uur en dat vóór den 26 dier maand alle kramen disschen tenten enz. zul len moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Hierbij wordt herinnerd aan art. 46 van de Algemeene Policie-verordening y>dat niemand eene tent, kraam, of iets dergelijks op den voor de openbare dienst bestemden grond mag opslaan, dan op aanwijzing van den Markt meester en na voldoening van het Marktgeld.” Sneek den 24 Julij 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOÏDA. De Secretaris HACK. vaarlijken I gratificatiën verleend 1) van J 10 aan den Kempers te Zwolle, en 2) van ƒ25 aan Willem Damman voer- mansknecht te Zwolle. Men verneemt, dat Z. M. de koning om streeks de helft der volgende maand in de re sidentie uit Wiesbaden zal terugkeeren. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 24 Julij Naar men verneemt zullen Zr. Majs. oorlogschepen Hice-Admiraal Wassenaar Evertsen en Zeelandbij hunne komst te Malta, bevel ontvangen, naar Syrië te stevenen, ten einde in zamenwerkiug met de andere Europesche mogendheden aan de woede dier woeste horden tegen de Christenen paal en perk te stellen. Zr. Majs. transportschip Heldin, liggende te Nieuwe Diep, zou met spoed naar Malta vertrekken om ammunitie en leeftogt voor het eskader over te voeren en onmiddel lijk terugkeeren om een’ tweeden voorraad te Willemsoord in te schepen, met gelijke bestem ming derwaarts. Ingevolge aanschrijving van het ministe rie van oorlog, dd. 18 Julij 1860, no. 47 B zijn de chefs der corpsen gemagtigd om aan de miliciens der ligting van 1836 toestemming uit te reiken tot het aangaan van een huwe lijk, easu quo onder aanzuivering hunner schuld op het kleeding-en reparatie-fonds zullende intusschen die toestemming ook aan zoodani ge miliciens kunnen worden verleend, die bui ten staat zijn hunne schuld aan te zuiveren mits zij een bewijs van hun onvermogen over leggen af te geven aan teit. Uit bet jongste verslag van het Neder- landsche zendelinggenootschap blijkt dat dat genootschap thans 28 zendelingen heeft van welke 9 op de Ambonesche eilanden 9 in de Menahasse van Menado, 4 op Java en 2 in Zuid Celebes arbeiden, en 4 gereedstaan naar Italië te vertrekken. Nog werken in de Nena- hasse één hulpzendeling en 4 inlandsche me dehelpers op Java een afwisselend getal in landsche medehelpers, en vooral in de Mena hasse heeft men een groot getal inlandsche schoolmeesters. De toestand van de gemeenten op de Am bonesche eilanden eerst sedert weinige jaren onder de leiding van zendelingen, laat veel te wenschen over terwijl de berigten uit de Menahasse bij voortduring gunstig luiden. Het getal heidenen vermindert van jaar tol jaar. Op Zuid-Celebes was de toegang totdein- t vergund. Op Ja va hadden de gemeenten zich, niettegenstaan de ontstane stoornis, goed staande gehouden. Aan kapitein Zweedevan de Ned. bark Hugo Grotiusis door de Engelsche regering een gouden horologie met ketting van 23 guinjes, voor het door ge noemden gezagvoerder redden en i Rotterdam aan wal brengen van I chardson diens vrouw en 15 schepelingen te Londen thuis behoorende schip Tra- r n an v 11 'i F non Q f A n r i I 11 i c rrp zn n kP n Verslag van den toestand der Latijnsche school. Aanbieding der Gemeenterekening over 1859. Onderzoek van den geloofsbrief en verde re stukken wegens de benoeming van den heer J. H. Paëhlig tot lid van den raad. met 59 tegen 55 het den heer v. falgardat den 21 April jl. is gezonken. Aan het Handelsblad wordt het volgen de uit ’s Bosch geschreven Dat het bijgeloof aan toovenaars, tooverhek- sen waarzegsters enz. vooral ten platten lande, nog in onze dagen niet geheel en al is uitgedoofd, bewijst de navolgende geschiede nis: In de gemeente de Werken en Sleenwij k meende een meisje door eene zoogenaamde tooverheks met eene kwade hand te zijn aan geraakt, en deze meening of verbeelding was zoo sterk dat zij van het oogenblik der in gebeelde aanraking af (nl. 24 April jl.) aan hevige benaauwdheden en aan eene onbeken de ziekte lijdende was. Op de kracht van hare verbeelding en bijgeloof stuitten alle mid delen der kunst af zij was en bleef (zoo als men het noemt) behekst. De vader en de minnaar der betooverde woedend over het ongeluk het meisje overkomen wisten door list de zoogenaamde heks of toovenares in huis BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK., 27 Julij. De tweede kamer der staten-generaal heeft op den 25 dezer de dis cussie over de spoorwegwet voortgezeten wel over de vierde lijn van art. 2. Het amende ment der hh. van der Linden en van Hoë- vell om het uitgangspunt in plaats van te Zutphen (door de regering voorgesteld) te Zwol le of Deventer over Almelo te nemen, is ver worpen met 54 tegen 18 stemmen. Daarna zijn de vijfde, zesde en zevende lijnen afgehandeld. Met 50 tegen 22 stemmen is verworpen het amendement van den heer Strens, om bij de zevende lijn te voegen Roer mond. Hierna zijn behandeld de lijnen acht en negen de verbinding in het midden des i - - lands, eensdeels over Maarsbergen naar’s Bosch landsche bevolking nog niet enz. en anderdeels van Rotterdam over Dord recht en den Moerdijk naar Breda. Verschil lende amendementen zijn hierop voorgesteld. Uit Gravenhage wordt gemeld d. d. 23 Julij: De discussien over de lijn ter verbin ding in het midden des lands zijn afgeloo- pen. De regering heeft al de voorgestelde amen dementen bestreden. De amendementen van de heeren Wintgens en Delprat zijn verwor pen; maar aangenomen stemmen, het Goltstein om eene lijn te maken van Utrecht I langs Kuilenburg, Bommel,’s Bosch tot Boxtel, i Hierdoor vervallen de amendementen van de heeren de Kempenaer, Dommer, en v. Nispen. In de zitting van den 26 dezer is ten slotte het geheele artikel 2 aangenomen met 49 tegen 25 stemmen. Vervolgens is in behandeling genomen art. 5 nopens den aanvang op acht verschillende punten dat met 42 tegen 50 stemmen is aangenomen. Volgens de in omloop zijnde geruchten zou het wetsontwerp nopens de nieuwe reg- terlijke inrigling in het tegenwoordige zitting jaar van de tweede kamer niet meer worden behandeld, maar zou de kamer na afdoening der spoorwegwet en van eenige minder be langrijke ontwerpen uiteengaan. Men ver wacht, dat de discussien over het spoorweg- ontwerp in deze week ten einde zullen ge- i u.” stem om Wacht daar hebt ge eene kaars!” riep F. en schoot tevens eene pistool in de duister nis af. De dieven schreeuwden maar bleven niet temin staan. Een tweede schot volgde wel dra en hierop besloten de dieven, zich te ver wijderen terwijl zij toen zij den haan van een geweer hoorden spannen dat de moedi ge vrouw zich reeds gereed maakte op Iwn af te schieten als het ware bij tooverslag ver dwenen. Sedert dit voorval heeft mevr. F. hare stem bijna verloren, want zij verklaarde zeer beangst te zijn geweest. Doch wat zou die vrouw gedaan hebben indien zij niet be angst ware geweest Bij Dentu te Parijs ziet eene brochu re het licht getiteld Het Oosten in 1860 waariu de schrijver als de slotsom zijner be schouwingen vooostelt aan den staat Tur kije een einde maken en het Oltomanische grondgebied aan Griekenland te schenken welke staat die vergrooting allezins verdient. De Muzelmannen hebben volgens dien schrij ver, in Europa een verblijf gebuurd het huurcontract loopt nu af, en eene hernieu wing of verlenging daarvan is niet noodzakelijk. Uit het door de Engelsche commissaris sen voor de landverhuizing openbaar gemaakt verslag blijkt, dat in 43 jareu namelijk van 1815 tot 1839, niet minder dan 4,917,598 personen Engeland als landverhuizers hebben verlaten. De meeste beweging was in 1832 toen men er 569,764 telde. De grootste meer derheid dier landverhuizers bestond uit Ieren, en het verslag zegt dat voor 10,000,000 p. st. uit Amerika naar Ierland is overgezonden, om hunnen overtogt naar de nieuwe wereld gemakkelijk te maken. Uit Napels en Sicilië is niet veel maar gewiglig nieuws ontvangen Messina Milaz zo en Syracuse zijn, op last van koning Frans II, door de Napolitaansche troepen ontruimd, zoodat Garibaldi zich zonder slag of stoot in het bezit dier drie steden en mitsdien van het geheele eiland ziet gesteld. Of hij op weg naar Napels is om daar eene landing te beproeven is nog niet met zekerheid bekend. Volgens den Times zal Victor Emanuel hem verzoeken aan dit voornemen geen gevolg te geven. tuurlijke kracht bezat, en... men maakte aanstalten om een’ brandstapel op te rigten terwijl men de heks, met het mes op de keel, dreigde te vermoorden zoo zij de betooverde niet onmiddeliijk zegende. Zij (de tooverheks) zegende en het betooverde meisjes was van hare ingebeelde ziekte genezen. De bovengenoemde minnaar van het betoo verde, doch weder genezen meisje, wordt thans voor onze regtbank vervolgd, wegens mishandeling en voorwaardelijke bedreiging tot moord. De Memorial de la Loire verhaalt het navolgende voorval Voor eenige nachten had er te Parijs in een geïsoleerd huis een dramatisch tooneel plaats. Zes boosdoeners waren den muur om het huis overgeklommen en alzoo doorgedron- gen tot het binnenplein. Reeds wareu zij be zig aan het slot der keukendeur om binnen te dringen toen mevrouw’ F. w’elke alleen met een klein meisje te huis was ten gevol ge van het gedruisch wakker werd en naar boven klom, ten einde door een raam te zien wat er gaande was. Ziende dat zij met die ven te doen had, ging zij zachtkens naar haar vaders kamer haalde een geweer en een paar pistolen en begaf zich daarop w’eer op hare vorige plaats aan het raam. Wat wilt ge daar?” riep zij. Wij zijn verdwaaldwas het antw’oord van een der dieven, op een’ toon, die duidelijk deed zien dat hij door die vraag niet onhutstw’as. Zoo ge zijt verdwaald op de binnenplaats van dit huis, gemeen volk dat gij zijt! vertrek of ik schiet op u.” Mevrouw riep daarop weer dezelfde stem wees dan zoo goed beneden te komen om ons al weggaande te lichten.” mevr. Julij gehouden, is voor de bisschoppelijke kerk van Esbona i. p. i. benoemd de eerw. heer Antonius Ignatius Schaepman pastoor der genezen zoude. Noch smeeken noch redenen baatten om vader en minnaar te overtuigen dat zij (de heks) geene de minste bovenua- Bij Z. M. besluit van den 9 Julij 1860, no. 17, zijn ter zake van hun bekend man moedig gedrag in de arrestatie van den ge- COURANT. -iN

Sneeker Nieuwsblad nl | 1860 | | pagina 1